Neler Yeni

AMD Fanları Neden Çok Abartıyor?

Narkuc

80+ Bronze
Kendi yazdığın mesajda biri 140 iken diğeri 110 demişsin. Ryzen’de bu aralıkta %20’ye yakın performans farkı çıkıyor. Konuyu kafanda oluşturamamışsın.
maksimum tdpleri böyle güzel kardeşim. işlemciyi stres testine sokmadigin sürece bu kadar fazla güç tukettiremezsin. oyun testinde aralarında 10w kadar güç tüketimi var. ve ryzen performans farkı ne alaka?

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,762
İsim
Toxpox
maksimum tdpleri böyle güzel kardeşim. işlemciyi stres testine sokmadigin sürece bu kadar fazla güç tukettiremezsin. oyun testinde aralarında 10w kadar güç tüketimi var. ve ryzen performans farkı ne alaka?

Voltaj ölçeklendirmesi diye bir şey var. Anlayacağın şekilde ne kadar ekmek o kadar köfte. Dolayısıyla ryzen işlemcide +20/30w fazladan çektiği durumda gördüğün değerlerden yaklaşık %20 daha fazla performans göreceksin. C23 için %17 lik fark yapıyor 100w ile 125w.

Intel 135-150w arası güç tüketiyor ort olarak ryzen ise 90-105. Kısacası ryzen 135-150w güç tüketiminde +%30~ civarı daha performanslı olacak.
intel 140w amd 110w diye aglamislar, 30w ile dünyayı kurtaracak
Yani.

Ek olarak maksimum tdp leri bunlar değil. Normal tdp ler bunlar. 13700k nın 125w iken tdp si senin paylaştığın videoda 145+ görüyoruz. Demek ki maksimum tdp değilmiş ve normal tdp nin üstüne normal yük ile çıkılabilirmiş.

dalpirin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
81
İsim
Alperen Dal
DDR5'i bilmem ama AMD DDR4'de 5800X3d veya 5950x gibi önbellek canavarı, E-sporcu işlemcisi ürettiği için e-spor piyasasına sert giriş yaptı.
Orta sınıf oyuncular bile 5600 x gibi işlemcilerle 360Hz monitör kullanabiliyor DDR4 tarafında.

DDR5'i tamamen es geçiyorum çünkü çok pahalı ve 3-4 yıl boyunca TR vatandaşının göremeyeceği bir yerde.
şuan için 5600x kullanmak yerine intel core i5-13600KF alıp daha ucuza ve daha performanslı kullanabiliyorsun ayrıca gecikme değeri ve stabilite olarak turnuvalarda intel sistemler tercih ediliyor

pxnouma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
193
İsim
Numan Ceylan
şuan için 5600x kullanmak yerine intel core i5-13600KF alıp daha ucuza ve daha performanslı kullanabiliyorsun ayrıca gecikme değeri ve stabilite olarak turnuvalarda intel sistemler tercih ediliyor
Bro 13600KF 7000TL ???? Sen ciddimisin? hayır sen bilgisizsin. Turnuvalarda sponsorlar ne verirse o kullanılır. İntel sponsorsa intel. Nvidia sponsorsa nvidia.
Ulan 5600 3000TL+1200TL anakart ile 360hz monitöre yetecek fps alabiliyorsun. Sen sadece işlemcinin 7000TL olduğu komp'a daha ucuz diyorsun, sen bilgisizsin. sen cahilsin, sen öğrenmelisin, sen internet kullanmalısın.

Ömer_19

80+ Bronze
Bro 13600KF 7000TL ???? Sen ciddimisin? hayır sen bilgisizsin. Turnuvalarda sponsorlar ne verirse o kullanılır. İntel sponsorsa intel. Nvidia sponsorsa nvidia.
Ulan 5600 3000TL+1200TL anakart ile 360hz monitöre yetecek fps alabiliyorsun. Sen sadece işlemcinin 7000TL olduğu komp'a daha ucuz diyorsun, sen bilgisizsin. sen cahilsin, sen öğrenmelisin, sen internet kullanmalısın.
Biri 3.5k biri 7k 3.5 kalıyor +güzel bi anakart koyabilirsin yanına

pxnouma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
193
İsim
Numan Ceylan
Biri 3.5k biri 7k 3.5 kalıyor +güzel bi anakart koyabilirsin yanına
Sadece işlemci parasına +3.5k'lık anakart koyuyrosun şaka gibi, Yukarıdaki arkadaşın beyni annesinin karnında kaldı herhalde.

