Neler Yeni

Diş Teli Takanlardan Yardım İstiyorum

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Yakın zamanda arka taraftan çıkamayan bir dişim için yakınındaki bir diş çekilip yer açılacak ve diş taşı temizliği de yapılıp sonrasında diş teli takılacak.

Cidden gerginim.
Aşamalar şuymuş:
1- Diş çekimi (yarın)
2- Diş taşı temizliği ve 1 dişe dolgu (haftaya)
3- Diş teli takılması. (14 Haziran)

Bu sürecin yaklaşık 2 yıl süreceğini biliyorum.

Sorularım şunlar.
1- Her ay kontrole gidişimde teller sıkılaştırılacak mı?
2- Sıkılaştırma ve diş teli takılmasından sonra dişlerinde ve çenesinde ağrı yaşayan çok kişi varmış bu neye bağlı?
3- İlk takıldığı zamanlarda veya sıkılaştırıldığında normalde olduğu gibi ısırabilecek miyim, acı çeker miyim?
4- Diş telleri takılırken ağız uyuşturuluyor mu?
5- Diş telleri takıldığında her öğünden sonra dişlerimi fırçalamam gerekiyor mu?
6- Uyurken diş telleri nasıl hissettiriyor?
7- Günlük konuşma stilimde bir değişiklik olur mu? Çene yapımdan dolayı "r" harflerini pek düzgün söyleyemiyorum.
8- Diş tellerimle dalga geçen olursa ona nasıl sövmeliyim?

Kendi deneyimlerinizi de paylaşabilirseniz sevinirim.

Güncelleme:
@Jaess @lşık @mutlu pide @1dodooo @Barış Yalçın @AlperBey0 @Lyndray @ProfessionWolf
Hepinize aylar sonra selamlar. Yaklaşık 8 aydır tellerle beraberim. Açıkçası denildiği gibi gün içinde çok varlığını hissetmiyorum.
Asitli içecekleri içmiyorum değil ama olabildiğince içmiyorum. Bahsettiğiniz gibi teller her ay sıklaştırılmıyor. Lastikler değişiyor olsa gerek ama belki sıklaştırılıyordur o esnada da benim haberim yoktur :D
1 kez braket düştü o da fındık yediğim gün oldu. Henüz bahsettiğim arkada kalıp ömrüm boyunca çıkmayan dişe braket takılmadı, normalde 6 ay demişlerdi, 7-8 ay geçmesine rağmen takılmadı. Şu anda tel konusunda zamanla ilgili bir endişem yok, ilk aylardaki kadar tümsekli bir görüntü olmadığı için görünüş olarak alıştım sayılır.
Dişlerimle ilgili tek endişem o arada kalan diş çıksın diye çekilen dişin yerine başka bir dişin gelmeyebilir durumda olması. Çok büyük ihtimalle azı dişiydi ve yerine yenisi çıkmayacak..

Kısacası durum bu şekilde. İyi forumlar.

Son düzenleme:

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Yakın zamanda arka taraftan çıkamayan bir dişim için yakınındaki bir diş çekilip yer açılacak ve diş taşı temizliği de yapılıp sonrasında diş teli takılacak.

Cidden gerginim.
Aşamalar şuymuş:
1- Diş çekimi (yarın)

Sorularım şunlar.
2- Sıkılaştırma ve diş teli takılmasından sonra dişlerinde ve çenesinde ağrı yaşayan çok kişi varmış bu neye bağlı?
3- İlk takıldığı zamanlarda veya sıkılaştırıldığında normalde olduğu gibi ısırabilecek miyim, acı çeker miyim?
5- Diş telleri takıldığında her öğünden sonra dişlerimi fırçalamam gerekiyor mu?
7- Günlük konuşma stilimde bir değişiklik olur mu? Çene yapımdan dolayı "r" harflerini pek düzgün söyleyemiyorum.

Diş çekiminde korkma .
Sana uyuşturucu iğne yaparlar ve cidden 30 dakika boyunce ortalama ağzının o tarafını hissetmiyorsun.
Ondan sonrasını bilmiyorum ama.

