Neler Yeni

Korsan oyun sizce gerçekten günah mı tartışalım

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,258
İsim
Ahmet Sevinç
bu hükümetin cezasını kimse kusura bakmasın ben ödeyemem zaten gençliğimiz yandı , ben şahsen bu konuda ne günah ne de sevap olduğunu düşünüyorum ne de olsa bu hükümeti biz seçmedik veya dua etmedik ama cefasını bizim çekmemiz ne kadar haktır ? ama öbür yandanda kul hakkı felan vs. var ben o yüzden ortada bir mesele olduğunu düşünüyorum

Existentia

80+ Silver
hocam bu çok ikiye ayılan bir konu fikriniz için teşekkür ederim ama kişiden kişiye değişir
Değişmez yazılımcı olarak bu saçmalığa günah değildir diyen enayiler ne yaşıyor merak ediyorum ortada bir hizmet ve bir ürün oldugu sürece suçtur hak yemektir hak edilen gelirden mahrum kalmadır kanunen de dini açıdan da suçtur aksi yok kullanan kullansın ama buraya gelip günah degildir demek enayiliktir

Ekmel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ekmel Akkurt
İmam bey bakın herkes müslüman değil ve inanmıyor. Yorumunuzu doğru bir şekilde yapınız. Siz dinen günah olduğunu söylüyorsunuz peki inanmayan adam ? Bu adama korsan oyun oynama günah diyebilir misin ? Veya şöyle diyebilir miyiz neden oyunlar bizim ülkemiz de bu kadar pahalı sebebi ve buna sebep olanlar kimler ? Steam oyun plartformu neden Türkiye de dolar kuruna geçti sizce ? Peki şimdi soruyu toparlayıp tekrar soruyorum. Ekonominin bu derece kötüleşmesi ve buna bağlı olarak dolar euro kurunun artması ve yine buna bağlı olarak fiyatların bu derece yükselmesi, demek birilerinin kul hakkı yediğinin göstergesi demek değil midir ? Peki bu durumda bizler korsan oyun oynamak zorunda kalıyorsak bu duruma bizi ya da bizleri iten bir şey var. Siz maalesef henüz işin ehli değilsiniz. İşin ehli olmuş olsaydınız yapılan yorumları yargılamak yerine en baştan neden millet korsan oyun oynar, bunun yapılma sebebi ve yapmaya iten şey nedir diye açıklama yapardınız. Lütfen öncelikle biraz bu konu hakkında araştırma yapın ki sadece konuyu dini yönden konuşmak yerine sebep sonuç ilişkisi şeklinde açıklayın.

EDİT:
Alıntıyı görüntüle

Bu arada sayın hocam yurt dışından vergisiz kaçak telefon almak çok büyük günahtır ve devlete zarar vermektir. Bilginiz olsun.
Öncelikle inanmayan birisi için helal midir konusuna siz açıklama yapabilirsiniz
ben islami açıdan konuyu ele aldım ve muhatap kabul ettiğim kişiler Müslümanlar,müslüman olmayan adam neden helali haramı sorsun ?

İkincisi Kimse oyun oynama mecburiyetinde değil oyun can sıkıntısı için oynanır peki o oyunu oynama konsunda bile onlarca ihtilaf(farklı görüş) varken siz oyunu helal görüp üstüne korsan oyunu yani milletin emek verip sattığı bir nevi bir ürünü haksız yere elde etmeye çalışıyorsunuz

Üçüncüsü benim işimin ehli olup olmadığımı yanında okuduğum tüm hocalarımdan,verdiğim bilgilerin doğruluğunu araştırmaya ve okumaya gücünüz yeterse fıkıh kitaplarından ulaşabilirsiniz fıkıh sizin aklınız ile hareket etmez

Dördüncü ve son konu ise evet vergi kaçakçılığı konusunda da ihtilaf olmasıyla beraber dediğiniz gibi vergi kaçırmak caiz bir iş olmayabilir
Peki ben burda vergi kaçırmaktan mı bahsettim devletin izin verdiği kadar ürün alıp getirme ve kullanma hakkımı kullanıyorum bu da benim en doğal hakkım örnek verecek olursam devlet yurt dışından 3 paket sigara getirme hakkı veriyor ben 4 paket getirirsem vergi kaçırmış olurum ama ben 3 paket getirirsem vergi kaçırmış olmam devletimiz yolcu beraberinde sadece 1 telefon izni veriyorsa ve bende bu telefonu gidip yurt dışından alıp kayıt ettirmezsem Kayıtsız cihaz kullanmış oluyorum kaçak cihaz kullanmış olmuyorum
Şimdi şöyle bir şey diyebilirsiniz neden bu kadar uzattın konuyu diye bilmeyen arkadaşlar konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olsunlar diye bu konuyu bu kadar uzatıyorum daha da uzatırdım ama kitaplarda da dediği gibi anlamak isteyene bir örnek versen de yeterdir anlamak istemeyene tevrat'ı da zeburu da okusan boştur onun için bilmediğiniz konularda lütfen yorum yapmayın kendi aklınızla hüküm vermeyin tartışacağınız konu hakkında Birazcık bilgi sahibi olmak için en azından açıp o ilim dalından olan kitapları okuyun hayırlı günler dilerim

