Neler Yeni

Bizim millet niye bu kadar .....

neptün yüksel

80+ Bronze

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,578
İsim
İsmi ismi.
'' Rize'nin Güneysu bölgesindeki Merkez Camii imamı Hacı Sabit Civelek "Şayet babanız başına şapka taksa katli vaciptir! Onu vuracaksın ve annen dul ise onu sırtına alıp getireceksin!" sözleriyle bölgedeki isyanı başlattı.[7] Dinî taassuptan ziyade geleneksel Laz kıyafetlerini giymek isteyen isyancıların Rize merkeze doğru yürüyüşe geçmesiyle Ziya Hurşit durumu telgrafla Ankara'ya bildirdi.''
Siz şapkaya isyan edenleri çok masum tatlış zannediyorsanız yanılıyorsunuz şapka takanları dövenler olmuş ve asılanlar hep isyan çıkaranlar olmuş genellikle. Bir de bir tarihle ilgilenen bir kişinin en çok yapmaması gereken şeylerden birini yapıyorsun bütün ''kaynak'' dediğin şeylerin aynı siteden çıkıyor. Kaldı ki bir yasayı çiğnemiş oluyor isyancılar şu an olsa idam edilmesede hapise atılırdı yani.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belgelerlegerçektarih asdfsdfsdfsd tek bir kaynağın var dostum yapma

Bu her olayda kullandığın tek ''kaynağı'' araştırdım Atatürk hakkında hakaret edip iftira atmaktan başka bir şey yaptıkları yok bunların Atatürk hakkında bir tarihi paylaştığı şey yok. Amaçları şeriatı yaymak bunu yapmak içinde Atatürk'ü kötülemek. eee Atatürk din düşmanı olursa demokrasi laiklikde öyle olur. Sonra şeriat en doğrusu olur amaçları bu bu tür sitelerin.

Son düzenleme:

neptün yüksel

80+ Bronze
'' Rize'nin Güneysu bölgesindeki Merkez Camii imamı Hacı Sabit Civelek "Şayet babanız başına şapka taksa katli vaciptir! Onu vuracaksın ve annen dul ise onu sırtına alıp getireceksin!" sözleriyle bölgedeki isyanı başlattı.[7] Dinî taassuptan ziyade geleneksel Laz kıyafetlerini giymek isteyen isyancıların Rize merkeze doğru yürüyüşe geçmesiyle Ziya Hurşit durumu telgrafla Ankara'ya bildirdi.''
Siz şapkaya isyan edenleri çok masum tatlış zannediyorsanız yanılıyorsunuz şapka takanları dövenler olmuş ve asılanlar hep isyan çıkaranlar olmuş genellikle. Bir de bir tarihle ilgilenen bir kişinin en çok yapmaması gereken şeylerden birini yapıyorsun bütün ''kaynak'' dediğin şeylerin aynı siteden çıkıyor. Kaldı ki bir yasayı çiğnemiş oluyor isyancılar şu an olsa idam edilmesede hapise atılırdı yani.

[2] Gavin D. Brockett; Collective Action and the Turkish Revolution: Towards a Framework for the Social History of the Atatürk Era, 1923-38, Middle Eastern Studies, cild 34, sayı 4, (Ekim 1998), sayfa 53.

[3] Ingiliz Arşivi: Foreign Office, 371/10863/E7512 Lindsay (Constantinople) to FO, 1 December, 1925.

[4] Ingiliz Arşivi: FO 371/10863/E7918 Lindsay (Constantiniple) to FO, 15 December, 1925.

[5] Süleyman Kazmaz, Beyazsu Köyü (Bir Köy Araştırması), Türk Halk Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Vakfı, Ankara 1994, sayfa 114.

[6] Ümit Özdağ, Ordu-siyaset ilişkisi: Atatürk-Inönü dönemleri, Gündoğan Yayınları, Istanbul 1991, sayfa 76.

