Neler Yeni

İnceleme HP Victus 15'in Fan hızını fullersek kaç dB bir ses ortaya çıkar

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
Dostlarım selamlar bugün HP Victus 15'in Fan hızını HP Omen Gaming Hub üzerinden fullersek kaç dB bir ses ortaya çıkar bunu inceliyoruz.

HP Victus 15'in 4 farklı kullanım modu var bunlar:
Eco
Quiet
Performance

Ben genelde performansda kullanıyorum arkadaşlar aşırı verimli çalışıyor lakin bu bilgisayarda bulunan zero fan teknolojisi için default eco veya quiet (en iyisi quiet) bu modları kullanabilirsiniz.

Fanlar AUTO dayken ses desibelimiz:

dB olarak 40 desibellik bir ses seviyemiz bulunuyor tabi ortamda benim muhabbet kuşlarım olduğu içinde böyle bir durum olabilir

Fanları Fullediğimizde ses desibelimiz:

Maksimum 77 dB ses seviyesini gördüm arkadaşlar ortalama 67 desibellik bir ses seviyesi ortaya çıktı

Detaylı İnceleme videosu:

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,348
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
77 desibel neymiş öyle :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Emirhan
Dostlarım selamlar bugün HP Victus 15'in Fan hızını HP Omen Gaming Hub üzerinden fullersek kaç dB bir ses ortaya çıkar bunu inceliyoruz.

Eco
Quiet
Performance

Ben genelde performansda kullanıyorum arkadaşlar aşırı verimli çalışıyor lakin bu bilgisayarda bulunan zero fan teknolojisi için default eco veya quiet (en iyisi quiet) bu modları kullanabilirsiniz.

dB olarak 40 desibellik bir ses seviyemiz bulunuyor tabi ortamda benim muhabbet kuşlarım olduğu içinde böyle bir durum olabilir

Maksimum 77 dB ses seviyesini gördüm arkadaşlar ortalama 67 desibellik bir ses seviyesi ortaya çıktı

HP Victuslarda Omen gaming hub dan veya herhangi bir yerden fanı fullesen bile tam son hızda çalışmıyor bunu kanıtlayabilirim. BİOS güncellemesi yap fanın çıkarttığı desibel ortalaması 80 'i geçeceğinden eminim. Normalde 7000rpm düzeyince çalışıyorsa BİOS update de 10.000 üstü çalışıyor .

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,348
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
HP Victuslarda Omen gaming hub dan veya herhangi bir yerden fanı fullesen bile tam son hızda çalışmıyor bunu kanıtlayabilirim. BİOS güncellemesi yap fanın çıkarttığı desibel ortalaması 80 'i geçeceğinden eminim. Normalde 7000rpm düzeyince çalışıyorsa BİOS update de 10.000 üstü çalışıyor .
10000 RPM var mıymış?

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
501
İsim
Ahmet Yıldırım

Eco
Quiet
Performance

Bende hp omen var quiet modu yok. Eco, balanced, performance modları var sadece. Ne yapmam gerek?

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Rahatsız edici değil ya alışıyor insan alıştıktan sonra hafif bir fan esintisi diyebiliriz :D
10k rpm ne demek hocam öyle bir şey imkansız :D
Bende hp omen var quiet modu yok. Eco, balanced, performance modları var sadece. Ne yapmam gerek?
hocam hp omen laptoplarda olan bazı özelliklerde hp victuslarda yok zero fan teknolojisi var mı laptopunuzda bir araştırın isterseniz model verirseniz bende bakabilirim

Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Emirhan
10000 RPM var mıymış?
Rahatsız edici değil ya alışıyor insan alıştıktan sonra hafif bir fan esintisi diyebiliriz :D

10k rpm ne demek hocam öyle bir şey imkansız :D

hocam hp omen laptoplarda olan bazı özelliklerde hp victuslarda yok zero fan teknolojisi var mı laptopunuzda bir araştırın isterseniz model verirseniz bende bakabilirim
hocam 10bin RPM de çalışıyor demek istemedim ,dedim ki normalde 7k rpm de çalışıyorsa bios update de 10k oluyor, hani aradaki farkı belirtmek için söyledim bunu. Omen gaming hubdan fulleyince fandan ses mi çıkıyor sanıyorsunuz bios update yapta bi görsene birden korkmuştum ilk kez bu durumla karşılaşınca(pc yi ilk kez açmıştım otomatik atmıştı yeni alınca).
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam 10bin RPM de çalışıyor demek istemedim ,dedim ki normalde 7k rpm de çalışıyorsa bios update de 10k oluyor, hani aradaki farkı belirtmek için söyledim bunu. Omen gaming hubdan fulleyince fandan ses mi çıkıyor sanıyorsunuz bios update yapta bi görsene birden korkmuştum ilk kez bu durumla karşılaşınca(pc yi ilk kez açmıştım otomatik atmıştı yeni alınca).
hp victuslarda neden herşeyden kısılmış ?
i5 12500h var işlemci 47-48 watt üstü görmüyor normalde 95 watt a kadar çıkması lazım nasıl çıkarılır onu da bilmiyorum gerçi
ekran kartı kısık 75w 3050ti
fanlar da dediğim gibi bir durum var, yanılıyor olabilir miyim hiç sanmıyorum çünkü gerçekten bunu normal kulakla bile farkedersiniz çok daha ses çıkardığını.
başka neler var bilmiyorum.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,348
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

