Neler Yeni

Dünyada En Çok İnanılan 3 İnanç

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
1. hata böyle bir listede en başa gelmesi gereken inanç Hristiyanlık olmalı.
2. Tanrıya değil Allaha inanmak gibi saçma bir cümle kurmuşsun, Tanrı kelimesi Türkçe'dir. Allah ise arapça.
Konu kesinlikle berbat olmuş yalan yanlış içeriklerle dolu.

Semihhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
220
İsim
Semih
Şu 3 tane değiştirilmiştir muhabbeti sıktı. Diğer dinlere göre de kuran değiştirilmiş sayılıyor. Kuran ın değiştirilmemesi için bir sebep yok ki
Kuran micizedir diye boşuna demiyorum.
Sen gidip 20 sayfalık bir kitabı harfiyen ezberleyenezsin ama uğraşırsan 604 sayfayı rahatlıkla ezberleyebilirsin,bu dediğim hafızlıktı ve kuran ilk gönderildiğinden beri yapılmaktadır.
Yeterli değil objektif değil
Sadece kısaca bilgilendirmek için açtiğim bir konu,ayrıntılı bilgi istiyorsan google'dan araştır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2. Tanrıya değil Allaha inanmak gibi saçma bir cümle kurmuşsun, Tanrı kelimesi Türkçe'dir. Allah ise arapça.
Allah bir isimdir,kelime değildir.
Tanrı türkçe bir kelimedir arapça karşılığı ilahtır.
İkisi farklı şeyleri temsil eder,tanrı yaratıcıyı,Allah (c.c) ise hem isimdir hem de yaratıcının ismidir.

Sırayla yazmadım en çok inanılanları söyledim sadece.

Kuran micizedir diye boşuna demiyorum.
Sen gidip 20 sayfalık bir kitabı harfiyen ezberleyenezsin ama uğraşırsan 604 sayfayı rahatlıkla ezberleyebilirsin,bu dediğim hafızlıktı ve kuran ilk gönderildiğinden beri yapılmaktadır.

Sadece kısaca bilgilendirmek için açtiğim bir konu,ayrıntılı bilgi istiyorsan google'dan araştır.

Allah bir isimdir,kelime değildir.
Tanrı türkçe bir kelimedir arapça karşılığı ilahtır.
İkisi farklı şeyleri temsil eder,tanrı yaratıcıyı,Allah (c.c) ise hem isimdir hem de yaratıcının ismidir.
Ama işte bu suyun h2o dan oluştuğunu söylemek gibi bir şey gerek yok yani herkes biliyor

Semihhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
220
İsim
Semih
Doğru var, yanlış var, eksik var, yanlış anlama var; yine de eline sağlık diyelim.
Yanlış olan kısmın ateizm kısmında olduğunu düşünüyorum,çünkü tek bir kelime yanlışı dan maalesef bir sürü anlam çıkmış.
Bildiğim kadarıyla doğru yazmaya çalıştım.
Evrim teorisini dememde ki sebep çoğu insanın inanmamasından kaynaklı yoksa islam ile evrim çelişmiyor tam aksine âyetlerde geçiyor sudan ve topraktan yaratıldığımız.

TamerKs

80+ Silver
İlk cümlede kullanmış olduğun "hata" kelimesi Arapçadır, sana senin dediğin gibi "saçma cümle kurmuşsun" dersem biraz fazla üzerine gelmiş olurum ama farkına var istedim.

Konu berbat olmuş ve yalan yanlış demek eleştirmenin en bilgisiz biçimidir, yanlış bulduğun nokta üzerinde durup doğrusunu açıklarsan daha etik olur.

Semihhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
220
İsim
Semih
Yalan yanlış iceriklerle dolu derken max 3 tane şeyden bahsettiğine eminim.
Eleştirebilirsin fakat "berbat" ifadesini kimseye kullanmamanı tavsiye ederim,eleştirmenin en bilgisiz biçimidir üstteki arkadaşın dediği gibi.
Yalan yanlış içerikleri tek tek yazarmısın ?

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
İlk cümlede kullanmış olduğun "hata" kelimesi Arapçadır, sana senin dediğin gibi "saçma cümle kurmuşsun" dersem biraz fazla üzerine gelmiş olurum ama farkına var istedim.

Konu berbat olmuş ve yalan yanlış demek eleştirmenin en bilgisiz biçimidir, yanlış bulduğun nokta üzerinde durup doğrusunu açıklarsan daha etik olur.
Arapça kökenli olup dilimize giren çok fazla kelime var benim bunu kullanmam ile konunun ne alakası var?

Hristiyanların büyük çoğunluğu Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olduğuna, bir kısmı ise Hz. İsa'nın tanrı olduğuna inanır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
130
İsim
morofobik
Steam
Yok
Facebook
Yok
Twitter
Yok
Discord
Yok
Reddit
https://www.reddit.com/user/morofobik
Merhaba arkadaşlar,bu konuda size 3 tane inanç türü tanıtacağım,yanlış bilinenleri düzelteceğim.

Biraz kabaca anlatacağım,fazla ayrıntı vermeden sadece kültürlenmek için.