En İyi Cevap
1
Ablam taktırdı 5 yıl önce 3 yıl teller takılı kaldı hiç yemek yiyemiyordu her yemekten önce ve sonra fırçalayacaksın şimdi ise arada bir plak takmak zorunda baya sıkıntılı bir süreç 5 yıldır uğraşıyor

ProfessionWolf

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
841
İsim
Buğra

Cidden gerginim.
Aşamalar şuymuş:
1- Diş çekimi (yarın)

Sorularım şunlar.

ben de 2020 mart ayında taktırdım ama sadece alt dişlerime yani laf eden olursa bişey deme kendi ayıbı teller her ay sıkılaştırılıyor benim senin durumuna bağlı benim 2 3 gün ağrıyor sonra gidiyor ağrısı bir de günde 2 kez fırçala yeter ben de öyle yapıyorum bi sorun yok

Aware

80+ Silver
Pek korkulacak bir şey yok benim altta kalan fazla dişlerim vardı ameliyat olmam gerekti ama sana ne yapılacağını zaten söylemişler o gerginlik hastanenin gerginliğidir korkmana gerek yok bittikten sonra oh bee diceksin muhtemelen.

Lyndray

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Furkan Kaya
Teller takılırken uyusturulmuyor ve hiçbir acı hissetmiyorsunuz. Ben taktıralı 2.5 ay oldu ilk 1 hafta ağrısı oldu sonrasında rahatca yemek yedim. Aylık olarak teller değiştiriliyor ve değiştikten sonra ki birkaç gün biraz ağrısı oluyor

ProfessionWolf

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
841
İsim
Buğra
ben de 2020 mart ayında taktırdım ama sadece alt dişlerime yani laf eden olursa bişey deme kendi ayıbı teller her ay sıkılaştırılıyor benim senin durumuna bağlı benim 2 3 gün ağrıyor sonra gidiyor ağrısı bir de günde 2 kez fırçala yeter ben de öyle yapıyorum bi sorun yok
bu arada diş teli takılırken korkmana gerek yok acılı bi işlem değil

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Diş çekiminde korkma .
Sana uyuşturucu iğne yaparlar ve cidden 30 dakika boyunce ortalama ağzının o tarafını hissetmiyorsun.
Ondan sonrasını bilmiyorum ama.
Diş çekildikten sonra 1 hafta bomboş kalacak ya ondan tırsıyorum 🙃

isikt11

80+ Gold
En İyi Cevap
11
Her ay değil, gerektikçe sıklaştırılacak.
Evet ağrı yapıyor çünkü alışık olmadığın bir baskı oluyor ağzında fakat en fazla 2-3 güne alışıyorsun, hissetmiyorsun.
Kişiden kişiye değişir fakat ben tel takıldıktan sonra 1 hafta boyunca düzgün ısıramadım, acıyordu cidden.
Hayır, zaten uyuşturma gerektiren bir şey değil diye biliyorum.
Evet, çünkü her türlü arasına bir şey kaçıyor ve fırçalamazsan çok daha büyük sıkıntılara sebep olabilir.
İlk takıldığında sadece gece değil, gün boyu garipseyeceksin. Dilin oraya gidecek, varlığını hissedeceksin yani ama alıştıktan sonra ne gece ne de gündüz farkına bile varmayacaksın ağzında olduğunun.
Ben de R harfini çok düzgün söyleyemiyorum, ilk takıldığında konuşmaya etki ediyordu biraz ama sonrasında alışınca sıfıra indi etkisi.
O tipleri ciddiye almaya değmez.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Pek korkulacak bir şey yok benim altta kalan fazla dişlerim vardı ameliyat olmam gerekti ama sana ne yapılacağını zaten söylemişler o gerginlik hastanenin gerginliğidir korkmana gerek yok bittikten sonra oh bee diceksin muhtemelen.
Devlette 4 yıl bekledik yer bulamadık. Mecbur özele gidiyoruz.
Pek gerilmedim ama umarım sorun çıkmaz.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

ProfessionWolf

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
841
İsim
Buğra
Diş çekildikten sonra 1 hafta bomboş kalacak ya ondan tırsıyorum 🙃
önemli bi konu daha var dostum eğer dişlerini düzgün temizlemezsen teller çıktıktan sonra renk farklılığı olur o yüzden güzelce temizle benim dişlerime tellerden önce kanal tedavisi 2 3 tane dolgu yapıldı yani seninkiler hiçbişey sadece uyuşturma işlemi belki azıcık acıtır sonrası zaten yat uyu doktor hallediyor 😁

Aware

80+ Silver
Devlette 4 yıl bekledik yer bulamadık. Mecbur özele gidiyoruz.
Pek gerilmedim ama umarım sorun çıkmaz.
Devlette bulmak çok zor zaten ne ağızlar ne dişler var zaten aldıkları kişileri öğrencilere ders niteliğinde yapıyorlar denek gibi düşün.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,272
Üyeler
140,799
Son üye
ThedorBaggwell
Top Bottom