Neler Yeni

360mm ile 5700x soğutamıyorum ?

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar , Motorsiklet , Araba , Parfüm , Biraz Elektrik-Elektronik

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,322
İsim
Hakanbey
Radyatördeki fanlar takılı
Her pompa için diyemem ama Arctic ve corsair Pompalar Cpu fan girişine takılarak %100 devirdaim çalışmakta diğer marka modellerde tecrübe etmedim. İstersen Fanla pompayı bi yer değiştir dene bişey kaybetmezsin belki sorunun çözülür.

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
Her pompa için diyemem ama Arctic ve corsair Pompalar Cpu fan girişine takılarak %100 devirdaim çalışmakta diğer marka modellerde tecrübe etmedim. İstersen Fanla pompayı bi yer değiştir dene bişey kaybetmezsin belki sorunun çözülür.
hemen deneyip haber vereceğim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hala aynı %70 pompa %30 fan ile 85 derece 140W

Son düzenleme:

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,322
İsim
Hakanbey

ozaman biostan ince ayar yapman gerek bende 5800x3d var 280mm arctic ile kullanıyorum ilk taktığımda hiç ayar yapmadan 95 derecelerde geziyordu şuanda max yükte 77 derece stabil.

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
ozaman biostan ince ayar yapman gerek bende 5800x3d var 280mm arctic ile kullanıyorum ilk taktığımda hiç ayar yapmadan 95 derecelerde geziyordu şuanda max yükte 77 derece stabil.
Şuan +200Mhz pbo2 -18curve de çalışıyor -20 civarı stabilite bozuluyor .
Sorun işlemcinin ısınması değil daha çok ısıyı radyatöre iletememesi.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,322
İsim
Hakanbey
Şuan +200Mhz pbo2 -18curve de çalışıyor -20 civarı stabilite bozuluyor .
Sorun işlemcinin ısınması değil daha çok ısıyı radyatöre iletememesi.
Gece gece aklıma bişey gelmiyor gündüz tekrar yazarım iyi geceler

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
318
İsim
İbrahim Toglu
Aio_Pump

6 fan içeri 4 tanesi dışarı hava veriyor

Voltaj - All Core Hızı - Watt hiçbirşey değişmiyor. Sanki arada macun yokmuş gibi ısınıyor işlemci soğutamıyorum.
Fan %90-100 ile %25 arasında 2-3 derece oynaması radyatörün ısınmaması vs vs
O videoyu izledim bu arada.Levon 14700k kullanmış ve fanları %100 hızda 95°c temps almış. Yani aslında seninkiyle bire bir kıyas sayılmaz. En önemlisi 14700k'nın fabrika çıkışlı stok ppt'si 253w ve videodaki değerler stoğa yakın ayrıca voltaja göre videodaki sıcaklıklar normal. Ama seninkinde f.çıkışlı ppt 88w iken sen 140w'larda kullanıyorsun. yani %159 daha fazla watt.
Eğer %35 ve %100 rpm'de tüm voltajlar aynı olduğu halde değişen bir şey yoksa burada bir akış problemi söz konusu olabilir. Yani son rpm'de çok fazla hava akışı olduğu için hava radyatör ile fanlar arasında kalıp işleri zorlaştırıyor olabilir. Her ne kadar fanlar statik basınç için üretilse de aio'lar genelde düşük rpm'de çalışmaya daha müsaittir. Belkide 240 olanlar daha iyi akış sağlıyordu ondan sonuçlar benzerdir.
Bununla alakalı bir kaç konu var.Umarım işine yarar.

