Neler Yeni

200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak ne olur?

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

En İyi Cevap
toplam 200w büyük bass ile beraber haftasonu bu videoya bakarak yapmayı düşünüyorum hem parçaları da almış olurum ve güzel bir şekilde çalışır mı?

Hocam güzel bir devre değil bu. Hoparlörden ses gelsin yeter mantığıyla yapılmış bir devre. 200 watt da olmaz. 200 wattı verebilmesi için iyi bir güç beslemesi gerekir. (12 Volt 20 Amper trafo 240 watt yapar.) Mosfetin max gücü 200 watt olabilir bakmadım bilmiyorum.

Ayrıca büyük bass ın doğru çalışabilmesi için crossover denilen 2 yada 3 yollu hoparlör sürücü devresi yapmanız gerekir. Bass tiz mid filtresi diye de geçer. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Sizin elinizde bulunan Ton kontrolcünün ile filtre aynı işlevde olmadığını da belirtiyim...

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,674
İsim
göksel yurtcan
Bir tane daha mı aldın nasıl bir şey fotoğrafını atabilir misin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu hoparlörlerin ortası açık ama sesi güzel bir sıkıntı olur mu
sınkıntı olmaz hocam videosunu atıyorum

Bir tane daha mı aldın nasıl bir şey fotoğrafını atabilir misin

Bu hoparlörlerin ortası açık ama sesi güzel bir sıkıntı olur mu
https://photos.app.goo.gl/NXsAS3sw9pHijfkD7 ben tpa 3110 ve yanına ayrı bt entegre aldım daha ucuza geliyor diye

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
@M-Q^GÖKTÜRK hayırlı olsun hocam. Ses iyi geliyor . Bassları net veriyor.
Aklıma şu takıldı @emirhan1234 2+1 amfiyi aldığı zaman. Kablo bağlantılarını nasıl yapmalı.

- Elindeki hoparlör bas hariç . 8 ohm 30 watt ve 4 adet var.
- İkisini sol girişe . Diğer ikisini sağ girişe bağlayacak.
- Bass ı Sub girişine bağlayacak.
- İkili bağlayacaklarını paralel bağlamalı diyorum. (Hoparlörün + uçlarını ve - uçlarını birleştirmeli)
Bu durumda ohm değeri - paralel dirençler toplamından - (1/8+1/8=2/8=1/4 Reş 4 ohm) 4 ohm olacak.

Hoparlerin direnci 8 ohm dan 4 ohm düşeceği için
V=amper×Direnç formülünden daha az volt tüketecek.

2 hoparlör olduğu için Gelen 50 wattı Watt=Amper×Volt olduğundan daha fazla Amper çekecebilecek. Bu da iki hoparlöre daha fazla watt gitmesini sağlayacak diye düşünüyorum umarım anlatabilmişimdir.

Not= Eksik gördüğünüz yeri tamamlarsanız sevinirim.

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan
Bende bekliyorum sonucu.
bi resital yapıp youtube atmayı düşünüyorum alınca

https://photos.app.goo.gl/NXsAS3sw9pHijfkD7 ben tpa 3110 ve yanına ayrı bt entegre aldım daha ucuza geliyor diye
hee benim alacağımdan tekrar aldın sandım bende de bundan var bt entegre yerine bundan kullanıyorum stereo kablonun ucunu sıyırıp 3 tane kablo çıkardım dışarı öyle kullanıyorum
1714154774281.png

Aklıma şu takıldı @emirhan1234 2+1 amfiyi aldığı zaman. Kablo bağlantılarını nasıl yapmalı.

- İkili bağlayacaklarını paralel bağlamalı diyorum. (Hoparlörün + uçlarını ve - uçlarını birleştirmeli)
Bu durumda ohm değeri - paralel dirençler toplamından - (1/8+1/8=2/8=1/4 Reş 4 ohm) 4 ohm olacak.

2 hoparlör olduğu için Gelen 50 wattı Watt=Amper×Volt olduğundan daha fazla Amper çekecebilecek. Bu da iki hoparlöre daha fazla watt gitmesini sağlayacak diye düşünüyorum umarım anlatabilmişimdir.

