Neler Yeni

Yardım Cat 6 1000 Mbps Ethernet Kablom 10Mbps Veriyor

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
629
İsim
icardi
renkler her iki konektöre de aynı paralellikte çakıldıysa renkler önemsizdir. ben askerken mavi/mb/turuncu/tb/yeşil/yb/kahve/kb şeklinde çakardım astsubayım farklı çakardı. ama önemli olan her iki konektöre de aynı paralellikte çakmanız. zaten bunların 4 teli aktif kullanılıyor. çözümü yazdım muhtemelen çözülmüştür konu.
4 tel aktif kullanılırsa half-duplex çalışır. max 100mbps hız alırsın. 8 tel çalışınca full-duplex çalışır gigabit hıza geçebilirsin. ağ içinde dosya transferinde falan baya etkiliyor.

EmirhanBayramFK

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
Emirhan Bayram
İlgilendiği Kategoriler
Yurt İçi Alışverişler-E-Ticaret-Pazaryerleri-Tüketici Hakem Heyetleri-Donanım/Yazılım
Hattındaki SNR değerleri hattının kalitesinden bahsetmiyorum. Onlarıda paylaşabilirsin istersen. Aldığın kablonun uzunluğu buna etki edebilir. Veya ortamdaki cihazlar etki edebilir. Normalde 24 mbps paketinin hepsini görüyor muydun Speedtest'de.

1000 Mbps pakete sahibim CAT7 kablo kullanıyorum 990 Dw 950 Upload alıyorum mesela Cat5E kablo ilede aynı hızları alıyordum değişen pek bir şey olmadı. Olay bence kablonda değil.

88.jpg

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
4 tel aktif kullanılırsa half-duplex çalışır. max 100mbps hız alırsın. 8 tel çalışınca full-duplex çalışır gigabit hıza geçebilirsin. ağ içinde dosya transferinde falan baya etkiliyor.
hayır değerli kardeşim 4 tel kullanıyorum gigabit simetrik internete sahibim. cat5e kullanıyorum.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
629
İsim
icardi
hayır değerli kardeşim 4 tel kullanıyorum gigabit simetrik internete sahibim. cat5e kullanıyorum.
half duplex kullandığınız bir ethernet bağlantısında tam verim alamazsınız, çakışmalar olur, performans düşer, paket kayıpları da ihtimal dahilindedir. 4 kablo kullanma amacınızı gerçekten anlayamadım. çift taraflı bir veri aktarımı olmaz.sıralı olarak veri alışverişi olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
beraber döşediğimiz eski netaş çalışanı arkadaşım bu kadar net konuşmadı. mesafe 250 metre.
half duplex kullandığınız bir ethernet bağlantısında tam verim alamazsınız, çakışmalar olur, performans düşer, paket kayıpları da ihtimal dahilindedir. 4 kablo kullanma amacınızı gerçekten anlayamadım. çift taraflı bir veri aktarımı olmaz.sıralı olarak veri alışverişi olur.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
629
İsim
icardi
beraber döşediğimiz eski netaş çalışanı arkadaşım bu kadar net konuşmadı. mesafe 250 metre.
teorik olarak gigabit hız almanız mümkün değil. çift taraflı haberleşme tek yönlü olarak oluyor. biri bitince diğeri başlıyor yani.

Lady-Of-Ice

80+ Silver
Şöyle kablo test cihazı alıp test et bakalım hata veriyor mu? Kablo üzerinde ne yazıyor? 10 ve 100 değerlerini nerede gördün. Modem arayüzünde mi, hız testinde mi? Modem değerlerini atarsanız bir de.
1111.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
teorik olarak gigabit hız almanız mümkün değil. çift taraflı haberleşme tek yönlü olarak oluyor. biri bitince diğeri başlıyor yani.

çünkü israf haramdır teorik olarak anlamam teorisini bilim adamları düşünsün pratiği görselde

1708795008529.png

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,273
İsim
Semih Boran
Bakın, adam diyor ki düz cat5, 100 mbsn destekliyor ve onda 10 mbsnden fazla alıyorum ama cat 6, 1 gbsn desteklemesine rağmen 24 yerine 10 mbsn alıyorum diyor.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
629
İsim
icardi
Bakın, adam diyor ki düz cat5, 100 mbsn destekliyor ve onda 10 mbsnden fazla alıyorum ama cat 6, 1 gbsn desteklemesine rağmen 24 yerine 10 mbsn alıyorum diyor.
kablonun uçları yanlış bağlanmış ya da kopuk var bir yerde

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
orada bu yazabilir. kullanımda dediğim gibi full-duplex performansı veremez. burası sadece download testi. aynı anda rx-tx portları çalışınca bu performansı veremez.

güzel değerli arkadaşım bu benim sunucum 3 aydır öküze biner gibi kullanılıyor bana neden ısrar ediyorsun?

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
629
İsim
icardi
güzel değerli arkadaşım bu benim sunucum 3 aydır öküze biner gibi kullanılıyor bana neden ısrar ediyorsun?
sunucuya cat5e ve half duplex kablo kullanma sebebin nedir? gidip farklarını araştırın. kablonun 4 lü olduğuna emin misin

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
951,306
Üyeler
149,883
Son üye
xavic
Top Bottom