Neler Yeni

Kaçak yolla yurt dışına (ABD'ye) kaçma fikri

eneskaya6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,131
İsim
Enes kaya
Deporte olma ihtimalin cok yüksek. Bir ülkeye kacak gitmek en ama en alt seviye insan hareketidir. Kaçak gidiyorsun ki elinden bir iş gelmiyor dilin yok paran yok anlamina geliyor bu yapilan hareket. Turkcesi ameleler kacak gider. O riske gireceğine dil öğren bir meslek sahibi olmak için ya okul oku ya da iş öğren onunla birlikte basvurup git. Şirketlere basvuru yap illa ki cagiran olur onun referansı ile gidersin. Kacak gidip deporte yiyknce ne boh yicen. Kacak gittigin zaman seni sadece türkler calistirir ya da kanun tanimayanlar. Orada kanun tanimayan insanlar buradakilerden daha cok yamyam. Sen gittigjnde kaçak iste calisirken her işi yaptirip kafasina estigine göre sana maas verecek. Suan ev kiralama ev gecindirme gibi bir derdin yok ona rağmen streslisin ama kacak gidersen hem ev tutman lazim ve o evi gecindirmen gerekiyor butun masraflarini ödemen lazım ama alacagin maas o kadar kısıtlı olacak ki ilk senelerde bırak 2bin dolari belki 1.5 doları göremezsin. 1.5-2 sene kadar kendini esek gibi kullandirtip o stresi yasayacagina okul oku ya da meslek edin öyle git gittiginde asgariden 1.5-2 kat maas alabilecek kapasite de ol

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,573
İsim
Heath Ledger

mfm125

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Mehmet
trump gelirse olur her türlü ülke dışından gelenlere nefret kusuyor o adam
En fazla vize işlemleri zorlaşır ve kaçak girenler engellenir ve deport edilir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deporte olma ihtimalin cok yüksek. Bir ülkeye kacak gitmek en ama en alt seviye insan hareketidir. Kaçak gidiyorsun ki elinden bir iş gelmiyor dilin yok paran yok anlamina geliyor bu yapilan hareket. Turkcesi ameleler kacak gider. O riske gireceğine dil öğren bir meslek sahibi olmak için ya okul oku ya da iş öğren onunla birlikte basvurup git. Şirketlere basvuru yap illa ki cagiran olur onun referansı ile gidersin. Kacak gidip deporte yiyknce ne boh yicen. Kacak gittigin zaman seni sadece türkler calistirir ya da kanun tanimayanlar. Orada kanun tanimayan insanlar buradakilerden daha cok yamyam. Sen gittigjnde kaçak iste calisirken her işi yaptirip kafasina estigine göre sana maas verecek. Suan ev kiralama ev gecindirme gibi bir derdin yok ona rağmen streslisin ama kacak gidersen hem ev tutman lazim ve o evi gecindirmen gerekiyor butun masraflarini ödemen lazım ama alacagin maas o kadar kısıtlı olacak ki ilk senelerde bırak 2bin dolari belki 1.5 doları göremezsin. 1.5-2 sene kadar kendini esek gibi kullandirtip o stresi yasayacagina okul oku ya da meslek edin öyle git gittiginde asgariden 1.5-2 kat maas alabilecek kapasite de ol
Çol hakli

Son düzenleme:

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,807
İsim
Feyzullah
kaçak gitmek şuan çok mantıklı değil hem kimin var amerikada referans felan olmadan çok sürünürsün

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,669
İsim
Mehmet Aslan
Selamlar herkese, henüz 17 yaşında bir Türk genciyim, aslında genç bile değilim çocuk sayılıyorum. 13 yaşında iş hayatına atılıp çalışmadık sektör bırakmadım. Tekstilden, sanayiye, fast food dan, fırına kadar her sektörde çalıştım neredeyse. Zaten Türkiye de bir devlet memuru değilseniz iş yerinde göreceğiniz muameleyi az çok tahmin ediyorsunuzdur. Şu an hala fırında çalışıyorum, Ramazan ayı boyunca 1 gün izin kullanamadık (ben ve iş yerindeki kimse). Patronlar için bunun hiç bir değeri yok. İşim olduğu için çıkarken dükkanı hızlıca toplayıp 20 dakika erken çıkmayı istedim, bana "bu haftaki kıyağım bu olsun" diyorlar. Ben 1 aydır 1 gün izin yapmamışım bunu demeyi kendilerine hak görüyorlar. Hala daha ezmeye, sanki köleleriymişiz gibi çalıştırmaya devam ediyorlar. Ben tezgahtar olarak girdim, un çuvalı taşıttırıp bunu mübah görüyorlar. Bu sadece şu anki iş yerim için değil, diğer tüm iş yerlerinde aynı.

