Neler Yeni

Rehber Doğru Şekilde İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
1.İnternet hız testi için kullanabileceğiniz bir ideal web sitesi vardır:
Speedtest bu aralar kafayı yemiş durumda. Akşamları hızım düşüyor sanıyordum. Meğer alakası yokmuş. Hızım düşmüyormuş. Speedtest düşük gösteriyordu.
Speedtest akşamları 8 Mbps gösterirken Nperf 59 Mbps gösteriyor. Modemime giren kağıt üstündeki hız 62 Mbps. %5'lik kaybı çıkarsak 58.9 Mbps. Yani doğru olan Nperf.
Nperf TurkNet'in kendi sitesine entegre ettiği daha güvenilir olan bir hız ölçerdir "bence".
Not: İlla Speedtest kullanacağım diyorsanız bu linkten Windows veya bu linken MacOS sürümünü indirin. Çünkü web sitesinde upload sınırlı. Upload hızım 8 olmasına rağmen sanki özellikle sınırlandırılmış gibi 6,6'da kalıyor.
Not 2: Yurt dışı sunucuları aldığınız ideal maksimum hızı veremeyebileceği için Fast kullanmayınız.

2.Kablolu bağlantı sağlayın. Modeminizden çıkan hızı maksimum olarak kablolu alırsınız. İstina durumlarda bazen 5GHz kablosuz bağlantı kabloludan iyi çıkabiliyor. Bu sizin modeminizin ve PC-modem ethernet kablosunun kalitesine göre değişkenlik gösterir.
1673069619778.png

3.Ağdaki diğer kullanıcıları kaldırın. 192.168.1.1 veya http://modem.local adresinden kablosuz ağ dağıtımını test bitene kadar deaktive edin. Ya da tek tek MAC adreslerinden de ağdaki kullanıcıları kaldırabilirsiniz.

4.Testi minimum 3 defa tekrarlayın ve bir ortalama sonuca varın. İlk yaptığınız her zaman doğru olmayabiliyor.

5.Kaliteli sunucu seçin. Örneğin bir Comnet kullanıcısı olarak;

• Speedtest tarafında Mert Kuskapan / Bursa sunucusunu seçtiğimde 56 Mbps alırken COMNET DATACENTER ISTANBUL sunucusunu seçtiğimde 59 Mbps alıyorum. 3 Mbps önemli mi diye sorabilirsiniz ama burada doğru sonuca ulaşmaktan bahsediyoruz. Codit Teknoloji sunucusu ise bazen bana 8 Mbps hıza sahip olduğumu söylerken yine COMNET DATACENTER ISTANBUL sunucusu 58~ Mbps çıkıyor.
  • Nperf tarafında sunucu seçeneklerimiz kısıtlı olsa da üç tanesi bize tanıdık geliyor. Comnet TR, GibirNet, Turknet. TR Istanbul - 10 Gb/s Comnet TR ve TR İstanbul - 10 Gb/s Turknet sunucularında sorun yok. Ortalama 58-60 Mbps hız alıyorum. Ama Gibirnet sunucusunu seçtiğimde hızım 38 olarak gösteriliyor. Bazen 40 küsür. Diğer ikisi stabil yani oynaklık olmadan sonuç verirken Gibirnet çok değişken ve oynak. Zaten Speedtest en uygun sunucuyu seçmiyor mu diyebilirsiniz. Benim için seçmiyor valla. O an kafasına ne eserse onu seçiyor. Ama Nperf İSS adını dikkate alıyor. İSS adı bölümünde Comnet yazdığı için beni Comnet TR sunucusuna bağlıyor. Yani ben böyle düşünüyorum. Ek olarak İSS'nizin kendi sunucusuna bağlanmanız sizin için daha iyi olabilir. Yani TurkNet kullanıyorsanız TurkNet Nperf sunucularına, Turk Telekom kullanıyorsanız Speedtest'ten Turk Telekom sunucularına bağlanınız. Umarım anlatabilmişimdir.
  • 1673067212650.png

Örnek test görüntüleri*:

1673067752157.png
1673067828717.png

1673068341621.png
1673068177709.png

*Bu test görselleri sadece örnek olup mevcut saatte (7.55-8.10) geçerliliği bulunmamaktadır. Dün geceki testleri paylaşmak için akşamı beklemek istemediğimden ötürü tarafımca GibirNet ve Codit öncesi modem arayüzünden hız sınırı uygulanmıştır. Amaç konuyu görselsiz bırakmamaktır. Fakat görsellerdeki hızları dün gece aldığıma yemin edebilirim. Hatta GibirNet 30 küsür Mbps hız vermişti.
**Bu sunucu seçme adımında hiçbir İSS'yi kötüleme amaçlanmamıştır sadece yaşananlar ve olması gerekenler aktarılmıştır. Doğru sunucu şart.

Bana kaç Mbps yeter?

• E-posta okuma, internette gezinme, müzik dinleme için maksimum 8 Mbps/tek kişi yeterli olacaktır.
  • YouTube, Netflix izlemek için 16 Mbps/tek kişi yeterli olacaktır.
  • Standart bir internetim olsun; eksik de olmasın gerekenden fazla da. O zaman size 35 Mbps/ev yeterli olacaktır.
  • Oyun oynuyorum, yüksek boyutlu dosya indiriyorum diyorsanız size 50-100 Mbps/ev yeterli olacaktır. Fazlası ihtiyaç fazlası, param var ki kullanıyoruma girer.

Umarım faydalı olmuştur.
Saygılarımla.

Son düzenleme:

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
498
İsim
Furkan Enes Kaplan

Serhat-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,256
İsim
Serhat İsmailoğulları
Steam
steamcommunity.com/id/ByOxyGeN
Kimse konuyu okuyup da rehber olduğunu bilmiyor galiba. Nasıl yapılacağı yazılan konuda test sayfaları atılıyor.

Necromancerr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,662
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Dört sitedeki değerlerim bu şekilde ek bi parantez açayım upload değerlerinde iyileştirmeler olmuş normalde 9 upload alırken bu değer 50 civarına yükselmiş downloadım aynı ancak güzel rehber
1699279541899.png

1699279662222.png

1699279722502.png

1699279782361.png

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,614
Üyeler
140,673