Neler Yeni

Rehber 40TL'ye laptop aldım! Nasıl tamir ettim? Laptop tamiri ile ilgili bilgiler.

En İyi Cevap
7

Nachi

80+ Platinum
Hangi oyunlar oynanır onla?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yeni rehber:
Eba kaldırır mı? Eba için alınır mı?

En İyi Cevap
7
Hangi oyunlar oynanır onla?
Bilmem Nvidia Go 7200 ekran kartı var CS1.6 açar herhalde :D (HP olandan bahsediyorum Casper olanı soruyorsan onda zor.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eba kaldırır mı? Eba için alınır mı?
Zoom falan kaldırır. Ama SSD RAM ve İşlemci takfiyesi ile. Ben bu üçünü (konuda yazdım zaten) yükselttim bilgisayar baya bi hızlandı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Aydın Atmaca
Herkese merhaba, bu sanırım ilk rehberim olacak biraz uzun olacak ama neyse :D Bugün sizlere 40TL gibi bir fiyata nasıl laptop aldım ve onu nasıl tamamiyle çalışır duruma getirdim bunu anlatacağım belki birilerine faydası olur. Hadi başlayalım.😊
Alım süreci:
İlk olarak geçtiğimiz çarşamba günü Sahibinden.com sitesinde gezerken 40TL fiyatı ile HP DV6000 durumu bilinmiyor diye bir ilan gördüm ve hemen baktım, açıklamada LCD sağlam, durumu bilinmiyor yazıyordu. 40TL olması beni şüphelendirdi çünkü aynı cihazın arızalı olanları 250TL civarına satılıyordu diğer ilanlarda. Her neyse dedim denemekten zarar gelmez param güvende ile cihazı satın aldım. Hiç özellikleri işlemcisi vs. yazmıyordu bende sormadım direkt satın aldım. Cuma günü eve geldi kutuyu açtım ve evet dolandırılmadım gerçekten cihaz fotoğrafta gördüğümün bire bir aynısıydı ve adaptör hariç (Adaptör olmadığı yazıyordu zaten) bütün parçaları vardı. Bende aynı cihazın hali hazırda daha önce tamir ettiğim benzer bir modeli vardı onun adaptörü ile kullanırım demiştim değerleri falan aynı çünkü. Sonra cihazı test edeyim dedim fişe taktım şarj ışığı yanıp sönüyordu ve tetik almıyordu sonra dedim ram testi yapayım rami çıkardım ve ramsiz bir şekilde çalıştırayım dedim fişi takmamla cihazdan (daha sonra anlatacağım) bir bölgesinden ufak kıvılcım ve duman çıktı hemen elektriği kestim zaten. Oda koktu bildiğiniz :D
Tamir süreci:
Hemen cihazı sökme işlemine başladım tamamiyle cihazı söktükten sonra suçluyu buldum. Cihazın içinde ki bir vida yuvası kırılmış ve vida somunu kasanın içine düşmüştü. Muhtemelen o somun anakarta değdi ve kısa devre yaptırdı. Yanan parça ise 19V hattında ki SMD seramik kondansatördü. Ancak seramik kondansatörü değiştirsem bile cihazda başka arıza varsa tekrar patlatabilirdi. Peki ben ne yaptım? Şu şekilde bir yol izledim anakartın yanan seramik kondansatörünü çıkardım (PCB'ye zarar vermişti ama yenisini zar zor lehimleyebildim.) Seramik kondansatörler kendileriyşe birebir aynı boyutta ve renkte olan başka bir kondansatör ile değiştirdim. Yani şöyle anlatayım, elinizde yanmış bir seramik SMD kondansatör var ancak siz bunun değerini bilmiyorsunuz bunu şu şekilde değiştirebilirsiniz elinize benim yaptığım gibi kurtarılması mümkün olmayan bir kart alın ve üzerinden elinizde ki kondansatör ile aynı boyutta kondansatör bulun. Sonra arızalı olan anakartınıza takın %99 çalışacaktır. Bende bu şekilde yaptım elimde parça niyetine kullandığım kartlardan birebir aynı boyutta kondansatör buldum ve taktım. Sonra start vermeden önce bobinlerden omaj ölçümü yaptım herhangi bir sorun var mı diye işlemcide ekran kartında vs. Omajlar belli bir değerin üzerinde çıktı 0.01 gibi bir değer çıksaydı diyelim ki işlemci bobinlerinde işlemci veya yanında ki parçaların biri arızalı anlamına gelecekti. Omaj ölçümüde şöyle yapılır, avometrenizi diyot kısmına ayarlayın. Sonra eksi probunu anakartın şasi kısmına değdirin (vida deliklerine değdirebilirsiniz.) sonra artı probunu ise bobinin herhangi bir bacağına değdirin ve omaj ölçebilirsiniz. Omajları ölçtükten sonra anakarta elimde ki sağlam ramlerden birini taktım ve uzay montaj olarak kurdum ve güç kablosunu taktığımda artık şarj ışığı sabit yanıyordu! Sonra start verdim ve anakart start aldı. Ancak bu sefer bi süre çalışıyor görüntü yok sonra 15 saniye içinde reset atıyordu. Ram değiştirdim düzelmedi sonra birdaha değiştirdim 3. ramde açıldı :D Anakart ram seçiyormuş. Görüntüyü aldım. Sonra görüntüyü alınca bilgisayarın diğer parçalarını (ekranını vs.) kontrol ettim ama o sırada cihazı harici ekrana bağlayarak test için Windows XP kurdum ve açık bıraktım sorun vs olacak mı diye. Sonra ekranı kontrol edip taktım ve ekranda çalıştı.
Sonra anakartın klavyenin takıldığı yerde ki klavye flex kablosunu tutan plastik parça yerinde yoktu bende klavye kablosunu bi şekilde yapıştırdım oraya. Şuan cihaz sorunsuz çalışmakta.
Tamir ettiğim yer (smd kondansatör):

Alıntıyı görüntüle
Yanık parça (siyah olan):
Alıntıyı görüntüle
Sonuç:Alıntıyı görüntüle
Cihazın özellikleri:
  • Geforce Go 7200
  • AMD Turion 64 X2 Mobile 1.60GHZ
  • 1GB ram (Ben onu söküp 2gb yaptım elimde vardı)
  • HDD yok (Elimde olan HDD taktım)
  • 1280x800 Widescreen ekran (Ufak 1 pixellik darbe var onun dışında tertemiz)
  • DVD rom
  • Kumandası var
Cihazı temiz sorunsuz olarak kaça satıyorlar diye baktım 700TL ile 1500TL arası satılıyor baya kârdayım :)

Hatam varsa düzeltin🙏 Konu yanlış yere açtıysam doğru yere taşınsın.

Umarım bir gün işinize yarar:peepokalp:
emeğinize sağlık hocam güzel bir anlatım olmuş...

Top Bottom