Neler Yeni

Dambıl mı direnç lastiği mi ?

Dambıl mı direnç lastiği mi? (Lütfen işaretledikten sonra sebep belirtin. Bilimsel olarak)

• Oy kullanan toplam üye
    43

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Spor yapmaya başlayacağım da. Hangisini alayım?

Direnç lastiğini öve öve bitiremeyenler var, dambılın kasa daha yoğun yük bindirdiğini, sporcunun çektiği lastiğin ne kadar direnç uyguladığını tam bilmemesi (siz çektikçe artıyor. 5 kgluk bir lastik size her daim 5 kg direnç uygulamıyor. 0'dan 5'e yükseliyor çektikçe) gibi etkenler vesaire.

Kilo 62 boy 188-190 yaş 17

Amacım güçlenmek ama daha çok kas kütlesi kazanıp şekil almak.

Direnç lastiği avantajları:
  1. Spor salonu makinelerinde yapılan hareketlerin tümünün yapılabilmesi
  2. Eklemlere ve esnekliğe olumlu etkisi
  3. Gücü ve dayanıklılığı arttırması
  4. Kök kasları aktif hala getirmesi
  5. Fiyat
Dumbell avantajları:
  1. Kas kütlesi oluşturmak için daha etkili
  2. Kas büyütmek için daha etkili
  3. Denge için daha iyi

Şimdi zaten sporcu vücudum olsaydı direkt ağırlık alırdım. Çünkü kütle oluşturmak için daha iyi. Ama ben zaten 0 noktasındayım. Direnç lastiği mi dumbell mı "benim için" daha mı iyi olur karar veremedim.

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
direnç lastiği falan
Yazıyı güncelleyeyim. Daha sağlıklı bir cevap yazabilmeniz adına.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@GolluM1 Güncelledim. Bilimsel ya da mantıksal açıklama ile beraber hangisi?

Son düzenleme:

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3

Direnç lastiğini öve öve bitiremeyenler var, dambılın kasa daha yoğun yük bindirdiğini, sporcunun çektiği lastiğin ne kadar direnç uyguladığını tam bilmemesi (siz çektikçe artıyor. 5 kgluk bir lastik size her daim 5 kg direnç uygulamıyor. 0'dan 5'e yükseliyor çektikçe) gibi etkenler vesaire.

5. Fiyat
Dumbell avantajları:
  3. Denge için daha iyi

Şimdi zaten sporcu vücudum olsaydı direkt ağırlık alırdım. Çünkü kütle oluşturmak için daha iyi. Ama ben zaten 0 noktasındayım. Direnç lastiği mi dumbell mı "benim için" daha mı iyi olur karar veremedim.
Direnç lastiği tavsiye ederim.

5. Fiyat
Dumbell avantajları:
  3. Denge için daha iyi

Diğer konunda da bahsettiğim gibi direnç lastiğini diyorum. Şimdi direnç lastiği kullanmayan kişiler dambıl diyecek ama direnç lastiğini bi' test etmeleri lazım daha iyi hissedeceklerine adım gibi eminim.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Diğer konunda da bahsettiğim gibi direnç lastiğini diyorum. Şimdi direnç lastiği kullanmayan kişiler dambıl diyecek ama direnç lastiğini bi' test etmeleri lazım daha iyi hissedeceklerine adım gibi eminim.
Direnç lastiği tavsiye ederim.

Bu üç makaleyi okudum. Direnç lastiğinin faydaları azımsanamayacak kadar çok eyvallah. Ama kas kütlesi kazanımı, kolun kalınlaşması falan bunlar için yani direkt kilo ve şekil için ağırlık dumbell iyi diyorlar. Sitelerde adil bence.

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3

Bu üç makaleyi okudum. Direnç lastiğinin faydaları azımsanamayacak kadar çok eyvallah. Ama kas kütlesi kazanımı, kolun kalınlaşması falan bunlar için yani direkt kilo ve şekil için ağırlık dumbell iyi diyorlar. Sitelerde adil bence.
2 yıldır bu sporun içindeyim dambılın kol kalınlaştırmasına daha iyi olduğunu senden duyuyorum. Kas nereden bilecek ki kası dambılla mı çalıştırdığımızı veya lastikle? Öyle olsa salonlarda makinelerde değil hep dambılla çalışırdık. Kolunu veya kasını büyütmek tamamen çalışırken o kasa vereceğin zarar yani ne kadar çok yıpratırsan ve spor sonrası onları beslersen o kadar büyürsün. Beslenmen iyi olmadıktan sonra bu sporu istediğin kadar yap gelişmen çok yavaş olur. %35 antrenman ise %65 beslenme ve dinlenmedir bu spor için.

Cruyff and Messi

80+ Bronze
2 yıldır bu sporun içindeyim dambılın kol kalınlaştırmasına daha iyi olduğunu senden duyuyorum. Kas nereden bilecek ki kası dambılla mı çalıştırdığımızı veya lastikle? Öyle olsa salonlarda makinelerde değil hep dambılla çalışırdık. Kolunu veya kasını büyütmek tamamen çalışırken o kasa vereceğin zarar yani ne kadar çok yıpratırsan ve spor sonrası onları beslersen o kadar büyürsün. Beslenmen iyi olmadıktan sonra bu sporu istediğin kadar yap gelişmen çok yavaş olur. %35 antrenman ise %65 beslenme ve dinlenmedir bu spor için.
Ağırlık ? o dediğin tür hızlı yağ yakımı için lastikle çalışan kişiler genelde yağ yakımı ve hafif kilolar fazla tekrarlar ile çalışıyorlar

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
daha iyi olduğunu senden duyuyorum.
Ben değil -anladığım üzre bu siteler ünlü- siteler öyle diyor. setforset kası yıpratmak için yırtmak için ağırlık daha iyi diyor. Hatta rakipsiz diyor.
bodybuilding.com müşteri desteğe yazdım o da aynı şekil.

