Neler Yeni

Yardım Dell G5 SE 5505 Aşırı Isınma Sorunu ve Düşük SSD

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Enes Saygı
Bu laptopu geçen hafta aldım. Donanım Arşivi'nin paylaştığı linkten aldım. 1 haftadan beri çeşitli oyunlarda test yaptım. Bilgisayarın performansı güzel ama çok ısınıyor. Herhangi bir oyuna girdiğimde işlemci sıcaklığı 92 dereceyi buluyor Ekran kartı sıcaklığı da 87-88'e kadar çıkıyor Bu sıcaklık değerleri normal mi? Eğer normalse bu sıcaklık değerleriyle oyun oynasam pcye bir şey olur mu? Bu sıcaklık değerlerini düşürmenin bir yolu var mı acaba? Ekran kartı driverım güncel biosum da güncel. (Not: ekran kartı driverini amd'nin dell g5 se 5505 için özel çıkardığı driveri yükledim) İşlemcinin turbo boostunu kapattığım zaman cpu sıcaklığı yük altında 75 dereceye kadar düşüyor fakat fpste düşüyor. (hunt: showdowon da medium ayarlarda ortalama 67 fps alırken 40 fps'e düştü Bu yüzden turbo boostu tekrardan açtım) Sıcaklığı nasıl düşürebilirim? Ve ayrıca 2. bir sorum var. Bu modelde normalde 512GB ssd bulunuyor fakat bana gelen modelde 480GB ssd var bu normal bir şey mi yardımcı olursanız sevinirim.

Bilmeyenler İçin Sistem Özellikleri:
-Ryzen 7 4800H
-RX 5600M
-16GB (2x8) Ram
-480/512GB (?) SSD
-144Hz 15.6 İnç Ekran

byberk06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
319
İsim
Berk
Bu laptopu geçen hafta aldım. Donanım Arşivi'nin paylaştığı linkten aldım. 1 haftadan beri çeşitli oyunlarda test yaptım. Bilgisayarın performansı güzel ama çok ısınıyor. Herhangi bir oyuna girdiğimde işlemci sıcaklığı 92 dereceyi buluyor Ekran kartı sıcaklığı da 87-88'e kadar çıkıyor Bu sıcaklık değerleri normal mi? Eğer normalse bu sıcaklık değerleriyle oyun oynasam pcye bir şey olur mu? Bu sıcaklık değerlerini düşürmenin bir yolu var mı acaba? Ekran kartı driverım güncel biosum da güncel. (Not: ekran kartı driverini amd'nin dell g5 se 5505 için özel çıkardığı driveri yükledim) İşlemcinin turbo boostunu kapattığım zaman cpu sıcaklığı yük altında 75 dereceye kadar düşüyor fakat fpste düşüyor. (hunt: showdowon da medium ayarlarda ortalama 67 fps alırken 40 fps'e düştü Bu yüzden turbo boostu tekrardan açtım) Sıcaklığı nasıl düşürebilirim? Ve ayrıca 2. bir sorum var. Bu modelde normalde 512GB ssd bulunuyor fakat bana gelen modelde 480GB ssd var bu normal bir şey mi yardımcı olursanız sevinirim.

Bilmeyenler İçin Sistem Özellikleri:
-Ryzen 7 4800H
-RX 5600M
-16GB (2x8) Ram
-480/512GB (?) SSD
-144Hz 15.6 İnç Ekran
Çok ısınan bir model zaten ben alanlara uyarı olarak demiştim , kasası oyun oynamaya yönelik bir kasa değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Smart shift kapatırsan bir nebze tabi ne kadar makul .

Swers08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Orhan Yılmaz
Arkadaş kağıt üstünde herkes hemen öneriyor ya bu laptopları şimdi konuda bir allahın kulu cevap vermez :) geçmiş olsun kardeşim önerim iade edip başka serin bir model kovalaman

byberk06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
319
İsim
Berk
Arkadaş kağıt üstünde herkes hemen öneriyor ya bu laptopları şimdi konuda bir allahın kulu cevap vermez :) geçmiş olsun kardeşim önerim iade edip başka serin bir model kovalaman
Katılıyorum 30 kere dedim yabancı forumlarda herkes perişan bu modelden diye . Çok ısınan bir model zaten

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Enes Saygı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de iade etmeyi düşünüyordum. Önerdiğiniz marka/model var mı?

Çok ısınan bir model zaten ben alanlara uyarı olarak demiştim , kasası oyun oynamaya yönelik bir kasa değil

Smart shift kapatırsan bir nebze tabi ne kadar makul .
Bu sıcaklık değerlinde oynamaya devam etsem ne olur hocam Bazılarında bir şey olmuyomuş. ve ryzen controller gibi yazılımlardan cpunun watt değerini düşürsem sıcaklık-fps dengesini kurabilir miyim

Swers08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Orhan Yılmaz
Ben de iade etmeyi düşünüyordum. Önerdiğiniz marka/model var mı?

