Neler Yeni

PS5 Slim CFI-2016 Modeli Hakkında Bilgilendirme Ve Önceki Model PS5 Fat CFI-1216 İle Karşılaştırma

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,380
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Konsollar ve Bilgisayar Donanım
(PS5 Slim CFI-2016 Ve PS5 Fat CFI-1216 arasındaki farkları açıklayacağım)
Biliyorsunuz yine SONY PS5'i piyasaya sürdüğünden beri 2022 sonuna kadar 3 tane model çıkardı bu çıkan revize modellerden sonuncusu ve en önemlisi olan PS5 CFI-1216 modeliydi çünkü bir önceki modeller ile arasında çok büyük farklara sahipti elimizde dışı aynı ama içi tamamen farklı bir konsol vardı ve en büyük fark işlemcinin 7 nm’den 6 nm seviyesine inmesiydi AMD Oberon SoC’den AMD Oberon Plus SoC birimine geçiş yapmıştı yeni işlemci hem daha verimli çalışıyordu hem daha az ısınıp daha az güç harcıyordu eski işlemciye oranla %15 daha az yer kaplıyordu tabi fark sadece işlemcide değil anakart soğutma sisteminde de çok büyük farklar vardı anakartın boyutu nerdeyse yarı yarıya küçülmüştü soğutma sistemi de tamamen farklı daha sessiz ve verimli çalışıyordu CFI-1216A sersi eski modellere oranla 20-30 watt daha az enerji harcıyor ve konsolun ağrılığı ise 3.9 kg düşmüştü bu da 2020 yılında piyasaya sürülen CFI-1016B Digital sürüm ile aynı ağırlıkta artık PS5 CFI-1216 diskli versiyon vardı CFI-1216 modelini bu kadar uzun anlatmamın sebebi önceki seride yani artık Fat olarak adlandıracağımız ilk üretim PS5'lerde en önemli ve en iyi modeldi PS5 CFI-1216. Şimdi gelelim asıl konumuza bu ay çıkmış olan PS5 Slim CFI-2016 modeline PS5 Fat kasa CFI-1216 ile arasındaki farklara artık konsolun boyutu önemli oranda küçüldü yani baya bir boyut farkı var iki konsolu yan yana koyunca bariz şekilde o boyut farkını anlıyorsunuz PS5 Slim hacim olarak %30 daha küçüktür artık karşılaştırmama Fat ve Slim olarak adlandırarak devam edeceğim bilginize PS5 Fat ve PS5 Slim arasında boyut küçülünce tabi ki ağırlığı da düştü yeni PS5 Slim Diskli versiyondan örnek verecek olursam 3.2 KG ağırlığında PS5 Fat diskli versiyonu ise 3.9 kilo ağırlığında tabi ki bu farklar sadece PS5 Fat CFI-1216 ile diğer modeller de daha da fazla bunu unutmayın yani 700 GR bir düşüş var ağırlığında tabi tek fark boyut ve ağırlık değil konsolun anakartı soğutma sistemi PSU falan değişmiş olsa da bu farklar kesinlikle PS5 Fat CFI-1216 modelindeki gibi büyük değil ve güç tüketimi PS5 Fat CFI-1216 modeli ile aynı PS5 Slim'in ön tarafında artık iki adet USB Type-C bağlantı noktası var ve artık PS5 Slim de ayrılabilir disk sürücüsü var kapak şeklinde konsola takabiliyorsunuz konsoldan ayrı da satın alabiliyorsunuz bu gelişmeleri geçersek PS5 Slim deki tasarım olarak en çok beğenmediğim şey ise üst kapakların parlak tercih edilmesi Sony PS4 Fat Parlak modeldeki o kadar çizilme şikayetinden sonra mat yapmıştı neden böyle bir karar verdi PS5 Slim modelinde cidden garip ve PS5 Slim ile okuduğum ilk yorumlarda ise üst ön kapakların aşırı çizildiği oldu Slim modeldeki en büyük gelişme ise bence tek gelişme bu SSD depolamasındaki fark yeni PS5 Slim 1TB SSD ile geliyor PS5 Fat model ise 825 GB alan ile geliyordu ama zaten PS5'in oyunları Kraken sıkıştırma teknolojisi ile depolama boyutlarını büyük oranda küçülttüğü için hiç bir PS5 kullanıcısı depolama sorun yaşamadı zaten 1TB alandan bir farkı yoktu Fat PS5'in yani kısaca yeni PS5 Slim modelini asında 1.5 TB alanı var gibi düşünebilirsiniz işlemci zaten aynı 6nm yine PS5 Slim'de bir küçülme yok PS5 Fat CFI-1216 modeli ile aynı.

