Neler Yeni

Bankaların verdiği cashback helal mi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

TİTAN.

80+ Platinum
Öncelikle lütfen konunun altına İslam hakkında ileri geri kötü şeyler yazmayalım, bu konu zaten Müslümanları ilgilendiren bir konudur.

Cashback üzerine bir araştırma yaptım çok fazla Türkçe kaynak yok o yüzden bu konuyu açıyorum. Genel olarak cashback helaldir deniyor. Fakat promosyon için haramdır kelimesi kullanıyor, amaca baktığımız zaman ikiside gel benim kartımı kullan sana para vereyim diyor, kafa karıştıran kısmıda bu, mesela nays gibi kartlar direk indirim yapsa sıkıntı değil fakat daha sonradan hesabımıza para yüklediği için sıkıntıya düşebiliyor. Bu durumdada gelen paranın nasıl kazanıldığına bakmalıyız. Mesela bu cashback sistemi petrol ofislerindede vardır 400 tllik yakıt alana 40 TL yakıt hediye. Bu 40 TL yi bize veren kuruma baktığımız zaman ticaret yaptığını benzin satarak parasının çoğunluğunu kazandığını ve bu yüzden bi sakıncası olmadığını söyleyebiliriz fakat nays ve papara gibi sanal kartlara baktığımızda arkalarında bir banka vardır ve bankaların para kazanmasının çoğunluğu faiz ile gerçekleşir buda gelen paranın helal olup olmamasında sıkıntı çıkarıyor. Hadiste eğer bir işlemin harammı helalmi bilemediğiniz durumlarda uzak durulması gerektiği söylenmektedir, bu durumda cashbacklerden BENCE uzak durulmalıdır. Sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.
muhtemelen küçük bir kardeşimizsin bu tarz saçma şeyleri düşünme gerek yok faiz haram (!)
ama bankadan faizle kredi çekmeyen insan yok
madem usulsüz paraların haram oldğunu düşünüyorsun bankalar sana göre hiç kredi vermemeli bu tamamen saçmalık
mesela ülkemizin başındaki diyanet miss gibi faiz yiyor ona haram değil mi ?
bu tarz şeyleri düşünme din sorguladığın zaman açık bulabileceğin bir bilgi ağacıdır bundan dolayı çok düşünme
ve şunuda unutma büyünce dinde ne kadar boşluk olduğunu anladığın bir zaman olacak
sabah sabah gül gül kırıldım kanka :D

yusuftheayay

80+ Bronze
muhtemelen küçük bir kardeşimizsin bu tarz saçma şeyleri düşünme gerek yok faiz haram (!)
madem usulsüz paraların haram oldğunu düşünüyorsun bankalar sana göre hiç kredi vermemeli bu tamamen saçmalık
bu tarz şeyleri düşünme din sorguladığın zaman açık bulabileceğin bir bilgi ağacıdır bundan dolayı çok düşünme
ve şunuda unutma büyünce dinde ne kadar boşluk olduğunu anladığın bir zaman olacak
21 yaşındayım dinde herhangi bir açık yoktur. Kur an Allah ın kelamıdır. Bu tarz saçma dediğin şeyler müslümanlar için önemli bir konudur sizi ilgilendirmiyorsa okumassın dikkate almassın benim hedef kitlem siz değilsiniz zaten, helale harama düşkün insanlar.

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
Faiz haram ama ne hikmetse ileride çalışırken maaşını alkolden alınan vergi ile ödeyecekler şimdi bu sevap mı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Takılmayın abi faizmiş oymuş buymuş.

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,096
İsim
Yusuf Eyili
21 yaşındayım dinde herhangi bir açık yoktur. Kur an Allah ın kelamıdır. Bu tarz saçma dediğin şeyler müslümanlar için önemli bir konudur sizi ilgilendirmiyorsa okumassın dikkate almassın benim hedef kitlem siz değilsiniz zaten, helale harama düşkün insanlar.
Cinselliği ile öne çıkan bir karakterin fotosunu PP yapıp Helale - Harama bu kadar düşkün olmanız beni şaşırttı. Cümlelerinizden biraz agresif olduğunuz belli(tanıdığım her Müslüman gibi) karşıt görüşlere gelemiyorsunuz kendi inandığınız dini savunamıyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi) Sizden olmayanları kendi kitlenize bile almıyorsunuz ayrımcılık yapıyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi) Düşündüğünüz küçük konular yanında gerçekten önemli olan kul hakkı kalp kırma gibi konuları göz ardı ediyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi)

Allah size ve sizin gibilere hidayet eylesin
Allah size iyi ki hidayet vermiş yoksa İslam'da olmasa belli belirsiz bir karakteriniz bile olmayacakmış...

TİTAN.

80+ Platinum
Benim içinde önemli ama atladığın konu şu araştırın diyor Kur'an-ı Kerim araştırmamızı ve öğrenmemizi söyler
helalle haramla işim yok doğruyla işim var
bu günahsa daha bir çok şey haram oluyor kanka
yanlış anlama ama sen apkyada oy veriyorsundur
Faiz haram ama ne hikmetse ileride çalışırken maaşını alkolden alınan vergi ile ödeyecekler şimdi bu sevap mı ?

Takılmayın abi faizmiş oymuş buymuş.
aynen aga haklısın
Ben ekonomistim(!)

Son düzenleme:

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler

TİTAN.

80+ Platinum
Cinselliği ile öne çıkan bir karakterin fotosunu PP yapıp Helale - Harama bu kadar düşkün olmanız beni şaşırttı. Cümlelerinizden biraz agresif olduğunuz belli(tanıdığım her Müslüman gibi) karşıt görüşlere gelemiyorsunuz kendi inandığınız dini savunamıyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi) Sizden olmayanları kendi kitlenize bile almıyorsunuz ayrımcılık yapıyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi) Düşündüğünüz küçük konular yanında gerçekten önemli olan kul hakkı kalp kırma gibi konuları göz ardı ediyorsunuz(tanıdığım her Müslüman gibi)

Allah size iyi ki hidayet vermiş yoksa İslam'da olmasa belli belirsiz bir karakteriniz bile olmayacakmış...
👏👏

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Hatta acı bir gerçek olsun sana ülkede 1 yıl alkolden ve sigaradan vergi alınmasın İmamların maaşı çıkmıyor jsjas

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
439
İsim
Abdurrahman
cevap verenlerin çoğu sadece aşağılamaya çalışıyor bir müslüman için helal haramdan daha önemli bir şey yok bir günahı herkes işliyor diye helal olacak sananlar ayrı bi kafa zaten

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Şu forumda neden her hafta din üzerinden kavga çıkıyor anlamış değilim.

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,803
Üyeler
156,675
Son üye
xyz1214
Top Bottom