Neler Yeni

Allah Sadece Big Bang'de Yok Şu Anda da Var

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kırmızı Asa- Kafile videolarının özeti gibi düşünebilirsiniz. Her videoya özet getirmeye çalışacağım.

• Allah'ın varlığı ispatlanmaya çalışılırken Big Bang ve evrim kullanılmaması gerekir. Çünkü bu iki olgu milyarlarca yıl önce gerçekleşmiştir. Hal bu ki aşağıdaki ayetlere bakıldığı zaman Kur'an'ın bize tanıttığı Allah şimdiye de hüküm veriyor.
En'am﴾95﴿
Tohumu ve çekirdeği çatlatan şüphesiz Allah’tır; O, ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çıkarmaktadır. İşte Allah budur. O halde (haktan) nasıl dönersiniz?
Vakia(58,59)

Şimdi düşünsenize o akıttığınız meniyi! Onu yaratıp insan haline getiren siz misiniz, yoksa Biz miyiz?
Bakara(259)
...hele o kemiklere bak onları nasıl birbirinin üzerine kaldırıyoruz? Sonra onlara nasıl et geydiriyoruz?...
İbrahim(32)
Allah, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.
Vakia(68,98)
Hiç içtiğiniz suyu düşündünüz mü? Siz mi indiriyorsunuz onu bulutlardan, yoksa Biz miyiz indiren?
En'am(59)
O’nun bilgisi dışında dalından bir yaprak bile düşmez.

• Ayetlerde gördüğünüz üzere yaratma, var etme ve yönetme sadece başlangıca değil her zamana uygulanır. Eğer ki biz Allah'ı Big Bang veya evrim ile ispatlamaya çalışırsak deizmin tanrısını ispatlamış oluruz. Ama Kur'an diyor ki bakmaz mısınız yere göğe, sanatı görün, akletmez misiniz?
  • Spermin bir bebek olması, ilaçları içince duygu durumumuzun yükselmesi, hormonlarımızdan serotonin basit bir karbon, hidrojen, azot ve oksijenden oluşuyor ama bunlar bir dizilime geldiğinde bizi mutlu ediyor. Başka alanlarda da bulunan bu basit elementler doğal olarak vücudumuz tarafından belli bir formülle üretiliyor. Bunun için sizce de şimdiye hükmeden bir tanrı bir Allah gerekmez mi?

ÖZET

Allah'ın varlığını kabul edebilmek için öncelikle aklımızdaki tanrıyı silmemiz gerekiyor. Bu ne demek? Aklımızda nasıl bir tanrı tasviri varsa silmemiz gerekiyor. Zira siz insanlar tanrının niteliklerine karar verebilecek akılda değilsiniz -doğal olarak.
Tanrıyı sildikten sonra boş bir diske yükleme işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu yüklemenin yapılacağı -tabiri caizse- öbür USB bellek Kur'an'ı Kerim'dir. Peygamber sünnetidir.

Kıyamet(36,40)
Esirgeyen ve bağışlayan Allah'în adıyla
insan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder. O dökülen meniden ibaret az bir su değil miydi? Sonra bu, bir "alaka" oldu. Derken Allah onu yaratıp güzelce şekillendirdi. Nihayet ondan da erkek ve dişi iki eşi var etti. Şimdi, bunları yapan Allah'ın ölüleri diriltmeye gücü yetmez mi?

Kur'an diyor ki Allah insanları başı boş bırakmamıştır. Biz her zaman varız her zaman hüküm ederiz.

Hac(73)
Ey insanlar! Size bir misal verilmekte; dinleyin onu: Allah’tan başka kendilerine yalvarıp yakardıklarınız var ya, hepsi bunun için bir araya gelseler bile bir sinek yaratamazlar! Hatta sinek onlardan bir şey kapsa, onu dahi ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, kendinden istenen de!

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kur'an'ın bize yeni bir şey değil, zaten bilinen şeyleri sunduğunu düşünüyorum.
Konu ile alakası olmayan bir yorum. Fakat illa cevap vereceksem şunu söyleyebilirim:
Allah zaten tüm milletlere İslamiyeti vermiştir. Yani Allah müfredat değişikliğine mi gitsin anlamadım?

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,885
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Konu ile alakası olmayan bir yorum. Fakat illa cevap vereceksem şunu söyleyebilirim:
Allah zaten tüm milletlere İslamiyeti vermiştir. Yani Allah müfredat değişikliğine mi gitsin anlamadım?
Konu ile alakası şurada. Hani sen bu ayetleri Bing Bang ile bağdaştırıp kanıtlamak için atıyorsun ya, bende diyorum ki bunlar zaten o döneme kadar bilinen şeyler. Yani Kur'an yanlış söylüyor demiyorum, hemen kulaklarınızdan duman çıkmasın.

Bu yine iyiymiş ya, bazılarınız Bing Bang'i de inkar ediyor. Gelişme var.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,885
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Hey anladım kulaklarımdan duman çıkmadı. Bi de ben ayet atarak Big Bang kanıtlamaya çalışmadım ki.
Tamam neyse güzel konu, sayende ayet okuduk Allah razı olsun.

ALADDİN ÇAKICI

80+ Silver
Kurandaki apaçık kelimesi çelişkidir 😕

İşte biz, apaçık ayetleri böyle indirdik ona ve şüphe yok ki Allah, dilediğini doğru yola sevk eder.

Zort
Abdullah-Ahmet Akgül Meali
İşte Biz Onu (Kur’an’ı) böyle apaçık ayetler olarak indirdik; şüphesiz Allah, dilediğini (Kur’an’ı ve Resulüllah’ı dinleyeni, küfür ve kötülükten döneni) hidayete yöneltip eriştirir.

Alfha13

80+ Silver
Rahman 29.: "Göklerde ve yerde bulunan herkes, O´ndan ister. O, her an yaratma halindedir.". Allah'ın her an var olduğunu gösteren bir diğer ayet.

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,885
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Delil getirin. "Bak şu ayette mucize diye sunduğunuz evvelden zaten biliniyormuş. Aha kaynağı da şurası, burası." deyin ki tartışalım. Aslı neymiş bakalım. Bunları yapmadığınız sürece bu yalnızca boş bir iddia olur. Kur'an, Sümerlerden intihal falan diyecekseniz hiç demeyin. :D

Kurandaki apaçık kelimesi çelişkidir 😕

İşte biz, apaçık ayetleri böyle indirdik ona ve şüphe yok ki Allah, dilediğini doğru yola sevk eder.
Burada ne demek istediniz? Hac suresi 16. ayeti paylaşmışsınız sadece. Çelişki nerede? Anlamadım. Apaçık lafzı hakkında sorunuz varsa cevaplayayım. Kur'an'daki mubiyn yani apaçık lafzı "ayetlerin Allah tarafından indirildiği apaçıktır" manasındadır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
979,159
Üyeler
154,877
Son üye
hotslie
Top Bottom