Yeni PS5 alacaklar artık PS5 Slim tercih edebilirler ama altını çiziyorum yeni PS5 alacaklar.

Son kısım ise PS5 Slim çıkmadan önce PS5 alan kullanıcılara.
Şu an PS5 sahipleri ise kesinlikle PS5 konsollarını satıp PS5 Slim modeline geçmesinler bir daha uyarıyorum 2024 kasım ayında PS5 PRO çıkacak normal PS5'lerden güç olarak iki kat daha güçlü olacak PS5'den geçmek için değecek bir konsol olacak anlayacağınız sırf ince oldu az küçüldü diye sakın aynı konsoldan aynı konsola geçmek gibi bir hata yapmayın PS5 ile PS5 Slim aynı konsol donanımsal olarak hiç bir farkları yok bu yüzden paranız var ise kaldırıp 2024 kasım ayında PS5 PRO için saklamanız en mantıklı seçenek olacaktır.

PS5 Slim ile PS5 Fat boyut karşılaştırması.
adsiz-jpg.593992

PS5 Fat CFI-1216 anakartı ile PS5 Fat CFI-1116 anakartının arasındaki devasa boyut farkına ve bir de PS5 Fat CFI-1216 ile PS5 Slim CFI-2016 modelinin anakartlarının ne kadar benzer olduğuna bakın.
Adsız.jpg

PS5 Slim CFI-2016 anakartı ile PS5 Fat CFI-1216'nın çok benzer bir anakart kullandıklarını görebilirsiniz işlemci nanometresinde zaten bir değişiklik yok PS5 Fat CFI-1216 da kullanılan AMD Oberon Plus SoC 6nm işlemcisini kullanıyor PS5 Slim CFI-2016 da.
Adsız.jpg

PS5 Slim CFI-2016 1TB SSD ile geliyor zaten bu yeni modeldeki tek fark bu gibi gözüküyor SSD'nin kontrol Çipi de değişmiş ama bunun nasıl bir performans farkı yaratacağı ileriki dönemlerde anlaşılacak.
adsiz-jpg.594024

PS5 Slim CFI-2016 güç tüketimi PS5 Fat CFI-1216 ile hemen hemen aynı hatta hiç fark yok denecek gibi
1699187211720.png

1699187298705.png

PS5 Slim CFI-2016 fan dB testi PS5 Fat CFI-1216 ile neredeyse hiç bir fark yok aynı diyebiliriz.
1699199070756.png

PS5 Slim inceleme videoları

PS5 Pro çıkınca normal PS5'lere ne olacak çoğu insanın bu konuda baya cahil olduğunu fark ettim buna da açıklık getireyim hiç bir şey olmayacak normal PS5 modelleri 2031 yılına kadar oyunları şu an olduğu gibi mükemmel bir şekilde oynatmaya devam edecek PS4 Pro çıktığında normal PS4'e ne oldu insanlar The Last of Us Part II seviyesinde bir oyun 1.84 Teraflops gücündeki PS4'de nasıl 1080p sabit 30 FPS çalışıyor büyücü bunlar falan derken adamlar 2022 sonuna kadar PS4'e destek verip Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, God of War: Ragnarök gibi inanılmaz iyi grafikler sunan bu oyunları PS4 gibi 1.84 Teraflops gücündeki cihazda 1080p sabit 30 FPS oynatmaya devam ettiler artık Digital Foundry bile incelerken şaşırıyordu Sony'nin bu 1.84 Teraflops gücündeki PS4'de yaptıklarına yani özetle PS5 kullanıcıları bu konu hakkında endişeleniyorsanız boşa endişelenmeyin.

