Neler Yeni

eğer ki öldüğümüzde cennete girersek ve...

Livaković

80+ Silver
Allah onun suretinde bi melek yaratacak o deyil ama sen o sanacaksın seni cennette üzmemek için onun sıretinde bir melek yaratıyor cennette hüzün keder acı çile ızdırap hasret yoktur.
Olmaya yerde neyin meleği hocam çizgi film çok izlediniz sanırım.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,928
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Allah onun kopyasını sana gösteriyor diye biliyorum. Yani sen onu cehennemden çıkmış gibi göreceksin ama o cehennemde olacak diye duydum. Emin değilim.
Allah onun suretinde bi melek yaratacak o deyil ama sen o sanacaksın seni cennette üzmemek için onun sıretinde bir melek yaratıyor cennette hüzün keder acı çile ızdırap hasret yoktur.

:) Böyle bir şey tabii ki de yok hurafe bunlar.

Livaković

80+ Silver
Doğmadan önce neysen osun siz allahı sevdiğinizden değil cehennem azabından korktuğunuc için seviyorsunuz

YusuF.68

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Yusuf İslam
Cennet ve cehenneme inanmıyorum, çok merhametli ve adaletli olan Allah, kendisine inanmayan birini, tekrar tekrar derisini değişip sonsuza dek zalimce yakacaksa bu net bir çelişkidir
Allah sana akıl vermiş allah elbette adaletlidir Allah kullalarını imtihana tutuyor ayetlerinde akletmezmisiniz diyor cennete veya cehenneme gitmek senin elinde aklımızı kullanırsak cennete kullanmassak allahın varlıgına inanmassan imtihana inanmassan ve geçemessen cehenneme girecegini allahın kitabında yazıyor sana tavsiyem biraz daha araştır öldügünde çok geç olacak

Livaković

80+ Silver
Allahı kanıtla dediğimde bana 1000li yılları gösteriyorsunuz ben ozaman varmıydım kardeşim tanrı var olsa bile böyle bir sistem olamaz adam beni duymadan görmeden inan diyor bu şey gibi sevgilim ben istanbuldayım ama sen gene beni hayal et hayalinda dokun ellerini hareket ettir sanki bana dokunuyormuş gibi bunu sokakta yapsan biri sana delimisin der dine hakaret etmiyorum ama bunla aynı mantığa geliyor öldüğümde hakikaten bir tanrı varsa neden bana inanmadın derse burda dediklerimin hepsini söyleyeceğim bana kendini kanıtlayamayan 5 duyu organımla hissetmediğim birşeye inanmak saçma geliyor evet bir tanrı var ama sizjn bildiğiniz gibi bir tanrı değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Allah sana akıl vermiş allah elbette adaletlidir Allah kullalarını imtihana tutuyor ayetlerinde akletmezmisiniz diyor cennete veya cehenneme gitmek senin elinde aklımızı kullanırsak cennete kullanmassak allahın varlıgına inanmassan imtihana inanmassan ve geçemessen cehenneme girecegini allahın kitabında yazıyor sana tavsiyem biraz daha araştır öldügünde çok geç olacak
allahın kitabı dediğin kitapların 100de 100 doğru olduğunu nereden biliyorsun allah kitabı sanamı verdi? 5 duyu organıyla adam hissetmiyorsa kusura bakma inanmamakta haklıdır

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Böyle bir şey tabii ki de yok hurafe bunlar.
Neden olmasın?
  • Orada kendileri için sonsuza kadar istedikleri her şey vardır. Bu, rabbinin, gerçekleşmesi istenen bir vaadidir. (25,16)
Ayette açıkça istediğiniz her şey olacak -mümkün olduğu sürece- diyor. Bir kişi daha mutlu olmak için sevdiği kişinin suretine benzer birinin yaratılmasını isteyemez mi? Allah buna kadir değil midir? Gücü yetmez mi? Neye dayanarak hurafe diyorsunuz?

YusuF.68

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Yusuf İslam
Doğmadan önce neysen osun siz allahı sevdiğinizden değil cehennem azabından korktuğunuc için seviyorsunuz
Cehennemden koktumuzdan veya cenneti arzuladımızdan tabii ki cehennemden korkuyoruz allah ayetlerinde cehennem azabından korkun diyor allahın yarattıgı herşeye şükür edip veridigi nimetlere şükür edip seviyoruz

Livaković

80+ Silver
Cehennemden koktumuzdan veya cenneti arzuladımızdan tabii ki cehennemden korkuyoruz allah ayetlerinde cehennem azabından korkun diyor allahın yarattıgı herşeye şükür edip veridigi nimetlere şükür edip seviyoruz
misal veriyorum bir virüs çıksa allahmı seni koruyor bilimmi bunu düşün tanrı varmı yokmu burdan direk anlarsın dostum tanrı var diyorsunuz yüzlerce din çıkarmış bunlardan birinden beni bul bana inan diyor samanlıkta iğne aramak gibi kendisine inanmayı zorlaştırıyor beni yaratrıysa varlığına dair bana kanıtlar sunmalı ve hala cehennem diyorsun öyle bir yer yok güzel kardeşim anladığında 60 yaşına geleceksin cok pişman olacaksıj