İSLAM

1- İslam en kısa şekilde tanrıya değil Allah'a (c.c.) inanmaktır.
2- 4 adet kutsal kitap gönderilmiştir fakat 3 tanesi değiştirilmiştir.
Gönderilen kitaplar sırasıyla;
Tevrat
Zebur
İncil
Kuran-ı Kerim

3- Kuran bir mucize olarak hala değiştirilmemiştir.(Mucizelerine araştırıp bakabilirsiniz,inanıp inanmamak size kalmış.)

4- Birçok kaynağa göre toplam 124 bin peygamber gönderilmiştir. Bazı kaynaklarda ise gönderilen peygamber sayısı 224 bindir. Kuran'ı Kerim'de 25 peygamber adı geçer.

Fark ettiyseniz Hac ve namaz ibadeti dışında hepsinin hem kendimize hem de sağlığa faydası vardır.
Kurban kesmek sadece kendinize değil,ailenize ve muhtaç olanlara dağıtmaktır.

6-İslamda ki mezhepler 4'e ayrılır;
1 - Hanefî mezhebi
2 - Mâlikî mezhebi
3 - Şâfiî mezhebi
4 - Hanbelî mezhebi

6-İmanın şartları;

-Allah'ın (C.C) Varlığına Ve Birliğine İnanmak
-Allah'ın Meleklerine İnanmak
-Allah'ın İndirdiği Kitaplara İnanmak
-Allah'ın Peygamberlerine İnanmak
-Ahiret Gününe İnanmak
-Kadere inanmak

7-İslamın şartları;

-Şehâdet etmek
-Namaz kılmak
-Zekât vermek
-Oruç tutmak
-Hacca gitmek

8-İslam evrim ile çelişmiyor.
Bir çok âyette sudan ve topraktan yaratıldığımız geçiyor evrim inkâr edilmiyor.

Kısaca İslam budur.

HRİSTİYANLIK

1-Hristiyanlar en kısa tabirle Hz. İsa'ya ve tanrıya inanır.
2-Aslında Hz. İsa dini inançlar farketmeksizin bir mucizedir.
Mucizesi annesi Hz. Meryem'in kocası olmadan yani Hz. Meryem'in bakire bir şekilde çocuğu olmuştur.
2. olarak Hz. İsa ölüleri diriltir ve daha beşikteyken konuşmaya başlamıştır.
Bir çok mucizesi var ama konuyu uzatmayalım.

3-Hristiyanların kutsal kitabı İslama göre değiştirilen İncil'dir.

4-Hristiyanların 3 tane mezhepi vardır,mezhepler;
-Katoliklik, Ortodoksluk, Protestanlık olarak bilinirler.
Kiliselerin farklılıkları tarihi, imani ve amelidir.

5-Esasen Hıristiyan Katolik inancında yer bulan Yedi Ölümcül Günah; kibir, açgözlülük, şehvet, öfke, kıskançlık, tembellik ve oburluktur.

Kısaca Hristiyanlık budur

ATEİZM

1-Ateizm yani sözlük tabiriyle "Tanrıtanımazlık"dır.
Ateist bir insan yaratıcıya inanmaz ve reddeder.

2-Ateistlerin inancı ve mezhepi olmaz çünkü yaratıcıya inanmazlar.

3-Ateistler bilime daha çok önem verir,bu sebeple bilim adamlarının inancı çoğunlukla Ateizm'dir.

4-Ateistler Charles Darwin'in öne sürdüğü Evrim Teorisine inanır,fakat dini bir inanç değildir.

5-Evrim kısaca canlıların 4,3 milyar yıl önce sığ deniz dibinde 30 ila 50 derece arasında ki bir ortamda oluşan ilk hücrenin suda ve karada evrimleşerek 8 milyon 700 bin adet canlı evrimleştiğine inanır.

Ateizm kısaca budur.

Dediklerimin tam olarak bir kaynağı yoktur,dinleri son 2 yıldır yoğun ve objektif şekilde araştırıyorum,yazdıklarım doğru kaynaklardan ezberlenerek yazılmıştır.

Tamamen objektif şekilde yazmaya çalıştım.
Eğer dinlerle alakalı,yanlış olduğunu veya çeliştiğini düşündüğünüz bir şey veya bilgi varsa bana sorabilirsiniz.
Müslüman olan ama fazla dindar olmayan bir aileden geldim.
Önce deist sonra müslüman oldum çok şükür.
Bilin ki her müslüman aynı olmuyor,hırsızlığın kralını yapıp cumayı kaçırmayan,dinle alakası olmayıp sorulunca müslümanım diyen,şeriatı fazlaca yanlış anlayan.
Kısacası yobaz olmayın bilip bilmeden insanları yargılamayın.
Öncelikkle yukarıda vermiş olduğun üç enlerden ikisi din olmakla beraber ateizm bir inanç değildir.
İnanç ,ortada herhangi bir kanıt ya da bir kesinlik yok iken duyulan güven ve bağlılıktır. Bunun yanında İslam ve Hristiyanlık ise en büyük 4 dinden biridi.
Din bir "kurallar, ve doğruluğu kabul edilen hikayeler ve yargılar bütünü"dür. inanç ise (dinle alakalı bağlamda kullanıldığında) bir dinin parçası olan "kabul edilen hikayeler ve yargılar"dan şüphe duymamaya denir.
Keşke 'kültürlenmek için' daha detaylı inceleyip araştırsaydın.

Top Bottom