Neler Yeni

5 Yillik Bi̇lgi̇sayari Hayata Döndürmek

Sakurajima Mai

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
624
İsim
Abdulkadir Erdem
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı
Hocam alsam laptop alırım yine, üstüne 3500 koyunca bundan iyi bir şey alamam bu piyasada. Zaten parçaları da aldım çoktan.
Hayırlı olsun diyeyim :) Pc al derken laptoptan kastetmiştim :):):):):):):)

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,058
İsim
Semih Boran
O cihazın gücü 32 GB RAM gerektiren işlere yetmiyor ki? Tamamen israf olur 32 GB'a yükseltmek. SSD, termal macun ve fan temizliği yeterli bu sisteme.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Şuan 2400MHz CL17 olarak çalışıyor gözüküyor ama başka bir programla daha teyit etmekte fayda var.
Hocam öyle çalışıyor zaten, başka hangi programla teyit edebilirim. Buraya atayım yine. Bilgisayar zaten otomatik olarak desteklediği hıza düşürüyor bildiğim kadarıyla ama orijinalde 3200 MHz işte bilmiyorum bir sorun olur mu? O kadar para verdik yani doğrusu olsun madem olmuşken.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayırlı olsun diyeyim :) Pc al derken laptoptan kastetmiştim :):):):):):):)
Eyvallah hocam :) sağlam bir laptop alamam ki 3500 koyunca üstüne, piyasa çok yüksek.

O cihazın gücü 32 GB RAM gerektiren işlere yetmiyor ki? Tamamen israf olur 32 GB'a yükseltmek. SSD, termal macun ve fan temizliği yeterli bu sisteme.
Hocam ben biliyorum kendi cihazımı, RAM yiyen programlar oluyor kullandığım, RAM'in %50'sinin boşta olması ayrı bir şey %75'inin boşta olması ayrı. Zaten 128 GB SSD de yetiyor ama ben rahat rahat kullanmak istiyorum. 1 - 1.5 sene sonra çok sağlam bir cihaz alıcam, beni o zamana kadar rahat ettirse yeter.

Sadece chrome'da 3 sekme açıkken bile böyle zaten. Bana %10 bile fayda sağlasa kâr.

Bilgisayarı açınca WiFi kartını gördüm. O değişiyorsa onu bile değiştirebilirim faydası olacaksa hıza.

Ekler

• TM.PNG
    TM.PNG
    10 KB · Hit: 18
Son düzenleme:

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hocam bu arada termal macun ve fan temizliği yapmadan önceki sıcaklık değerlerini de bırakıyorum buraya. Boşta ölçülmüştür.

Ekler

• Temp v1.PNG
    Temp v1.PNG
    22.5 KB · Hit: 16

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam öyle çalışıyor zaten, başka hangi programla teyit edebilirim. Buraya atayım yine. Bilgisayar zaten otomatik olarak desteklediği hıza düşürüyor bildiğim kadarıyla ama orijinalde 3200 MHz işte bilmiyorum bir sorun olur mu? O kadar para verdik yani doğrusu olsun madem olmuşken.

Eyvallah hocam :) sağlam bir laptop alamam ki 3500 koyunca üstüne, piyasa çok yüksek.

Hocam ben biliyorum kendi cihazımı, RAM yiyen programlar oluyor kullandığım, RAM'in %50'sinin boşta olması ayrı bir şey %75'inin boşta olması ayrı. Zaten 128 GB SSD de yetiyor ama ben rahat rahat kullanmak istiyorum. 1 - 1.5 sene sonra çok sağlam bir cihaz alıcam, beni o zamana kadar rahat ettirse yeter.

Sadece chrome'da 3 sekme açıkken bile böyle zaten. Bana %10 bile fayda sağlasa kâr.

Bilgisayarı açınca WiFi kartını gördüm. O değişiyorsa onu bile değiştirebilirim faydası olacaksa hıza.
MHz olarak 2400e düşer ama gecikmesi CL17 olmayabilir, örneğin CL20 ise diğer belleği de CL20 ye yükseltir hız kaybı yaşarsınız.

RAMi başka ne test ediyor bilmiyorum. Aida 64 gösteriyor olabilir belki.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
MHz olarak 2400e düşer ama gecikmesi CL17 olmayabilir, örneğin CL20 ise diğer belleği de CL20 ye yükseltir hız kaybı yaşarsınız.

RAMi başka ne test ediyor bilmiyorum. Aida 64 gösteriyor olabilir belki.
Hocam Aida64 ücretli, indirdim ama deneme sürümünde bir şey göstermiyor pek. Bulabildiğim diğer programlardan ekran görüntüleri aldım. Başka bir bilgi lazım olursa yine ekran görüntüsü atabilirim.

Ekler

• RAM Expert.PNG
    RAM Expert.PNG
    63.3 KB · Hit: 22
  • Speccy RAM Slot 1.PNG
    Speccy RAM Slot 1.PNG
    98.3 KB · Hit: 16
  • Speccy RAM Slot 2.PNG
    Speccy RAM Slot 2.PNG
    136.6 KB · Hit: 23
  • Speccy RAM.PNG
    Speccy RAM.PNG
    137.1 KB · Hit: 23
  • Speccy SUM.PNG
    Speccy SUM.PNG
    151.6 KB · Hit: 18

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam Aida64 ücretli, indirdim ama deneme sürümünde bir şey göstermiyor pek. Bulabildiğim diğer programlardan ekran görüntüleri aldım. Başka bir bilgi lazım olursa yine ekran görüntüsü atabilirim.
3200MHz belleğin modlarında 2470MHz CL17 var. Büyük ihtimalle diğer bellek 2400MHz diye o da 2400MHz CL17 olarak ayarlamış kendini. Böyle kullanabilirsin sorun olacağını sanmıyorum.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
3200MHz belleğin modlarında 2470MHz CL17 var. Büyük ihtimalle diğer bellek 2400MHz diye o da 2400MHz CL17 olarak ayarlamış kendini. Böyle kullanabilirsin sorun olacağını sanmıyorum.
Tamamdır hocam, çok teşekkür ederim ya, ne yapacağımı şaşırmıştım :)

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Yazılıma başlasan bile bence 16 gb ram yeterli
Hocam biliyorum zaten 16GB RAM gayet yeterli ancak ben biraz bile fayda sağlasa istiyorum, yoksa 4GB RAM ile de yazılıma başlanır. Yeni bir pc almak çok daha iyi olurdu ama şimdilik buna idare edicez işte.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Söktüm bilgisayarı baya toz çıktı temizledim, fanları fln da çok güzel temizledim. Termal macunu yeniledim. Bu değerleri gösteriyor %100 yük altındayken. Prime95 ile torture test açtım ve CoreTemp ile değerleri ölçtüm. Bilmiyorum önceden de buna benzer değerleri gösteriyordu, yanlış mı yaptım bir şeyi acaba anlamadım? Hiçbir sorun gözükmüyor fiziksel olarak aslında :( @Adana @𝚈ı𝚕𝚖𝚊𝚣 @ensarxx @Remi @55superx

Bunu termal macunu kullandım. 2019 yazan çakmalardan değil, kutulu orijinal üründü.

Önceki değerler bunlar. Önceki değerlerde boşta ölçüldü, yük altında da ölçmüştüm de silinmiş o dosya.

Ekler

• Temp After.PNG
    Temp After.PNG
    14.6 KB · Hit: 21
  • Temp Before.PNG
    Temp Before.PNG
    22.5 KB · Hit: 17
Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0