Neler Yeni

CHP bu cuma saat 15.00 te gerçekleri açıklayacağını söyledi!

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,047
İsim
Muhammet Trabzon
Hepsini okudum aşağıdan yukarıya gelicem
Okuduğun için teşekkür ederim. Ben okumazsın diye düşünüyordum :D

Evet kimse kimsenin ne giydiğine karışamaz tabii ki de
Aynen, bu konuda her kesim özgür olmalı.

Hocam benim sorum 2014 ten önce ne yapıldığı bir zamanlar tüp yağ kuyrukları vardı diye duyuyorum büyüklerimden sanırsam abd yaptırım uygulamış doğrumu şu an abd tekrar yaptırım yapsa bence aynı hale geleceğimizi düşünüyorum tabi o kadar çok olmaz sonuçta pazara abd den başka devletlerde katıldı
Yani, sen Ak Partiyi kendi içinde değerlendiriyorsun. İlk döneminde ne yaptı, ikinci döneminde ne yaptı, üçündü döneminde ne yapıyor; gibisinden... Ak Parti'yi kıyaslayacak bir hükümet yok sanırım? Bu sebeple kendi içinde kıyaslanıyor. Bu da kabulümdür.

Fakat şurada yanlış düşünüyorsun. ABD, geçmişte olduğu gibi bugün de yaptırım uyguluyor bize. Doların bu yükselişi, yaptırımların neticesidir. Geçmişteki kadar sürünmüyoruz şu an, temel gıda ürünleri karaborsaya düşmüyor. Hatırlarsan, karantina döneminin başlarında maske ve dezenfektan karaborsaya düşmüş, çok fiyat yükseltmişlerdi. Hükümet el atıp, normal bir fiyata çekti ve üretimin devam etmesini sağladı. Eskiden bunu yapamıyordu hükümetler. Veya yapmıyordu. Orası tartışılır.

He bide şöyle bir sorum var eskiden tekrar kuyruklar varmış sanırsam ben hastaneden randevu alsam 14 gün ileriye veriyor çoğunda bunda da pek bir değişim yok gibi haksızmıyım
Sağlık sitemi konusunda, evrim geçirdik desem yeridir. Büyüklerimin anlatması falan umurumda değil, ben bizzat yaşadım. Adana Balcalı Hastanesine, 2002 yılından beri gidiyorum. Geçirdiği evrime bizzat şahidim. Eskiden hastalar ve hasta yakınları, hastanenin önüne çadır kurup yatardı. Bazıları kartonda yatardı imkânı olmadığı için. Sağlık çalışanlarından, hastanenin temizlikçisine kadar; herkes sana küfrederdi. Şu an, sağlık çalışanlarına şiddet oluyor ya; o zamanlar daha beteri hastalara yapılırdı. 2 yaşındaki kız kardeşim iğne vurulurken ağlıyor diye, hemşire anneme vurmuştu. Bildiğin vurdu yahu? Böyle bir yerdi hastaneler. Şimdi böyle bir olayın yaşanması mümkün değil.

Şaka yapmıyorum, hastaneye 3-4 kişi giderdik. Annem veznede sıra bekler, bir başkası doktordan muayene sırası alma kısmında sıra bekler, bir başkası tahlil için sıra almaya çalışır... Anca yetiştirirdik. Allah kimsenin başına vermesin o çileli günleri.

Eskiden ambülans bulamıyordu insanlar, şu an başım ağrıyor desen eve ambülans geliyor. Ücrette almıyorlar. Gerektiğinde uçakla, helikopterle vatandaşa ulaşılıyor. Sağlık sektöründe çığır açtık, emin olabilirsin. Bunu randevuların uzun olmasına indirgemek insafsızlık olur. Eskinin sağlık sistemini, sadece 14 günle kıyaslamakta çok yanlış olur. Ortalama, 3-4 ay sonraya randevu alıyordun eskiden. Öyle büyük bir ameliyat vs. için de değil, sıradan bir doktor muayenesi için.

Balcalı'da yatarken, bir kızla tanışmıştım. O da hasta. Ailesi hastane masrafını karşılayamadığı için, hastane tarafından rehin alınmış. Salınmıyor. Sanki köle alıyorsun. Ailesi gizlice kaçırmaya çalıştı, yakalandılar. Polis gelip götürdü aileyi, kızda hastanede kaldı. Sonrasında ne yaptılar, bilmiyorum. Eski gazete manşetlerine bakarsan; vefat eden insanları bile rehin aldıkları oluyordu. Vatandaş parasını ödeyemediği için... Şimdi öyle mi? Çok muhteşem bir sağlık sigorta sistemimiz var. AB ve ABD ülkelerinde olandan daha güzel bir sistem. Mesela, 2021 yılı boyunca devlet hastanelerinde tüm işlemler ücretsiz. Sigortası olan veya olmayana bakmıyor. Pandemi koşulunda olduğumuz için, sigortan olmasa veya sigorta borcun olsa bile bu hizmeti sağlıyor sana devlet. Eskiden olsa, bunu hayâl edemezdin.