Son düzenleme:

Ilar

80+ Bronze
Cuh-1116A serisini kullanıyorum yaklaşık 4 aydır. Euroasia Garantili. Alacağım zamanlar 1216A serisini de araştırıp o zaman bütçeme uygun bulamamıştım. Mecbur 1116A serisinden cihaz aldım. Pişman değilim. Bir sıkıntı da yaşamadım. Tabi ki performans olarak daha iyidir.

120HzVRR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emre
değerli bilgiler için teşekkürler. ben yıl sonu gelecek cihazı bekleyip beklememek konusunda tereddüt yaşıyor ve araştırma sürecindeyim. şu an iki seçenek ürün var önümde 1216a ve 1218a. 1216a cdli ve avrupa spec sanırım. 1218a ise cdli ve asya spec sanırım, kutuda korea yazıyor. 1218a tercih edilmeli mi, fark var mıdır ve korea yazan üzünde herhangi bir uyumsuzluk olur mu? CD kullanmıyorum ancak ileriye dönük seçeneğe sahip bir cihaza sahip olmak daha cazip fiyatları aynı çünkü. 13500'den hem 1216 hem de 1218 var. tüm bu bilgileri derleyince öneriniz nedir? ayrıca series x sahibiyim. ps exc ağırlıklı kullanılacak.

120HzVRR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emre
(PS5 alırken CFİ-1216A son sürüm olduğuna neden dikkat etmelisiniz bunları açıklayacağım.)
Biliyorsunuz yine SONY PS5 i piyasaya sürdüğünden beri 2022 sonuna kadar 3 tane model çıkardı bu çıkan revize modellerden en önemlisi olan PS5 CFİ-1216A modeli çok büyük farklara sahip elimizde dışı aynı ama içi tamamen farklı bir konsol var en büyük fark işlemcinin 7 nm’den 6 nm seviyesine inmesinde AMD Oberon SoC’den AMD Oberon Plus SoC birimine geçiş yaptı yeni işlemci hem daha verimli çalışıyor hem daha az ısınıp daha az güç harcıyor eski işlemciye oranla %15 daha az yer kaplıyor tabi fark sadece işlemcide değil anakart soğutma sistemi de çok büyük farklar var anakartın boyutu nerdeyse yarı yarıya küçülmüş durum da soğutma sistemi de tamamen farklı daha sessiz ve verimli çalışıyor CFİ-1216A sersi eski modellere oranla 20-30 watt daha az enerji harcıyor ve konsolun ağrılığı ise 3.9 kg düştü bu da demek oluyor ki 2020 yılında piyasaya sürülen CFİ-1016B Digital sürüm ile aynı ağırlıkta artık PS5 CFİ-1216 diskli versiyon yeni PS5 alacaklar bu yüzden alamdan önce CFİ-1216A olduğuna dikkat etsinler.
ps5-6nm-oberon-plus-ve-7nm-oberon-yongasi.jpg

ps5-teardown.webp

adsiz-jpg.499498

PS5 Slim versiyonunu bekleyenler için de küçük ve kısa bir bilgilendirme PS5 Slim değil PS5 GEN 2 olarak çıkacak Sony konsol üretimindeki maliyeti düşürmek için ayrılabilir diskli bir versiyon üretecek ve GEN 1 yani şu anki modellerin üretimi duracak 2023 eylül ayında piyasaya sürüleceği bekleniyor özellik olarak 1216A serisinden hiç bir fark olmayacak hatta daha kötü olabilir üretim maliyetini düşürecekler çünkü yani eğer PS5 Slim (GEN 2) bekliyorsanız boşa beklemeyin PS5 1216A modeli alın geçin.

