Neler Yeni

5 Yillik Bi̇lgi̇sayari Hayata Döndürmek

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Bütçe
3500
Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum.

5 yıl önce aldığım Dell Inspiron 7567 bilgisayarıma birkaç yükseltme yapmaya karar verdim. Aldığımdan beri hiç fan temizlemesi ya da termal macun değişimi yapılmadı. Hazır içini açmışken termal macun değişimi ve fan temizliği de yapmak istiyorum. Bu işlemlerde ihtiyacım olacak termal macun ve diğer malzemeler hakkında pek bir bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum. Şu an 1 TB HDD ve 128 GB M.2 SSD var, 128 GB yerine yeni bir 1 TB M.2 SSD almak istiyorum. RAM ise 16 GB 2400 MHz DDR4, tek slot boşta. Oraya da aynı özelliklerde bir RAM takıp toplam 32 GB yapmayı düşünüyorum. Bir de uzun süredir kullandığım kablosuz mouse da ömrünü doldurduğu için onun yerine de kablolu ya da kablosuz bir gaming mouse almak istiyorum. İlk defa laptopta böyle bir işlem yapacağım için dikkat etmem gereken şeyler varsa ve genel olarak verebileceğiniz tüm tavsiyelere açığım. CPU-Z programından aldığım ekran görüntülerini de buraya bırakıyorum.

SSD için 1500 lira, RAM için 1000-1500 lira arası, mouse için de 200-300 lira arası bütçem var. Toplamda yaklaşık 3500 lira. Belirttiğim bütçeleri gerektiği taktirde esnetebilirim ancak fiyat-performans açısından en mantıklı ürünleri satın almam lazım.

Şimdiden her şey için çok teşekkür ederim. İyi günler diliyorum :)

Ekler

• CPU.PNG
    CPU.PNG
    139 KB · Hit: 121
  • GRAPHICS.PNG
    GRAPHICS.PNG
    90.8 KB · Hit: 119
  • MAINBOARD.PNG
    MAINBOARD.PNG
    78.9 KB · Hit: 112
  • MEMORY.PNG
    MEMORY.PNG
    81.7 KB · Hit: 81
  • SPD.PNG
    SPD.PNG
    106.5 KB · Hit: 114

ensarxx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
279
İsim
Ensar DAŞ
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım(Python, Unity, C#) , Donanım , Oyun
Bu laptop bende olsa hiç bir yükseltme yapmazdım. Bu şekilde kullanırdım.
Katılıyorum. Depolama ihtiyacına göre yükseltme yapılabilir. Yazılım işi ile vs uğraşmıyorsanız 16gb ram'i bile tam kapasite kullanmıyorsunuzdur muhtemelen. Temizliğini vs yapmanız yeterli bence.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RAM'i 32 yapacaksınız ama sisteminiz bunu kullanabilecek mi? Çift kanal olması tabi ki performansa etki eder ancak attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değecek mi?
Windows için 128 GB SSD yeter ancak şu açıdan SSD yükseltme mantıklı olabilir; oyunları SSD'ye atıp loading sürelerini kısaltabilirsiniz.

Bu laptop bende olsa hiç bir yükseltme yapmazdım. Bu şekilde kullanırdım.
Sistemin kullanmasından kastınız anakartın desteklemesi ise sitesinden baktığım zaman 32GB'a kadar desteklediğini gördüm. Yükseltmeme değecek mi diyorsanız illaki değeceğini düşünüyorum çünkü oyunları hiç saymıyorum, sadece Chrome'da bile 3.5 GB RAM kullanıyor şu an bilgisayar. Tabii ki bir işlemci ya da ekran kartı yükseltmesi kadar etkili olmaz ancak şu an öyle bir şey yapamam. En güzeli yeni bir laptop almak aslında ama bu şu an işimi gördüğü için çok ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum.

SSD konusunda ise 128 GB bana hiç yeterli olmuyor. Bilgisayarda çok program yüklü ve Windows'u da SSD'ye kurduğum için hep yetersiz alan hatalarıyla karşı karşıya kalıyorum. 1 TB kesin lazım gibi gözüküyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence bunu sat üstüne para koyup pc topla
Laptop kullanıyorum çoğunlukla, masaüstü var ayrı.

