Neler Yeni

Çözüldü✓ Anakartta DRAM ve CPU Işığı Sırayla Yanıyor

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayardan sadece 5500 XT ekran kartını söküp yerine gt 630 taktım. Bilgisayarda her şeye güç gidiyor ancak görüntü gelmiyor, sistem arkada başlayamıyor. Eski drivera hiç dokunmadım. Şu an MSI b460m pro anakartımın "EZ DEBUG LED"lerinden cpu ve dram ledi sırayla yanıyor. Nasıl görüntü alabilirim?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayardan sadece 5500 XT ekran kartını söküp yerine gt 630 taktım. Bilgisayarda her şeye güç gidiyor ancak görüntü gelmiyor, sistem arkada başlayamıyor. Eski drivera hiç dokunmadım. Şu an MSI b460m pro anakartımın "EZ DEBUG LED"lerinden cpu ve dram ledi sırayla yanıyor. Nasıl görüntü alabilirim?
Anakartının BIOS'unda UEFI mode aktif miydi hocam?

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam cevaplamadan önce bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. Ekran kartını söküp çalıştırdım ve kapattım. Ardından tekrar ekran kartını taktım ve şu an "there is no gop" uyarısı alıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım açıkmış ki şu an CSM'e çevireceğini soruyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
Hocam cevaplamadan önce bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. Ekran kartını söküp çalıştırdım ve kapattım. Ardından tekrar ekran kartını taktım ve şu an "there is no gop" uyarısı alıyorum.
Aynen düşündüğüm gibi ekranda çıkan seçeneklerin fotoğrafını atar mısın?

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre

Ekler

• IMG_20230522_010402.jpg
    IMG_20230522_010402.jpg
    742 KB · Hit: 28

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
F1 ile BIOS'a gir hocam. Girdikten sonra F7 tuşu ile Adnvaced Mod'a geç. Sol tarafta Settings butonu olacak ona bas. Gelen ekranda Advanced sekmesine tıkla. Karşına gelen seçeneklerde UEFI/CSM olacak. CSM+UEFI yazanı seç hocam. Eğer o ekranda karşına çıkmazsa Windows OS Configuration olacak onun içinde gene bu bahsettiğim UEFI/CSM ayarı olacak.

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
F1 ile BIOS'a gir hocam. Girdikten sonra F7 tuşu ile Adnvaced Mod'a geç. Sol tarafta Settings butonu olacak ona bas. Gelen ekranda Advanced sekmesine tıkla. Karşına gelen seçeneklerde UEFI/CSM olacak. CSM+UEFI yazanı seç hocam. Eğer o ekranda karşına çıkmazsa Windows OS Configuration olacak onun içinde gene bu bahsettiğim UEFI/CSM ayarı olacak.
Hocam çok sağ olun ancak uefi+csm seçemiyorum. İkisinden birini seçtiriyor advanced settings sekmesinde.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
Hocam çok sağ olun ancak uefi+csm seçemiyorum. İkisinden birini seçtiriyor advanced settings sekmesinde.
O ayar öyle yoksa sıkıntı çıkarabilir Windows hocam. CSM'i seçip kaydedip çık bakalım. Eğer direk BIOS'a atarsa UEFI kart kullanmak zorundasın ya da Windows'u MBR olacak şekilde belleğe yazdırıp tekrar format atacaksın.

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
O ayar öyle yoksa sıkıntı çıkarabilir Windows hocam. CSM'i seçip kaydedip çık bakalım. Eğer direk BIOS'a atarsa UEFI kart kullanmak zorundasın ya da Windows'u MBR olacak şekilde belleğe yazdırıp tekrar format atacaksın.
Anladım, bir de ekran kartını güncelleme yoluyla çözenler varmış bu konu hakkında bir şeyler duydunuz mu?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
Anladım, bir de ekran kartını güncelleme yoluyla çözenler varmış bu konu hakkında bir şeyler duydunuz mu?
Bahsettiğin şey sanırım şuan ki GT 630'a UEFI BIOS desteği eklemek. Eski kart detaylı bilmiyorum hocam maalesef. İnternetteki yabancı ve Türkçe konulara bir bak hocam.

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
Şundan bahsediyorum, sanırım bu yola da başvurulabilir

Bahsettiğin şey sanırım şuan ki GT 630'a UEFI BIOS desteği eklemek. Eski kart detaylı bilmiyorum hocam maalesef. İnternetteki yabancı ve Türkçe konulara bir bak hocam.
Çok teşekkür ederim iyi geceler

Ekler

• IMG_20230522_011638.jpg
    IMG_20230522_011638.jpg
    192.9 KB · Hit: 30

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,184
İsim
Emre Zengin
Şundan bahsediyorum, sanırım bu yola da başvurulabilir

Çok teşekkür ederim iyi geceler
Önemli değil. GPU-Z adlı programı indirip VBIOS versiyonundan yola çıkarak TechPowerUp üstünden belki UEFI destekli BIOS bulabilirsin hocam.

apartjexd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emre
@Emmree müjdemi isterim, görüntü geldi sonunda. Bu hatayı alan arkadaşlar ekran kartsız sistemi başlatıp paylaştığım görsellerle sizin talimatlarınızı dinleyebilir.

Ekler

• IMG_20230522_012055.jpg
    IMG_20230522_012055.jpg
    3.4 MB · Hit: 32
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
912,498