Biraz benim de kafamı karıştırdı 2 hoparlör daha fazla watt giderse daha sesli çalmaz mı yani daha sesli çalarsa da güzel olmayacağını düşündüm bir sıkıntı olur mu nasıl engelleyebilirim ki fazla çalmasını

baya güzel çalıyor ama Hayırlı olsun bt entegresini de aramıştım bulamamıştım

Son düzenleme:

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,674
İsim
göksel yurtcan
bi resital yapıp youtube atmayı düşünüyorum alınca

hee benim alacağımdan tekrar aldın sandım bende de bundan var bt entegre yerine bundan kullanıyorum stereo kablonun ucunu sıyırıp 3 tane kablo çıkardım dışarı öyle kullanıyorum Alıntıyı görüntüle

Biraz benim de kafamı karıştırdı 2 hoparlör daha fazla watt giderse daha sesli çalmaz mı yani daha sesli çalarsa da güzel olmayacağını düşündüm bir sıkıntı olur mu nasıl engelleyebilirim ki fazla çalmasını

baya güzel çalıyor ama Hayırlı olsun bt entegresini de aramıştım bulamamıştım
sizin aldığınızda dahili bluetooth var zaten hocam fazla çalmasından kasıt nedir sesi kısabilirsiniz

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan
sizin aldığınızda dahili bluetooth var zaten hocam fazla çalmasından kasıt nedir sesi kısabilirsiniz
hepsi aynı anda çalar mı sesini ne kadar açarsak yani 2 tane hoparlöre daha fazla watt gitmesini nasıl önleyebilirim @andires42 dediği gibi

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,674
İsim
göksel yurtcan

anlatımınız doğru gibi ama eksikler var amfinin 19v giriş değerinde 4 ohm için verdiği çıkış kana başı 40w civarı fakat arkadaşın trafo yetersiz geleceği 90/2 45w sub çıkışına 45/2 olarak diğer devreyi alırsakta 22.5w diğer hoparlörlere çıkış verecek fakat burada seri yada paralel bağ ile bağladınız hoparlörler kendi içlerinde hala 8 ohm sadece amfiye binen yük azalır seste bir değişikli olmaz aksine iki hopalör bağlandığı için güç yarıya düşer yani hoparlörlein vereceği ses azaları ama yinede 10w değerinin üzerinde bir değer verecektir bu normal bir kullanıcı için gayet yeterli hatta fazla bile ben kendi odamda sony fh110w model amfi kullanıyorum 15w çıkış veriyor kanal başı oda her kenelda iki hoparlöre bağlı yani 7.5/7.5 olarak bölünüyor yani sürücü başı arkadaşın yarısı kadar ama bu güne kadar hiç son ses açmadım bile kapalı ortamda 10w gibi rakamlar yeterli değerler
benim attığım videodaki hoparlörleri ben fullrange diye almıştım fakat mid çıktığından dolayı basslar çok sönük kalıyor aslında gerçek dinleyişte ama tabi bose oldukları için bir eksiklik yaratmıyor sesleri gayet doygun

hepsi aynı anda çalar mı sesini ne kadar açarsak yani 2 tane hoparlöre daha fazla watt gitmesini nasıl önleyebilirim @andires42 dediği gibi
bu mesajda açıkladım hocam

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan
anlatımınız doğru gibi ama eksikler var amfinin 19v giriş değerinde 4 ohm için verdiği çıkış kana başı 40w civarı fakat arkadaşın trafo yetersiz geleceği 90/2 45w sub çıkışına 45/2 olarak diğer devreyi alırsakta 22.5w diğer hoparlörlere çıkış verecek fakat burada seri yada paralel bağ ile bağladınız hoparlörler kendi içlerinde hala 8 ohm sadece amfiye binen yük azalır seste bir değişikli olmaz aksine iki hopalör bağlandığı için güç yarıya düşer yani hoparlörlein vereceği ses azaları ama yinede 10w değerinin üzerinde bir değer verecektir bu normal bir kullanıcı için gayet yeterli hatta fazla bile ben kendi odamda sony fh110w model amfi kullanıyorum 15w çıkış veriyor kanal başı oda her kenelda iki hoparlöre bağlı yani 7.5/7.5 olarak bölünüyor yani sürücü başı arkadaşın yarısı kadar ama bu güne kadar hiç son ses açmadım bile kapalı ortamda 10w gibi rakamlar yeterli değerler
benim attığım videodaki hoparlörleri ben fullrange diye almıştım fakat mid çıktığından dolayı basslar çok sönük kalıyor aslında gerçek dinleyişte ama tabi bose oldukları için bir eksiklik yaratmıyor sesleri gayet doygun

