Neler Yeni

1 sene ders çalışılıp üniversite kazanılır mı?

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dostlar merhaba, Ben alaz bugünlerde yeni mezun oldum ama erken başladığım için normalde seneye mezun olmam gerekiyordu 17 yaşındayım bu zamana kadar en azından ortaokul 6.sınıfa kadar ders çalıştım sonrasında bazı yaşanan büyük problemler sebebiyle ders çalışamadım açıkçası o dönemler nasıl geçtim sınıfları hiçbir bilgim yok herneyse konuya gelelim lise bittikten sonra yani 1 haftadır boş ve amaçsız vasıfsız biri olduğumu farkettim işsizim el becerim yok hayalimde ki meslek en azından bugüne kadar ana meslek olarak sadece youtuber/yayıncılık düşünüyordum fakat açıkçası biraz gerçeklerle yüzleşince 40 yaşına geldiğim vakit yayıncılık ve youtuberlık yapamayacağımı farkettim en azından pat diye misal youtube twitch kapansa benim gelirim gitmiş oluyor kısacası garanti bir meslek değil youtube hem hobi hem ekstra iş olarak kafamda planladım bu sene yks 2025 ile üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum dershane özel hocalar tutmayı düşünüyorum temelimde birazcık eksikler var lise hayatımda çok eksiğim var ama azimli bir insanım evet gerçekten çok eksiğim var dershaneye yazılmaya karar verdim ailemde bu konuda destekçim oldu haftaya yaşadığım şehirde ki en lüks en kaliteli verim alabileceğim bir dershaneye yazılıp bu sene full okul gibi dershaneye gidip gelmek istiyorum ekstra olarak gerekirse özel hoca tutmayı düşünüyorum bu söylediklerim haricinde başka ne yapmamı öneririsniz.
oluyor ben bile adam akıllı 4. sene çalıştım 74 bin yapmıştım ki siz azimli olrusanız derece yaparsınız

Zexius

80+ Bronze
İnşallah hocam başarılar dilerim
Size de aynı şekilde başarılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

oluyor ben bile adam akıllı 4. sene çalıştım 74 bin yapmıştım ki siz azimli olrusanız derece yaparsınız
2025 temmuz ayında mühendislik tıp hangisi çıkarsa ikiside olur bana ikisinide sevdiğim için birde tıp doktorluk bizim ailede nesilden nesile geldiği için tıp gelirse direkt gidip okuyacağım 2025 temmuz ayında da forumda kazandığımın belgesini atacağım buraya :D kazanmadan gelmeyeceğim

DarkSea

80+
Kardeşim 1 yıl istikrarlı çalışmayla muhtemelen bir bölüm kazanırsın fakat sana abi tavsiyesi eğer mezun olduğunda 1-2 yıl içinde mesleğini yapamayacağın bir bölüm gelirse kesinlikle gitme ya bir daha hazırlan ya da gir bir berberin yanına çırak 5 sene sonra kendi dükkanını aç al sana ölmeyecek meslek :) Artık Türkiye’nin şartlarına göre geleceği hazırlamak gerekiyor öyle bir dönemdeyiz realist düşünüp ona göre hareket etmekte fayda var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Derviş
Bunuda not ettim dikkate alacağım hocam ama şuan meraktan soruyorum ne işle meşgulsünüz 2 kere mezuna kalmışsınız ondan soruyorum
odtü moleküler ve biyoloji bölümü okuyorum şu an. biyoloji öğretmenliği hedefliyorum

Zexius

80+ Bronze
Kardeşim 1 yıl istikrarlı çalışmayla muhtemelen bir bölüm kazanırsın fakat sana abi tavsiyesi eğer mezun olduğunda 1-2 yıl içinde mesleğini yapamayacağın bir bölüm gelirse kesinlikle gitme ya bir daha hazırlan ya da gir bir berberin yanına çırak 5 sene sonra kendi dükkanını aç al sana ölmeyecek meslek :) Artık Türkiye’nin şartlarına göre geleceği hazırlamak gerekiyor öyle bir dönemdeyiz realist düşünüp ona göre hareket etmekte fayda var.
Bu konuda da haklısınız bu da iyi bir fikir en kötü berberin yanına girerim herhalde :D

odtü moleküler ve biyoloji bölümü okuyorum şu an. biyoloji öğretmenliği hedefliyorum
Başarılar umarım hedeflinize ulaşırsınız.