Direnç lastiği kullanırken her daim aynı ağırlığı çekmiyoruz. 5 kg luk çekiyorsam herhalde maksimum 4 çekiyorsundur. Ama dumbell ne ise o.
Kas gücü ve dayanıklılık için lastiğin her daim uyguladığı gerilim iyi, ama kütle kazanımı ağırlık iyi.

Bu sitelerdeki yazının ortak özeti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Muhammed0147 @SeastoreKing @Letrion @Cruyff and Messi
Neden dumbell, detaylı ve açıklayıcı olsun lütfen açıklamanız.

@mutlu pide @Semihz Siz niye direnç lastiği dediniz?

Son düzenleme:

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Ağırlık ? o dediğin tür hızlı yağ yakımı için lastikle çalışan kişiler genelde yağ yakımı ve hafif kilolar fazla tekrarlar ile çalışıyorlar
Pilates lastiğinden bahsetmiyorum kardeşim.
Bu ve 11 parça olan lastikler var onların toplam ağırlığı da 65 kg falan oluyor. Yani bir dambıl setinden daha fazla ağırlığa sahip.
Direnç lastiği kullanırken her daim aynı ağırlığı çekmiyoruz. 5 kg luk çekiyorsam herhalde maksimum 4 çekiyorsundur. Ama dumbell ne ise o.
Kas gücü ve dayanıklılık için lastiğin her daim uyguladığı gerilim iyi, ama kütle kazanımı ağırlık iyi.
Benim arkadaşım evde bu lastiklerle çalıştı spor salonundaki çalışmadan farkı yok. Sağlam vücuda sahip. Senin hedefin zaten Arnold gibiyse evde dambılla çalışman da fayda etmeyecektir. Normal belirgin vücudum olsun diyorsan direnç lastiği ile de yapabilirsin dambılla da. Dambılla Lat pull down gibi hareketleri yapamazsın mesela veya bent over row. Overhead triceps extension veya standing triceps extension gibi hareketleri yapamazsın. Bu yüzden direnç lastiğini öneriyorum. Spor salonudaki makinelerdeki yapabildiğin çoğu şeyi bununla yapabiliyorsun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Baran Bakır
Aşırı bozuk Türkçe kullanımı.

5. Fiyat
Dumbell avantajları:
  3. Denge için daha iyi

dumbell alip kendşni direnç lastigine hazrla,sonrasında alşrsib direnc lastigi

Cruyff and Messi

80+ Bronze
Pilates lastiğinden bahsetmiyorum kardeşim.
Bu ve 11 parça olan lastikler var onların toplam ağırlığı da 65 kg falan oluyor. Yani bir dambıl setinden daha fazla ağırlığa sahip.

Benim arkadaşım evde bu lastiklerle çalıştı spor salonundaki çalışmadan farkı yok. Sağlam vücuda sahip. Senin hedefin zaten Arnold gibiyse evde dambılla çalışman da fayda etmeyecektir. Normal belirgin vücudum olsun diyorsan direnç lastiği ile de yapabilirsin dambılla da. Dambılla Lat pull down gibi hareketleri yapamazsın mesela veya bent over row. Overhead triceps extension veya standing triceps extension gibi hareketleri yapamazsın. Bu yüzden direnç lastiğini öneriyorum. Spor salonudaki makinelerdeki yapabildiğin çoğu şeyi bununla yapabiliyorsun.
Olabilir.

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hayır tabi ki. Normal kaslı bir vücut. Tek maksadım kilo almak aslında. Ama benim vücut kas dışında kilo alamıyor. Yani alır da mide almıyor. Yağlı besinler falan direkt kusuyorum.
Hocam ben de bilgilenmek için soruyorum.

Şu makaleyi çeviri yardımı veya yardımsız okuyup aşağıdaki sorulara cevap verir misiniz? Lütfen.

1. Direnç lastiği 5 kilo diyelim. (benim maksimum kaldırabildiğim ağırlık) Ben bu 5 kilonun hepsini hissetmeyecek miyim, bu eksi değil mi?
  2. Direnç lastiği hedef kasların yanında çevre kasları da çalıştırıyor, bu daha fazla hızlı yormaz mı?
  3. Yukarıda saydığınız low up extension falan onlar çok mu önemli yapmalı mıyım?
  4. ekşisözlükte şöyle bir yorum gördüm: "Salona gidiyordum. Vakadan dolayı eve kapandım. 3 ay lastikle çalıştım. Gelişme çok yavaştı. 3 ay sonra dambılı aldım ve her yerim sanki hiç çalışmamışım gibi ağrıdı. Etkisiz. Bu yoruma ne diyorsunuz?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,255
Üyeler
154,206
Son üye
halilaktss
Top Bottom