PS5 PRO bekleyen var ise böyle bir konsolun çıkma olasılığı bu nesilde imkansız PS6 konsolunun çıkma olasılığı daha yüksek o derecede beklemeyin yani.
Umarım PS5 alacakların kafalarındaki soru işaretlerine yardımcı olur okuduğunuz için teşekkürler.

PS5 GEN 2 VE PS5 PRO hakkında yazdığım haberlerin kaynağı.
hocam ben biraz daha araştırma yaptım ulaştığım bilgiler:

1216 serisi avrupa spec
1218 serisi asya spec (japan,korea,singapure)
ürünlerin tümü multivoltaj ve oyunlarda region free ancak bluray dvd film izlenmek istendiğinde region lock var. yani 1218 ürün burada alınan bluray filmi oynatmayacaktır. PAL NTSC farkı sanırım. bunun dışında teknik/donanımsal fark var mı bilemiyorum paylaştığınız bilgilerle değerlendirirsek eğer. cdli 1216a mantıklı gözüküyor yeni cihazda cd de olmayacağına göre...

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,380
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam ben biraz daha araştırma yaptım ulaştığım bilgiler:

1216 serisi avrupa spec
1218 serisi asya spec (japan,korea,singapure)
ürünlerin tümü multivoltaj ve oyunlarda region free ancak bluray dvd film izlenmek istendiğinde region lock var. yani 1218 ürün burada alınan bluray filmi oynatmayacaktır. PAL NTSC farkı sanırım. bunun dışında teknik/donanımsal fark var mı bilemiyorum paylaştığınız bilgilerle değerlendirirsek eğer. cdli 1216a mantıklı gözüküyor yeni cihazda cd de olmayacağına göre...
İki ürününde donanımsal farkı yok CFI-1216A da CFI-1218A da aynı seri sondaki iki numara sadece bölge kodunu ifade ediyor CFI-1216A Avrupa bölgesinde ve ülkemizde satış yapan model CFI-1218A modeli Asya ülkelerinde satılıyor kısaca iki cihazı da aynı seri hangisini alırsa alsın bir fark olmaz CFI-1218A alırsa bahsettiğiniz Blu-ray film oynatmama gibi bir sorun olmayacak bu konu hakkında yanlış bilgi almışsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

PS5 PRO da güncelleme 2024 sonunda çıkma ihtimali var ama kesin bir şey yok bir başka kaynak da ise Sony bütçeyi sadece PS6 için ayarladığı yönünde.

Son düzenleme:

yrdmpls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mameti başçık
İki üründe aynı teknik donanımsal fark yok 1216A almasını öneriyorum yeni alacaklara dikkat etsinler Avrupa cihazı ülkemizde satış yapan model 1218A modeli ise Avrupa modeli değil söylediğiniz gibi Asya ülkelerinde satılıyor 1218A almamaya dikkat etsinle ha alırlarsa ne olur en kötü dediğiniz gibi Blu-ray film izleyemezler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

PS5 PRO da güncelleme 2024 sonunda çıkma ihtimali var ama kesin bir şey yok bir başka kaynak da ise Sony bütçeyi sadece PS6 için ayarladığı yönünde.
Hocam öncelikle selamlar iyi forumlar.
Araştırdım fakat bulamadım yakın zamanda italya ya gideceğim ve bir ps5 alacağım cd'li versiyon diye düşünüyorum size sorumlar şunlar.Konu hakkında bilgim az ve çok da haşır neşir değilim araştırmalarımdada kafamda soru işaretleri var o yüzden sıfırdan sorularımı size soracağım.
1.Cd li sürüm ses yapıyor diye bir kaç forumda yorum gördüm yurt dışı yada içi bu cfi serilerinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.Fikriniz nedir.
2.Cd li nin fiyatı ne yazıkki italyada göremedim gamespottan almayı planlıyorum çünkü en fazla mağazaya sahip olan oyun mağazası o fakat bir internet siteleri yok cdli olarak CFİ-1216A belki 2 dualsense yada tek yada dualsense +1 oyunlu fiyatını bir bulamadım aşağı yukarı 550-570 arası diyorum kendimce ama yinede bilir kişi olarak size sormak istedim.
3.Cd'li almamın sebebi olurda koleksiyon yaparsam diye ki potansiyelde var dijital sürümde oyunlar çok daha ucuz evet bu doğru ama zaten aldığım gibi yapacağım şey şuanlık plus sisteminde deluxe alıp 1 yıllık peşin oynayıp oyunları hepsini limitsiz bir şekilde silip süpürüp bitirmek.
4.PS PLUS sistemi gamepass gibi bir sistem değil mi yani bir al bu oyunları sınırsızca oyna bitir gibimi yoksa deneme paketi gibi al 7-9 saat oyna sonra devamını istiyorsan orjinali almak zorundasın gibi bir şey mi ?
5.CFİ-1216A normal düşük modelden fiyat farkı ne yani şöyle bir düşünce 1 dualsense 1216a lı ne kadar 1 dualsense(yada 2 ve oyunsuz) ne kadar yada 1dualsense 1 oyunlu 1216a nın fiyatı nedir acaba ?
6.DualSense Edge modelinin farkı nedir 7k eder mi
7.Uçakta geri gelirken sıkıntı yaşarmıyım acaba kutulu getirmek istiyorum valizimde kargo taşınırken hop götüremezsin gibi bir sıkıntı ile karşılaşırmıyım.
NOT:Bunların bir çoğunun internetten cevabını aldım ama emin veya teyit etmke için sıfırdan soruyorum başka dikkat etmem gereken bir konu yada olay varsa seve seve dinlerim sizden.

HERKSE HAYIRLI FORUMLAR....

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,380
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam öncelikle selamlar iyi forumlar.
Araştırdım fakat bulamadım yakın zamanda italya ya gideceğim ve bir ps5 alacağım cd'li versiyon diye düşünüyorum size sorumlar şunlar.Konu hakkında bilgim az ve çok da haşır neşir değilim araştırmalarımdada kafamda soru işaretleri var o yüzden sıfırdan sorularımı size soracağım.
1.Cd li sürüm ses yapıyor diye bir kaç forumda yorum gördüm yurt dışı yada içi bu cfi serilerinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.Fikriniz nedir.
2.Cd li nin fiyatı ne yazıkki italyada göremedim gamespottan almayı planlıyorum çünkü en fazla mağazaya sahip olan oyun mağazası o fakat bir internet siteleri yok cdli olarak CFİ-1216A belki 2 dualsense yada tek yada dualsense +1 oyunlu fiyatını bir bulamadım aşağı yukarı 550-570 arası diyorum kendimce ama yinede bilir kişi olarak size sormak istedim.
3.Cd'li almamın sebebi olurda koleksiyon yaparsam diye ki potansiyelde var dijital sürümde oyunlar çok daha ucuz evet bu doğru ama zaten aldığım gibi yapacağım şey şuanlık plus sisteminde deluxe alıp 1 yıllık peşin oynayıp oyunları hepsini limitsiz bir şekilde silip süpürüp bitirmek.
4.PS PLUS sistemi gamepass gibi bir sistem değil mi yani bir al bu oyunları sınırsızca oyna bitir gibimi yoksa deneme paketi gibi al 7-9 saat oyna sonra devamını istiyorsan orjinali almak zorundasın gibi bir şey mi ?
5.CFİ-1216A normal düşük modelden fiyat farkı ne yani şöyle bir düşünce 1 dualsense 1216a lı ne kadar 1 dualsense(yada 2 ve oyunsuz) ne kadar yada 1dualsense 1 oyunlu 1216a nın fiyatı nedir acaba ?
6.DualSense Edge modelinin farkı nedir 7k eder mi
7.Uçakta geri gelirken sıkıntı yaşarmıyım acaba kutulu getirmek istiyorum valizimde kargo taşınırken hop götüremezsin gibi bir sıkıntı ile karşılaşırmıyım.
NOT:Bunların bir çoğunun internetten cevabını aldım ama emin veya teyit etmke için sıfırdan soruyorum başka dikkat etmem gereken bir konu yada olay varsa seve seve dinlerim sizden.

HERKSE HAYIRLI FORUMLAR....
CFI-1216A da CFI-1218A da aynı cihaz açıkladım bunu zaten. DualSense Edge 7k bence etmez önermiyorum CD li olan modeller ses çıkarıyor dedikleri ilk sürüm PS5 ler olabilir 1200 serisinde konsol tamamen yeniledi uçakta 1 tane PS5 alıp getirirseniz hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz diye biliyorum diğer yazdıklarınızla ilgili bilgiler de forum da mevcut arayarak öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:

yrdmpls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mameti başçık
CFİ-1216A olmasına dikkat edin yeter. DualSense Edge 7k bence etmez önermiyorum CD li olan modeller ses çıkarıyor dedikleri ilk sürüm PS5 ler olabilir 1216A tamamen yeniledi uçakta 1 tane PS5 alıp getirirseniz hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz diye biliyorum diğer yazdıklarınızla ilgili bilgiler de forum da mevcut arayarak öğrenebilirsiniz.
Hocam son 2 şey sorayım yurt dışında vergi iadesi diye bir şey varmış bilgisi olan varmı
Birde ps teknolojide çok ileride fakat plus sisteminde oyunları full oynama yetkisine sahip değiliz sadece belli bir saat deneme sürümüne sahibiz xbox series x alırsam game pass te hertürlü oyunu çıktığı ilk günden oynayabiliyorum gibisinden düşünüyorum ve 2si arasında çok kararsız kaldım kendi fikriniz nedir ps mi plus sisteminin gelecekte gelişeceğine dair mi yoksa xbox yenir mi

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,380
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Hocam son 2 şey sorayım yurt dışında vergi iadesi diye bir şey varmış bilgisi olan varmı
Birde ps teknolojide çok ileride fakat plus sisteminde oyunları full oynama yetkisine sahip değiliz sadece belli bir saat deneme sürümüne sahibiz xbox series x alırsam game pass te hertürlü oyunu çıktığı ilk günden oynayabiliyorum gibisinden düşünüyorum ve 2si arasında çok kararsız kaldım kendi fikriniz nedir ps mi plus sisteminin gelecekte gelişeceğine dair mi yoksa xbox yenir mi
Bence Xbox GamePass çoktan yenildi PS Plus karşısında şu an PS Plus oyun kataloğu daha kaliteli güncel ve daha fazla oyun barındırıyor.
PS+ Extra = 509 PS5/PS4 oyun var Xbox Game Pass de = 368 Xbox Series/Xbox One oyunu var.
burada PS1 PS2 PSP ve PS3 oyunları sayılmadı aynı şekilde Xbox tarafında Xbox 360 ve Xbox Original oyunları sayılmadı

Bu videoyu ve forumdaki benim PS Plus her ay gelen oyunlara bakarak anlayabilirsiniz farkı zaten.

Son düzenleme:

yrdmpls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Mameti başçık
ama şöyle bir durum var xbox bize full oynatma süresi veriyor bir limit yok ama ps plus full sürümü vermiyor deneme diyor raknarök oynacağım diyorki oyun full sürüm ama sen bunu 8 9 saat oynayabilirsin oyunu bitirmek istiyorsan oyunu satın almalısın gibisinden bir şey onu demek istedim

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,380
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
ama şöyle bir durum var xbox bize full oynatma süresi veriyor bir limit yok ama ps plus full sürümü vermiyor deneme diyor raknarök oynacağım diyorki oyun full sürüm ama sen bunu 8 9 saat oynayabilirsin oyunu bitirmek istiyorsan oyunu satın almalısın gibisinden bir şey onu demek istedim
Deneme sürümü oyunlarından bahsediyorsunuz siz GOW Ragnarök daha kütüphaneye eklenmedi o da eklenirse onu da oynarsınız.
500 den fazla PS4 PS5 oyunu var kütüphanede onları GamePass deki gibi oynuyorsunuz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,356
Üyeler
140,989
Son üye
Ahmet.3232
Top Bottom