Katılıyorum. Depolama ihtiyacına göre yükseltme yapılabilir. Yazılım işi ile vs uğraşmıyorsanız 16gb ram'i bile tam kapasite kullanmıyorsunuzdur muhtemelen. Temizliğini vs yapmanız yeterli bence.
Yazılım ile uğraşmıyorum şu an ama başlayacağım, ondan da ihtiyacım olacağını düşündüm zaten.

ensarxx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
279
İsim
Ensar DAŞ
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım(Python, Unity, C#) , Donanım , Oyun
Yazılım ile uğraşmıyorum şu an ama başlayacağım, ondan da ihtiyacım olacağını düşündüm zaten.
Unity, visual studio, blender ve başka ideler, editörler ve programlar arkada açıkken derleme yaparken ve browserlarda onlarca sekme açıkken bile kullanamadım o rami :D. Çok profesyonel bir kullanım olması lazım aynı anda çok fazla işle uğraşıyor olmanız lazım. O kadar ram kullanmak için.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum.

5 yıl önce aldığım Dell Inspiron 7567 bilgisayarıma birkaç yükseltme yapmaya karar verdim. Aldığımdan beri hiç fan temizlemesi ya da termal macun değişimi yapılmadı. Hazır içini açmışken termal macun değişimi ve fan temizliği de yapmak istiyorum. Bu işlemlerde ihtiyacım olacak termal macun ve diğer malzemeler hakkında pek bir bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum. Şu an 1 TB HDD ve 128 GB M.2 SSD var, 128 GB yerine yeni bir 1 TB M.2 SSD almak istiyorum. RAM ise 16 GB 2400 MHz DDR4, tek slot boşta. Oraya da aynı özelliklerde bir RAM takıp toplam 32 GB yapmayı düşünüyorum. Bir de uzun süredir kullandığım kablosuz mouse da ömrünü doldurduğu için onun yerine de kablolu ya da kablosuz bir gaming mouse almak istiyorum. İlk defa laptopta böyle bir işlem yapacağım için dikkat etmem gereken şeyler varsa ve genel olarak verebileceğiniz tüm tavsiyelere açığım. CPU-Z programından aldığım ekran görüntülerini de buraya bırakıyorum.

SSD için 1500 lira, RAM için 1000-1500 lira arası, mouse için de 200-300 lira arası bütçem var. Toplamda yaklaşık 3500 lira. Belirttiğim bütçeleri gerektiği taktirde esnetebilirim ancak fiyat-performans açısından en mantıklı ürünleri satın almam lazım.

Şimdiden her şey için çok teşekkür ederim. İyi günler diliyorum :)
RAM olarak bu işini görür:

SSD olarak bence 2TB alın çünkü 1TB ile arasında çok fiyat farkı yok:

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Unity, visual studio, blender ve başka ideler, editörler ve programlar arkada açıkken derleme yaparken ve browserlarda onlarca sekme açıkken bile kullanamadım o rami :D. Çok profesyonel bir kullanım olması lazım aynı anda çok fazla işle uğraşıyor olmanız lazım. O kadar ram kullanmak için.
Doğrudur hocam :) ben de zaten tüm sınırlarını zorladığım için ve yetersiz olduğundan değil de yazılıma başlayacağım için bir de dual boot ile linux ya da mac fln kurarım, diğer programlarda da bana yetmez diye düşünmüştüm. RAM yükseltmek zorunda değilim aslında ama SSD yükseltmesi şart, o konuda çok sıkıntı çekiyorum çünkü şu an. Bu arada yazılım hakkında da bilgi ve tecrübeleriniz varsa faydalanmak isterim :)

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
969
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
Merhabalar hocam. Size önerim satıp üstüne para ilavesi yapıp yeni laptop/masaüstü sistem almanız. Çünkü yapabileceğiniz mantıklı bir upgrade yok Ram deseniz 16gbin tamamının kullanılması için 4k oyun oynamanız lazım ssd update'i belki ama 1tb abartı bir rakam. Kodlama vb bir şey düşünüyorsanız zaten elinizdeki laptopun işlemcisi ve ekran kartı yeterli değil profesyonel bir şey düşünüyorsanız.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
RAM olarak bu işini görür:

