Neler Yeni

Babamı laptop almak için kredi çekmeye nasıl ikna edebilirim?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Atemix38

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
Atemix38
Hocam görüşünüz benim için değerli, teşekkür ederim ancak 20bin TL'ye 3050'li laptoplar var, ileride sorun olur hocam. Ben istiyorum ki Pahalı olsun, kaliteli olsun ki uzun seneler kullanayım, tekrardan masrafa girmeliyim diye düşünüyorum. Ucuz mal alacak kadar zengin değiliz hocam, bu felsefeyle bakıyorum.
Hangi oyunları oynayacaksın?

s31ndler

80+
Hangi oyunları oynayacaksın?
Hocam hangi oyunları oynayacaksından ziyade, güçlü olsun, güncel olsun ki uzun bir süre yeni bir sistem alma ihtiyacı olmasın diye düşünüyorum. Bu yüzden i7 ve 4060 iyi bir kombinasyon gibi geliyor bana.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elden alırsan dışını kontrol et klavyesini kontrol et çiziklik kırıklık çalışmayan yeri var mı diye dikkat et. Sarı siteden alırsan param güvende ile al güvenli olur.
Tamamdır hocam, değerlendireceğim ama babam sıcak bakmaz bu duruma. Bence biraz daha zorlasam ikna edebilirim, taktik istiyorum sizden, nasıl ikna edebilirim diye.

fenerlimühendis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
564
İsim
Ahmet Hakan
Yok hocam o kadar olmuyor, 10 bin TL falan fark ediyor. Başka çocukların babaları nasıl alıyor o zaman hocam? Fedakarlık yapmalı bir baba, çocuğunu mutlu etmeli, maddi ve manevi yanında, yakınında olmalı.
Dostum 2 konunu gördüm. 21 yaşında koca adam olmuşsun. Adama 30 bin kredi çektireceksin savunman da emekli maaşına zam gelecekmiş. Git sor bakalım o adama emekli maaşı ile bir aydan bir aya ev döndüreyim derken ne kadar borcu varmış? Tutturmuşsun emekli maaşına gelecek zam ile çıkar parası, emekli maaşı şu an kaç lira? Aklında nasıl bir zam senaryosu var? 10k emekli maaşı birden 20-30k mı olacak? En fazla alacağı 2-3 bin lira zam olacak. O da emin ol adamın şu anki borcuna yetmez. Babalar evlatlarına açık açık zordayım demezler genelde. Adam sana zordayım dediyse emin ol gerçekten zordadır. Ha emin ol o alacağı 2-3 bin fark da temmuzdan sonra ürünlere gelecek zam ile var mı yok mu belirsiz bir fark olacak. Çalışmamışsın, kendi paranın muhasebesini yapmamışsın adamın cebindeki / cebine girecek üç kuruşun muhasebesini yapıyorsun kendi kafandan. Devlet memuruyum. Babam 55 yaşında ve o da devlet memuru. 55 yaşındaki adam emekli olamıyor. Bazen iş çıkışı yorgunluğunu görüyorum da o kadar üzülüyorum ki. 24 yaşındaki ben evlenip evden kopamıyorum. Bu devirde 2 memur maaşı ile 6 kişilik bir evi standartların biraz üstünde geçindiriyoruz. Bilmiyorum belki bizim beklentimiz yüksektir hata bizdedir ama geçim öyle senin kafanda hesap yaptığın gibi kolay bir şey değil. Ortalamanın biraz üzerinde bir bilgisayar alma hedefin varsa ve çalışmana engel bir durum yoksa 21 yaşında 2 ay çalışsan nakit olarak elde edebileceğin bir para için adamı faiziyle 60-70 bin borca sokup üzme.

Son düzenleme:

Atemix38

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
Atemix38
Hocam hangi oyunları oynayacaksından ziyade, güçlü olsun, güncel olsun ki uzun bir süre yeni bir sistem alma ihtiyacı olmasın diye düşünüyorum. Bu yüzden i7 ve 4060 iyi bir kombinasyon gibi geliyor bana.