Öte taraftan ABD de yaşayan eski bir iş arkadaşım var (buradan kaçak yolla gidip iltica etti), Şu anda orada 2 senedir hayatını kurmuş bir şekilde yaşıyor. Konuştuğumuzda bana anlattığına göre; işe tezgahtar olarak mı girdi, o zaman sadece tezgahtarlık yapacak. Gidip un çuvalı taşımayacak veya hamur yapımına yardım etmeyecek. Bunları yaparsa da ekstra ücretini alacak. Veya bizde olduğu gibi 8.30 saat diye girdiği işte 12 saat çalışmayacak. Oradaki sistem böyle kurulmuş. Oranın ekonomik farklarını zaten saymıyorum. Orada 2 yıldır çalışan adamın benim burada ömrüm boyu çalışsam binemeyeceğim arabası var. Ben burada 4 yıldır çalışıyorum daha para edecek bir şeyim hala yok.

Şimdi oraya gitme sebeplerini kendimce biraz anlatmaya çalıştım fakat, oraya nasıl gidebilirim? Kafamda 2 yol var aslında. 1. si W&T ile. Burada zaten %100 bir üniversiteye gireceğim. Burada W&T yapıp yasal bir şekilde gidip sonra change of status yaparak dil kursuna geçilebilir. Veya direkt kaçak yolla gidip iltica da bulunulabilir. Ben bu güne kadar hep ilk yolu düşündüm. Kaçak gitmeyi düşünmedim. Fakat artık son noktaya geldim. Param hazır her şeyim hazır, W&T için en az 2 sene daha beklemem gerekecek. O zamana artık ülke ne hale gelir belli değil. Vize verirler mi o bile belli değil. Kaçak yolla gidersem en azından orada kalma imkanım az da olsa var. Dediğim yanlış anlaşılmasın fakat elbette ki buradaki insanların dediğine göre hareket etmeyeceğim, sadece kafamda bir yol haritası kurmamda yardımcı olur. Benimde en çok ihtiyacım olan şey bu.

Şimdi "iltica ettiğine değecek mi" gibi şeyler diyenler elbette olacaktır fakat artık doldum. 4 yıldır çalışıyorum, gerek pandemi döneminde, gerek okul - iş olarak çalıştım. 4 yılın sonunda elimde sadece kocaman bir sıfır var. Aileden eğer ki para veya iş kalmadıysa Türkiye de bir şeyler yapmak gerçekten imkansız hale gelmiş durumda. Ayrıca Türkiye de bir işte çalışan herkes, çalışanların nasıl muamele gördüğünü bilir. Ameleyi geçtim eşek yerine koyuluyoruz resmen. Kimsenin hayatı yok. Tüm hayatımız iş olmuş. İş verenler bunu da verdikleri 17 bin TL (530 $) karşılığında kendilerine hak görüyorlar. Koskoca Ramazan ayında 1 gün izin olmadan çalıştık, karşılığı bayramda 1 gün izin. Böyle bir sistemde kalmaya çalışmak kimse için sağlıklı değil.
forum mesajlarını okuyup sınır kapısında karşılayan fbı ajanı:

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,578
İsim
Anon
turizm ve otelcilik okuyarak 1 yıl staj da yapabilirsin wat dan daha masraflı
https://www.allprointern.com/amerikastajı arkadaşım bu şirketle gidecek burada 2400 orada 2400 dolar veriyorsun yanlış hatırlamıyorsam vize mülakat sorularını veriyorlar rahat bir şekilde gidebiliyorsun

instagram da duymuştum pek anlamadım ama kaçak giren bi arkadaş işten dolayı deporte olmuş ama değer bence olası sonuçlara karşı
benim bir arkadaş daha bu yıl kaçak gitti bir sorunla karşılaşmadı mcdonalslarda falan calisiyor araba da aldı

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,056
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
Trump başkan olursa pek hoş şeyler yaşanmayacak. Geçen gün sığınmacılar hayvandan daha beterdir diyordu.

grasdiyas

80+ Bronze
turizm ve otelcilik okuyarak 1 yıl staj da yapabilirsin wat dan daha masraflı
https://www.allprointern.com/amerikastajı arkadaşım bu şirketle gidecek burada 2400 orada 2400 dolar veriyorsun yanlış hatırlamıyorsam vize mülakat sorularını veriyorlar rahat bir şekilde gidebiliyorsun

benim bir arkadaş daha bu yıl kaçak gitti bir sorunla karşılaşmadı mcdonalslarda falan calisiyor araba da aldı
iyiymis valla deport olmuyorsan değer

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,669
Üyeler
142,989
Son üye
7Cloud
Top Bottom