bu mesajda açıkladım hocam
trafo Yetersiz gelir mi :/ çok anlayamadım ama aldığım zaman fotoğraf ile yapsam olur mu

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,316
İsim
Hakanbey
Buda bizim emektar 20 yıllık sistem :) Direk digital bağladım Anakartın digital ses girişine Flac kayıtlarda Ciddi ses farkını hissettiriyor.
1714156015539.png

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,316
İsim
Hakanbey
Sağlam sistem bassları nasıl çalıyor
Şuan kendi Pc odamda olduğu için %30 üstünü açamıyorum bütün vitrin kapı pencere sallanıyor ama eskiden Sinema salonunda ses yalıtımlı odada %80 ne kadar açıyordum İç organlarım yer değiştiriyordu göüs kafesim sıkışıyordu :D

Basslar 800w RMS
Midrage 300w RMS
Tweeter 200w RMS
gücünde tek hoparlör

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,674
İsim
göksel yurtcan
trafo Yetersiz gelir mi :/ çok anlayamadım ama aldığım zaman fotoğraf ile yapsam olur mu
yani max güç için yetersiz hocam normal bir kullanım için yeterli max güçte mahallede konser veriyorduk biz 19v 14a trafo ile ki 200w çıkış vermiyordu 80w veriyordu 19v olduğudan dolayı

Buda bizim emektar 20 yıllık sistem :) Direk digital bağladım Anakartın digital ses girişine Flac kayıtlarda Ciddi ses farkını hissettiriyor.
Alıntıyı görüntüle
güzel sistem hocam kullandığınız amfi harmanın en iyilerinden birisi yeni serilerdeki gibi sesler yapay değil doğal ses veren bir seri amfiniz var baya nadir ve kıymetli amfiler aslında

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,716
İsim
emirhan
yani max güç için yetersiz hocam normal bir kullanım için yeterli max güçte mahallede konser veriyorduk biz 19v 14a trafo ile ki 200w çıkış vermiyordu 80w veriyordu 19v olduğudan dolayı
bassları vb. güzel vurur mu peki sesi fulledikten sonra vb. bir sıkıntı

Şuan kendi Pc odamda olduğu için %30 üstünü açamıyorum bütün vitrin kapı pencere sallanıyor ama eskiden Sinema salonunda ses yalıtımlı odada %80 ne kadar açıyordum İç organlarım yer değiştiriyordu göüs kafesim sıkışıyordu :D

Basslar 800w RMS
Midrage 300w RMS
Tweeter 200w RMS
gücünde tek hoparlör
vay be baya güçlüymüş

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,674
İsim
göksel yurtcan
bassları vb. güzel vurur mu peki sesi fulledikten sonra vb. bir sıkıntı

vay be baya güçlüymüş
kapalı alanda fulleyemezsiniz hocam zaten hoparlörleriniz çok kaliteli olmadığından bir süre sonra yüksek seste raharsız eder alet gelsin tam olarak ne demek istediğimi anlarsınız

Basslar 800w RMS
Midrage 300w RMS
Tweeter 200w RMS
gücünde tek hoparlör
yok hocam sizin hoparlörün bass sürücüsü 110w rms veriyor midler ve tizlerde tam değer verilmemiş olmalı 800w rmsyi konser hoparlörlerinde zor veriliyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,695
Üyeler
141,331
Son üye
Pawrien
Top Bottom