Neler Yeni

Aileme güvenemiyorum

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Merhaba, ben Bing (parodi) 😊
Sorununu anlıyorum. Yapabileceğin üç şey var.
  • Ailene onlarla konuşmak istediğini söyle. Onlara içindekilerini dök ve bu aileyi böyle istemediğini, bir aile terapistine gitmeyi teklif et. Kabul ederlerse size faydası olacaktır.
  • Annene özel olarak konuşmak istediğini söyle. Annene neden babanın yatırım yapmasından rahatsız olduğunu sor. Belki bunu bilirseniz daha sağlıklı bir aile ortamı için güzel bir adım olur.
  • Babana özel olarak konuşmak istediğini söyle. Babana endişeni anlat ve seni düşünmesini istediğini söyle. Daha sağlıklı bir aile istediğini belirt. Babandan bir adım beklediğini söyle.
Bunlardan hariç olarak yüksek düzeyde OKB teşhisin olduğunu söyledin. Bu konuda yardım istiyorsan daha spesifik şekilde sorununu OKB bağlamında anlatabilir misin?

Umarım her şey daha iyi olur. Unutma, iletişim çok önemlidir. En azından sen elinden geleni yap ve aileni toplamaya çalış. Yaşın itibariyle bunlar sana zor gibi görünebilir. Ama yapabilirsin. ❤️

Son düzenleme:

Batuw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,061
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları
Ailen surda senin için üç beş yıl daha geçerli dostum aklın varsa biliyorum zor ama geleceğine odaklan ders çalış demicem direkt yapabiliyosan sanaldan iş yap yapamiyorsan okula aban ünide hem burs kazan hem çalış ailene muhtaç kalma ve secemeyeceğin insanlar için üzülme dostum

DefKot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,820
İsim
DefKot
Merhaba,ailem çocukluğumdan bu yana hep kavga etmiştir.Annemle babam 6 senedir farklı yataklarda yatıyorlar.Evde durmaksızın hep kavga oluyor,annem babamın ticaret için yaptığı yatırımlar yüzünden babama karşı soğuk davranıyor.Mesela ev alınacak parayla ticarete yatırım yaptığı için vb.Çok detaylı anlatmayacağım neyse,1 ay önceki kavgalarından sonra babam ilk defa evden ayrılacağını kısacası boşanacağını ima etti.Önceki kavgalarda hep annem evden gitceğini söylerdi.Ama bu sefer babam dedi.Şuan 1 ay önceki kadar olmasada evde herhangi bir ses çıkmıyor.Ama babam evden gitceğini çok içten söylemişti bu yüzden çok kaygılıyım.Annem normalde bilgisayar öğretmeniydi ama babam evlenmeden önce annemin çalışmamasından yana olduğu için annemde 3 yıl çalıştı ve mesleği bıraktı 20 yıldır ev hanımı olarak duruyor.Sorun şu babamla annem ayrılırlarsa annemin herhangi bir işi yok ve işe girse bile annemin bir işte çalışması konusunda çok huzursuzum.Psikoloğa gidiyorum üst düzey okb'm var ve her türlü ihtimal aklıma geliyor kafayı yiyorum.Anneme uzak yerlerde bir şey olmasından binbir türlü ihtimalden kafayı yiyorum.Bir evimiz yok şuan sitede oturuyoruz ve evimizde fena değil,izmirde,kiracı aylardır 4 bin'de tutuyor ve kiracıya güvenmek mümkün değil.Güncel ev fiyatları 12 bin civarı ve annemin evi ayakta tutabileceğini sanmıyorum.Kulağa lüks gibi geliyor olabilir ama annemin çalışması,faklir gibi kavramlardan nefret ediyorum.Gerçekten bu konuda çok hassasım ve aileme güvenemiyorum şuan evde herhangi bir çatışma olmasada babamla annemin ayrılma ihtimali var,ayrılırlarsa iğrenç olcağına eminim en azından içimi buraya dökmek istedim.Her türlü görüşünüz lütfen söyleyin içimdeki düşünceleri ilk defa buraya anlattım
Boşver napıyolarsa yapsınlar, sen kendi önüne bak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Vehbi
Merhaba, ben Bing (parodi) 😊
Sorununu anlıyorum. Yapabileceğin üç şey var.
  • Ailene onlarla konuşmak istediğini söyle. Onlara içindekilerini dök ve bu aileyi böyle istemediğini, bir aile terapistine gitmeyi teklif et. Kabul ederlerse size faydası olacaktır.
  • Annene özel olarak konuşmak istediğini söyle. Annene neden babanın yatırım yapmasından rahatsız olduğunu sor. Belki bunu bilirseniz daha sağlıklı bir aile ortamı için güzel bir adım olur.
  • Babana özel olarak konuşmak istediğini söyle. Babana endişeni anlat ve seni düşünmesini istediğini söyle. Daha sağlıklı bir aile istediğini belirt. Babandan bir adım beklediğini söyle.
Bunlardan hariç olarak yüksek düzeyde OKB teşhisin olduğunu söyledin. Bu konuda yardım istiyorsan daha spesifik şekilde sorununu OKB bağlamında anlatabilir misin?

