Neler Yeni

AMD Ryzen 5 3600 Voltaj ve Hız sabitleme ÖNERİ

emre.RTX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Emre Çalık
Merhabalar arkadaşlar herkese iyi forumlar, yeni bir sistem topladım teknik özellikleri işlemci ve ekran kartını söyleyecek olursak amd ryzen 5 3600 ile asus rog strix 2060 6 gb 192 bit ekran kartını kullanmaktayım. Bir çok konulara baktım ama net cevaplar alamadığım için sizlerin bilgilerine ihtiyacım var. İşlemcimin hareketlerini izlerken voltaj ve hız dalgalanmalarını görmekteyim altta sadece chrome ve oyun indiriyor işlemci hızı 3,59 ile 4,01 arası gidip geliyor akabininde fan hızlanışı ve ses yapıyor rahatsız edici değil ama fark ediliyor bunun 3000 işlemciler arasında normal olduğunu gözlemlemiş herkes ancak sizlerden şunu öğrenmek istiyorum. Bir konuda arkadaş işlemcinin hızını ve voltajını sabitliyor 4,06 ghz altına ne düşüyor nede çıkıyor bende bu şekilde manuel olarak özelleştirsem herhangi bir problem yaratırmı vereceğiniz cevaplar benim için çok değerli iyi haftasonular dilerim hepinize.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Emre Baş varmı bir düşüncen kardeşim :)

Son düzenleme:

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,843
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Hız dalgalanmaları sistem boştayken mi oluyor yoksa zorlanınca mı ?
Çünkü işlemciler zorlanmadıkları zaman düşük GHz de çalışmaları için tasarlanıyor, zorlanınca da GHz'ini yükseltiyor. Aynı şekilde voltaj da buna bağlı olarak azalabilir ya da artabilir.

emre.RTX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Emre Çalık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hız dalgalanmaları sistem boştayken mi oluyor yoksa zorlanınca mı ?
Çünkü işlemciler zorlanmadıkları zaman düşük GHz de çalışmaları için tasarlanıyor, zorlanınca da GHz'ini yükseltiyor. Aynı şekilde voltaj da buna bağlı olarak azalabilir ya da artabilir.

Evet boştayken oluyor sadece opera ve cod indiriyor şuanda dereceyi soracak olursan 38 ve 39 derecede şuanda ancak fan sesi ghz oynamasında oluyor öyle rahatsız edicide değil ancak bu dalgalanma normal mi 3,6 ile 4.0 arası durduk yere çıkıp iniyor :)

Herkeste 3,6 GHz ve 4 GHz arasında gidip geliyordur, bende de öyle. Sıkıntı olmuyor, Boşta chromeda gezerken işlemci 40 derece falan. O yüzden ses de olmuyor.

Evet aynı şekilde bende de öyle 38-39 derecekerde geziyor boşta ama ghz arttıkça fan sesi çıkıyor ve düşüyor rahatsız edici bir seste değil aslında, benim sormak istediğim bu ghz ve voltajı 4,06 4,1 e sabitlesem herhangi bir problem olur mu bilgin varmı

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,843
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
Evet boştayken oluyor sadece opera ve cod indiriyor şuanda dereceyi soracak olursan 38 ve 39 derecede şuanda ancak fan sesi ghz oynamasında oluyor öyle rahatsız edicide değil ancak bu dalgalanma normal mi 3,6 ile 4.0 arası durduk yere çıkıp iniyor :)
Sorun olmaz, işlemcinin o an bir işlemi yapması gerekiyordur. Ve yaptıktan sonrada eksi hızına geri dönüyordur. Sıcaklık da iyiymiş, o kadar sıkıntı etmene gerek yok :)

emre.RTX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Emre Çalık
Sorun olmaz, işlemcinin o an bir işlemi yapması gerekiyordur. Ve yaptıktan sonrada eksi hızına geri dönüyordur. Sıcaklık da iyiymiş, o kadar sıkıntı etmene gerek yok :)

Peki sabitleme olayına sıcak bakıyormusun, yoksa geldiği gibi kullanmalımıyım :)

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,843
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
Peki sabitleme olayına sıcak bakıyormusun, yoksa geldiği gibi kullanmalımıyım :)
Sabitleme olayının diğer adı overclock diyebiliriz. Overclock yapmış olacaksın, yani doğru yaptığın takdirde herhangi bir zararı olmaz.

emre.RTX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Emre Çalık
Sabitleme olayının diğer adı overclock diyebiliriz. Overclock yapmış olacaksın, yani doğru yaptığın takdirde herhangi bir zararı olmaz.

Mesela sen ne şekilde kullanıyorsun şuanda sabit mi yoksa dalgalanan şekilde mi :)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

Evet aynı şekilde bende de öyle 38-39 derecekerde geziyor boşta ama ghz arttıkça fan sesi çıkıyor ve düşüyor rahatsız edici bir seste değil aslında, benim sormak istediğim bu ghz ve voltajı 4,06 4,1 e sabitlesem herhangi bir problem olur mu bilgin varmı
Olmaz hocam ama gereksiz olur bence, sistem otomatik olarak işlemcinin ne kadar güç harcayacağını belirliyor. Az gerekiyorsa az yapıyor. Mesela sadece masaüstünde durmak 3 GHZ gerektiriyor diyelim sen boşuna 1 GHz fazla çalıştıracaksın. Bu da daha fazla ısınmasına fanın daha fazla ses çıkarmasına sebebiyet verecek. Oyunlarda zaten gerekiyorsa otomatik olarak 4.1 seviyelerine çıkarıyor.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,843
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
Mesela sen ne şekilde kullanıyorsun şuanda sabit mi yoksa dalgalanan şekilde mi :)
Benim işlemcim eski, E8400.
Hiç ayar yapmadım, aldığımdan beri hep 3.00 GHz'de çalışıyor :)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,472
Üyeler
154,238
Son üye
HasanBeyss
Top Bottom