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,221
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
Bana kalırsa 13. nesil İntel de 7. nesil Ryzen de berbat olmuş. Bir sonraki nesilde umarım daha iyi modeller çıkarabilirler.

İntelle AMD yi yarıştırmak da çok saçma diye düşünüyorum. O anki piyasaya göre hangisi daha uygun gelirse onu alır geçersin yani 😀
Konudaki en hakli yorum

Narkuc

80+ Bronze
Konudaki en hakli yorum
piyasaya göre intel her türlü daha ucuz ve daha performanslı. her konuda amdyi tokat manyağı yapıyor hem anakar fiyati ucuz hem islemcileri ucuz hem daha az ısınıyor, sadece oyun değil iş render gücünde de amdyi geçiyor. amd fani adamın tek gördüğü sey 30w daha fazla olmasiymis BAKFBSOFJSO aynen abi 13700k veya 7900x gibi tepe model işlemci alıp 30w çekiyor mu çekmiyor mu onu düşünucez sabah akşam.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Aynı şey oldu la:D İntel tekelleşmişti. Sonrasında AMD FP oranını yükseltti. Ortamda intel fanları deli gibi savundu. Sonra AMD rahatladı. Fiyata biraz daha koymaya başladı. İntel FP olarakta tercih edilmeye başladı ve AMDyi savunan fanboylar görmeye başladık.

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,221
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
piyasaya göre intel her türlü daha ucuz ve daha performanslı. her konuda amdyi tokat manyağı yapıyor hem anakar fiyati ucuz hem islemcileri ucuz hem daha az ısınıyor, sadece oyun değil iş render gücünde de amdyi geçiyor. amd fani adamın tek gördüğü sey 30w daha fazla olmasiymis BAKFBSOFJSO aynen abi 13700k veya 7900x gibi tepe model işlemci alıp 30w çekiyor mu çekmiyor mu onu düşünucez sabah akşam.
Kral konusman cok tilt etti sendede bi fanboyluk var gibi
Hangisi ucuzsa al gec, adam onu seviyorsa onu alir adamin keyfine artik

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Adam zaten ucuzunu al geç demiş :D Birkaç kişi ile komple kitleyi kastediyorsun. Şu nesile kadar kolay kolay amdye "bu işlemcisi olmamış,kesinlikle alınmaz" demedik. Bu nesilde sapıttılar diye coşuyorsun iyice. Bugün hangisi daha iyiyse onu al geç. İntel 10. Nesilden beri iyileşmeye başlasa da bu nesile kadar pekte albenisi yoktu. Rekabet iyidir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Hüseyin Ege Karakışla
Amd 7000 serisinde ciddi afalladı.
Benim gibi çoğu AMD severi hayal kırıklığına uğrattı.
Intel 13. Nesilde şuanda önde gözüküyor.
Amd den nasıl bir hamle gelicek sonraki nesile görücez.

GLobaL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Burak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartı, İşlemci, Bilgisayar
Steam
siryyyy
Knk ben amd intel anlamam. Eskiden ilk pcmde intel kullanıyordum ve yetiyordu. Sonra ryzen 3 vardı yine yetiyordu. Sonra baktım vatan pc'ye intel mi amd mi diye. İntel daha pahalı geldi gittim amd aldım. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Eğer Türkiye'de değilde Avrupa devletlerinden birinde yaşasaydık ve sen bu konuyu açsaydın heh o zaman derdim intel yada amd. Ama biz zaten zar zor bir pc alıyoruz ki işten veya okuldan eve geldiğimizde takılmadan kasmadan ısınmadan rahat rahat oyun oynayalım diye. Ben ne intelin ne de amdnin fanboylarını anlamıyorum. fanboyluk yapacak cidden bir şey yok. Hangisi ucuzsa onu al geç. Zaten oyunlar uçmuş gitmiş ne oynayabileceğiz ona da bakacaz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
988,451
Üyeler
156,332
Son üye
hasanreyiz607