Neler Yeni

Bankaların verdiği cashback helal mi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

yusuftheayay

80+ Bronze
Öncelikle lütfen konunun altına İslam hakkında ileri geri kötü şeyler yazmayalım, bu konu zaten Müslümanları ilgilendiren bir konudur.

Cashback üzerine bir araştırma yaptım çok fazla Türkçe kaynak yok o yüzden bu konuyu açıyorum. Genel olarak cashback helaldir deniyor. Fakat promosyon için haramdır kelimesi kullanıyor, amaca baktığımız zaman ikiside gel benim kartımı kullan sana para vereyim diyor, kafa karıştıran kısmıda bu, mesela nays gibi kartlar direk indirim yapsa sıkıntı değil fakat daha sonradan hesabımıza para yüklediği için sıkıntıya düşebiliyor. Bu durumdada gelen paranın nasıl kazanıldığına bakmalıyız. Mesela bu cashback sistemi petrol ofislerindede vardır 400 tllik yakıt alana 40 TL yakıt hediye. Bu 40 TL yi bize veren kuruma baktığımız zaman ticaret yaptığını benzin satarak parasının çoğunluğunu kazandığını ve bu yüzden bi sakıncası olmadığını söyleyebiliriz fakat nays ve papara gibi sanal kartlara baktığımızda arkalarında bir banka vardır ve bankaların para kazanmasının çoğunluğu faiz ile gerçekleşir buda gelen paranın helal olup olmamasında sıkıntı çıkarıyor. Hadiste eğer bir işlemin harammı helalmi bilemediğiniz durumlarda uzak durulması gerektiği söylenmektedir, bu durumda cashbacklerden BENCE uzak durulmalıdır. Sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
502
İsim
Furkan Enes Kaplan
keşke dini helal mi haram mı yok o mu yok bu mu diye bırakıp farklı ilim ve bilim konularını sorgulayıp inceleseniz.

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,372
İsim
Hasan Ali
bnce bundan önce çok önemli farklı konular var

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Kağan UĞURLU
Profiline koyduğun kız PP' si helal mi? Nasıl koyduğuna bakmalı mıyız? Deli olursunuz kanka bırakın telefonlarınızı falan da satın eve kitleyin kendinizi.
Kafalara bak yaa arkadaşa katılıyorum, siz dışarı da çıkmayın. Kafana yatmıyorsa kullanmazsın olur biter.

Nirvana

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Kral iyi misin ? Kampanya nın bu tür konularını tartışmak için akıl ve ya beynimizi kullanmaya gerek bile yok cidden çok tartışmalı konu Alimlere sormamız gerekiyor ! Lütfen beyninizi biraz kullanın.

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Ayy gülsem mi ağlasam mı bilemedim konuya bak sjsjsjsjsjsj
Profiline koyduğun kız PP' si helal mi? Nasıl koyduğuna bakmalı mıyız? Deli olursunuz kanka bırakın telefonlarınızı falan da satın eve kitleyin kendinizi.
Sigma cevap sjsjsjsjsjsj

Monaarch

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Ömer
Öncelikle lütfen konunun altına İslam hakkında ileri geri kötü şeyler yazmayalım, bu konu zaten Müslümanları ilgilendiren bir konudur.

Cashback üzerine bir araştırma yaptım çok fazla Türkçe kaynak yok o yüzden bu konuyu açıyorum. Genel olarak cashback helaldir deniyor. Fakat promosyon için haramdır kelimesi kullanıyor, amaca baktığımız zaman ikiside gel benim kartımı kullan sana para vereyim diyor, kafa karıştıran kısmıda bu, mesela nays gibi kartlar direk indirim yapsa sıkıntı değil fakat daha sonradan hesabımıza para yüklediği için sıkıntıya düşebiliyor. Bu durumdada gelen paranın nasıl kazanıldığına bakmalıyız. Mesela bu cashback sistemi petrol ofislerindede vardır 400 tllik yakıt alana 40 TL yakıt hediye. Bu 40 TL yi bize veren kuruma baktığımız zaman ticaret yaptığını benzin satarak parasının çoğunluğunu kazandığını ve bu yüzden bi sakıncası olmadığını söyleyebiliriz fakat nays ve papara gibi sanal kartlara baktığımızda arkalarında bir banka vardır ve bankaların para kazanmasının çoğunluğu faiz ile gerçekleşir buda gelen paranın helal olup olmamasında sıkıntı çıkarıyor. Hadiste eğer bir işlemin harammı helalmi bilemediğiniz durumlarda uzak durulması gerektiği söylenmektedir, bu durumda cashbacklerden BENCE uzak durulmalıdır. Sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.
Son cümle olmamış :) Fıkıh üzerine daha ilmihal bilgilerini doğru düzgün bilmeyenlerin fikir yürütmesi ne kadar doğru olabilir. Bu gibi meselerlerde ilmine güvendiğimiz kişinin fetvasıyla amel ederiz mukallidiz bizler

yusuftheayay

80+ Bronze
keşke dini helal mi haram mı yok o mu yok bu mu diye bırakıp farklı ilim ve bilim konularını sorgulayıp inceleseniz.
Helalmi harammı diye tartıştığımız bu küçük (sizce) konular belkide, ahirette bizim kurtuluşumuz olucaktır. Hem bunları öğrenip hemde diğer bilimlere bakabiliriz ikisini bir arada yapmak zor değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bnce bundan önce çok önemli farklı konular var
Daha önemli konular olması bunları konuşmayacağımız anlamına gelmez

Monaarch

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Ömer
Müslüman biri için helal haram dan daha öncelik mi bir şey mi var? Önce helal haram öğrenip diğer bilim konularını sonra sorgularız

yusuftheayay

80+ Bronze
Son cümle olmamış :) Fıkıh üzerine daha ilmihal bilgilerini doğru düzgün bilmeyenlerin fikir yürütmesi ne kadar doğru olabilir. Bu gibi meselerlerde ilmine güvendiğimiz kişinin fetvasıyla amel ederiz mukallidiz bizler
Düzeltir misin ozaman?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,192
Üyeler
141,101
Son üye
Löschen