Tamamdır hocam, değerlendireceğim ama babam sıcak bakmaz bu duruma. Bence biraz daha zorlasam ikna edebilirim, taktik istiyorum sizden, nasıl ikna edebilirim diye.
Hocam inan 3050 bile yeter senin için boş ver sen 4060'ı falan. Bence iş bulabilirsen kendin al. 15K'ya falan RTX 3050'li laptop bulursan iyi olur babanı da çok zorlamazsın hem.

s31ndler

80+
Dostum 2 konunu gördüm. 21 yaşında koca adam olmuşsun. Adama 30 bin kredi çektireceksin savunman da emekli maaşına zam gelecekmiş. Git sor bakalım o adama emekli maaşı ile bir aydan bir aya ev döndüreyim derken ne kadar borcu varmış? Tutturmuşsun emekli maaşına gelecek zam ile çıkar parası, emekli maaşı şu an kaç lira? Aklında nasıl bir zam senaryosu var? 10k emekli maaşı birden 20-30k mı olacak? En fazla alacağı 2-3 bin lira zam olacak. O da emin ol adamın şu anki borcuna yetmez. Babalar evlatlarına açık açık zordayım demezler genelde. Adam sana zordayım dediyse emin ol gerçekten zordadır. Ha emin ol o alacağı 2-3 bin fark da temmuzdan sonra ürünlere gelecek zam ile var mı yok mu belirsiz bir fark olacak. Çalışmamışsın, kendi paranın muhasebesini yapmamışsın adamın cebindeki / cebine girecek üç kuruşun muhasebesini yapıyorsun kendi kafandan. Devlet memuruyum. Babam 55 yaşında ve o da devlet memuru. 55 yaşındaki adam emekli olamıyor. Bazen iş çıkışı yorgunluğunu görüyorum da o kadar üzülüyorum ki. 24 yaşındaki ben evlenip evden kopamıyorum. Bu devirde 2 memur maaşı ile 6 kişilik bir evi standartların biraz üstünde geçindiriyoruz. Bilmiyorum belki bizim beklentimiz yüksektir hata bizdedir ama geçim öyle senin kafanda hesap yaptığın gibi kolay bir şey değil. Ortalamanın biraz üzerinde bir bilgisayar alma hedefin varsa ve çalışmana engel bir durum yoksa 21 yaşında 2 ay çalışsan nakil olarak elde edebileceğin bir para için adamı faiziyle 60-70 bin borca sokup üzme.
Hocam haklı olabilirsiniz lakin "Allah düşmanımın başına vermesin." gibi cümleleriniz beni üzdü. Ben imkansız bir şey istemiyorum. 20 bin TL kredi çekse, faizi olur 4-5 bin TL. Zaten maaşına zam gelecek hocam, ödeyebilir, neden ödeyemesin? Bana şu an çalışmak zor geliyor, psikolojik olarak kendimi çalışmaya hazır hissetmiyorum ve şu an laptop almak istiyorum ve bunu ailemden, babamdan istiyorum. Yanımda, yakınında olmalarını istiyorum, desteklerini hissetmek istiyorum hocam.

Emre mete

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
Emre
Ya yanlış anlama da 21 yaşına gelmişsin hala babamı nasıl ikna ederim diyorsun emekli maaşı ne ki zam gelsin de alsın diyorsun bir zahmet 2 ay çalış asgari ücret ile bile olsa düz mesaisiz alırsın kendin bir babamın elinde olsa zaten alır çocuğunu üzmez boşu boşuna adamın da kalbini kırıp düşüncelere sokma bence.

s31ndler

80+
21 yaşında bir birey aklı başındaysa ailesini için fedakarlık yapabilmeli diye düşünüyorum.
Hocam onlar benim için fedakarlık niye yapmıyorlar peki? Elalemin çocuklarının ne güzel laptopları var hocam, benim niye yok?

Çalış al kardeşim babanı niye ikna ediyorsun :)
Hocam şu an çalışasım yok, zora gelemiyorum. Bir laptopa ihtiyacım var ve bunu da babamdan istiyorum, bana destek olmasını, yanımda olmasını istiyorum hocam.

Ya yanlış anlama da 21 yaşına gelmişsin hala babamı nasıl ikna ederim diyorsun emekli maaşı ne ki zam gelsin de alsın diyorsun bir zahmet 2 ay çalış asgari ücret ile bile olsa düz mesaisiz alırsın kendin bir babamın elinde olsa zaten alır çocuğunu üzmez boşu boşuna adamın da kalbini kırıp düşüncelere sokma bence.
Daha 21 yaşında bir gencim, illaki çalışacağım fakat şu an psikolojik olarak çalışmak istemiyorum.

