Neler Yeni

Yardım ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming WiFi BOOT Sorunu

Nooname

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
152
İsim
Noo Name
Sistem;
Anakart:
ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI AMD B650 AM5 DDR5 6400 MHz ATX
İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F
Ekran Kartı: ASUS DUAL 4060 8GB
RAM: Kingston AMD EXPO DDR5 32GB(2x16GB) 6000MHz CL36 Fury Beast Black Ram Bellek (KF560C36BBEK2/32)
PSU: NZXT C650 Bronze PA-6B1BB-EU 650W 80+ Bronze
Depolama: 2x Kingston Fury Renegade SSD 2 TB - 2x KIOXIA EXCERIA G2 1TB - Samsung 970 EVO Plus 1 TB
Monitör: Philips 242E1GZ

Herkese iyi forumlar. Sistemin tamamını yukarıda belirttim. Öncelikle bu sisteme bu anakart fazla biliyorum ama M2 desteği sebebiyle böyle bir anakart aldım. Soruna gelecek olursak anakart sürekli BOOT hatası veriyor. QQ Code alanında D6 şeklinde hata kodu veriyor. Nadiren de olsa 31-32 rakamlarında kalıyor ve görüntü vermiyor. QQ Code kılavuzuna da baktım sorunun çözümü yok. Sisteme görüntü gelmiyor ve monitör açılmıyor. Ekran kartında, kablolarında ve monitörde bir sorun yok. AM4 sistemde yaklaşık 2 yıl boyunca 1 kere dahi hata almadan kullandım. Aynı ürünleri başka sistemde de denedim sorunsuz çalışıyorlar. AM5 sisteme 2 ay kadar önce yeni geçtim. Geçtiğimden beri bu sorunla boğuşuyorum. Sistem kafasına göre açılıyor veya açılmıyor. Açıldığı zaman 10 saat boyunca hatasız kullandığım oldu. Denemediğim yol kalmadı. Ekran kartını Displayport ve HDMI kabloları ile denedim. SSD'leri çıkarıp 1-2-3-4-5 SSD olacak şekilde denedim. Tüm BIOS sürümlerini denedim. BIOS'u varsayılan ayarlarda denedim. OC ve optimize edilmiş ayarlarında denedim. Windows 10 23H2 ve Windows 11 23H3 ve 24H2 sürümlerini denedim. Tüm sürücüleri manuel olarak kendi sitesinden indirip defalarca temiz kurulum yaptım. EXPO ayarlarını 1-2-Tweaked denedim. Memory context restore seçeneğini açık kapalı denedim. Sistem açılırsa sorunsuz kullanılıyor. Tüm OCCT, Aida64, FurMark testlerini yaptım. Sorun çıkmadı. KF560C36BBEK2/32 model Kingston bellekler anakartın destek sitesinde test edilmiş bellekler. Ona bile dikkat edip aldım. Bellekler DIMM 2 - 4 yuvalarında takılı. Anakartın kılavuzunda bu şekilde belirtiliyor. Sadece açılış sorunu var. Bilgisayar bir türlü sağlıklı açılmıyor. Resmen işkence çekiyorum. Sorunu yaşayıp çözüm bulabilen varsa yardımcı olursa sevinirim. ROG forumlarında ya da Reddit üzerinde bir şey bulamadım. Ya da bahsedilen yöntemleri denedim çözüm olmadı...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
998,757
Üyeler
158,183
Son üye
tusuu00
Top Bottom