Neler Yeni

Bitdefender Premium Security İncelemem

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Bugün durumda paylaştığım üzere bitdefender 30 günlük sürümü denedim.
10 kadar cihaza koruma sağlıyor. Web arayüzü üzerinden tüm cihazlarınıza talimat verebilir ve durum gözleyebilirsiniz.
Sanal makinalarında denemeler yapanlar bu özelliği sevecektir.

Fiyatları vermiyorum makul görünüyor.

Genel olarak sistemi temiz buldu. Arşivli dosyaları şifreli olanları özetledi.
Arayüz derli toplu karmaşık değil.

ARTILAR (+)
Klasik Antivirüs, Hızlı Tarama, Recovery İmaj Taraması, Güvenli Ödeme, Sistem Açığı Taraması, Malware Taraması
Mining Taraması ve Koruması
Fidye Taraması, Fidyeli Dosya Kurtarması ve Koruması
Mail ve Ağ Güvenliği
Spam Koruması
VPN
Ses ve Görüntü Koruma
Konum Koruma
Ebeveyn Takip Ayarı
Şifre Yönetimi

Custom Windows 10 işletim sisteminde kullandım. (X-Lite-Optimum-Pro-v3 - 4 GB ram)
*Windows Otomatik Güncelleme Ayarı
*Autorun
*Otomatik Oturum Açma
*Güvenlik Bölgesi Ayarı
*Kullanıcı Güvenlik Bölgesi Ayarı

Tüm sürücüler için otomatik çalıştırma açıkken, cihazınız bağlı sürücülerdeki (medya, bellek, depolama sürücüleri) tüm dosyaları size bildirmeden otomatik olarak çalıştıracaktır.
Herhangi bir ihtimalle USB cihazınız kötü amaçlı kod içeriyorsa, otomatik olarak çalıştırılması cihazınıza zarar verebilir.
Bilinmeyen ve potansiyel olarak tehlikeli dosyaların yürütülmesini önlemek için ilk adım olarak Tüm sürücüler için otomatik çalıştırma yok özelliğini etkinleştirmenizi öneririz.

Yeniden başlatmadan sonra otomatik oturum açma ile cihazınız, en son oturum açan kullanıcının Windows kimlik bilgilerini kaydeder ve
cihaz yeniden başlatıldıktan sonra otomatik olarak oturum açmasını sağlar. Verileriniz ve cihazınız belirli durumlarda meraklı gözlere maruz kalabileceğinden,
bu durum gizliliğiniz için risk oluşturabilir.

Verilerinizin güvenliğini ve gizliliğinizi artırmak için otomatik yeniden başlatmadan sonra otomatik oturum açmayı devre dışı bırakmanızı öneririz.

Cihazınız, herhangi bir kullanıcının yönetici tarafından oluşturulan güvenlik bölgeleri için site yönetimi ayarlarını değiştirmesine izin verir.
Kısıtlanmış sayfaların bilgisayarınızda potansiyel olarak kötü amaçlı işlemler gerçekleştirme riski vardır.

Bu ilkeyi etkinleştirmenizi öneririz, böylece güvenlik bölgeleri için site yönetimi ayarları devre dışı bırakılır.
Bu, kullanıcıların cihazınızdaki güvenlik bölgelerine site eklemesini veya kaldırmasını engeller.

Cihazınız herhangi bir kullanıcının güvenlik bölgelerinin ayarlarını değiştirmesine izin verir.
Bu, İnternet'ten gelen tehlikeli kod türlerinin ve tarayıcıdaki Kısıtlı Siteler bölgesinde listelenen web sitelerinin yürütülmesine yol açabilir.

NÖTR (0)
Sıfır Gün Açıklarına Karşı Koruma? Sorun yok dedi...
Bu kısım bence uygulamaları, modemi ve sürücüleri tarayıp bilgi vermeyi atlıyor.

Yardımcı Özelliklerden Hırsızlık Koruması, Optimizasyon, Dosya Yokedici, Profile Göre Mod Ayarlama (Ortalama özellikler)

Olumsuz Yönler (-)
Ram Tüketimi
Eski sistemde 600MB ile 1 GB kadar ram istiyor. Özellikler elden geçirilip düşürülebilir. Ben sormadan işleme aldığı için bu durumu tam beğenemedim.

Tarama Hızı
Oldukça hızlı taramasını istiyorsanız quick scan var tabi ama asıl mesele tam taramada kötü bir şöhret edindi. (Sisteme bağlı 1 saatten fazla tarama.)

Güvenlik Duvarı
Uygulamayı kurarken windows defender ve firewallı devre dışı bıraktı. Kendi firewallı ise güncel değil uyarısı veriyordu. Güncellemesi ise 10dk ile 20 dk arasında sürdü. Eski sistemlerde bu büyük bir risk doğurur.
Ayrıca güvenlik duvarı sorularını windows gibi kullanıcıya sormadan kendi onaylıyor. İsterseniz sonradan engelle komutu verebiliyorsunuz.

