Neler Yeni

İNDİRME BAŞLATTIĞIMDA İNTERNET KESİLİYOR

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
Modemim yaklaşık 5 6 yıllık Türk Telekom'un standart modemlerinden ve şu sıralar özellikle indirme yaparken 3 4 dakikada bir internet kesiliyor ve yaklaşık 25 30 saniye sonra geri geliyor. Bu olay genelde indirme başlattığımda meydana geliyor. Acaba modem ısınıyor da mı kesiliyor diye modeme aktif fan taktım ve baya serin çalışıyor, sıcaklık konusunda bir problem yok acaba artık modem mi eskidi? Eğer öyleyse uygun fiyatlı modem önerir misiniz altyapım zaten çok hızlı değil 16mbit.

ThEagles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Berk
İnternet kesiliyordan kastın, indirme sıfıra düşüyor o mu? Yoksa modeme bakıyorsun, hat mı gidiyor?

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İnternet kesiliyordan kastın, indirme sıfıra düşüyor o mu? Yoksa modeme bakıyorsun, hat mı gidiyor?
DSL ışığı yanıyor ama internet ışığı 20 30 saniyeliğine kırmızıya dönüyor o sıra internet kesiliyor ve 20 saniye sonra geri yeşile dönüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Modemim yaklaşık 5 6 yıllık Türk Telekom'un standart modemlerinden ve şu sıralar özellikle indirme yaparken 3 4 dakikada bir internet kesiliyor ve yaklaşık 25 30 saniye sonra geri geliyor. Bu olay genelde indirme başlattığımda meydana geliyor. Acaba modem ısınıyor da mı kesiliyor diye modeme aktif fan taktım ve baya serin çalışıyor, sıcaklık konusunda bir problem yok acaba artık modem mi eskidi? Eğer öyleyse uygun fiyatlı modem önerir misiniz altyapım zaten çok hızlı değil 16mbit.
Ekran Görüntüsü (4).pngşu şekil bir bildirim alıyorum o sırada

ThEagles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Berk
DSL ışığı yanıyor ve internet ışığın kırmızıya dönüyorsa, IP düşüyor demektir. Bu sadece indirme sırasında oluyorsa, ya modem kaldırmıyor ya da hattın bakır diye tahmin ediyorum, bakır kablonda( ya da sana gelen kabloda) sorun var.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,985
İsim
Sinan Aba
Hat değerlerin iyi değil demek ki. Hat değerlerine bak kötüyse snr margin yükselt internet biraz yavaşlar ama kopma olmaz (modemin destekliyorsa değiştirebilirsin)

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
DSL ışığı yanıyor ve internet ışığın kırmızıya dönüyorsa, IP düşüyor demektir. Bu sadece indirme sırasında oluyorsa, ya modem kaldırmıyor ya da hattın bakır diye tahmin ediyorum, bakır kablonda( ya da sana gelen kabloda) sorun var.
hattın bakır olmasından kaynaklansaydı daha önce de bu sorunu yaşayacağımı düşünüyorum ama daha yeni yaşamaya başladım o zaman sanırım sorun modemde

Hat değerlerin iyi değil demek ki. Hat değerlerine bak kötüyse snr margin yükselt internet biraz yavaşlar ama kopma olmaz (modemin destekliyorsa değiştirebilirsin)
değerler bu şekilde

Ekler

• Ekran görüntüsü 2023-12-14 152853.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-14 152853.png
    13.2 KB · Hit: 35

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,985
İsim
Sinan Aba
hattın bakır olmasından kaynaklansaydı daha önce de bu sorunu yaşayacağımı düşünüyorum ama daha yeni yaşamaya başladım o zaman sanırım sorun modemde

değerler bu şekilde
  • 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.
Seninki sınırda kalmış. Modem destekliyorsa değerleri yükselt düzelir. Aynısı benim başıma geldi bu şekilde düzeltmiştim

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
  • 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.
Seninki sınırda kalmış. Modem destekliyorsa değerleri yükselt düzelir. Aynısı benim başıma geldi bu şekilde düzeltmiştim
biraz araştırdım sanırım destekliyor. iyi seviyesine çıkartabilmem için hızı ne kadar düşürmem gerekir zaten 16mbit alıyorum hızı, ya da deneyerek deneme yanılmayla mı bulacağım doğru aralığı

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,985
İsim
Sinan Aba
biraz araştırdım sanırım destekliyor. iyi seviyesine çıkartabilmem için hızı ne kadar düşürmem gerekir zaten 16mbit alıyorum hızı, ya da deneyerek deneme yanılmayla mı bulacağım doğru aralığı
Dostum valla ben netten bulmuştum biri yapmıştı aynısını yaptım. O değeri 14 filan yap yeter, 16'dan çok düşmez 13-14'e düşür diye düşünüyorum.

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
Dostum valla ben netten bulmuştum biri yapmıştı aynısını yaptım. O değeri 14 filan yap yeter, 16'dan çok düşmez 13-14'e düşür diye düşünüyorum.
deneyeceğim şimdi

bununla uğraşmak yerine iss yi arayıp internet hızını düşürtsem snr yükselmez mi peki

Son düzenleme:

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,985
İsim
Sinan Aba
deneyeceğim şimdi

bununla uğraşmak yerine iss yi arayıp internet hızını düşürtsem snr yükselmez mi peki
Onu bilmiyorum dostum dene şansını

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
deneyeceğim şimdi

ve modemin eskimesi de buna neden olur mu yeni modem alsam yükselir mi snr margin değeri

erdemzzd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Erdem Özdemir
iss yi aradım internet kopukluğu için uzaktan bi güncelleme yaptılar ve snr değerleri 12ye çıkarıldı şuan yaklaşık 45 dakikadır indirme yapıyorum ve herhangi kopukluk olmadı ve internet hızım da düşmedi. teşekkürler iyi forumlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,036
Üyeler
141,079
Son üye
mustafa özsüt
Top Bottom