Şu an pandemiden ötürü randevular geç veriliyor. Poliklinikler tam kadro çalışmadığı için. Pandemi öncesinde böyle değildi. Eskiden, hastanede oturacak yer bulmak lüks bir ayrıcalıktı; şu an Ak Parti döneminde inşâ edilen hastanelere bakarsan ne kadar geniş ve ferah olduğunu görürsün.

Şu âna kadar yazdığım tüm cevapları, araştırarak yazdım. Bu konuyu ise, sadece hâtıralarımdan yazdım. Sağlık sektöründe nerden nereye geldiğimizi anlatan bir belgesel falan olsa keşke.

Bu arada zaten Huawei dünya çapında yayılmıştı tr deki pazar sektörüne yeni yeni oturuyor
Huawei, 1987 yılında kuruldu hocam? 34 yıllık bir şirket. Hangi yılda dünyaya yayıldı? Biz şu an bir şirket kursak, 34 yıl sonra Huwei gibi olacağız. Bu yüzden geç kalınmış hamleler diyorum. Geç kalmışta olsak yapmalıyız tabii ki.

Erdi Özdağ'ın şu videosunu izlemeni öneririm; beni daha iyi anlarsın:
Ayrıca, Huawei'nin gelişmesinde Prof. Dr. Erdal Arıkan çok önemli bir rol oynuyor. Videodan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin. Erdal Bey'in çalışmalarını da araştırmanı tavsiye ederim.

ayrıca hala çip fabrikası göremiyorum ne yazıkki bunu halk da yapabilir ama halkın parası yetmez ona cumhuriyet döneminde halkın parası yok diye fabrikaları devlet açtı şuanda yapılması gereken bunun olması gerektiğini düşünüyorum
Şu an yapılması gereken bu değil hocam. Hangi ülke, devletin açtığı fabrikalarla kalkınmış? Sen, ben fabrika açarız, devlet de destek sağlar. Şu an olan ve olması gereken bu. Fakat devletin fabrika açması, bizi çöküşe götürür. Başka bir şey değil. "Devlet kime ne destek sağlamış ki?" diye soracaksan; şu konuya yönlendiririm: https://forum.donanimarsivi.com/kon...ek-tesvik-ve-hibeler-tek-cati-altinda.367086/

Konuya tek bir kişi bile yanıt yazmamış çünkü işlerine gelmiyor.

diyorsunuz ki meyvesi uzun süreli ve bilgisayar devri bitecek açıkcası pc nin devrinin biteceğini düşünmek çok komik geldi ayrıca fabrikanın temelleri yokki nasıl meyvesini alabiliriz Hocam
Hocam, ben bilgisayar devri bitecek demedim ki? Şu an çip üretimine atılım yaparsanız, ertesi gün meyvesini yiyemezsiniz dedim. Uzun bir süreç bu alanda kazanca geçmek. Keşke vakti zamanında geçselerdi, şu an meyvesini yerdik dedim.

Hangi fabrikadan bahsediyorsunuz?

Dönemlerde ilgili henüz bilgim yok araştırmaya devam ediyorum
Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Nuri Killigil, Prof. Dr. Engin Arık isimlerini araştırmanı öneririm. Mutlaka araştır. Neden muhalefeti desteklemediğimi daha iyi anlarsın. Zihniyet hâlâ aynı zihniyet. Ek olarak; Delta V şirketini ve Arif Karebeyoğlu'nu da araştır. 2016'da kuruldu şirket. Bak bakalım, kurucusu basıl biriymiş, hangi hükümet desteklemiş şirketi kurması için, neler başarmış?

Anlayamadım cumhurbaşkanının damadı bölümünü biraz daha açıklayıcı olursa sevinirim
Hocam, Selçuk Bayraktar Erdoğan'ın kızıyla evli. Yani Erdoğan'ın damadı. Damat olmasına rağmen, engelleniyordu adam. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Bürokrasi her zaman iktidardan güçlüdür. Bürokrasiye hâkim olamayan iktidar, hiçbir icraat yapamaz. Erbakan, buna en büyük örnektir. Devlet kadrolarında kendi kitlesi olmadığı için, hiçbir şey yaptırmadılar.

Veyahut, Devrim Arabaları da buna örnek gösterilebilir. Dönemin Cumhurbaşkanı desteklemesine rağmen; projeyi durdurup, üretilen arabaları yok ettiler.