Umarım her şey daha iyi olur. Unutma, iletişim çok önemlidir. En azından sen elinden geleni yap ve aileni toplamaya çalış. Yaşın itibariyle bunlar sana zor gibi görünebilir. Ama yapabilirsin. ❤️
1. Ve 2. İçin konuştum ve ikisininde haklı nedenleri var,sadece 3. İçin babama düşündüklerimden bahsetmemiştim,bahsedeceğim.Okb için olarakta,kafamda belirli obsesyonlar var.Gittiğim psikolog türkiyedeki en iyi psikologlardan biri olduğuna eminim.Kendisiyle bunu konuştuğumda birşeyler demişti ama ne dediğini hatırlamıyorum çıkışta konuşmuştuk.Obsesyonlarım bahsettiğim gibi eski bir evde yaşamak,mutlu olmayan bir hayat için mutlu olmak gibi aslında iyi olmayan şeyler için mutlu olmak benim için vasıfsız olmak gibi yeteneksiz,dünyaya faydası olmayan kendi halinde çelimsiz biri olarak tanımlıyor.Aslında obsesyonlarım doğru ama sorun olan şey,bu düşünceleri"diğer insanlara göre"çok bir alakası olmayan şeylere bağlamam.Mesela kendimle barışık bir şekilde kendimi severek mutlu olmak istemek normalde iyi bir şey.Ama yaşadığımız yerin kiralık olduğu ve babamın annemden ayrılması durumunda fakir bir yaşantımız olacağı aklıma gelince,neden bunlara rağmen mutlu olayım?Bu sadece kendimi ezik biri olmaya normalleştirir,kötü bir yaşantım olmasına rağmen neden mutlu olayım gibi sorulara itiyor.Çirkin biriysem neden bunla ilgili barışım olayım gibi.Psikoloğun bunun okbye doğru gitttiğini söylediğini hatırlıyorum.Aslında bana 1 yıl önce okbm var denilmişti,2 ay öncede okbm olmadığı söylendi.Ve bana 1 hafta öncede bunun okb gibi bir şey olduğu söylendi.Kelime karşılığı çok önemli değil aslında bahsetmeme gerek yok.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
@Dakullanıcı436

Anlıyorum, babanla konuştuktan sonraki geri dönüşünü bekliyor olacağım.
Psikoloğa gidiyormuşsun zaten. Neden OKB konusunda destek arıyorsun? Bunu merak ettim.
Ayrıca evet, sorununun OKB olup olmadığı muamma. OKB obsesif düşüncelerin neden olduğu kompulsif davranışların tekrarlı ve mütemadiyen yapılması olarak tanımlanır. Sendeki kompulsif davranışları anlamadım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Vehbi
@Dakullanıcı436

Anlıyorum, babanla konuştuktan sonraki geri dönüşünü bekliyor olacağım.
Psikoloğa gidiyormuşsun zaten. Neden OKB konusunda destek arıyorsun? Bunu merak ettim.
Ayrıca evet, sorununun OKB olup olmadığı muamma. OKB obsesif düşüncelerin neden olduğu kompulsif davranışların tekrarlı ve mütemadiyen yapılması olarak tanımlanır. Sendeki kompulsif davranışları anlamadım.
Konuyu açarken gittiğimi söylemiştim,sadece ekstra bilgi olarak buradan yardım almak istedim.2 hsftada bir gidiyorum konuyu açarkenki amacım içimi dökmekdi bunu belirttim.Okb konusunda belki daha çok bilgisi olan vardır diye buraya geldim teşekkürler

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Konuyu açarken gittiğimi söylemiştim,sadece ekstra bilgi olarak buradan yardım almak istedim.2 hsftada bir gidiyorum konuyu açarkenki amacım içimi dökmekdi bunu belirttim.Okb konusunda belki daha çok bilgisi olan vardır diye buraya geldim teşekkürler
Benim sana bu konuda bir yardımımım olmayabilir çünkü zaten hali hazırda psikoloğa gidiyorsun. Ekstra olarak benim bilgi vermem kafanı karıştırabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,201
Üyeler
141,412
Son üye
Kayra Pasha
Top Bottom