hp victuslarda neden herşeyden kısılmış ?
i5 12500h var işlemci 47-48 watt üstü görmüyor normalde 95 watt a kadar çıkması lazım nasıl çıkarılır onu da bilmiyorum gerçi
ekran kartı kısık 75w 3050ti
fanlar da dediğim gibi bir durum var, yanılıyor olabilir miyim hiç sanmıyorum çünkü gerçekten bunu normal kulakla bile farkedersiniz çok daha ses çıkardığını.
başka neler var bilmiyorum.
Çünkü daha pahalıya Omen serisini de satmaları lazım :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Emirhan
Çünkü daha pahalıya Omen serisini de satmaları lazım :D
bu arada gerçekten yazdığım işlemciyi 95 watt değerine nasıl çıkarabilirim? yani en azından bir denemek istiyorum sürekli kullanım yapmak değil de ,bana ne kadar performans artışı sağlar mesela onu merak ediyorum ,ayrıca cinebench testlerim de çok çok düşük çıkıyor sebebi bu olsa gerek

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,348
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
bu arada gerçekten yazdığım işlemciyi 95 watt değerine nasıl çıkarabilirim? yani en azından bir denemek istiyorum sürekli kullanım yapmak değil de ,bana ne kadar performans artışı sağlar mesela onu merak ediyorum ,ayrıca cinebench testlerim de çok çok düşük çıkıyor sebebi bu olsa gerek
95W anlık boost diyorsan belki yazılımında vardır turbo modu. Ama o değeri kısıtladılarsa vardır bir sebebi :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Emirhan
95W anlık boost diyorsan belki yazılımında vardır turbo modu. Ama o değeri kısıtladılarsa vardır bir sebebi :D
performans modunda bile cinebench r23 de 47-48 watt görüyor ve fanlar full speed şekilde 100 dereceleri görüyor önce sonra 87-95 derece arası seyrediyor ,95 watt a çekebilsem bir şekilde yanar mı işlemci ( voltaj yükseltsem watt yükselir mi ayrıca)

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,348
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
performans modunda bile cinebench r23 de 47-48 watt görüyor ve fanlar full speed şekilde 100 dereceleri görüyor önce sonra 87-95 derece arası seyrediyor ,95 watt a çekebilsem bir şekilde yanar mı işlemci ( voltaj yükseltsem watt yükselir mi ayrıca)
Frekans kısar zaten o sıcaklıklar bile tehlikeli hiç uğraşma.

Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Emirhan

Eco
Quiet
Performance

bunların fabrika çıkışlı fanları kaliteli değil bu arada ,2 hp victus 16 sahibiyim ikisi de aynı özellikte ,i5 12500h 3050ti 8gb ddr5 ram 512ssd 16.1 inç ekran
2 laptopun da fanları ses yaptı 8 ay civarı sonra önce biri yaptı 1-2 ay sonra biri yaptı , ilk ses yapanı servise yolladım yollamadan önce içini açıp temizledim ,kendileri garanti bozulmaz dedi o şekilde uğraşmak istemedim göndermeye . Daha sonra temizlesem de nafile gönderdim 1 ay sonra geldi yurt dışından fan getirttiler ve getirttikleri fan farklıydı bayağıdır kullanıyorum hiç sorun olmadı hatta sesi de bir tık farklı daha hızlı dönüyormuş gibi sesi var

Frekans kısar zaten o sıcaklıklar bile tehlikeli hiç uğraşma.
hmm anladım teşekkürler, frekansı 45watt da bile kısıyor işlemcinin 16 çekirdeğinin 6 tanesi felan 4196Mhz de çalışıyor 4.5ghz bile görmedim hiç ,geri kalan çekirdekler 2100 civarı mhz değerlerinde seyrediyor

aklıma HP Victuslar ile gelen bilgileri burada paylaşacağım ki kullanacak kişiler kullanan kişiler veya almayı düşünen kişiler bilgilensin diye.
bir bilgi daha : hp victus 16 ların (15 ler de aynıdır tahminimce) ekran çerçevesi çok hassas ,diğer laptoplarda böyle değil kesinlikle köşelerden açmayın zamanla panelin kenarındaki çerçeve hafif kalkıyor bu da size saçma sapan sorunlar yaratabilir panelin kenarından ışık sızması gibi haberiniz olsun kız arkadaşım 6 ay kullandı birini ,kapağın hep kenarından açıyormuş dikkat etmedim çerçeve hafif kalkmıştı ben oturttum yerine sol üst köşeden ışık sızıyor artık hafif.

hp victusların şarj adaptörleri de çok ısınıyor ısı ölçerim yok 200watt lık adaptörleri var ve bu aşırı ısınıyor ne kadar sorun olur bilemiyorum ama ben aşağıya fotoğraf koyacağım demir bloğu üstüne koyuyorum sıcaklığı pasif şekilde alması için , ara sıra kontrol ettiğimde demir blok yanıyor . Bu sıcaklıklar sorun çıkarmasa bile adaptöre eminim ki sorun yaratacaktır uzun vadede. Eğer siz de kullanacaksanız veya kullanıyorsanız bir şekilde adaptörü de soğutmanız gerekebilir.
8908815204402.jpg

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
907,308
Üyeler
140,805