[7] Saim Besbelli, “Atatürk ve Türk Denizciliği”, Atatürk Konferansları 5, (Konferansda Sunulan Bildiriler: 1971-1972), Türk Tarih Kurumu Yayınları, 2. Baskı, Ankara 1991, sayfa 314. (Birinci Baskı: 1975)

Ayrıca sitede daha fazlası da yazıyor. Site içinde kaynakçalar çok belirgin yani.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,578
İsim
İsmi ismi.
[2] Gavin D. Brockett; Collective Action and the Turkish Revolution: Towards a Framework for the Social History of the Atatürk Era, 1923-38, Middle Eastern Studies, cild 34, sayı 4, (Ekim 1998), sayfa 53.

[3] Ingiliz Arşivi: Foreign Office, 371/10863/E7512 Lindsay (Constantinople) to FO, 1 December, 1925.

[4] Ingiliz Arşivi: FO 371/10863/E7918 Lindsay (Constantiniple) to FO, 15 December, 1925.

[5] Süleyman Kazmaz, Beyazsu Köyü (Bir Köy Araştırması), Türk Halk Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Vakfı, Ankara 1994, sayfa 114.

[6] Ümit Özdağ, Ordu-siyaset ilişkisi: Atatürk-Inönü dönemleri, Gündoğan Yayınları, Istanbul 1991, sayfa 76.

[7] Saim Besbelli, “Atatürk ve Türk Denizciliği”, Atatürk Konferansları 5, (Konferansda Sunulan Bildiriler: 1971-1972), Türk Tarih Kurumu Yayınları, 2. Baskı, Ankara 1991, sayfa 314. (Birinci Baskı: 1975)

Ayrıca sitede daha fazlası da yazıyor. Site içinde kaynakçalar çok belirgin yani.
Kaynakların niye hep ''gavur'' dediğiniz kişilerden? Ben bir sürü şey yazdım alakasız ''kaynak'' denilen sallamaları atıp duruyorsun.

Google'da Yossi Kohen yazarsanız zaten 1961 doğumlu biri olduğunu görürsünüz.
Bunu tartışmaya bile gerek yok zaten inanmaları üzücü....

Son düzenleme:

neptün yüksel

80+ Bronze
Kaynakların niye hep ''gavur'' dediğiniz kişilerden? Ben bir sürü şey yazdım alakasız ''kaynak'' denilen sallamaları atıp duruyorsun. Al buda benim yazdığım şeyin sitesindeki kaynaklar:
  1. ^ a b c "Burcu Özcan, Basına Göre Şapka ve Kılık Kıyafet İnkılabı, Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul 2008". 8 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.
  2. ^ "Ayten Sezer Arığ, Türklerdeki Kıyafetin Kısa Tarihi, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Sayı 64-65-66, Cilt: XXII, Mart-Temmuz-Kasım 2006". 10 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.
  3. ^ "Mehmet Yaman, İnkılap Kanunları Hakkında Anayasal Bir Yorum, Kriter.org sitesi 26.07.2011". 29 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011.
  4. ^ a b "Murat Aksoy, Başörtüsü, Türban: Batılılaşma, Laikleşme, Laiklik ve Örtünme, Kitap Yayınevi, İstanbul, 2005". 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.
  5. ^ a b "Selami Kılıç, Şapka Meselesi ve Kılık Kıyafet İnkılabı, Ankara Üniversitesi Atatürk Yolu Dergisi, Cilt 4, Sayı 16, 1995" (PDF). 25 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.
  6. ^ "Tarihten Kesitler, Şapka İnkılabı, Genelkurmay Başkanlığı web sitesi, Erişim tarihi:08.08.2011". 8 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.
  7. ^ Çiftgümüş, Bülent (2007). Rize'de Şapka İsyanı. Zümrüt Gazetesi. ss. 6,7.
  8. ^ Özhan Öztürk (29 Kasım 2017). "Şapka Kanunu ve Rize'de Şapka İsyanı (1925)". ozhanozturk.com. 21 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020.
  9. ^ "Şapka Devrimi". 17 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Bunu tartışmaya bile gerek yok zaten inanmaları üzücü....
1. Kaynağın;
1686048530667.png

Bilgi yok.