Bu sıcaklık değerlinde oynamaya devam etsem ne olur hocam Bazılarında bir şey olmuyomuş. ve ryzen controller gibi yazılımlardan cpunun watt değerini düşürsem sıcaklık-fps dengesini kurabilir miyim
Hocam o toplara niye gireceksiniz tam bilgi sahibi olmadan yani sıfır laptop alıp çektiği gücü niye sınırlamak zorunda kalayım boşverin direk iade edin 5 kuruş fazla verin esneme şansınız varsa bilindik model tercih edin tam bütçeyle serin performanslı model önerisinde bulunabilirim şu anda yoldayım sizin için bakacağım 1 2 saate kadar tam bütçeniz nedir ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Enes Saygı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam o toplara niye gireceksiniz tam bilgi sahibi olmadan yani sıfır laptop alıp çektiği gücü niye sınırlamak zorunda kalayım boşverin direk iade edin 5 kuruş fazla verin esneme şansınız varsa bilindik model tercih edin tam bütçeyle serin performanslı model önerisinde bulunabilirim şu anda yoldayım sizin için bakacağım 1 2 saate kadar tam bütçeniz nedir ?
bütçem 15k

byberk06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
319
İsim
Berk
O bütçeye idepad 3 alın

Lenovo IdeaPad Gaming 3 AMD Ryzen 5 5600H 8GB 512GB SSD RTX 3050Ti Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 82K200K2TX

8gb ram takın birde . 15 e gelir tam

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Enes Saygı
Arkadaşın önerdiği lenovoyu atacaktım hocam bende bugun arkadaşıma almıştık aynısını geldi soğutma kanalı heryeri laptopun bir sorun yaşamadık gayet güzel alabilirsiniz 8 ram takarsanız dahada iyi olur
Anladım hocam sağolun ram olarak ne alayım ve laptopu iade ederken herhangi bir komisyon kesme olayı yok değil mi Ürünü hepsiburada üzerinden aldım

Swers08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Orhan Yılmaz
Anladım hocam sağolun ram olarak ne alayım ve laptopu iade ederken herhangi bir komisyon kesme olayı yok değil mi Ürünü hepsiburada üzerinden aldım
Ödediğiniz tüm tutar tarafınıza yatırılır ürünü parmak izi vs kalmayacak şekilde temiz ve aynı şekilde geri gönderin . Ram 3200 mhz kingston yada curial tercih edebilirsiniz ürünü alın cpu z vs programdan kontrol edin aynı marka alın incelemelerde eğer yanlış hatırlamıyorsam curial olması gerek kullanılan ramin ama yinede bakmakta fayda var.

Ödediğiniz tüm tutar tarafınıza yatırılır ürünü parmak izi vs kalmayacak şekilde temiz ve aynı şekilde geri gönderin . Ram 3200 mhz kingston yada curial tercih edebilirsiniz ürünü alın cpu z vs programdan kontrol edin aynı marka alın incelemelerde eğer yanlış hatırlamıyorsam curial olması gerek kullanılan ramin ama yinede bakmakta fayda var.
Aynı marka olmasada sorun olmaz eğer fiyat farkı varsa aynı mhz ve cl değerine sahip en ucuz rami tercih edebilirsiniz laptopta ram uyumsuzluğu hiç yaşamadım az boyutta dahi taksanız atıyorum 4+8 8 gb ın 4 gb ını dual olarak kullanıyor kalan 4 gb ise single olarak sistemde vs. Kullanılıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Enes Saygı

Aynı marka olmasada sorun olmaz eğer fiyat farkı varsa aynı mhz ve cl değerine sahip en ucuz rami tercih edebilirsiniz laptopta ram uyumsuzluğu hiç yaşamadım az boyutta dahi taksanız atıyorum 4+8 8 gb ın 4 gb ını dual olarak kullanıyor kalan 4 gb ise single olarak sistemde vs. KullanılıyorTa
Tamamdır sağolun lenovo idepad 3'te 4GB vram var vramin yetmediği oyunlarda kasma yapabilir yalnız
karşıma bu video çıktı Eğer bu tür sorunla karşılaşırsam ne yapıcam?

Eğer laptopun fps ve sıcaklık değeri bu videodaki gibiyse güzel gibi duruyor.

Swers08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Orhan Yılmaz
Tamamdır sağolun lenovo idepad 3'te 4GB vram var vramin yetmediği oyunlarda kasma yapabilir yalnız

Hocam bende izledim aynı videoyu eyvallah eleman bazı noktalarsa haklı 4 gb wram konusu şöyle açıklık getireyim çektiği modellerdeki 3050 ve 3050 ti modeller 45 w en vasat modeller ekran kartı olarak lenovoda 85 w lık en dolu model mevcut ve performansı 3050 ti ile 5 10 fps farkettiğini düşünürsek onun performansını aldığınızı düşünseniz bile bence kafi bütün oyunlar yüksekte ve birçoğunda dlss kapalı şekilde . Yoksa gidip var bazı modeller 45 50 w lık çöp alınmaz .

Dikkat edin videoda 75 w olduğunu görürsünüz 3050 li modelin bu segmentte bu malzeme kalitesinde cihaz bulamazsınız bir üstü msı laptoplar bana kalırsa premium his olarak acer hp del ben bunlardan o izlenimi alamıyorum rog-msı-lenovo-aurous modelleri incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınızki bunlarında fiyatlarının başladığı yerler bellidir az paraya çok köfte alamazsınız kalite hiçbir zaman ucuz olmaz . Orta segmentte en serin model sayıyorum ben cihazı 75 85 w çekipte . Fiyatlandırmalar açık akakçeden sıralayın sonuç her seferinde dediğim yere çıkacak :) .

Son düzenleme:
Top Bottom