Bu arada levonun videoda pompa %100 deydi. (6000rpm)

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
O videoyu izledim bu arada.Levon 14700k kullanmış ve fanları %100 hızda 95°c temps almış. Yani aslında seninkiyle bire bir kıyas sayılmaz. En önemlisi 14700k'nın fabrika çıkışlı stok ppt'si 253w ve videodaki değerler stoğa yakın ayrıca voltaja göre videodaki sıcaklıklar normal. Ama seninkinde f.çıkışlı ppt 88w iken sen 140w'larda kullanıyorsun. yani %159 daha fazla watt.
Eğer %35 ve %100 rpm'de tüm voltajlar aynı olduğu halde değişen bir şey yoksa burada bir akış problemi söz konusu olabilir. Yani son rpm'de çok fazla hava akışı olduğu için hava radyatör ile fanlar arasında kalıp işleri zorlaştırıyor olabilir. Her ne kadar fanlar statik basınç için üretilse de aio'lar genelde düşük rpm'de çalışmaya daha müsaittir. Belkide 240 olanlar daha iyi akış sağlıyordu ondan sonuçlar benzerdir.
Bununla alakalı bir kaç konu var.Umarım işine yarar.

Bu arada levonun videoda pompa %100 deydi. (6000rpm)
benimde pompa %100 de çalışıyordu ama baktım fanları düşünce sıcaklık değişmiyor fanı bir tık açıp pompayı kıstım. Yine değişen bir şey olmadı.
azönce 240mmyi tekrar takıp test yaptım ve ondada fanı %100 yerine %75e düşürdüğümde Isı-Frekans-Watt değişmediğini gördüm. Yani sorun kesinlikle işlemcinin ısı transfer kapasitesi olduğunu anladım.
IHS ile Die arasında hava boşluğu , IHSte yamukluk veya benim şansıma silikon aşırı kötü olabilir. artık yapacak bir şey yok.
Nekadar OC için almış olsamda AM5 e geçtiğimde rahat rahat kullanabileceğim bir sıvı soğutmam olmuş oldu gibi düşünerek rahatlayabiliyorum enazından

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
318
İsim
İbrahim Toglu
benimde pompa %100 de çalışıyordu ama baktım fanları düşünce sıcaklık değişmiyor fanı bir tık açıp pompayı kıstım. Yine değişen bir şey olmadı.
azönce 240mmyi tekrar takıp test yaptım ve ondada fanı %100 yerine %75e düşürdüğümde Isı-Frekans-Watt değişmediğini gördüm. Yani sorun kesinlikle işlemcinin ısı transfer kapasitesi olduğunu anladım.
IHS ile Die arasında hava boşluğu , IHSte yamukluk veya benim şansıma silikon aşırı kötü olabilir. artık yapacak bir şey yok.
Nekadar OC için almış olsamda AM5 e geçtiğimde rahat rahat kullanabileceğim bir sıvı soğutmam olmuş oldu gibi düşünerek rahatlayabiliyorum enazından
Dediğim gibi. Levonunki ile bire bir kıyas doğru olmaz. Stoğa göre çok yüksek ppt(%159)olmasına rağmen %35 fanla 90° altı değerler gayet iyi.
65 75°c'leri bekliyoduysan eğer yeni aio ile o biraz imkansız.custom ile belki .)
Psu-monitör-aio 3'lüsü ileriye dönük yatırımlardır bu arada. Güzel tercih. 🤙

FarukKG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Faruk G
İlgilendiği Kategoriler
Nasıl yamuk değil?
Şimdilik böyle yaptım yarın gidip olta teli alacağım çok daha az görünecek böylece

Dediğim gibi. Levonunki ile bire bir kıyas doğru olmaz. Stoğa göre çok yüksek ppt(%159)olmasına rağmen %35 fanla 90° altı değerler gayet iyi.
65 75°c'leri bekliyoduysan eğer yeni aio ile o biraz imkansız.custom ile belki .)
Psu-monitör-aio 3'lüsü ileriye dönük yatırımlardır bu arada. Güzel tercih. 🤙
Çok teşekkürler 3-4 gündür kafayı yiyecektim

Ekler

• IMG_3192.jpeg
    IMG_3192.jpeg
    2.1 MB · Hit: 100

sahinozer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Şahin
Aynı işlemciyi noctua NT h 12 ile Max 80 de kullanıyordum bütün fanlar içeri hava alsın sıvı soğutma ve eksoz fan hariç belki etki eder bende bu tip kasa vardı

Top Bottom