Neler Yeni

Yardım Am5 Anakartlar da Expo sorun yaratıyor olabilir mi?

Volkan:/

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Volkan
Dostlar merhaba pc yi ilk topladığımda expo açmıştım sorun yoktu bios güncellemesinden sonra oldu sanırım ona da emin değilim ilk bir kaç hafta önce bir takım sorunlar olmaya başladı
bilgisayarımın çok geç açıldığından şikayetçiydim tek sorun buydu fakat bir kaç hafta önce başlayan bir sorun var expo yada xmp fark etmiyor açıkken anakart gerçek anlamda kafayı kırıyor hyperx c2 kulaklığım var en alt usb portları tamamen saçmalıyor kulaklık çıt çıt ses geliyor sonra 3 5 saniyede bir kapanıp geliyor. Valorant oynarken yaşıyorum bunları bu arada, klavyede aynı şekilde wasd tuşları takılıyor en azından bunları çok kullandığım için böyle oluyor olabilir belki diğerlerine bassam onlar da takılacak. mesela usb portlarından kulaklığı bir üste takıyorsun bu sefer oyunun sesi var ama takım arkadaşlarım konuşuyor onların sesi gidiyor değişik bir durum tam anlamıyla dün akşam bende kafayı kıracaktım sinirden son anda kasaya yumruk atmaktan vazgeçtim nedir yani ddr5 e geçmek için hızlı davranıp hata mı yaptım şuan satıp ddr4 almak gibi bir düşünce var kafamda ryzen 7 5800x3d b550 32 gb ram şeklinde
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu sorunu başka forum sayfalarında da gördüm donma daha geç açılma gibi problemler yaşan insanlar var fakat onlar 2022 tarihli

Sitemi eklemeyi unutmuşum
Ryzen 5 7600 + thermalright phantom spirit
Msi Pro b650 s Wifi
Xpg Lancer black 16 gb 6000mhz cl30 rgbsiz,
kingston exceria g2
intel arc a750
fsp hydro g pro 750
msi mag forge 320r

@Mehmet Yılmaz

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,073
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
YouTube
@Mehmet08
Dostlar merhaba pc yi ilk topladığımda expo açmıştım sorun yoktu bios güncellemesinden sonra oldu sanırım ona da emin değilim ilk bir kaç hafta önce bir takım sorunlar olmaya başladı
bilgisayarımın çok geç açıldığından şikayetçiydim tek sorun buydu fakat bir kaç hafta önce başlayan bir sorun var expo yada xmp fark etmiyor açıkken anakart gerçek anlamda kafayı kırıyor hyperx c2 kulaklığım var en alt usb portları tamamen saçmalıyor kulaklık çıt çıt ses geliyor sonra 3 5 saniyede bir kapanıp geliyor. Valorant oynarken yaşıyorum bunları bu arada, klavyede aynı şekilde wasd tuşları takılıyor en azından bunları çok kullandığım için böyle oluyor olabilir belki diğerlerine bassam onlar da takılacak. mesela usb portlarından kulaklığı bir üste takıyorsun bu sefer oyunun sesi var ama takım arkadaşlarım konuşuyor onların sesi gidiyor değişik bir durum tam anlamıyla dün akşam bende kafayı kıracaktım sinirden son anda kasaya yumruk atmaktan vazgeçtim nedir yani ddr5 e geçmek için hızlı davranıp hata mı yaptım şuan satıp ddr4 almak gibi bir düşünce var kafamda ryzen 7 5800x3d b550 32 gb ram şeklinde

bu sorunu başka forum sayfalarında da gördüm donma daha geç açılma gibi problemler yaşan insanlar var fakat onlar 2022 tarihli

Msi Pro b650 s Wifi
kingston exceria g2
intel arc a750
fsp hydro g pro 750
msi mag forge 320r

@Mehmet Yılmaz
7500F ve b650 kullanıyorum ben. Ram'de EXPO yok çok sıkıntı yaşıyorum. Sistem bazen açılmıyor bazen 2. Denemede falan açıyor.

