Neler Yeni

Ankara/Konya 5.1 Deprem Oldu!

Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Asil
hocam ben 6 şubat depreminden sonra 6 ay İstanbulda kaldım nitelikli nüfusun kaldığı kadıköy maltepe taraflarında bina stoğu çokda sağlam olmamakla beraber kötüde değil ama oradan marmaraya binip bakırköy ataköy yada beyoğlu kazancı yokuşu taraflarına gidince felaket oluyor sarıyer şişli taraflarıda gayet sağlam ama bağcılar tarafı tam bir felaket bakalım ne olacak ama benim tahminimce dediğiniz gibi niteliksiz nüfusta çok kötü bir azalma olacak gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

var hocam
Geçmiş olsun

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,803
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Ulan konya da bile deprem olmaya başladıysa artık...

Lympha

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
538
İsim
Mert Aksu
600 konutların olduğu yer eskiden ovanın çamukluk arazisi hocam oralarda sağlam değildi zaten 600konutlar çok kötü şekilde yapılmıştı benim arkadalarımdan bir çoğu orada oturuyordu binalarda catlaklar başlamıştı onun üstünde taaa öğretmenler sitesine kadar zemin kötü ben 5 sene kadar önce öğretmenler sitesinin arkasındaki binalarda oturuyordum bir kuyu açtılar kuyudan gelen kumum inceliğinde kum ben hayatımda bir daha görmedim oralarda sakattı bende depremde valigöbeğinde Atatürk çaddesinin arka sokağına oturuyordum bizim sokakta 12 bina vardı 9u ilk depremde çöktü zaten bizim bina 6.4 depremde yıkıldı geriside tamamen kalkmış şuan

şunu eklemeyi unuttum biz dediğim gibi öğretmenler sitesi etrafında otururken üst katımızda bir ziraat mühendisi oturuyordu ve o bizim oturduğumuz bölgenin dünyada çok nadir bulunan aşırı verilmli tarim azarilerinde birisi olduğunu ve bu binaların tamamının yıkılıp geri tarım arazisi olarak kullanılması gerektiğini ısrarla söylüyordu
babamlr 30 sene önce oradan 0 yapıdan almışlardı. Oranın asıl sorunu zemin değil binaların kalitesizliğiydi, şimdi diyeceksin ne alaka klişe konuşuyosun diye, işte öyle değil. babamlar 30 sene önce ordan ev aldıklarında göstermelik olarak 1 ev yaptılar ki herkes o evi gezip inceleyip beğensinler ve daha 0 imardayken satın alımlar başlasın. her neyse bu binalar yapıldı edildi falan bu müteahhitin kızı öldü ve geldi tüm 600 konutlar halkının yüzüne karşı, "ben burayu yaparken çok mal çaldım hakkınızı yedim hakkınızı helal edin" dedi. ve geldik 6 Şubat depremine. depremin sallayıp durup ardından önceki sallantının 10katı güçlü sallanmaya başladığı anda önce tavan çöküyor 5 saniye sonra ön kolon patlıyor ve 15 metre ileri sürükleniyor bina (amcamın kızı anlatıyor önceki konularımda zaten 600 konutlarla alakalı konumu görmüşsündür belki 6 Şubat'ta açmıştım) ve bizim arabamız enkazda kaldığından ilk 2 hafta gidemedik ardından bir yakınımız aracılığıyla gittik ve 3 binanın ayakta durduğunu gördük 2 sinin zemin katı çökmüştü öteki dipdiri ayakta duruyordu ve o ayakta duran bina göstermelik olarak yapılan ilk binaydı. neyse aradan 3 ay geçti bize bir telefon geldi (600 konutların enkazı kalkıcak gelin belki altınlarınızı bulursunuz, tabi ortada ne altın vardı ne bişe vefat eden amcamın 2 kilo altını da ortalıkta yoktu çalınmıştk zaten de amacımız o değil) neyse gittik falan binaların demirini çıkartıp götürüyorlardı her binaya ilk vuruşta dağıtmayı da başarıyolardı ama bir bina hariç. ilk göstermelik yapılan binayı o gün yıkmak için 7 saat uğraştılar, ön kolonları yıkıyorlar arka kolonlar tutuyordu resmen binayı. yani diyeceğim 600 konutların yok oluşunun asıl sebebi o müteahit denen namussuzun 3 5 kuruş fazla kazanmak için 1500 kişi ölümüne sebep olması oldu.

babamlr 30 sene önce oradan 0 yapıdan almışlardı. Oranın asıl sorunu zemin değil binaların kalitesizliğiydi, şimdi diyeceksin ne alaka klişe konuşuyosun diye, işte öyle değil. babamlar 30 sene önce ordan ev aldıklarında göstermelik olarak 1 ev yaptılar ki herkes o evi gezip inceleyip beğensinler ve daha 0 imardayken satın alımlar başlasın. her neyse bu binalar yapıldı edildi falan bu müteahhitin kızı öldü ve geldi tüm 600 konutlar halkının yüzüne karşı, "ben burayu yaparken çok mal çaldım hakkınızı yedim hakkınızı helal edin" dedi. ve geldik 6 Şubat depremine. depremin sallayıp durup ardından önceki sallantının 10katı güçlü sallanmaya başladığı anda önce tavan çöküyor 5 saniye sonra ön kolon patlıyor ve 15 metre ileri sürükleniyor bina (amcamın kızı anlatıyor önceki konularımda zaten 600 konutlarla alakalı konumu görmüşsündür belki 6 Şubat'ta açmıştım) ve bizim arabamız enkazda kaldığından ilk 2 hafta gidemedik ardından bir yakınımız aracılığıyla gittik ve 3 binanın ayakta durduğunu gördük 2 sinin zemin katı çökmüştü öteki dipdiri ayakta duruyordu ve o ayakta duran bina göstermelik olarak yapılan ilk binaydı. neyse aradan 3 ay geçti bize bir telefon geldi (600 konutların enkazı kalkıcak gelin belki altınlarınızı bulursunuz, tabi ortada ne altın vardı ne bişe vefat eden amcamın 2 kilo altını da ortalıkta yoktu çalınmıştk zaten de amacımız o değil) neyse gittik falan binaların demirini çıkartıp götürüyorlardı her binaya ilk vuruşta dağıtmayı da başarıyolardı ama bir bina hariç. ilk göstermelik yapılan binayı o gün yıkmak için 7 saat uğraştılar, ön kolonları yıkıyorlar arka kolonlar tutuyordu resmen binayı. yani diyeceğim 600 konutların yok oluşunun asıl sebebi o müteahit denen namussuzun 3 5 kuruş fazla kazanmak için 1500 kişi ölümüne sebep olması oldu.
dedemden kalma 1 tane altın yüzüğü buluruz diye bir kere gittik polisler etrafımızı çevirdi bir anda sağdan soldan SUV araçlar geldi ve kimsiniz neysiniz diye sordularda madem sözde bu kadar enkaz başında hırsızlık olmasın diye beklendi biz niye gittiğimizde altın çantamızın boşunu gördük? kimin malını kimden koruyup kime kaptırdılar kim bilir.

Son düzenleme:
Top Bottom