Neler Yeni

AMD Sürücülerinin Kötülüğü (5600XT)

dri123559

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Utku Mert
Merhaba değerli dostlar, yeni topladığım sistemde başından beri yaşadığım ve asla çözemediğim sorunu en sonunda buraya yazarak çözebileceğim umuduna kapıldım.

MSI RX5600XT Mech OC
AMD Ryzen™ 5 3500 3.6GHz
Asrock B450M-HDV
Neo Forza 16GB(2x8GB) 3200MHz
Aerocool 500W 80+ BRONZE

herhangi bir oyundayken aniden sistem kapanıyor, veya wattman hatası alıyorum. Her oyunda 1-2 saatte bir yaşanıyor. Bazen bilgisayar kapanmıyor hata da vermiyor ama ekran bi 15 saniyeliğine donuyor geri geldiğinde de o DirectX oyunu/uygulaması sürekli ekranda kesikliğe sebep oluyor (ekrandan çizgiler geçiyor ekran çiziliyor sürekli) Reddit'te ve diğer türk forumlarında her şeyi -evet cidden neredeyse her şeyi- denedim ama hiçbir sonuç alamadım. Denediğim şeyler;

PC temiz format atma (hiçbir işe yaramadı)
Bios update etme (hiçbir işe yaramadı)
Radeon Software'nin sürümünü değiştirme (eskiden 1 saatte bi sorun oluşuyordu 20.4.2 sürümüne downgrade edince bu süre 2-5 saate uzadı ama hala devam ediyor)
Tüm kabloları kontrol etme/ ekran kartı yuvasına tam oturmuş mu diye defalarca kez kontrol etme (hiçbir işe yaramadı)
HDMI'ı DisplayPort ile değiştirme (hiçbir işe yaramadı)
Freesync kapama/açma veya driver programındaki ayarları değiştirme (hiçbir işe yaramadı)
(Kendi overclock ayarlarından otomatik undervolt ve underclock yaptım fakat yine değişen bir şey olmadı, fakat kendiniz değer verebilirseniz bana deneyebilirim overclock manuel olarak ayarlayamıyorum kendim)

Anlayacağınız gerçekten hiçbir çözüm yolu bulamadım. Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. AMD hayatımda ilk defa kullanıyorum, şunu diyebilirim ki DLSS ve driver sorunları dışında diğer her şeyi NVidia'dan daha iyi fakat bu sorunlar markayı gerçekten aşırı kalitesiz yapıyor keşke rtx2060 alsaydım bunu alacağıma

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Uzun zamandır Asus tuf 5600xt kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım. Ne ısınma, ne oyundan atma, ne kapanma. Genelde sorun yaşayanlar mech OC kullanıcıları oluyor. 5500xtde de aynı sorunlar konuşuluyor. Bence AMD değil MSI hatası o kart.

Çözüm önerisi olarak daha güçlü bir güç kaynağıyla deneme şansım varsa dene derim. Belki çözüme ulaşırsın.

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,077
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
5500 xt kullanmaktayım hiç sorunlu karşılaşmadım şu vakte kadar

Dahası  
Reaksiyon skoru
231
İsim
Yiğit Cihan
amdnin oc model kartlarında bu sorunlar fazlasıyla görülüyor. bu yüzden oc model karları önermiyorum.

Sami Järvi

80+ Silver
eskisi gibi kötü değil driverleri AMD nin düzelttiler saylır farklı bir sorun sizinki

Techno08

80+ Gold
Bende rx 5500m var laptop işlemcisi bende hiçbir sorunla karşılaşmadım.

dri123559

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Utku Mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mech OC'u downclock edersem düzelir mi acep? yardım edebilir misiniz değerleri ne yapmam gerekiyor ise
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç kaynağı ile deneyemem fakat undervolt+underclock yaptırabiliseniz bana (değerleri söyleyip) belki çözebilirim verebilecek var mı?

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
231
İsim
Yiğit Cihan
Mech OC'u downclock edersem düzelir mi acep? yardım edebilir misiniz değerleri ne yapmam gerekiyor ise

Güç kaynağı ile deneyemem fakat undervolt+underclock yaptırabiliseniz bana (değerleri söyleyip) belki çözebilirim verebilecek var mı?
her kartın değerleri farklı olur kendin deneyip en uygun ayarı bulmalısın.

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,046
İsim
Zeki Müren

hocam kartı alalı 6 aydan az olduysa sorunu videoya alın obs veya radeonun kendi uygulaması ile veya o kaydetmeyebilir sorunu dışardan bir kamera ile alın 2.5 3 saat çekim yapcaksınız yer gerekli ama onu kesip silersiniz neyse onu mail ile desteğine iletin sonra kartı gönderip değişim talep ettiğinizi belirtin değişim yapacaklarını umuyorum

dri123559

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Utku Mert
hocam kartı alalı 6 aydan az olduysa sorunu videoya alın obs veya radeonun kendi uygulaması ile veya o kaydetmeyebilir sorunu dışardan bir kamera ile alın 2.5 3 saat çekim yapcaksınız yer gerekli ama onu kesip silersiniz neyse onu mail ile desteğine iletin sonra kartı gönderip değişim talep ettiğinizi belirtin değişim yapacaklarını umuyorum
bu akşam yapacağım teşekkürler dostum ama sorun yine de çözülmedi konuyu kapatmayayım.

dri123559

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Utku Mert
arkadaşlar @XecAts sağolsun sorunu çözdük bi sıkıntı yok gibi şimdilik. driveri windowsu güvenli modda boot edip DDU ile silin, sonra normal olarak açıp amd sürücüsünü amd sitesinden değil ekran kartı markanız ne ise oradan indirin. Radeon software kurulmasın yani sadece sürücü olsun. Sorun sanırım Rdeon Yazılımından kaynaklı

kolonya

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Sürücüler düzeltildi.

Top Bottom