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
758
İsim
Semih Aydın
21 yaşındasın ve kendine "çalışacak psikolojide değilim" diyor çalışmaktan kaçıyor aynı zamanda babandan fedakarlık mı bekliyorsun?
Baban o bilgisayarı alırsa senin hayatın kalmayacak ve muhtemelen baban da bu yüzden almayı istemiyor.
Ben şu anda 23 yaşındayım ve kendi dijital ajansımı kurmaya hazırlanıyorum.
Çalıştığım dönemlerde aileme maddi olarak destek oluyorum (maaşımın yarısı bazen tamamından fazlası.)
Önce git para kazanmak kolay mı zor mu onu öğren. Bir işe gir, işsizlik stresini yaşa, terk dök, emek ver.
Sonra ailenden desteğini bekle.

Ben aileme şu ana kadar her fırsatta destek oldum ama şu anda ajansımı da kendi paramla açacağım, belki batırırım belki yapamam ama babamdan para almak benim için utanç verici bir şey.

1719042433053.png

Sen harbiden yokluk falan görmemişsin.
Benim tavşan dişlerim vardı ağzımın içinde yara çıkardı bazen konuşamazdım bile ama maddi olarak karşılayamadığımız için yaptıramadık (o zamanlar 18'dim.)
Yaşım 22 oldu kendi tedavimi kendim yaptırdım bunu da ailemin yüzüne vurmadım.
Sen bu kafayla gidersen günün birisinde baban vefat ederse ya kafayı yersin ya da hayatının geri kalanında ertesi gün ne yiyeceğini düşünerek geçirirsin.

fenerlimühendis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
564
İsim
Ahmet Hakan
Hocam haklı olabilirsiniz lakin "Allah düşmanımın başına vermesin." gibi cümleleriniz beni üzdü. Ben imkansız bir şey istemiyorum. 20 bin TL kredi çekse, faizi olur 4-5 bin TL. Zaten maaşına zam gelecek hocam, ödeyebilir, neden ödeyemesin? Bana şu an çalışmak zor geliyor, psikolojik olarak kendimi çalışmaya hazır hissetmiyorum ve şu an laptop almak istiyorum ve bunu ailemden, babamdan istiyorum. Yanımda, yakınında olmalarını istiyorum, desteklerini hissetmek istiyorum hocam.
Sana çalışmak zor geliyor. Belki o adama da maaşının 2 katı kredi çekip ödemek zor geliyordur dostum? İnsanları kendi dünyana sonsuza kadar adapte edemezsin. Her istediğini her zaman elde edemezsin. Çalışmadan, emek vermeden, sıkıntıya düşmeden problemlerini çözemezsin.

30 civarı bir maaş alıyorum. Kullandığım telefon SE 2. Uygun bir fiyata yenilenmiş aldım. Kameraları üzüyor bir tık ama işimi görüyor. Laptopumu geçen sene 12 taksite 16.000 liraya aldım 11320H 3050 laptop her işimi fazlasıyla görüyor. Beklentin olmadığını uzun ömür beklediğini söylemişsin. 12500h 3050 donanımlı bir cihaz 20.000 civarı şu an seni en az 2-3 sene paşalar gibi götürür. 2-3 sene sonra da paşa gönlüne zahmet olmazsa çalışır daha iyisini alırsın. Adamı sıkıntıya sokma.

İçerlediğin ifade konusunda da haklısın seni ya da düşüncelerini yargılamak haddime değil özür dilerim.

s31ndler

80+
21 yaşındasın ve kendine "çalışacak psikolojide değilim" diyor çalışmaktan kaçıyor aynı zamanda babandan fedakarlık mı bekliyorsun?
Baban o bilgisayarı alırsa senin hayatın kalmayacak ve muhtemelen baban da bu yüzden almayı istemiyor.
Ben şu anda 23 yaşındayım ve kendi dijital ajansımı kurmaya hazırlanıyorum.
Çalıştığım dönemlerde aileme maddi olarak destek oluyorum (maaşımın yarısı bazen tamamından fazlası.)
Önce git para kazanmak kolay mı zor mu onu öğren. Bir işe gir, işsizlik stresini yaşa, terk dök, emek ver.
Sonra ailenden desteğini bekle.

Ben aileme şu ana kadar her fırsatta destek oldum ama şu anda ajansımı da kendi paramla açacağım, belki batırırım belki yapamam ama babamdan para almak benim için utanç verici bir şey.
Umarım başarılı olursunuz hocam. Tepkinizi anlayabiliyorum ancak ben bu laptopu istiyorum ve almalılar, almak zorundalar hocam. Ben imkansız bir şey istemiyorum, 20 bin TL'nin faizi ne kadar olabilir en fazla? Geri kalanı elden versek hallolacak zaten. Temmuz ayında emekli maaşına zam gelecek zaten, o zam ile birlikte alabilir diye düşünüyorum.

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom