Neler Yeni

İnceleme Acer Predator Helios 300

recepcan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Recep Can Yavuz
İşlemcimin 98 dereceye çıkmasıydı (2 kez macun yenilendi) ve sürekli oyunlarda drop yedim ve Ramlerim 2 kez değişildi..(Format da atıldı)
Hmmm, Intel işlemcilerin özellikle 9 ve 10. nesilleri zaten doğal olarak 90/92 derecelerde çalışıyorlar fakat seninkine bakılırsa kronik sorunluymuş gibi.

Quasi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
484
İsim
Quasi
Hmmm, Intel işlemcilerin özellikle 9 ve 10. nesilleri zaten doğal olarak 90/92 derecelerde çalışıyorlar fakat seninkine bakılırsa kronik sorunluymuş gibi.
Şu an stabil çalışmakta ancak en ufak bir şey olursa servise iletmem söylendi.

Wizard00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Eymen Doruk
Evet arkadaşlar size 8 ay yevmiyeli bir şekilde çalışıp 12000 TL'ye aldığım, hayalimdeki model olan Acer Predator Helios 300'ün genel bir incelemesini yapıp, bir kaç uyarıda bulunacağım.
Öncelikle Laptop almaktaki amacım AutoCAD gibi çizim programlarını sorunsuz kullanmak ve özellikle de COD Warzone ve Destiny 2 oyunlarını sorunsuz, sıkıntısız oynamaktı. Bu düşünce ile 1 ay boyunca araştırdım ve RTX 2060//İ5 10300H//16 GB RAM bulundura Predator Helios 300 (PH317-54) modelini aldım. Ürün elime HepsiJET ile 2 günde hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaştı. Cihazın malzeme kalitesi son derece mükemmel, size ''Premium'' bir cihaz kullandığınızı hissettiriyor. Ekran da aynı şekilde mükemmel, 144 HZ, 3 MS, %72 NTCS IPS bir ekrana sahip. Bu zamana kadar her şey çok hoştu. Cihazı kurdum oyunlarımı yükledim ve yaşadığım sorunlar üzerine biraz araştırma yapınca cidden hayal kırıklığına uğradım. Öncelikle cihazda RTX 2060 gibi baba bir kart var fakat biz bu kartın tam gücünden asla ama asla yararlanamıyoruz. Neden mi çünkü Mux Switch olayı yüzünden. Bilmeyen arkadaşlar için açıklayayım, basitçe Mux Switch veya nVdia Optimus teknolojisi görüntüyü direk RTX veya harici GPU'dan işleyip aktarmak yerine bir kısmını Intel UHD Graphics üzerinden aktarıyor ve bu nedenle ben RTX 2060'ın gücünden yararlanamıyorum. Bu donanımsal bir seçim olduğu için düzeltme gibi bir olanak yok maalesef. Hadi ilk şoku atlattık diyelim, Acer cihazlarına tek kanal RAM koyuyor. Evet yıl olmuş 2020 ve Predator gibi üst seviye oyuncu modelinde bile tek kanal RAM koyuyor bu firma. (Sadece Türkiye ve Hindistan pazarı için geçerli) Mux Switch yüzünden zaten performans kaybı yaşıyorsunuz bir de üstüne tek kanal RAM yüzünden performans kaybı yaşıyorsunuz. Neyse dedim bir kaç gün daha arkadaşlarımla işte çalışıp RAM için para biriktirdim fakat öğrendim ki kendiniz RAM veya HDD-SSD yükseltmesi yapamıyorsunuz, yaparsanız cihaz garanti dışı kalıyor. Kim uğraşacak İzmir'den kargo ile bu cihazı İstanbul'a gönderip üstüne de 1 ay beklemeye. Şuan için AAA oyunlarda yani RDR2--Cyberpunk 2077--Shadow of the Tomb Raider gibi oyunlarda performans kaybı 2-5 FPS oluyor çünkü cihaz istesede istemesede harici ekran kartının tam gücünü kullanmalı. Fakat iş CSGO, LOL, Minecraft gibi oyunlara gelince rezalet. LOL'de Ultra ayarlarda 80-120 FPS alırken TF'ye girdiğinizde 50-60 değerlerine düşüyor. Ayrıca cihazımın COD Warzone performansını da kendi çektiğim videodan izleyebilirsiniz, GTX 1650 Ti ile aynı performans. Şunu da belirteyim, cihazımı harici bir ekrana bağlayınca Mux Switch olayı ortadan kalkıyor ve performansım LOL'de 80-120 FPS'lerden 300-400'lere, COD Warzone oyununda ise 40-50'lerden 80-110'lara çıkıyor. Videolarım aşağıdadır, oyuncu laptop alacak arkadaşlara bir abi tavsiyesi diyelim buna cihazda Mux Switch seçeneğinin kapatıp/açma seçeneğinin olmasına ve RAM tarafında ise çift kanal olmasına dikkat edin ki sonradan benim gibi üzülmeyin.

NOT: AAA oyunlarda olması gereken performansı veriyor fakat diğer oyunlarda saçmalık, ayrıca cihazımın soğutma performansı son derece iyidir.

Lütfen bu yazımı olumsuz algılamayın Acer Predator malzeme kalitesi vb olarak son derece üst düzey fakat sadece olumsuz yönlerini belirtmek istedim ki zaten bu sorunlar araştırdığım kadarıyla Türkiye pazarında 18Kya kadar olan MSI, ASUS cihazların neredeyse hepsinde var. Umarım yardımcı olurum çünkü hiç bir inceleme kanalı asıl önemli olan bu noktalara değinmiyor.

Tekrar söylüyorum, aklınızda Acer Predator almak var ise gözünüz kapalı alabilirsiniz sadece bu tür sorunların neredeyse her cihazda olduğunu belirtmek istedim, teşekkürler.

NOT 2: Forumda yeniyim, umarım doğru yere açmışımdır konuyu.

----->Normal performans

>Harici ekran ile performans
bu bilgisayarı alsam pişman olurmuyum verdiğim paraya değer mi

recepcan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Recep Can Yavuz
bu bilgisayarı alsam pişman olurmuyum verdiğim paraya değer mi
Geç olacak ama hayır kesinlikle olmazsın. Kalite donanım olarak üst düzey tek eksi yanı tek kanal gelmesi, çift kanal ram yaparsan tadından yenmez.

Wizard00

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Eymen Doruk
Geç olacak ama hayır kesinlikle olmazsın. Kalite donanım olarak üst düzey tek eksi yanı tek kanal gelmesi, çift kanal ram
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayar elime geleli 3 hafta oldu ve gördüğüm kadariyla maksimum cpu sıcakligi 92 derece oldu (maksimum) normal değer mi ?

Top Bottom