feritmusaoz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
703
İsim
Musa ÖZ
Dostlar merhaba, Ben alaz bugünlerde yeni mezun oldum ama erken başladığım için normalde seneye mezun olmam gerekiyordu 17 yaşındayım bu zamana kadar en azından ortaokul 6.sınıfa kadar ders çalıştım sonrasında bazı yaşanan büyük problemler sebebiyle ders çalışamadım açıkçası o dönemler nasıl geçtim sınıfları hiçbir bilgim yok herneyse konuya gelelim lise bittikten sonra yani 1 haftadır boş ve amaçsız vasıfsız biri olduğumu farkettim işsizim el becerim yok hayalimde ki meslek en azından bugüne kadar ana meslek olarak sadece youtuber/yayıncılık düşünüyordum fakat açıkçası biraz gerçeklerle yüzleşince 40 yaşına geldiğim vakit yayıncılık ve youtuberlık yapamayacağımı farkettim en azından pat diye misal youtube twitch kapansa benim gelirim gitmiş oluyor kısacası garanti bir meslek değil youtube hem hobi hem ekstra iş olarak kafamda planladım bu sene yks 2025 ile üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum dershane özel hocalar tutmayı düşünüyorum temelimde birazcık eksikler var lise hayatımda çok eksiğim var ama azimli bir insanım evet gerçekten çok eksiğim var dershaneye yazılmaya karar verdim ailemde bu konuda destekçim oldu haftaya yaşadığım şehirde ki en lüks en kaliteli verim alabileceğim bir dershaneye yazılıp bu sene full okul gibi dershaneye gidip gelmek istiyorum ekstra olarak gerekirse özel hoca tutmayı düşünüyorum bu söylediklerim haricinde başka ne yapmamı öneririsniz.
Kendin çalışmayı öğren. Youtubeyi iyi kullan. Son birkaç aya kadar sosyal aktiviteleri kesme. En azından haftada 1 yap.

Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Derviş
hepimiz bir gün gayemize ulaşacağız dostum. sadece çabalamak gerekiyor ben 2 yıl mezuna kaldım hiç pes etmeden çabaladım ve şu an istediğim bölümdeyim önüm açık.

Eğer iyi bir üniversitede tıp, mühendislik gelmezse (tabi senin istediğin hedefe bağlı) bence mezuna kalmalısın. Bunları düşünmek için daha çok erken tabi. Bence ilk olarak yanlış anlama ama uyku düzenini sağla. bu çok önemli dersler, konular kafana girsin istiyorsan. gece erken yat sabah erken kalk. erken kalkan yol alır.

Zexius

80+ Bronze
hepimiz bir gün gayemize ulaşacağız dostum. sadece çabalamak gerekiyor ben 2 yıl mezuna kaldım hiç pes etmeden çabaladım ve şu an istediğim bölümdeyim önüm açık.

Eğer iyi bir üniversitede tıp, mühendislik gelmezse (tabi senin istediğin hedefe bağlı) bence mezuna kalmalısın. Bunları düşünmek için daha çok erken tabi. Bence ilk olarak yanlış anlama ama uyku düzenini sağla. bu çok önemli dersler, konular kafana girsin istiyorsan. gece erken yat sabah erken kalk. erken kalkan yol alır.
tamda uyku düzenimden bahsediyordum onuda 2 güne toplayacağım birazdan yatacağım

DarkSea

80+
Bu konuda da haklısınız bu da iyi bir fikir en kötü berberin yanına girerim herhalde :D

