Neler Yeni

Eski siyasi sistem daha mı iyiydi?

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
Mutluluk benim için yaratılmışken, mutsuz olamam!
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Yıl 2017...
Herşeyin başladığı o yıl. 2017'ye kadar -en azından şimdiye nazaran- Türkiye güzel bir ülkeydi. Dolar 3 TL idi. 2017 yılında refarandum yapıldı. Yeni sistemi doğuracak olan bu referandum ezici bir farkla evet cevabı verildi. Tam tamına 25.157.463 seçmen... Eskiden Türkiye'de "Güç Ayrılığı" vardı. Ki bu şu demekti. Devlet üç kola bölünmüş haldeydi; Yasama, Yürütme ve Yargı.

Yasama, TBMM tarafından 'yasa' çıkarma;
Yürütme, İktidar ve bakanlar kurulu tarafından bu yasaları uygulama ve yönetme;
Yargı, bağımsız mahkemelerce bu yasalar dahilinde yargılama.

2017'deki referandum ile 2018'deki seçimlerde başbakanlık kaldırıldı. Devletin 3 kolu tek bir kola dönüştü ve o kol RTE'nin oldu. İşte herşeyin çöküşü alelen burada başladı.

Şimdi konuya geliyorum. Seçimden hemen sonra bu eski sistem geri gelmek zorunda! Hiç bir güç, Hiç bir iktidar tek başına yasaları belirleme yetkisine, yargılama yetkisine sahip olamaz! Bu sahiiplik sapkınlığı getirir. Demem o ki Lütfen vereceğiniz oyda bunu göz önünde bulundurarak verin. Unutmayın ki demokrasik bir ülkede c.başkanı tam anlamıyla sadece semboliktir.
Devleti 3 kurum yönetir. Bağımsız mahkemler, adaleti; TBMM, kanunları ve bakanlar kurulu (Ki bunun içinde 21 bakan var.), düzeni denetler.
Bakanlar kurulunun her bir bakanı kendi branşı dahilinde kararlar alır. Tüm bu bakanlıkları Başbakan denetler. Bu denetlemeler sonucu hiç kimse kaçak göcek işe kalkışmaz. Cumhurbaşkanı ise Meclis'in temsilcisi olarak MİLLETVEKİLLERİNCE SEÇİLİR. HALK CUMHURBAŞKANINI SEÇMEZ!
Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum. Sizce eski sisteme dönmeli miyiz?

@Kürşat Kütükçü @milenix @Besim Tibuk @Carl-S @Sirius Blackw @MematiBaş🚬 @2mApoo @İbrahim_Talha @KaganKK06 @SüleymanÇakır. @Halsiz @Letrion @Sagittarius @The Last Dragonborn @Furkan Karagülle @Hudzell @Sir Cem T-oker @Suwariba @Maykıl

Son düzenleme:

İbrahim_Talha

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,944
İsim
İbrahim Talha DEMİR
Bence eski sistem de iyi değildi. Çünkü milleti temsil eden TBMM'nin onayladığı karar da son söz cumhurbaşkanının oluyordu. İsterse onay veriyor isterse vermiyordu . Aynı zamanda cumhurbaşkanı seçilme de saçma kriterleri yüzüne benzetmek ne kadar doğru emin değilim ama fetret devri gibi zamanlar oluyor. Ülke lidersiz kalıyordu. Bence daha ideal bir sistem çıkarılabilir.

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Bence eski sistem de iyi değildi. Çünkü milleti temsil eden TBMM'nin onayladığı karar da son söz cumhurbaşkanının oluyordu. İsterse onay veriyor isterse vermiyordu . Aynı zamanda cumhurbaşkanı seçilme de saçma kriterleri yüzüne benzetmek ne kadar doğru emin değilim ama fetret devri gibi zamanlar oluyor. Ülke lidersiz kalıyordu. Bence daha ideal bir sistem çıkarılabilir.
Eski sistemde Cumhurbaşkanının veto yetkisi sınırlıydı. Cumhurbaşkanı meclis kararını 1 kez veto edebilirdi. Aynı karar meclisten yine geçerse Cumhurbaşkanının kararı reddetme hakkı ortadan kalkıyordu. Kanun Anayasa değişikliği teklifi ise Kanun tasarısını referandum ile halk oylamasına koyma hakkı vardı. Başka bir kanun ise Kararı onaylayıp daha sonra Anayasa Mahkemesine gidip kararın hukuka uygunluğuyla ilgili dava açabiliyordu. Siyasi çekişme yaratmamak için çoğu zaman Cumhurbaşkanı meclisin kararına saygı duyup onaylıyordu diye hatırlıyorum.(Kanun teklifini reddedip 2. sefer değişiklik uygulanmadan önüne geldiği zaman)

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Herseyi millet secti çilesinide millet cekicek
25 milyon salağın cezasını neden ben çekiyorum. TAbandan başlamak lazım da eğitmeye ama nasıl yapacağız. Evet oyu kullananların yüzde 99'u araştırmadan verdiklerini adım gibi biliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eski sistemde Cumhurbaşkanının veto yetkisi sınırlıydı. Cumhurbaşkanı meclis kararını 1 kez veto edebilirdi. Aynı karar meclisten yine geçerse Cumhurbaşkanının kararı reddetme hakkı ortadan kalkıyordu. Kanun Anayasa değişikliği teklifi ise Kanun tasarısını referandum ile halk oylamasına koyma hakkı vardı. Başka bir kanun ise Kararı onaylayıp daha sonra Anayasa Mahkemesine gidip kararın hukuka uygunluğuyla ilgili dava açabiliyordu. Siyasi çekişme yaratmamak için çoğu zaman Cumhurbaşkanı meclisin kararına saygı duyup onaylıyordu diye hatırlıyorum.(Kanun teklifini reddedip 2. sefer değişiklik uygulanmadan önüne geldiği zaman)
İşte bu tam olarak bu. 3 kol birbirine katılmadıklarında halk devreye giriyordu. işi bilenler yönetirdi. Bazen bunlar karara vaamazlardı. Ve yönetilen kesimden karar istenirdi. İşte bu demokrasi...

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Top Bottom