Genel değerlendirmem bilinen bir firma lakin sistemi kurulum aşamasında hem savunmasız hemde ağır bırakması tutması biraz düşündürdü, sistem açıklarında ise genel bilinen konulara girdiğini düşünüyorum keza sistem yöneticisi olup diğer kullanıcı ve uzak bağlantılara kapalı durumda kullanıyordum. Hem güvenlik hem vpn hem uzaaktan talimat için ideal görünüyor. Kendine has tarzı olduğu kesin bunda inovasyon var. Amerikan güvenlik tedbiri zero trust için bir farkındalık göremedim keza kullanıcıya sorup bazı örneklerle ilerlemiyor. Sanal makinelerde yapılan testlerde de başarısını gözleyenlere göre orta derece etkin bir antivirüs. Genel anlamda beğendim açıkları son kullanıcı için derleyen ve düzeltmesi için tek tuş çözüm sunması sektörde olması gereken inovasyonlardan.

Merak edenler buradan 30 günlük deneme başlatabilir. Karşınıza gelen ekranda 30 gün deneme tuşuna basıp kayıt olmanız gerekiyor.

Son düzenleme:

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
384
İsim
C.S.
İnceleme için teşekkürler. Ben ios platformunda mcafee kullanıyorum. Aslında gereksiz ancak fiyatı çok uyguna gelince denemek amaçlı bir yıllık aldım. Bunda da vpn var, güvenli gezinmeyi açtığınızda vpne bağlanıyor. Yedek mail adresimin enfekte olduğunu ve veri ihlali olduğunu buldu mesela, şifreyi değiştirmemi önerdi. Ben de yaptım. Sistemde herhangi bir yavaşlamaya neden olmadı, halka açık wifi ağına bağlanmaya çalıştığınızda ( mesela otel, yolcu otobüsü,tren wifileri gibi) ağın güvenli olup olmadığını denetliyor ve bu tip halka açık ağları güvensiz bularak sizi vpn aracılığı ile internete bağlıyor. Böylece gizli kalıyorsunuz ve bankacılık işlemi falan yaparken güvende oluyorsunuz. ( yine de güvenmemek lazım.)

Yalnız wifi ağı olmayan yerde vpn çalışmıyor.

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İnceleme için teşekkürler. Ben ios platformunda mcafee kullanıyorum. Aslında gereksiz ancak fiyatı çok uyguna gelince denemek amaçlı bir yıllık aldım. Bunda da vpn var, güvenli gezinmeyi açtığınızda vpne bağlanıyor. Yedek mail adresimin enfekte olduğunu ve veri ihlali olduğunu buldu mesela, şifreyi değiştirmemi önerdi. Ben de yaptım. Sistemde herhangi bir yavaşlamaya neden olmadı, halka açık wifi ağına bağlanmaya çalıştığınızda ( mesela otel, yolcu otobüsü,tren wifileri gibi) ağın güvenli olup olmadığını denetliyor ve bu tip halka açık ağları güvensiz bularak sizi vpn aracılığı ile internete bağlıyor. Böylece gizli kalıyorsunuz ve bankacılık işlemi falan yaparken güvende oluyorsunuz. ( yine de güvenmemek lazım.)

Yalnız wifi ağı olmayan yerde vpn çalışmıyor.
Mcafee için eskisi gibi değil diyorlar ama endpoint yani işletmeler için güçlü hizmetleri var.
Burada birçok kişi son kullanıcı ve bizim için sistemin zafiyetleri şu dönemde daha kritik.

Donanımdaki sürücülerin açıkları,
wifi sürücü güncelliği ve açıkları,
windowsun duzeltmediği veya varsayılan düzeydeki açıklar birçok kişinin başını yakabiliyor.

Bazı malwarelerin sessizce sistem açığı beklediği oluyor.

açık konusunda burada hem Windows hem modem wifi uzerine yoklama yapıyor.

internet uzerindeki açık gösteren bir platform sorun yok derken bitdefender 4 kritik sunup güvenlik uygulatması benim için değerli.

mcafeede açık kontrolü var mı? Ona da göz atabilirim.

comodo 2025 test ettim ama yeni bir özellik göremedim onunda zero trust özelliği dışında halen ağırlığı sürüyor.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,324
İsim
Batuhan
En İyi Windows Defender :shy:

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Ben Genelde Kullanırsam Defender Kullanırım Veya Defenderi Silip Öyle Kullanırım 😅
Güvenlik Duvarını kim yönetiyor o esnada?
Güzel izole edersen sorun çıkmaz ip saldırı almıyorsa.

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Sistem açığını kontrol eden oldu mu?
Merak ettiğim konu herkeste benzer açıklar mı sunuyor yoksa ciddi kontroller yapıp kritik düzletmeler mi sağlıyor emin olmak istiyorum.

Deneyebilecek olan?

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Garip bir durum oluştu.
Güncelleme geldi ve kendisini yeniden başlatması gerekti.
O esnada bir boşluk oluştu. (5-10dk arkaplanda kurulum yaptı.)
interneti kapattım risk almamak adına...
🤔
Windowsta antivirüsü aç diye uyardı.
Bu çok amatör bir yöntem olmuş. Diğerlerinde böyle bir sıkıntı yaşamadım hiç.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,581
Üyeler
145,207
Son üye
unuvarr
Top Bottom