Evet daha fazla bir olamamız gerekir ancak bu eleştiri yapmayacağımız anlamına gelmiyor herkes yapabilir
Eleştiri yapılmalı tabii ki; objektif olunduğu sürece. Cezeri ile "Damadın uçan leğeni" diye dalga geçen vekiller var. Bunların eleştirisini kâle almıyorum şahsen.

Hocam ülkeleri insan gibi değil doğru söylüyorsunuz ancak ekonomisi tavan yapmayan bir ülke çok çalışmalıdır ekonomi, eğitim ve Sanayi vb. devrimleri için bence yetecek bir zaman
Çevremizde terör örgütleri olmasa, devlet içerisine yerleşmiş kriptolar olmasa, haklısınız derdim. Mecliste bile terör örgütü savunulurken, neyin devrimini yapabiliriz ki?

Eğer ki, Engin Hanım 2007 yılında Toryum Projesine başlayabilseydi, şu an ekonomimiz Japonya'dan daha güçlü olurdu. Kadını, çalışma arkadaşlarıyla birlikte öldürdüler. Çalışmalarının bulunduğu bilgisayar, kazada kayboldu. Enkazı bile bulunamadı. Hükümetin devrim yapacak imkânı yoktu ki, ilk yıllarda. Şu videoyu izle lütfen, daha iyi anlarsın beni: https://youtu.be/hKcr7Ir_QLg

Sana, hükümetin devrim niteliğindeki birkaç hamlesini paylaşacağım. Bunların neredeyse hepsi 2016 sonrasında yapıldı:
  • MESS Teknoloji Merkezi, bu hükümet döneminde kuruldu.
  • Türkiye'nin ilk güneş paneli üretim fabrikası bu hükümet döneminde kuruldu. Türkiye; rüzgâr ve güneş enerjisinin toplam kurulu güçteki %13 oranı ile, dünyada 4. sıraya yükseldi.
  • Avrupa ve Orta Doğu'nun ilk nitril eldiven fabrikası
  • Türkiye'nin teknoloji üssü, Bilişim Vadisi bu hükümet döneminde açıldı.
  • Türkiye Uzay Ajansı (Fabrika değil ama önemli bir hamle.)
  • Durmazlar adlı şirket, Türkiye'nin ilk tramvay ihracatını bu hükümet döneminde gerçekleştirdi. "Panorama" adlı tramvay Polanya'ya ihraç edildi. Şimdi de, Romanya’nın Resita kentine ihracat yapacaklar.
  • Dünyanın 3. Büyük Gen Bankası bu hükümet döneminde kuruldu.
  • Hicon şirketini, ilk elektrikli iş makinasını bu hükümet döneminde üretti.
  • Otonom otobüs, bu hükümet döneminde üretildi ve ihraç edildi.
  • İlk kez, elektrikli traktör ürettik. İleride otonom olması planlanıyor ve 2021'de üretim bandından indirilecek. Ücretin yarısını devlet, diğer yarısını çiftçi ödeyecek.
  • DİTAP bu hükümet döneminde kuruldu.
  • TOBB bu hükümet döneminde kuruldu.
  • Uçan araba Cezeri'nin prototipi yapıldı ve uçuruldu.
  • İş kurmak isteyen gençlere devlet hibe desteği veriliyor. Sırf, 2020'nin Şubat ayında 671; Mart ayında 816 adet yatırım yapıldı. Ağustos ayında da, 911 proje teşvik almaya hak kazandı.
  • Teknofest Yarışmaları Erdoğan döneminde canlandı, farklı kategorilere dağıldı.
  • Deneyap Atölyeleri Erdoğan döneminde başlatıldı. Ekrem İmamoğlu'nun iftirası yüzünden, İstanbul'da belediye ile yaptıkları anlaşma fesh edildi.
  • Bor Madenleri ve Yatırımları bu hükümet döneminde kuruldu.
  • Denizde 420 milyar metre küp doğalgaz bulundu. İlk defa, kendi başımıza çıkaracak ekipmanlara sahibiz. Öncesindeki bulunan doğalgaz rezervleri, ekipmanımız olmadığı için çıkarılamamıştı.
  • 1 Milyon Yazılımcı Projesi, bu hükümet döneminde başlatıldı.
  • Harvard Üniversitesinden, Türkçe olarak "Bilgisayar Mühendisliğine Giriş" kursu veriliyor. Online olarak herkes katılabiliyor ve eğitim sonunda sertifika veriliyor. Bakan Varank'ın yürüttüğü bir çalışma bu.
Üstteki yazdıklarımı, buzdağının görünen yüzü gibi düşünebilirsin. Görünmeyen yüzünde onca icraat var ki... Ak Parti her şeyi yapıyor fakat reklam işinde sınıfta kalıyor. Ayrı bir konu açmam gerekiyor onun için.

