Neler Yeni

Evren hakkında münazara

Hefn

80+
Bu konu hakkında bir münazara gerçekleştirelim istiyorum, herkes evren hakkındaki düşüncelerini cümlelere tam anlamıyla yansıtabilirse güzel bir sohbet çıkabileceğini düşünüyorum.

Not: ''Allah yarattı'' tarzı söylemler yapacak olan troller uzak dursun.

Bura.K

80+ Silver
''Allah yarattı'' tarzı söylemler
"Felsefe" kategorisinin anlamını bilen birisinin böyle bir şey yazacağını düşünmüyorum.

Çoğu kişi Evrenin sonsuz olduğunu düşünür, ben sınırları olduğunu düşünüyorum. Evrenin dışında zamanın geçerli olmadığı da yüksek oranlı bir gerçek. Unutmayın, bir cisim ne kadar büyür, çevresini ne kadar geniş tutarsa; sonraki genişlemeleri o kadar yavaş ve uzun olur. Bu da en sonunda o cismi durdurmaya ve çöktürmeye kadar gider. Onun dışında çoğu dincinin savunduğu "Evren kusursuzdur" lafı var. Evren ve bütün varlıklar dahil hiçbir şey kusursuz değildir. Evren kaos halindedir. Ama Evren farklı boyutlarda olabilir. Mesela bizim görebildiğimiz boyut; bizim göremediğimiz ve farklı canlıların yaşadığı boyut gibi. Mesela 4. Boyutta yaşayan canlılar belki de 3. Boyutu algılayamıyorlar. Tabi bunların hepsi kurgusal. Ya da "Çoklu" ya da "Paralel Evren" teorisi de cabası. Bilime göre hiçbir şey sonsuz değildir. "Çoklu Evren" Teorileri de aynı şeyin mavisine çıkıyor. Paralel Evrenler Kurgusal Teorisine de fazla iyi bir gözle bakmıyorum, olacağını da düşünmüyorum. Çünkü o da aynı şeyin mavisine çıkıyor. Eğer şu an yaşadığımız Evrenin, paralel Evreni varsa, o Paralel Evrenin'de bir Paralel Evreni olması şart. Öyle öyle sonsuza kadar gider. Yukarıda "Bilime Göre 'Sonsuzluk' diye bir kavram yoktur" demiştim, yani bu kurgusal teoriye fazla yakınlaşmıyorum.

Bilmiyorum, bir paragrafta 3-4 konuya birden değindim. Sohbet buradan ilerler artık :D

Evren, madde veya enerji formunda varlıkların oluşturduğu aşırı geniş 4 boyutlu bir oluşumdur. İlk 3 boyut en-boy-yükseklik yâni geometrik boyutlardır. Sonraki 1 boyut ise zaman denilen kronolojik boyuttur. Evrenin nasıl ortaya çıktığının cevabı, bilimsel araştırma ile bulunamaz ve dolayısıyla o bir bilinemezdir, çünkü onun ortaya çıktığı başlangıç anından öncesi için bilimsel araştırma bir sonuç veremez. O kendiliğinden mi ortaya çıktı yoksa nasıl ortaya çıktı sorularının cevabı da bllimsel olarak verilemez, çünkü bilimsel araştırmanın dayanağı olacak tek bir ölçüm verisi bile elde edilemez. Konu sahibinin yasakladığı diğer açıklamanın ise ne doğruluğu ne de yanlışlığı bilimsel olarak gösterilemez.

xipl

80+
Bu konu hakkında bir münazara gerçekleştirelim istiyorum, herkes evren hakkındaki düşüncelerini cümlelere tam anlamıyla yansıtabilirse güzel bir sohbet çıkabileceğini düşünüyorum.

Not: ''Allah yarattı'' tarzı söylemler yapacak olan troller uzak dursun.
Dostum Evren big bang ile oluştu ateistler hep söylerdi madde ezelden beri var bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı beni allaha inandıran sebeblerden birisi big bang yani o big bang başlatan şey beni allaha götürüyor ve kuranda big bang ile ilgili ayet var
Enbiya 30.ayet
"inkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? hâlâ inanmayacaklar mı?"

Not:katılmadığınız yerlere yazabilersiniz yada yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri eğer doğru ise bende düşünceğimi değiştirirm böylece

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,977
Üyeler
154,162
Son üye
felina0
Top Bottom