Neler Yeni

AMD Ryzen 5 5600x Aşırı Isınma Sorunu

Prone

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Yasin yatkın
İlgilendiği Kategoriler
Amd, Nvidia
Öncelikle herkese selamlar şuanda halihazırda kullandığım bilgisayarımda bulunan amd ryzen 5 5600x işlemcisini yaklaşık 2 aydır stock soğutucusuyla kullanıyordum ve dereceler inanılmaz biçimde 70 in altına kesinlikle düşmüyordu (boşta). Zaten tam yükte ya da oyunlarda 95 derece sabit. Bende sıvı soğutma almaya karar verdim cooler master ml240 v2 aldım dedim bu şekilde sorunum çözülür herhalde çünkü testlerini incelediğim zaman (başka işlemcilerle) performansı gayet iyiydi. Soğutucuyu kendim taktım ve tam oturduğuna eminim. Termal macunda gayet güzel yayılmış tam kıvamında. Sonra dedim işlemciyi turbu frekansa çıkmasın Core Performance Boost özelliğini bios üzerinden kapattım. Ama değerler hala değişmedi. Bileşenlerde bi sıkıntı olabilirmi ya da farklı bir sorun olabilirmi? Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden TEŞEKKÜRLER 🙏

Sistem bileşenleri:
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600x
Ekran kartı : PNY XLR8 Geforge rtx 3070ti
Ram : PNY XLR8 8x2 16gb 3200mhz
Ana kart : Msi b550 gaming plus
SSD : XPG SX8100 Serisi 512GB M.2
Kasa : MSI MAG VAMPIRIC 300R Midnight Green

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Sıcaklıkları ss olarak atarmısınız? Ayrıca soğutucuyu doğru taktığınıza eminmisiniz?

Prone

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Yasin yatkın
İlgilendiği Kategoriler
Amd, Nvidia
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Soğutucuyu doğru taktığıma kesin eminim
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemci sıcaklıkları bu şekilde

Ekler

• Screenshot_2022-08-10-06-27-13-376_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2022-08-10-06-27-13-376_com.whatsapp.jpg
    583.3 KB · Hit: 75

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,693
İsim
Oğuz Oğuz
Öncelikle herkese selamlar şuanda halihazırda kullandığım bilgisayarımda bulunan amd ryzen 5 5600x işlemcisini yaklaşık 2 aydır stock soğutucusuyla kullanıyordum ve dereceler inanılmaz biçimde 70 in altına kesinlikle düşmüyordu (boşta). Zaten tam yükte ya da oyunlarda 95 derece sabit. Bende sıvı soğutma almaya karar verdim cooler master ml240 v2 aldım dedim bu şekilde sorunum çözülür herhalde çünkü testlerini incelediğim zaman (başka işlemcilerle) performansı gayet iyiydi. Soğutucuyu kendim taktım ve tam oturduğuna eminim. Termal macunda gayet güzel yayılmış tam kıvamında. Sonra dedim işlemciyi turbu frekansa çıkmasın Core Performance Boost özelliğini bios üzerinden kapattım. Ama değerler hala değişmedi. Bileşenlerde bi sıkıntı olabilirmi ya da farklı bir sorun olabilirmi? Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden TEŞEKKÜRLER 🙏

Sistem bileşenleri:
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600x
Ekran kartı : PNY XLR8 Geforge rtx 3070ti
Ram : PNY XLR8 8x2 16gb 3200mhz
Ana kart : Msi b550 gaming plus
SSD : XPG SX8100 Serisi 512GB M.2
Kasa : MSI MAG VAMPIRIC 300R Midnight Green
Aynı işlemciye sahibim. 120mm sıvı soğutmam var. Oyunlarda 87'leri gördüm maksimum. Kasayı temizledim ve macun yeniledim dün. 80 civarı maks. şuan.

Prone

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Yasin yatkın
İlgilendiği Kategoriler
Amd, Nvidia
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı işlemciye sahibim. 120mm sıvı soğutmam var. Oyunlarda 87'leri gördüm maksimum. Kasayı temizledim ve macun yeniledim dün. 80 civarı maks. şuan.
Yani bende 2 gün önce macunu yeniledim cooler master mastergel pro çıktı sıvı soğutmanın içinden ve 240mm sıvı soğutma olmasına rağmen hala değerler aynı. Ne yapacağımı şaşırdım diyebilirim

Bot G

80+
Yani bende 2 gün önce macunu yeniledim cooler master mastergel pro çıktı sıvı soğutmanın içinden ve 240mm sıvı soğutma olmasına rağmen hala değerler aynı. Ne yapacağımı şaşırdım diyebilirim
knka bende bu durumdan muzdariptim kasamda rtx 3090 var darboğazım var bazı yerlerde ve ona rağmen en baba rdr 2 mesela 80 dereceyi geçmiyor ki wraith prism soğutucu ile sende sıvı soğutma varmış sen bir daha sıvı soğutmanın radyatörünü kontrol et kablolarını iyice kontrol et ne olur ne olmaz

AEGON

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
807
İsim
YILDIRIM
Stok fanla aldığın değerler normal ama sıvı soğutma ile değil montajın da veya sıvı soğutmanın çalışmasında bir sorun var. Bende h100x sıvı soğutma ile kullanıyorum defualt ayarlarda oyunlarda 63 65 oluyor en fazla boşta 40 civarı.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Ryzen master ve hwinfo64 üzerinden de atarmısınız? Ayrıca radyatörün fanlarının havayı dışarı attığından emin olun

Top Bottom