Bunlara ek olarak, Bakan Varank'ın şu paylaşımına da bak derim:
Yazılımcı okulu açılıyor, ayrıntısını şu videodan öğrenebilirsin:

Hocam 2. Paragrafınızı okurken kendimi anlatamadığımı düşündüm ona birazdan yazacağım

Heee orada ben ülkem çip üretsede alsam gibi bir şey dedim bana pc dağıtması dedim kendi TL ile çip alabileyim manasında yani üretenlerin alsam pahalılıkla alakası yok
Hocam, burayı ben hâlâ anlamadım sanırım. Çip derken, tüm dünyanın krizde olduğu çipten bahsetmiyor musunuz? Biz üretmiyoruz ki bu çipleri? Apple bile, çip krizi yaşıyor şu an. Çip krizi yüzünden üretim aksıyor, fabrikalar kapanıyor. AB ülkeleri birleşip, milyarlarca dolar yatırmayı konuşuyor çip üretimine. Kendileri de çip üretmiyor çünkü. Çip üretiminin tekeli, dünya ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olan Tayland'dır. O da, şu an ABD ve Çin arasında ezilecek gibi duruyor.

Yani, ülkemizin çip üretmeye başlaması öyle kolay bir şey değil. Ne yazık ki, ekonomimiz kaldıramaz bu yükü. AB devletleri bile, tek başına girişmiyor. Her ülke bir pay koyuyor ortaya. Para basma sınırı olmayan tek ülke olan ABD bile, Tayland'daki merkezi kendi ülkesine kurmaya çalışıyor. Onlar bile tam anlamıyla başaramıyorlar. Bizim şu süreçte çip üretebilmemizin imkânı yok. Bunun için, Tayland gibi akıllılık edip yolun başındayken atılım yapmamız gerekirdi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu eleştiri değil b beyin yıkama bildiğin ya
Beyin yıkama değil? Muhalefet seviyesine inerek, söylemleriyle dalga geçiyor iktidar. "Sarayda altın tuvalet var, musluklarsan süt akıyor." diyen bir kitleden bahsediyoruz. Onu geçtim, Fazilet Durağı yalanları duruyor daha. İnsan bir özür diler, onca iftira attılar insanlara, hakaret ettiler...
sen diyorsun ki gençler de sağcı solcu olsun
Şu konu altına yazdığım onca yorumdan bunu mu anladın gerçekten?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne açıkladılar?
Bir şey açıklamadılar.

Son düzenleme:

Ciri

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
32,333
İsim
.
İlgilendiği Kategoriler
Sistem Toplama, PC Oyunları

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,047
İsim
Muhammet Trabzon
Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
Habes Maymunu

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,047
İsim
Muhammet Trabzon
Ak Parti 12 milyon izlenme alan videosunu silmiş. CHP'de paylaşacağı şeyi paylaşmamış. Bir şekilde orta yolu buldular muhtemelen, biz de tartıştığımızla kaldık 😁

Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
Habes Maymunu
Ak Parti 12 milyon izlenme alan videosunu silmiş. CHP'de paylaşacağı şeyi paylaşmamış. Bir şekilde orta yolu buldular muhtemelen, biz de tartıştığımızla kaldık 😁
Videoda AKP şeyinin altında yalan üretim merkezi yazıyordu belki onla alakalıdır adamlar istemeden kendi yalandlarını kendi propagandalarında söylüyorlar.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,047
İsim
Muhammet Trabzon
Videoda AKP şeyinin altında yalan üretim merkezi yazıyordu belki onla alakalıdır adamlar istemeden kendi yalandlarını kendi propagandalarında söylüyorlar.
Bunun gibi basit bir sebepten olduğunu sanmıyorum. Ak Parti bu sebeple sildiyse, CHP neden paylaşmadı?

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,047
İsim
Muhammet Trabzon
Paylaşmasına gerek yok zaten kendilerini yeterince rezil ettiler
Ne alaka hocam? Paylaşmasına gerek yoksa, neden paylaşım duyurusunda bulundular? Çocuk oyuncağı mı bu iş? Çok taraflı bakıyorsunuz olaya...

Ak Parti ilk defa, parti olarak güzel bir hamle yaptı. Onu da silerek eline yüzüne bulaştırdı. Ben Ak Partiliyim, durum net budur benim gözümde. CHP, İstanbul seçiminde hazırladığı Kılıçdaroğlu çizgi filmini silmiş miydi? Siyaseti aynı seviyeye çektiler işte...

telif hakları falan olabilir.
Telif hakkı kısmını bilmiyorum, olabilir. Belki Twitter'a şikayet edilmiştir, şirket kendi kaldırmıştır telif hakkından dolayı.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,628
Üyeler
145,217
Son üye
NakoG
Top Bottom