Neler Yeni

7800x3d ve 4070ti ile Saçma sapan darboğaz yiyorum.

Aykut D.

80+ Gold
bu anakartta Drmos yok. Drmos giriş seviye anakartlarda olmaz. intel Z, amd X drmos kullanıyor.
O anakartın sürücü sistemi :D . Kağıt veriye bakıp yorumlamayı salsanız keşke .
1709579574676.png

Aykut D.

80+ Gold
Bu videoda yalan o zaman?
Ula adam videodaki anakartımı kullanmış ? Pro rs değil hdv kullanıyor hdv anakartta vrm heatsink kullanılmamış . 6 faz birde.

Videodaki o eski b450 videosunda abdullah hoca vrm throtle yemiyor ondan dolayi kaybı olmuyor bu a620 hdv kullanan vatandaş vrm throtle'a takılıyor .
Drmos mosfetleri süren sürücü entegre olduğundan bir haberesin birde 130c de lehimler erir diyorsun. Bu anakart üreticileri gerizekalimi oraya 130c de eriyen lehim kullansın . Tam biliyorsaniz yorum yapın bilip bilmeden insanları bilgilendirmeyin .

A620 en baba işlemciyi taksan bile performans throttle yemezsin tabi vrm throtle olmadığı sürece.
Burda yazmışım zaten okumaya zahmet bile etmiyorsunuz .

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,327
İsim
Hakanbey
Ula adam videodaki anakartımı kullanmış ? Pro rs değil hdv kullanıyor hdv anakartta vrm heatsink kullanılmamış . 6 faz birde.

Videodaki o eski b450 videosunda abdullah hoca vrm throtle yemiyor ondan dolayi kaybı olmuyor bu a620 hdv kullanan vatandaş vrm throtle'a takılıyor .

Burda yazmışım zaten okumaya zahmet bile etmiyorsunuz .
Ben bu anakart ile tecrübem oldu buda a620 arkadaş detay vermemiş sadece a620 demiş oyüzden paylaştım .

R9XTX

80+
İşlemci watt ı anakart üzerindeki 6 veya 8 pinli tek veya çift yuva aracılığıyla güç kaynağından çeker. Anakart yetersiz diye bi şey ilk defa duyuyorum oc için kapalı bir anakart ama kullanım için bir sorun teşkil etmez etmemeli
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer sadece 65w tdp ye kadar çalıştırıyorsa desteklediği işlemci listesinde 7950x neden yer alıyor :)
Desteklemesi onun tam performansının vereceği anlamına gelmez.ordaki desteklemek kelimesinin anlamı çalışabilir uyumludur demek.Eğer A serisi anakartlar her işlemci için yeterli olsaydı mantıken b ve x serisi anakartlar olmazdı

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,773
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
58W güç tüketiyor işlemcin yani gücünün az bir kısmını kullanıyor. Büyük ihtimalle anakartında güç limiti var BİOS güncelleyip dene ya da eski sürüme dön öyle dene. Sana şöyle bir şey söyliyim İntel giriş seviye H ve B serilerinde CPU watt limiti var bu yüzden özellikle çoklu çekirdeklerde gücü ciddi oranda azalıyor %30 felan. H510 + 11700K' da deniyorum işlemci 75-105w çekiyor atıyorum normalde 170-180 görmesi lazımken bu yüzden direkt etkiliyor. Aynı durum olabilir.

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
271
İsim
Kenan Çelik
ve o gücü besleme vrm'ler üzerinden işlemciye gönderir. bu anakartın vrm'leri 120w tdp 200w+ tüketim bir işlemciye yetersiz kalır. o gücü çekmeye çalıştığında fazlar ısınır ve 110 dereceye ulaştığında (lehimler 130 derecede erimeye başlar) güç keser.

aynı soketi paylaştıkları için. sorun varsa cevaplarım.

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

öğrenmemek ayıp. drmos nedir, vrm nedir, bu resimler A B ve X anakartların beslemesini gösteriyor. A serisis anakartta bu işlemcileri kullanamazsınız.
Hay allah razı olsun senden. 10+ yıllık pcb tasarımcısıyım ama lehimin 130 derecede erimeye başladığını senin sayende bugün öğrendim. İnsan her gün öğrenmeye devam ediyor işte.

R9XTX

80+
58W güç tüketiyor işlemcin yani gücünün az bir kısmını kullanıyor. Büyük ihtimalle anakartında güç limiti var BİOS güncelleyip dene ya da eski sürüme dön öyle dene. Sana şöyle bir şey söyliyim İntel giriş seviye H ve B serilerinde CPU watt limiti var bu yüzden özellikle çoklu çekirdeklerde gücü ciddi oranda azalıyor %30 felan. H510 + 11700K' da deniyorum işlemci 75-105w çekiyor atıyorum normalde 170-180 görmesi lazımken bu yüzden direkt etkiliyor. Aynı durum olabilir.
Hangi h510?Bende aynı 510 ve i5 kullanıyorum ve güç kısıyor.

bozkan

80+ Bronze
b650 tomahawk wifi MSI

hepsiburada'da ertelemeli alabilirsiniz.

• Beğen
Reaksiyonlar: TLPA
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Murat
Desteklemesi onun tam performansının vereceği anlamına gelmez.ordaki desteklemek kelimesinin anlamı çalışabilir uyumludur demek.Eğer A serisi anakartlar her işlemci için yeterli olsaydı mantıken b ve x serisi anakartlar olmazdı
Performans konusu Olabilir ama net olarak bilmemiz gerek. Zaten pazarlama stratejilerini OC üzerine kurmuşlar A serisi OC olmuyor bu yüzden genelde B veya X serisi tercih ediliyor.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,773
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Hangi h510?Bende aynı 510 ve i5 kullanıyorum ve güç kısıyor.
Bu arada bu dediğim sadece K ibareli işlemciler için geçerli çünkü onların limitleri yüksek mesela 11700 ile denediğimde normal performansını veriyor aslında H serisi bile zorlanması dışında performans kaybı yaşatmıyor. Asus H510M-D, B560P SI ve MSI H510M-E ile denedim. MSI'a BİOS update yapmadan önce bu kısıtlama yoktu Ram frekansı 2666MHZ'de kalıyor diye güncelledim ve 3200'e çıktı istediğim gibi ama bu güncelleme ile CPU watt limiti de gelmiş oldu ve CPU'da performans düşüşüne sebep oldu. Bu düşüş oyunlardan çok çok çekirdek kullanan işlemlerde oluyor.

Aykut D.

80+ Gold
A B X chipsetlerin kullanım alanları farklı bütün chipsetler arasdında performans farkı BULUNMAMAKTADIR . AMD chipsetlerine İntel gibi H chipsete performans sınırı koyduğu gibi sınır koymuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bu dediğim sadece K ibareli işlemciler için geçerli çünkü onların limitleri yüksek mesela 11700 ile denediğimde normal performansını veriyor aslında H serisi bile zorlanması dışında performans kaybı yaşatmıyor. Asus H510M-D, B560P SI ve MSI H510M-E ile denedim. MSI'a BİOS update yapmadan önce bu kısıtlama yoktu Ram frekansı 2666MHZ'de kalıyor diye güncelledim ve 3200'e çıktı istediğim gibi ama bu güncelleme ile CPU watt limiti de gelmiş oldu ve CPU'da performans düşüşüne sebep oldu. Bu düşüş oyunlardan çok çok çekirdek kullanan işlemlerde oluyor.
H anakartlar all core boost clock'a müsade etmiyor .

Top Bottom