SSD olarak bence 2TB alın çünkü 1TB ile arasında çok fiyat farkı yok:
Çok teşekkürler hocam, aslında SSD 2 TB olsa benim için çok daha güzel olur. Ancak daha ucuz ve 2 TB olan mı yoksa 1 TB ve daha kaliteli olanlardan mı alsam tam karar veremedim. Bir arkadaş Samsung EVO'ları önerdi mesela ama onlar da bütçemi aşar gibi gözüküyor. RAM konusunda da önerdiğiniz RAM'i beğendim. Uyumluluk konusunda sıkıntı olmaması için aynı mhz ve cl değerleri olması gerektiğini duymuştum. CL16 ve 2400 mhz mi bakmam lazım?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Çok teşekkürler hocam, aslında SSD 2 TB olsa benim için çok daha güzel olur. Ancak daha ucuz ve 2 TB olan mı yoksa 1 TB ve daha kaliteli olanlardan mı alsam tam karar veremedim. Bir arkadaş Samsung EVO'ları önerdi mesela ama onlar da bütçemi aşar gibi gözüküyor. RAM konusunda da önerdiğiniz RAM'i beğendim. Uyumluluk konusunda sıkıntı olmaması için aynı mhz ve cl değerleri olması gerektiğini duymuştum. CL16 ve 2400 mhz mi bakmam lazım?
Sisteminizdeki RAM 2400MHz CL17 değere sahip. 2400MHz CL17 veya daha düşük CL değeri olan herhangi bir RAM sorun çıkarmayacaktır.

SSD konusunda attığım Silicon Power model gayet kaliteli, ona bütçeniz yeterse onu alın derim. Leven marka olanı ucuz diye attım kalitesini bilmiyorum.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Merhabalar hocam. Size önerim satıp üstüne para ilavesi yapıp yeni laptop/masaüstü sistem almanız. Çünkü yapabileceğiniz mantıklı bir upgrade yok Ram deseniz 16gbin tamamının kullanılması için 4k oyun oynamanız lazım ssd update'i belki ama 1tb abartı bir rakam. Kodlama vb bir şey düşünüyorsanız zaten elinizdeki laptopun işlemcisi ve ekran kartı yeterli değil profesyonel bir şey düşünüyorsanız.
Evet hocam aslında dediğiniz gibi en güzeli yeni bir cihaz almak ancak masaüstü düşünmüyorum, laptoplarda ise bunu satıp üstüne en az 8-10k koymam lazım sanırım ki o aralıkta bile sağlam cihazlar yok. Yani şu an kötünün iyisi gibi olacak, bir süre idare etmesi lazım.

Sisteminizdeki RAM 2400MHz CL17 değere sahip. 2400MHz CL17 veya daha düşük CL değeri olan herhangi bir RAM sorun çıkarmayacaktır.

SSD konusunda attığım Silicon Power model gayet kaliteli, ona bütçeniz yeterse onu alın derim. Leven marka olanı ucuz diye attım kalitesini bilmiyorum.
Anladım hocam, peki CL 16 yerine 17 olmasının performans açısından oyunlarda bir farkı olur mu? Eğer yoksa ona göre bakabilirim.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Evet hocam aslında dediğiniz gibi en güzeli yeni bir cihaz almak ancak masaüstü düşünmüyorum, laptoplarda ise bunu satıp üstüne en az 8-10k koymam lazım sanırım ki o aralıkta bile sağlam cihazlar yok. Yani şu an kötünün iyisi gibi olacak, bir süre idare etmesi lazım.

Anladım hocam, peki CL 16 yerine 17 olmasının performans açısından oyunlarda bir farkı olur mu? Eğer yoksa ona göre bakabilirim.
Farkı olmaz, diğer RAM den dolayı CL17 çalışacak her türlü.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,374
Üyeler
145,172
Son üye
Brash
Top Bottom