Neler Yeni

Bilgisayar aniden gidiyor.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
XMP olayını açar mısın. Birde hiç bir parçayı değiştiremem evde 1 adet masaüstü bulunmakta. Ram rgbleri farklı çalışıyor. PC'yi toplayalı baya bir zaman oldu bu arada.
biosa girdiğin zaman xmp profilleri var. özetle ramlerin 3600-3200-3000mhz gibi hızlara çıkması için hazır oc profili de denebilir. kapattığın zaman ramler daha düşük frekansta çalışıyor. bazen açık olması soruna yol açabiliyor. onu kapatıp deneyebilirsin. memtest ile ramlerini detaylı test edip sorun var mı bakabilirsin. yapabildiğin bütün parçalara tek tek test yap. hiç biri sorunlu çıkmazsa psudan olabilir.

pclock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
İsmail
Aynı sorun ikinci el ekran kartı aldığımda başıma geldi. Ben olsam ilk olarak ekran kartını gözetlerdim. Çünkü aynı sorunu ekran kartı bozuk olduğunda aldım. İki farklı sistemlerde iki kez karşılaştım bu sorunla ikisinde de ekran kartı arızalı çıktı.

hanzos

80+ Bronze
AMD WattMan hatasına benziyor. Nvidia da olanı tabii.
Grafik sürücüleri güncel mi ?
Ben buradan da yapmıştım direk uyku modunu bilgisayardan kaldırmıştım :D deneyebilirsin.
Gelişmiş güç ayarlarına bas sonra sabit disk için kapanma süresi gibi bir ayar çıkacak (adını tam hatırlayamadım) ona bas sonra orada ki 20 rakamını sil 9999999 yaz.
aklıma sadece psunun arızalı olma ihtimali geldi. imkanın varsa başka psu ile deneyebilirsin. format attıktan sonra da devam ediyorsa sorun yazılımsal değil gibi duruyor. tek tek parçaları değiştirip sorunlu bir parça arayabilirsin.

bundan önce xmp kapatıp denedin mi? ramlerin tekini çıkar, olmazsa öbürünü çıkar. aklıma gelenler bunlar. umarım çözersin. topladığın pcde sorun yaşamak çok kötü. sorunu bulamamak daha kötü.
Aynı sorun ikinci el ekran kartı aldığımda başıma geldi. Ben olsam ilk olarak ekran kartını gözetlerdim. Çünkü aynı sorunu ekran kartı bozuk olduğunda aldım. İki farklı sistemlerde iki kez karşılaştım bu sorunla ikisinde de ekran kartı arızalı çıktı.
Şaka gibi :( sistemi yeniden başlattım tam şifreyi yazıcakken bahsettiğim şeyi yaptı. Bahsettiğim fan sesi. RGB'lerin farklı yanması vs her şey videoda gözüküyor zaten :/

Video :
Mesaj otomatik birleştirildi:

RAM Rgbleri farklı çalışmaya devam ediyor

Son düzenleme:

pclock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
İsmail
Şaka gibi :( sistemi yeniden başlattım tam şifreyi yazıcakken bahsettiğim şeyi yaptı. Bahsettiğim fan sesi. RGB'lerin farklı yanması vs her şey videoda gözüküyor zaten :/

Video :

RAM Rgbleri farklı çalışmaya devam ediyor
sistem açıldığında ekran kartını yükten kaçırıp diğer bileşenleri test edebilirsin. Eğer sorun ekran kartıysa fazla ısınmadan da kapatacaktır. Lakin bunlar kesinlikle sorun ekran kartı dememize yardımcı olmaz. Arkadaşların dediğin gibi sistemdeki bileşenlere farklı bileşenler takarak denemek sorunun en kolay çözüm yolu olacaktır. Bana en yakın sorun ekran kartı geliyor. İnşallah yanılıyorumdur. Günümüz şartlarında ekran kartının bozulması bizlerin en son isteyeceği şey. Yakın bi arkadaşının sistemiyle bileşenleri deneyebilirsin.

hanzos

80+ Bronze
sistem açıldığında ekran kartını yükten kaçırıp diğer bileşenleri test edebilirsin. Eğer sorun ekran kartıysa fazla ısınmadan da kapatacaktır. Lakin bunlar kesinlikle sorun ekran kartı dememize yardımcı olmaz. Arkadaşların dediğin gibi sistemdeki bileşenlere farklı bileşenler takarak denemek sorunun en kolay çözüm yolu olacaktır. Bana en yakın sorun ekran kartı geliyor. İnşallah yanılıyorumdur. Günümüz şartlarında ekran kartının bozulması bizlerin en son isteyeceği şey. Yakın bi arkadaşının sistemiyle bileşenleri deneyebilirsin.
Yakın arkadaşım ile konuşmuyorum küstük. Barışık olsak bile vereceğini sanmam. Farklı bileşenler bulmam zor gibi.

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Aniden ekran gidiyor ve tüm fanlar son seviyede çalışmaya başlıyor. Playstation çalıştırır gibi çok ses çıkıyor. Monitör siyah ekran oluyor. Discordda sesim falan karşı tarafa gidiyor. (Yaklaşık 10 saniye boyunda)

Sebebi nedir bilmiyorum.

Sitemim;
CPU : AMD Ryzen 5 3600
CPU COOLER : Fuma 2
Anakart : MSI B550M PRO - VDH
RAM : XPG D60G RGB 2x8 CL16 3200MHZ
GPU : GTX 1660 Super
CASE : Cooler Master TD500 Mesh
PSU : Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze
HDD : Seagate Barracuda 2 TB
SSD : Samsung 970 EVO 500 GB

Bilgisayarda yüklü uygulamalar;

Alıntıyı görüntüle

@Emirhandkee @crazyreign @Toxpox @İbrahim Özel @RevDeisDou @MisakiTaro @Doğu'kan @Şans burda!

Tekrar sistemi açtığımda sorunsuz çalışıyor. Fakat bir süre sonra tekrar oluyor.
Hangi uygulamalarda oluyor

alex jensen

80+ Silver
Aniden ekran gidiyor ve tüm fanlar son seviyede çalışmaya başlıyor. Playstation çalıştırır gibi çok ses çıkıyor. Monitör siyah ekran oluyor. Discordda sesim falan karşı tarafa gidiyor. (Yaklaşık 10 saniye boyunda)

Sebebi nedir bilmiyorum.

Sitemim;
CPU : AMD Ryzen 5 3600
CPU COOLER : Fuma 2
Anakart : MSI B550M PRO - VDH
RAM : XPG D60G RGB 2x8 CL16 3200MHZ
GPU : GTX 1660 Super
CASE : Cooler Master TD500 Mesh
PSU : Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze
HDD : Seagate Barracuda 2 TB
SSD : Samsung 970 EVO 500 GB

Bilgisayarda yüklü uygulamalar;

Alıntıyı görüntüle

@Emirhandkee @crazyreign @Toxpox @İbrahim Özel @RevDeisDou @MisakiTaro @Doğu'kan @Şans burda!

Tekrar sistemi açtığımda sorunsuz çalışıyor. Fakat bir süre sonra tekrar oluyor.
sorun psu çok yüksek ihtimal ama ekran kartı payıda var başka psu ile test edin

alex jensen

80+ Silver
psu mu ekran kartımı tam net cevap verme şansınız varmı site ile iletişime geçicem

boştada oluyor
tam net veremem başka psu ile dene eğer kapanma olmuyorsa sorun psu oluyorsa sorun ekran kartı

Top Bottom