2. Kaynağın;
1686048596291.png

Bilgi yok.

3. Kaynağın;
Böyle bir şey yapmış gerçekten Atatürk ve ileride gülünç kaynağı olacağını belirtmiş oradaki insanlar.

4. Kaynağın;
Konuyla alakası yok.

5. Kaynağın;
Bilgi verilmemiş;
1686048849835.png

6. Kaynağın;
Şapka İnkilabının ne zaman kabul edildiğini anlatıyor. Başka bir bilgi yok :D.
1686048927712.png

7. Kaynağın;
Modernleşme adı altında yapılan katliamlardan birini anlatıyor.

8. Kaynağın;
7. kaynakta belirtilen aynı haberin başka gazetenden farklı yazılmış hali.

9. Kaynağın;
YouTube videosu. Bilgi edinmiyorum buradan pek. Şimdi sen sadece buraya takılırsın :D.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,578
İsim
İsmi ismi.
1. Kaynağın;
Alıntıyı görüntüle
Bilgi yok.

2. Kaynağın;
Alıntıyı görüntüle
Bilgi yok.

3. Kaynağın;
Böyle bir şey yapmış gerçekten Atatürk ve ileride gülünç kaynağı olacağını belirtmiş oradaki insanlar.

4. Kaynağın;
Konuyla alakası yok.

5. Kaynağın;
Bilgi verilmemiş;
Alıntıyı görüntüle

6. Kaynağın;
Şapka İnkilabının ne zaman kabul edildiğini anlatıyor. Başka bir bilgi yok :D.
Alıntıyı görüntüle

7. Kaynağın;
Modernleşme adı altında yapılan katliamlardan birini anlatıyor.

8. Kaynağın;
7. kaynakta belirtilen aynı haberin başka gazetenden farklı yazılmış hali.

9. Kaynağın;
YouTube videosu. Bilgi edinmiyorum buradan pek. Şimdi sen sadece buraya takılırsın :D.
Yanlış anlamışsın. Benim yazdığım şey sadece bir metnin kısmı. O metin dışındaki yerlerinde kaynağı var Gerek şapkanın nasıl tanıtıldığı vb. Onun dışında zaten katliam diyorsun ama alt metnini verdim isyan başlatan, kanunlara karşı çıkanlar cezasını çekecektir. O imamın dediğini söylemiyorum bile. Neyse zaten konu amacından da saptı. Direk bu konu hakkında açılan bir yerde tartışırız.

neptün yüksel

80+ Bronze
Yanlış anlamışsın. Benim yazdığım şey sadece bir metnin kısmı. O metin dışındaki yerlerinde kaynağı var Gerek şapkanın nasıl tanıtıldığı vb. Onun dışında zaten katliam diyorsun ama alt metnini verdim isyan başlatan, kanunlara karşı çıkanlar cezasını çekecektir. O imamın dediğini söylemiyorum bile. Neyse zaten konu amacından da saptı. Direk bu konu hakkında açılan bir yerde tartışırız.
O zaman belirtim, o dönem olsa bile çok boş ve saçma bir şey bu kanunlar.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,578
İsim
İsmi ismi.
O zaman belirtim, o dönem olsa bile çok boş ve saçma bir şey bu kanunlar.
Atatürk bir fransızdı galiba onlar konuşurken kafasında fes var diye ciddiye alınmamıştır. Ve bunun sebebinin fes olduğu ona söylenmiştir. Bundan sonra böyle bir kanunun çıkarılması çok normal.

Bu kaynakları olayların tamamı olarak atmıştım buradaki herkes senin attığın gibi Atatürk düşmanları değildi yani buradada Atatürke kızan insanlar olabilir ama benim asıl anlattığım yer şu sonuç olarak:
Direk şapka devriminin geneli olduğu için kaynakları sileyim istersen?

Top Bottom