Neler Yeni

AMD Radeon RX 6700 XT oyunda anlık donma yaşıyorum.

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Serkan Barındık
Arkadaşlar cevap vermeden önce tüm yazıları okursanız bana daha kolay yardımcı olacağını düşünüyorum. Sorunumu paylaşmadan önce sistem özelliklerimi ve daha önceden bu problemi aşabilmek için uyguladığım yöntemlerden bahsedeceğim.

PC DONAIMSAL ÖZELLİKLERİ
Anakart :
ASUS B450M DRAGON 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 mATX
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
Ekran Kartı : ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB GDDR6 192 Bit
RAM : CORSAIR 8GB Vengeance LPX 3200 MHz CL16 DDR4 Masaüstü Siyah Ram (x2) Toplam 16GB
SSD : Kingston NV2 500GB NVMe Okuma 3500MB-Yazma 2100MB M.2 SSD (SNV2S/500G)
Kasa : VENTO VG11A ATX 4 adet RGB FAN, Temperli Cam Gaming Kasa
PSU : FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Güç Kaynağı
Monitör : ASUS HDMi 60hz 1080p

DAHA ÖNCE UYGULADIĞIM YÖNTEMLER
* PC'ye tam format (temiz format) attım.
* RAM MHz değerini maksimum değere çıkardım. (BIOS Ayarlarından)
* BIOS güncellemesi yaptım.
* Windows 10 ve 11 olmak üzere iki işletim sistemini kurup denedim.
* Bu sorunu LoL'de yaşadığım için oyunu silip tekrar yükledim.
* Ram ve Ekran kartını yuvalarından sökerek ve yuvalarını temizleyerek (pc yeni olduğu için gıcır gıcır ama gene de temizledim)
* MSI Afterburner ile GPU ve CPU ısı değerlerini kontrol ettim ve en ufak bir ısınma bile yaşanmadığından uzun süreli oyun testleri ile emin oldum.
* Ram'lerde sıkıntı olabileceğini düşünerekten Memtest86 ile yaklaşık iki buçuk saatlik bir tarama sonuncunda hiçbir hata ile karşılaşmadım.
* AMD Cleanup Utility to Remove ile driveri sildim. Daha sonra indirmiş olduğum son sürüm driver'ı tekrar yükledim ve ekran kartı ayarlarını varsayılan ayarlarda bıraktım. (Bunları interneti devre dışı bırakarak yaptım.)
* Driver'ı silip windows uapdate'in kendisinin bulup kurmasını denedim.

Sorunum şu; LoL oyununu oynarken anlık bir donma oluşuyor. FPS ve Ping değerlerine baktığım zaman ise değerlerde bir düşüş olmuyor. Oyunun en önemli anında anlık donma yüzünden oyunlarım bana zehir oluyor. Bir çok kişiye danıştım ve bu sistemin birbiri ile uyumlu olduğunu öğrendim. Darboğaz olmayacağını söylediler. Aranızda bu tür bir arıza ile karşılaşan oldu mu ve sorunu çözdüyse yöntemlerini benimle de paylaşabilir mi? Bu sorunun kaynağı donanımsal olabilir mi?

Son düzenleme:

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Serkan Barındık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
AMD oyun ayarlarındaki her şeyi devre dışı bırak.
Adrenalin Edition'a girdikten sonra Oyun/Ekran Kartı bölümünde olanları mı?
1709991759442.png

Beguile

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
370
İsim
Beguile
Evet. Sistemlerimiz neredeyse aynı. Bende aynı sorunu yaşıyordum bu şekilde çözdüm. Şuan Radeon Görüntü Keskinleştirme açık 80, Yüzey biçim optimizasyonu açık, diğer hepsini kapalıda kullanıyorum aylardır sorun yaşamadım.

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Serkan Barındık
Evet. Sistemlerimiz neredeyse aynı. Bende aynı sorunu yaşıyordum bu şekilde çözdüm. Şuan Radeon Görüntü Keskinleştirme açık 80, Yüzey biçim optimizasyonu açık, diğer hepsini kapalıda kullanıyorum aylardır sorun yaşamadım.

Hepsini kapattım ve sadece dediklerin açık kaldı. Ekran bölümünde de kapatmam gerekenler var mı?

Beguile

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
370
İsim
Beguile
Hepsini kapattım ve sadece dediklerin açık kaldı. Ekran bölümünde de kapatmam gerekenler var mı?
Bende Freesync monitör olduğundan dolayı açık, super resolution kapalı, gpu ölçekleme açık, diğerleri kapalı kullanıyorum.

• Beğen
Reaksiyonlar: Era.

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Serkan Barındık
Bende Freesync monitör olduğundan dolayı açık, super resolution kapalı, gpu ölçekleme açık, diğerleri kapalı kullanıyorum.

Tamam onlar bende de aynı durumdaymış. Bu ayarlarla ilk oyunu mu kuruyorum. Bir kaç deneme sonra sonucu paylaşırım. Teşşekürler dostum bilgilerini benimle paylaştığın için.

Beguile

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
370
İsim
Beguile
Tamam onlar bende de aynı durumdaymış. Bu ayarlarla ilk oyunu mu kuruyorum. Bir kaç deneme sonra sonucu paylaşırım. Teşşekürler dostum bilgilerini benimle paylaştığın için.
Rica ederim geri dönüşünü bekliyorum.

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Serkan Barındık
Rica ederim geri dönüşünü bekliyorum.
Dostum ilk oyun testimde başarılı oldu ama biraz önce de söylediğim gibi bazen tek oyunda belli olmaya biliyor. Bir kaç deneme daha yapacağım. Eğer sorun çözülmezse diğer arkadaşın söylediği gibi sileceğim. Yarın bütün gün denedikten sonra sana yine dönüş yapacağım.

Top Bottom