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,928
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Sorunun cevabı basit. tabii ki de böyle IQ`suz bir istekte bulunmayacak kadar olaylara vakıf kimseler cennete bulunacak. Böyle bir şeyi mümin biri bu dünyada bile istemez çünkü bu Allah`ın kanunudur, haktır doğrusu budur. Allah birini cehenneme ya da cennete attıysa bu hak olduğu içindir o kimse orayı hak etmiştir. Bir insan chenneme gittiyse o insan ebedi olarak cehennemde yanmaya devam edecek ayetler ile sabit. Bu soru zaten ya trol ya da daha aklı kemale ermemiş ya da hiç düşünmeyen birinin sorabileceği bir soru ama bundan daha vahim durum yorumlarda allah yerine melek gönderecek diyenlerde. Hurafelere inanmak büyük sıkıntı, Allah ıslah etsin.

Livaković

80+ Silver
Cehhenemin cennetin 7 katı var günah sevap terazife tartılıyor en fazla ne ysptiysan ona göre gideceğin yer belirleniyor pubg royal passmı alıyoruz fortnite battle pasmı 7 kat için xp kasıyoruz

karşında bir koltuk düşün bu koltuk yok ama sana bu koltuğa benzer renkte koltuklar olduğunu düşün ve bu koltuğun bir kitabı var kullanma kılavuzu sen bu koltuğa inanırmısın yok ama bu koltuk herkes diyorki bizde böyle bir koltuk yok bunun gibi düşün
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunun cevabı basit. tabii ki de böyle IQ`suz bir istekte bulunmayacak kadar olaylara vakıf kimseler cennete bulunacak. Böyle bir şeyi mümin biri bu dünyada bile istemez çünkü bu Allah`ın kanunudur, haktır doğrusu budur. Allah birini cehenneme ya da cennete attıysa bu hak olduğu içindir o kimse orayı hak etmiştir. Bir insan chenneme gittiyse o insan ebedi olarak cehennemde yanmaya devam edecek ayetler ile sabit. Bu soru zaten ya trol ya da daha aklı kemale ermemiş ya da hiç düşünmeyen birinin sorabileceği bir soru ama bundan daha vahim durum yorumlarda allah yerine melek gönderecek diyenlerde. Hurafelere inanmak büyük sıkıntı, Allah ıslah etsin.
Hocam din denilen kavram psikolojik olarak mutlu olalım diye olan bir kavram

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,928
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Neden olmasın?
  • Orada kendileri için sonsuza kadar istedikleri her şey vardır. Bu, rabbinin, gerçekleşmesi istenen bir vaadidir. (25,16)
Ayette açıkça istediğiniz her şey olacak -mümkün olduğu sürece- diyor. Bir kişi daha mutlu olmak için sevdiği kişinin suretine benzer birinin yaratılmasını isteyemez mi? Allah buna kadir değil midir? Gücü yetmez mi? Neye dayanarak hurafe diyorsunuz?
Senin istediğin şey hak olmak zorunda, birinin cehennemden çıkmasını istemek hak bir şey değil çünkü onun hakettiği yer cehennem ve orada ebedi olarak kalacağı ayetler ise sabit. Ayette istenilen her şey derken herşeye gücün yetecek manası gelmiyor.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Senin istediğin şey hak olmak zorunda, birinin cehennemden çıkmasını istemek hak bir şey değil çünkü onun hakettiği yer cehennem ve orada ebedi olarak kalacağı ayetler ise sabit. Ayette istenilen her şey derken herşeye gücün yetecek manası gelmiyor.
Cehennemden birinin çıkmasını istemiyorum ki, cehennemdeki arkadaşımın suretine benzer başka bir mahluk yaratılmasını istiyorum. Bir nevi klon. Böylelikle ondan kopmamış olacağım. Konu boyunca üzgün attığınız herkes bunu demiş, kimse cehennemden asıl arkadaşımı çıkar dememiş ki. Bunun olmayacağını herkes bilir. Her neyse, mümkün değil midir bu? Neye göre hurafe oluyor?

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,928
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Hocam din denilen kavram psikolojik olarak mutlu olalım diye olan bir kavram
O senin görüşün bu konuda yeterli araştırma yapıp emin olduysan sıkıntı yok, hayatını o şekilde yaşa ben de %100 eminim bu din hak din ve Allah katından gönderilmiş, gerçekleri ölünce göreceğiz artık.

Top Bottom