epalo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Durmuş T.
Son bıos'u mu yüklediniz 1F olan.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Volkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son bıos'u mu yüklediniz
az önce son biosu kurdum

7500F ve b650 kullanıyorum ben. Ram'de EXPO yok çok sıkıntı yaşıyorum. Sistem bazen açılmıyor bazen 2. Denemede falan açıyor.
bende tam tersi açnca bilgisayar saçma sapan davranıyor bios güncelledim az önce en son bir sürüm çıkmış diye belki düzelir bu sorunla ilgili bir şey değil ama çıkış sebebi

epalo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Durmuş T.
az önce son biosu kurdum

bende tam tersi açnca bilgisayar saçma sapan davranıyor bios güncelledim az önce en son bir sürüm çıkmış diye belki düzelir bu sorunla ilgili bir şey değil ama çıkış sebebi

Sorun devam ediyor mu peki az önce demişsin.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Volkan
secure boot aktif diyor aida da o ne anlama geliyor

Sorun devam ediyor mu peki az önce demişsin.
deneyemedim kapalı şuan hala daha foruma pc den giriyorum tel şarjda o yüzden

JuunBuun

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
918
İsim
Taksim Delisi Cenk
7500F b650 gaming plus wifi 2x16 xmp rem kullanıyorum..Remleri 4800e çektim ben sorunsuz kullanıyorum... 6000 mhz e aldıgımda bazen uyku moduna alınca resetlemek gerekiyordu tek sorunum buydu..
geç acılma sorunu için bios rem ayarında Memory context restore enable yapınca düzelmesi lazım

LaZz61

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
914
İsim
mehmet ali oğuz
XMP ramler ile hiç bir sorun yaşamadan devam ediyorum :)

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Volkan

LaZz61

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
914
İsim
mehmet ali oğuz
xpm açınca yine cortluyor hocam fark yok
Bilmiyorum dostum bende son güncellemeyi yükledim bir sorun yaşamadım aldığım günden beri anakart markamızda aynı. Ayrıca arkadaş da hiç sorun yaşamadı acaba expo destekli ramlerden dolayımı diyeceğim mehmet bey de expo desteksiz ram demiş sorun yaşıyor. Farklı ram ile deneme şansınız varmı acaba. Veya ramleri direk oc yapmadan kullanmayı deneyin.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Volkan
Bilmiyorum dostum bende son güncellemeyi yükledim bir sorun yaşamadım aldığım günden beri anakart markamızda aynı. Ayrıca arkadaş da hiç sorun yaşamadı acaba expo destekli ramlerden dolayımı diyeceğim mehmet bey de expo desteksiz ram demiş sorun yaşıyor. Farklı ram ile deneme şansınız varmı acaba. Veya ramleri direk oc yapmadan kullanmayı deneyin.
expo açmaynca sorun yok şuan da açtım 1e1 girdi msorun yok gibi

LaZz61

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
914
İsim
mehmet ali oğuz

marvexy

80+

Msi Pro b650 s Wifi
kingston exceria g2
intel arc a750
fsp hydro g pro 750
msi mag forge 320r

@Mehmet Yılmaz
Dediğiniz sorunları yaşayan binlerce kişi var sizde yine pc açılıyormuş :) A-XMP açınca benim pc biosta kaldı restartta edilmiyordu bir şekilde biosa girdim. Manuel 5200 mhzde sorun yoktu 6000 yaptım aynısı yine oldu. EXPO Profile 1 geçtim ve memory context restore enable yaptım bios 10 saniye, her şey sorunsuz çalışıyor.

Dediğiniz sorunları yaşayan binlerce kişi var sizde yine pc açılıyormuş :) A-XMP açınca benim pc biosta kaldı restartta edilmiyordu bir şekilde biosa girdim. Manuel 5200 mhzde sorun yoktu 6000 yaptım aynısı yine oldu. EXPO Profile 1 geçtim ve memory context restore enable yaptım bios 10 saniye, her şey sorunsuz çalışıyor.
biosta kaldı dediğim bootta kaldı, görüntü yok, anakartta sarı ve kırmızı ışık yanıyordu sürekli

Top Bottom