Neler Yeni

Dünyada En Çok İnanılan 3 İnanç

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,900
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Yanlışlarla dolu, bilgi vermek yerine insanları yanlış bilgilendiren bir konu.
Mesela yanlış bilgilerden birisi bilim adamlarının çoğu ateisttir.

Bir de Ateizmi, İslam ve Hristiyanlıkla bir tutamazsın. İslam ve Hristiyanlık dindir ve Felsefi düşünce biçiminde ikisi bir çatı altında toplanıp Teizm olarak geçer.

Evrime gelecek olursak. Bilimsel bir gerçeği nasıl inanç olarak aldın aklım almadı. Ateistlerin evrime inandığını söylemişsin ama islamcıların da varlığı pof diye bir anda oluşturduğundan bahsetmemişsin.

Son düzenleme:

Abranas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Semih Yıldız
Evrim teorisi artık teori değil gerçek, bu inanç olmuyor artık. "Teori" denmesinin sebebi anlamların çelişmesi sadece. Evrim bilimken yani gerçekken; dinler ise insanın bireysel inancına bağlıdır.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,435
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
PP'ye göre aşırı ileri seviye bir konu (yanlışlar olsa da). :D Eline sağlık.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Tanrı Türkçe bir kelimedir. Allah ise Arapça bir kelimedir. Tanrı ile Allah aynı şeydir. Tanrı, Allah kelimesinin Türkçe halidir. Hristiyanlar da Allah'a inanır. Bunu bir türlü idrak edemediniz...

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Tanrı Türkçe bir kelimedir. Allah ise Arapça bir kelimedir. Tanrı ile Allah aynı şeydir. Tanrı, Allah kelimesinin Türkçe halidir. Hristiyanlar da Allah'a inanır. Bunu bir türlü idrak edemediniz...
Tanrı, Allah kelimesinin Türkçe hâli değildir. İlah kelimesinin Türkçe hâlidir. Yaratıcı mânâsındadır. Allah, nevi şahsına münhasır bir isimdir. Tanrı denilerek Allah'ın kast edilmesi anlamlarının aynı olduğunu göstermez. Rab derken de, Mevla derken de, Hûda derken de, Çalap vs. derken de Allah'ı kast ediyoruz fakat bunlar Allah ile tamamen aynı anlama gelmiyor. Ne dediğimiz önemli değil zaten, tüm nitelemelerle Allah'ı kast ediyoruz. Konuda Tanrı ve Allah kelimesinin çok farklı şeyler gibi kullanılması hatalı olmuş, evet.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Tanrı, Allah kelimesinin Türkçe hâli değildir. İlah kelimesinin Türkçe hâlidir. Yaratıcı mânâsındadır. Allah, nevi şahsına münhasır bir isimdir. Tanrı denilerek Allah'ın kast edilmesi anlamlarının aynı olduğunu göstermez. Rab derken de, Mevla derken de, Hûda derken de, Çalap vs. derken de Allah'ı kast ediyoruz fakat bunlar Allah ile tamamen aynı anlama gelmiyor. Ne dediğimiz önemli değil zaten, tüm nitelemelerle Allah'ı kast ediyoruz. Konuda Tanrı ve Allah kelimesinin çok farklı şeyler gibi kullanılması hatalı olmuş, evet.
TDK'ye göre Tanrı = Allah. Ona binaen öyle yazdım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,463
İsim
Diyarhan
Şu 3 tane değiştirilmiştir muhabbeti sıktı. Diğer dinlere göre de kuran değiştirilmiş sayılıyor. Kuran ın değiştirilmemesi için bir sebep yok ki

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
TDK'ye göre Tanrı = Allah.
İçeriği kast ediyorlardır. Keza "Yaradan, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan" anlamlarına da geliyor yazmışlar. Bunlar da doğru değil. Tek doğru olan yaratıcı anlamına geldiği. Eşittir gibi net bir ifade kullanılamaz. Tanrı bir dolaylamadır. Allah'ı kast ederiz. Yaratıcı demektir. Keza Hûda kelimesi de dolaylamadır. Farsça ve Kürtçe asıllı olup yaratıcının her şeyin sahibi olduğunu ifade eder. Bununla Allah'ı kast ederiz. Yahut Mevla kelimesi. Koruyucu, yardımcı, yâr, lütuf ve ihsanda bulunan, iyilik yapan mânâlarına gelir. Kur'an'da Allah'ı kast edip kullanıldığı için Mevla da deriz. Yahut Rabb kelimesi. Mâlik, yaratıcı, sâhip, ıslâh eden, terbiye eden, efendi anlamlarına gelir. Kur'an'da Allah'ı kast edip kullanıldığı için biz de kullanırız. Bunlar Allah'ın farklı dillerdeki müstakil karşılıkları değildir. Allah, nevi şahsına münhasır bir isimdir. Bunlar, Allah'ı kast eden isimler ve sıfatlardır. Tanrı da böyledir. İlah kelimesinin Türkçesidir. Yaratıcı, ibadet edilen manasına gelir ve biz Müslümanlar bu kelimeyle Allah'ı kast ederiz. Müslüman olmayan, politeist biri Tanrı kelimesiyle Ateş Tanrısını da, Yıldırım Tanrısını da kast edebilir fakat Ateş Allah'ı, Yıldırım Allah'ı gibi tabirler göremezsin. Bu sebepten Allah Arapça, Tanrı Türkçedir ve birebir aynı anlama gelir demek oldukça yanlış olacaktır.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hayır abi Allah özel isimdir. Tanrının Arapçası değildir.
Tanrının Arapçası ilahtır.
La ilahe illallah!
Allah'tan başka ilah yoktur!

