Neler Yeni

[Başarılı Kurulum] Ryzen 5 2600, RX 580 | OpenCore Big Sur 11.2.1

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9

Borsa Kaplanı

80+ Gold
En İyi Cevap
2
@MisakiTaro Aklıma takıldı, Kemal Alkın' ın imajını kullanıyorum sorunsuz şekilde. Bildiğin bir sorunu varmı güvenlik açısından?

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
@MisakiTaro Aklıma takıldı, Kemal Alkın' ın imajını kullanıyorum sorunsuz şekilde. Bildiğin bir sorunu varmı güvenlik açısından?
İmajı o yapmıyor ki. İmajı Apple yapıyor. Kemal Alkın ve Yiğit Gençer sadece imajlara OpenCore ve Kext'ler ekliyor.

EmreBey52

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,199
İsim
EmreBey
Sistemim:

AMD Ryzen 5 2600
Arctic Freezer 34
ASUS Prime A320M-F
ASUS Dual RX 580
Apacer Panther 2x8 3000 MHz CL16 RAM
Patriot Burst 240 GB SSD
Ranker Cygnus V2
Zalman ZM 550W 80+ Bronze

Öncelikle buradaki imajı balenaEtcher yazılımı ile USB'me yazdırdım.

Bundan sonra ise Paragon Partition Manager ile diskimin belli bir kısmını AFS olarak formatladım. Sonrasındaysa kendime uygun config.plist'i yeniden adlandırdım.

BIOS ayarlarım ise bu şekilde:
  • Load Optimised Defaults
  • Advanced \CPU Configuration -> SVM Mode = Enabled
  • Advanced\CPU Configuration -> IOMMU: Disabled
  • Advanced \Storage Configuration -> Sata Mode: AHCI Mode
  • Advanced\AMD CBS\FCH Common Options\USB Configuration Options -> XCHCI controller enable: Enabled
  • Advanced\AMD CBS\FCH Common Options\USB Configuration Options -> Legacy: Disabled
  • Security -> Secure Boot: Other OS | Disabled
  • Boot -> Fast Boot: Disabled
Ek olarak Boot Priority ayarından ilk sıraya USB'nizi almanızı öneririm.

Bundan sonraki adımlar basitti, diskimi seçtim. Big Sur'u yükle dedim. Yüklemeye devam et, yüklemeye devam et.

En sonunda ekran geldi. Bilgilerimi girdikten sonra neredeyse her şey çalışıyordu. (İnanamadığım bir şekilde HDMI'dan ses alma bile çalışıyordu.)

Sonrasında ise kurulum sonrası gerekenler paketi üzerinden Opencore Configurator yazılımını çalıştırdım. NVRAM "boot-args" kısmından "-v" ibaresini kaldırdım.

Akabinde ise APPLE ALC Layout ID dosyasından benim ses kartım olan Realtek ALC887'nin kodunu öğrendim. Bundan sonraysa “boot-args” içine "alcid=1" yazdım ve kaydettim. Yeniden başlattım.

Dual Boot yapmak içinse buradaki ikinci yöntemi uyguladım. Sıkıntsız bir şekilde çalıştı. USB'deki EFI klasörününün içindeki OC klasörünü kopyaladım.

Çalışanlar:
  • Neredeyse her şey. iCloud dahil.
Çalışmayanlar veya sorun yaratanlar:
  • Mac açılış sesi ekleme (Buradaki konuyu deneyeceğim.)
Ek olarak son olarak işlemci "bilinmeyen" olarak görünüyordu. Bunu çözmek için buradaki yöntemi denedim. Ancak olumlu sonuç alamadım.

Bu sorunu işlemcinin "bilinmeyen" yazısını sistem dosyalarını yamalayarak çözdüm.

Hiçbir şekilde kasma, takılma veya hantallık hissetmedim. Uzun süre daha kullanacağım sanırım. :) Hatta Render süreleri bile Windows'tan kısa ve stabil.

Ekran görüntüleri:

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Çok iyi elinize sağlık

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8

timurleng

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Doğukan Oral
Eline sağlık.
i5-10210U işlemcili bir laptop’a kurulabilir mi macOS?
kurulabilir ama bileşenlerinin desteklediğini araştırman lazım. wifi bluetooth touchpad kullanamayabilirsin.NOT: dahili grafikte kullanacaksın

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
EKREM YILDIRIM
Hocam Logic Pro X kursak performans alabilir miyiz? Bir süredir bunu araştırıyorum. Oluyorsa eğer mac almayıp windowstan devam edeceğim.

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,496
Üyeler
138,368
Son üye