Neler Yeni

French Press ile Nasıl Kahve Demlenir?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Malzemeler
  • French press
  • Filtre kahve
  • Tartı
Dikkat Edilecek Hususlar
Kullanacağımız oranı belirlememiz gerekir. 1:15 veya 1:16 ideal oranlar diyebiliriz. Tabi sizin damak tadınıza göre değişir. Bu oranlar? 1 gr kahveye 15 gr su demek.
Ben bu demlemeye istisna 1:21 oranını kullandım. Bu çok uçuk bir oran ve kahvenin tadını pek alamazsınız. Ama benim kullandığım kahve fakir kahvesi yani Jacobs Barista Edition Strong Roasted. 44.50 TL'ye BİM'den almıştım. Şöyle ki kahve strong roast olduğu için biraz acı. Bu acılığı azaltmak için su oranını yükselttim. 1:21 oranı benim iyi bir tat sundu bu kahve için. Fakat aşağıda belirttiğim en aşağıda belirttiğim kahveyi kullanacak olursanız 1:15-16 tavsiyedir.
7 gr kahveye 150 ml su kullandım.

Yapılışı
  • Tartıyı kullanarak daha nokta atışı sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanında bir tatlı kaşığı 3,5-4 gr şeklinde bir ölçü alabilirsiniz. French press'e kahveyi koyun.
  • Daha sonra kaynatılıp 2 dakika bekletilen (kahvenin yanmaması ve acılaşmaması için bu bekletme önemli) sudan 50-60 ml kadar tüm kahveyi ıslatacak kadar koyuyoruz. Şöyle bir çalkalıyoruz. 30 saniye bekliyoruz. Daha sonra geri kalan suyu koyuyoruz.
  • 4 dakika bekliyoruz. Daha yoğun bir kahve istiyorsanız 6 dakika bekleyebilirsiniz.
  • Daha sonra kaşıkla üstte biriken tortuları kırıyoruz. Küçük bir karıştırma hareketi yapıyoruz. Yani 1 2 defa tur döndürüyoruz. Daha sonra kaşıkla üstte kalan tortuları alıyoruz.
  • En son press'i indiriyoruz.
  • Bardağa boşaltabilirsiniz.
  • Afiyet olsun.
20220814_160152.jpg
Screenshot_20220814-160656_Gallery.jpg
Screenshot_20220814-161052_Gallery.jpg

Başlangıç İçin Kahve Önerileri

Çikolata, karamel, krema tatları:

Bitter çikolata, vanilya tatları:

Sütlü çikolata, fındık tatları:

French Press'in Handikapları

• Bardağınıza tortu geliyor. Temiz berrak bir bardağınız olmuyor.
  • Yağlı ve daha yoğun bir tat oluyor.
  • V60 ile karşılaştıracak olursak daha az aromatik tatlar elde ediyoruz.

Glass_Cat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
326
İsim
SANANE KARDEŞŞŞ
Denenir gibi. Bakarım. Evimde malzemeler var.

Glass_Cat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
326
İsim
SANANE KARDEŞŞŞ
Hocam mesajınızdan daha önce hiç denemediğinizi anlıyorum. Doğru mu anladım acaba?
Evet. Cahil mi oluyorum? Filtre kahve dışında neredeyse hiç farklı kahve içmem çünkü.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet. Cahil mi oluyorum? Filtre kahve dışında neredeyse hiç farklı kahve içmem çünkü.
Anlamadım. Hem filtre kahve dışında kahve içmem diyorsunuz hem de french press'te demleme yapmadım diyorsunuz. Ha makineniz mi var?

Glass_Cat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
326
İsim
SANANE KARDEŞŞŞ
Anlamadım. Hem filtre kahve dışında kahve içmem diyorsunuz hem de french press'te demleme yapmadım diyorsunuz. Ha makineniz mi var?
Filtre kahveyi benim yaptığımı söylemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet makinem var. Sanırım o.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Filtre kahveyi benim yaptığımı söylemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet makinem var. Sanırım o.
Hocam makineniz daha iyi değil midir french press'ten? Bir de hangi kahveyi kullanıyorsunuz?

Glass_Cat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
326
İsim
SANANE KARDEŞŞŞ
Hangi kahve derklen genellikle kahve dünyasından (her zaman) içerim. Kahve çikolata o tip şeyleri de yine oradan alırım. Evimde de bulunuyor filtre kahve. Hiç açılmamış. Filtre kahve dışında çokta kahve sevmediğimden kendim yapsam güzel olur sanırım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
280
İsim
Ali Güney
İlgilendiği Kategoriler
Buraya bakma.
Psikiyatrist özel işletmesi olan birinin sekleteri olmuşsunuzdur
.
6.jpg

O kişi DA Forumda tanıdığınız Alexa'dır.
9.jpg

Danışanı gelir ve Kahve götürmek için kahve hazırlarsınız.
Kahveyi götürürken bir şey eksik mi diye tedirgin olursunuz
Tam kahveyi verdiğiniz an 0,1 mg az koyduğunuzu anlarsınız.
Korkup kaçarak bir köşeye saklanırsınız.
Ve birden Alexa karşınızda belirir

1.jpg

Ama size kahveyi eksik malzemeyle yaptığınız için değil Kaçtığınız için kızar.
Rahatlarsınız.

100.jpg

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hangi kahve derklen genellikle kahve dünyasından (her zaman) içerim. Kahve çikolata o tip şeyleri de yine oradan alırım. Evimde de bulunuyor filtre kahve. Hiç açılmamış. Filtre kahve dışında çokta kahve sevmediğimden kendim yapsam güzel olur sanırım.
Hocam paranız varsa Clever Dripper veya Chemex veya V60 alın.

Glass_Cat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
326
İsim
SANANE KARDEŞŞŞ
Ben kendiminkini züccaciyeden almıştım. Beğenirsem kendi yaptığımı dediğiniz modellere göz gezdiririm.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Ben kendiminkini züccaciyeden almıştım. Beğenirsem kendi yaptığımı dediğiniz modellere göz gezdiririm.
Hocam bu saydıklarım french press değil dripper-pour over çözümleri. Kahve zevkinizi bambaşka bir seviyeye taşıyabilir. Bende V60 da var French Press de var. İkisi arasında bariz bir tat farkı olduğunu söyleyebilirim.

Şöyle ki kahvelerinizi Kahve Dünyası'ndan değil de benim söylediğim yerlerden almanız daha iyi olur. Bir de Sezy Coffee'de kahvekulubusezy koduyla 300 TL ve üzeri sepette %25 indirim var. Bu da demek oluyor ki 3 kahve alırsanız 1'i bedava. Ağustos son.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
929,041
Üyeler
145,306
Son üye
Pesdogrusu
Top Bottom