Allah ismi varken tanrı isminin kullanılması doğru değildir. Fazileti kaçıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Kamina pardon zaten yazılmış. Kerem'in mesajını görmeden yazdım.

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Bir arkadaşım ben tanrı dedim diye beni linçlemeye çalışmıştı hristiyan diye. Cahilin tekiymiş meğerse, sonradan öğrendim.

groovy pancake

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
680
İsim
furkan özcan
Merhaba arkadaşlar,bu konuda size 3 tane inanç türü tanıtacağım,yanlış bilinenleri düzelteceğim.

Biraz kabaca anlatacağım,fazla ayrıntı vermeden sadece kültürlenmek için.

İSLAM

1- İslam en kısa şekilde tanrıya değil Allah'a (c.c.) inanmaktır.
2- 4 adet kutsal kitap gönderilmiştir fakat 3 tanesi değiştirilmiştir.
Gönderilen kitaplar sırasıyla;
Tevrat
Zebur
İncil
Kuran-ı Kerim

3- Kuran bir mucize olarak hala değiştirilmemiştir.(Mucizelerine araştırıp bakabilirsiniz,inanıp inanmamak size kalmış.)

4- Birçok kaynağa göre toplam 124 bin peygamber gönderilmiştir. Bazı kaynaklarda ise gönderilen peygamber sayısı 224 bindir. Kuran'ı Kerim'de 25 peygamber adı geçer.

Fark ettiyseniz Hac ve namaz ibadeti dışında hepsinin hem kendimize hem de sağlığa faydası vardır.
Kurban kesmek sadece kendinize değil,ailenize ve muhtaç olanlara dağıtmaktır.

6-İslamda ki mezhepler 4'e ayrılır;
1 - Hanefî mezhebi
2 - Mâlikî mezhebi
3 - Şâfiî mezhebi
4 - Hanbelî mezhebi

6-İmanın şartları;

-Allah'ın (C.C) Varlığına Ve Birliğine İnanmak
-Allah'ın Meleklerine İnanmak
-Allah'ın İndirdiği Kitaplara İnanmak
-Allah'ın Peygamberlerine İnanmak
-Ahiret Gününe İnanmak
-Kadere inanmak

İslamın şartları;

-Şehâdet etmek
-Namaz kılmak
-Zekât vermek
-Oruç tutmak
-Hacca gitmek.

Kısaca İslam budur.

HRİSTİYANLIK

1-Hristiyanlar en kısa tabirle Hz. İsa'ya ve tanrıya inanır.
2-Aslında Hz. İsa dini inançlar farketmeksizin bir mucizedir.
Mucizesi annesi Hz. Meryem'in kocası olmadan yani Hz. Meryem'in bakire bir şekilde çocuğu olmuştur.
2. olarak Hz. İsa ölüleri diriltir ve daha beşikteyken konuşmaya başlamıştır.
Bir çok mucizesi var ama konuyu uzatmayalım.

3-Hristiyanların kutsal kitabı İslama göre değiştirilen İncil'dir.

4-Hristiyanların 3 tane mezhepi vardır,mezhepler;
-Katoliklik, Ortodoksluk, Protestanlık olarak bilinirler.
Kiliselerin farklılıkları tarihi, imani ve amelidir.

5-Esasen Hıristiyan Katolik inancında yer bulan Yedi Ölümcül Günah; kibir, açgözlülük, şehvet, öfke, kıskançlık, tembellik ve oburluktur.

Kısaca Hristiyanlık budur

ATEİZM

1-Ateizm yani sözlük tabiriyle "Tanrıtanımazlık"dır.
Ateist bir insan yaratıcıya inanmaz ve reddeder.

2-Ateistlerin inancı ve mezhepi olmaz çünkü yaratıcıya inanmazlar.

3-Ateistler bilime daha çok önem verir,bu sebeple bilim adamlarının inancı çoğunlukla Ateizm'dir.

4-Ateistler Charles Darwin'in öne sürdüğü Evrim Teorisine inanır,fakat dini bir inanç değildir.

5-Evrim kısaca canlıların 4,3 milyar yıl önce sığ deniz dibinde 30 ila 50 derece arasında ki bir ortamda oluşan ilk hücrenin suda ve karada evrimleşerek 8 milyon 700 bin adet canlı evrimleştiğine inanır.

Ateizm kısaca budur.

Dediklerimin tam olarak bir kaynağı yoktur,dinleri son 2 yıldır yoğun ve objektif şekilde araştırıyorum,yazdıklarım doğru kaynaklardan ezberlenerek yazılmıştır.

Tamamen objektif şekilde yazmaya çalıştım.
Eğer dinlerle alakalı,yanlış olduğunu veya çeliştiğini düşündüğünüz bir şey veya bilgi varsa bana sorabilirsiniz.
Müslüman olan ama fazla dindar olmayan bir aileden geldim.
Önce deist sonra müslüman oldum çok şükür.
Bilin ki her müslüman aynı olmuyor,hırsızlığın kralını yapıp cumayı kaçırmayan,dinle alakası olmayıp sorulunca müslümanım diyen,şeriatı fazlaca yanlış anlayan.
Kısacası yobaz olmayın bilip bilmeden insanları yargılamayın.
ateistler tanrının varlığını reddetmez ateistler bilime göre bir şey varlığı kanıtlanana kadar yok kabul edildiği için yok kabul eder

Top Bottom