Neler Yeni

[Alexa ve Psikoloji] Depresyon: Hiçbir şey yapmamazlık

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Depresyonlu kişiler hiçbir şey yapmak istemez. Gün içinde sürekli yorgun olurlar ve yavaş hareket ederler.
Depresyonlu kişiye aktivite önerisinde bulunduğumuzda "canım istemiyor" "zevk almıyorum" gibi dönütler verebilir.
Bu tarz yaklaşımlar için bir sözümüz var:

"Önce öylem sonra motivasyon"

Bu söz ne demek peki? Bu söz demek ola ki kişinin bir şey yapması için motivasyon, istek bekliyorsa hatalıdır. Çünkü o istek uzun bir süre gelmeyebilir. Fakat kişi sanki eğleniyormuş gibi yaparsa motivasyon ve zevk sonradan gelecektir.

Aşağıdaki tabloya bakalım.

1649613302088.png

Annette canı istemediği için zevk almayacağını düşündüğü etkinlikleri yazdı. Daha sonra etkinliği yaptıktan sonraki alacağı tatmin duygusunu tahmin etti. Tahminini 100 üzerinden puanladı. En son etkinliği yaptıktan sonraki aldığı tatmini yazdı. Sonuçlar gerçekten de ilginçti. Sizde görüyorsunuz ki motivasyon eylemden sonra gelir. Önce hareket et!

Aktiviteleri ertelemenize yol açabilen kaçınmanız gereken düşünceler:

1-Yalnız olduğumda hiçbir şeyden zevk alamam.
2-Hiçbir şey yapmanın anlamı yok; çünkü benim için önemli olan bir konuda başarısız oldum. (Örneğin istediğim konuma gelemedim)
3-Zengini başarılı ya da ünlü olmadığım için hiçbir şeyden tam anlamıyla zevk alamam.
4-İlgi odağı olmadıkça zevk alamam.
5-Mükemmel ya da başarılı bir şekilde yapamadıkça hiçbir şeyden tümüyle tatmin olamam.
6-İşimin sadece bir parçasını yaparsam çok tatmin olmam. Bugün hepsini bitirmeliyim.

6.MADDE

Aslında gerçek olan işinizin önce sadece bir parçasını yapsanız bile tatmin olabileceğinizdir. Her işi bir kerede tamamlamanız gerektiğini kim söyledi? Bu zorunluluğu kim getirdi? ÖYLE BİR ŞEY YOK. Bu meli malılıktan vazgeçin. Bu lazımiyetlikten vazgeçin. Önce bir kısmını yap sonra geri kalanını. Yatağını toplama işinde battaniyeni bir katla sonra devamı gelir. Bulaşıkta önce üç bardağı yıka sonra devamı gelir.

İYİ AKŞAMLAR!

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,292
Üyeler
156,590
Son üye
dyingbreath
Top Bottom