Gerçekten kardeşim bak çok samimi söylüyorum bak bu tavsiyemin altında yatan nedeni söyleyeyim sana liseden mezun oldum 2 yıl yaklaşık sağda solda çalıştım takılmalık sonra bir fabrikaya girdim 5-6 ay kadar orda çalıştım ve bir gün oraya ait olmadığımı daha iyi bir seviyede olabileceğimi düşündüm sonrasında üni sınavına 6-7 ay kala oturdum evde çalıştım Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım o zamanlar ataması iyiydi ve işin garibi sonuncu sırada yerleştim üniversite ye ve mezun olduğumda bölüm birincisiydim fakat gel gelelim hedefim akademisyenlikken referans adı verdikleri Torpilcilerin kapısında yatacak karakterde olmadığım için KPSS belası bizi de vurdu ve atama kontenjanları aşırı düştü biz 4 yıl okurken sonrasında 2 yıl ona hazırlanmaya çalıştım fakat erkek çocuğu olunca aile işleri vs çok bir vaktiniz olmuyor açıkcası bir de artık aile fertlerinle de sorunlar yaşamaya başlıyorsun ücretli öğretmenlikler, özel okullar vs derken askerlik sonrasında bu böyle olmayacak deyip başka bir işe yöneldim yani bugünkü aklım senin yaşındayken olsaydı keşke zamanımı çok kötü değerlendirmişim diye kendime çok kızdım. En kötü liseden sonra berberin yanına çırak girsem vallahi şu an evi arabayı almıştım bak o kadar net. Ama tabi herkesin durumu böyle olacak diye bir şart yok sorun Türkiye'de yarın ne olacağını bilemememiz. Sen yine de dediğim gibi mezun olduğunda onun ekmeyini yiyebilir misin ona bak ona göre hazırlan kardeşim gerisi yaşayarak öğrenirsin zaten :)

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Size de aynı şekilde başarılar

2025 temmuz ayında mühendislik tıp hangisi çıkarsa ikiside olur bana ikisinide sevdiğim için birde tıp doktorluk bizim ailede nesilden nesile geldiği için tıp gelirse direkt gidip okuyacağım 2025 temmuz ayında da forumda kazandığımın belgesini atacağım buraya :D kazanmadan gelmeyeceğim
dediklerinizin çok bir alakası yok dostum.
Otur düşün ne istiyorsun diye?
ben 3 yıl bilgisayar istedim son sene fizikle alakalı bir bölüm istedim elektrik geldi ama şuan diyorum iyi ki bilgisayar fenan kazanmamışım iyi veya kötü bir yerde diye.
İyi düşünün.
Bunu sezdiğimden diyorum yanlış anlama başarılar

oolobily

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Kıvanç Güner
unutmak gibi niyetim yok öyle yada böyle dikkat toplayacağım yoksa işsiz işsiz babamın parasını yiyeceğim öyle bir dünya yok :D o üni kazanılacak.

Kesinlikle
Dostum sana vereceğim en büyük tavsiye dehb ilaçları psikiyatriye gidip yazdırabilirsin beni kurtaran o oldu yks için çalıştığını 5-10 dakikada bir dikkatinin dağıldığını söylemek yeterli olacaktır

Hanaz

80+ Silver
Kazanılır

h0fmannn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emir Burak Kuzucuoğlu
Şuanlık ona karar vermedim ama üni olarak tıp veya bilgisayar mühendisliği düşünüyorum bu yüzden tabi ki sayısalcı olmak zorundayım sayısalcı olacağım matematiğim fizik kimya gibi derslerim hep zayıftı fizik kimyayı 9.sınıftan 12'ye kadar tekrar etmem gerekebilir çünkü çok dinlemiyordum hocaları

Gerçi hocam derslerle alakasız olduğum için kusura bakmayın bazı terimleri anlayamıyorum AYT 11 12.sınıf oluyor sanırım Tıp kazanmak veya da mühendislik kazanmam için sadece ayt'de belli bir derece yapmam yeterli olur mu tyt' üzerinden de derece yapmam gerekiyor mu

Siz ayrıca hocam ne hedefliyorudunuz kazanacağınızı düşünüyor musunuz?
kendini bilgisayar mühendisliği ile sınırlandırmamanı tavsiye ederim mühndislik alanı çok geniş
sırf cevreden inernetten gorüp pişman olmaman için
ve evet 1 senede gercekten kazanılır yapılır :)

Top Bottom