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Cevap aslında çok basit tabii ki de haram. Sonuçta para ile satılan bir eseri bedavaya elde etmiş oluyorsun. Bu kul hakkına girer kul hakkı da haramdır. Evet kendim de bu harama dahil oluyorum TR oyun fiyatları benim ekonomimi fazlasıyla sarsıyor.

Krom

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,371
İsim
Krom
Rdr2’ye 60 dolar vereceğime o 60 doları işime yatırırım oyun hesap satış sektörüne girerim, rdr2yi öyle oynarım. (= 20₺ vermek)

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,152
İsim
Sarp Yılmaz
Ya kardeşim hangi foruma girsem şu saçma konu var. Kardeşim parası olan adam alsın oynasın olmayan adam ne yapacak tabi ki de korsana yönelecek. Yukarıda da bir arkadaş yazmış oyunlar 50-100 TL arası oldu da biz mi almadık. Bende korsan oynamak istemiyorum ama ne yapalım mecburuz. Technopat de bu konu çok büyük tartışılıyor özellikle. Korsan oyun oynayanlara veya korsan oyun hakkında bir soru soran olduğun da vatan haini muamelesi yapma derecesine geliyorlar. Cidden gereksiz bir tartışma konusu.
kelime kelimesine katılıyorum (y)(y)(y)(y)

Ekmel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ekmel Akkurt
İmam bey bakın herkes müslüman değil ve inanmıyor. Yorumunuzu doğru bir şekilde yapınız. Siz dinen günah olduğunu söylüyorsunuz peki inanmayan adam ? Bu adama korsan oyun oynama günah diyebilir misin ? Veya şöyle diyebilir miyiz neden oyunlar bizim ülkemiz de bu kadar pahalı sebebi ve buna sebep olanlar kimler ? Steam oyun plartformu neden Türkiye de dolar kuruna geçti sizce ? Peki şimdi soruyu toparlayıp tekrar soruyorum. Ekonominin bu derece kötüleşmesi ve buna bağlı olarak dolar euro kurunun artması ve yine buna bağlı olarak fiyatların bu derece yükselmesi, demek birilerinin kul hakkı yediğinin göstergesi demek değil midir ? Peki bu durumda bizler korsan oyun oynamak zorunda kalıyorsak bu duruma bizi ya da bizleri iten bir şey var. Siz maalesef henüz işin ehli değilsiniz. İşin ehli olmuş olsaydınız yapılan yorumları yargılamak yerine en baştan neden millet korsan oyun oynar, bunun yapılma sebebi ve yapmaya iten şey nedir diye açıklama yapardınız. Lütfen öncelikle biraz bu konu hakkında araştırma yapın ki sadece konuyu dini yönden konuşmak yerine sebep sonuç ilişkisi şeklinde açıklayın.

EDİT:
Alıntıyı görüntüle

Bu arada sayın hocam yurt dışından vergisiz kaçak telefon almak çok büyük günahtır ve devlete zarar vermektir. Bilginiz olsun.
Cevap verdim forum reddetti
Yazdıklarımın kısaca özeti olarak şunları söyleyeyim Birincisi benim muhatap olduğun kişiler Müslümanların Müslüman olmayana helal haram zaten önemli değil Ben bir imam olarak Müslümanları muhattap kabul ediyorum ve bu konuyu açan arkadaş da Müslüman olduğunu size belirtmiş İkincisi de benim yurt dışından telefon getirmem devletin bana verdiği bir hak telefonun yanından Sigarayı da Çayı da getirebilme hakkın var haklarını bilmiyorsan ve insanlara iftira atmak senin için çok kolaysa sen bildiğin yolda yürümeye devam et sana açıklayacak veya sana anlatabilecek herhangi bir bilgi bende yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Haramsa yeriz sıkıntı yok (y)

Bunlar çakma imam hahahahaha
Din ile ilgili ne kadar bilginiz var ki bana bu şekilde iftira atıyorsunuz ahiret inancınız varsa haberiniz olsun hakkım size helal değildir

O zaman çakma ayakkabı da haram
Çakmayı orijinal diye satmak zaten günah ama orjinal çakma ürünler bilinir bu yüzden aynı şey değiller kendi aklınız ile hüküm vermeyi örnekleri birbirine benzetmeyi bırakın
Bu sözlerinizin devamı islam dininin koyduğu kanunlara karşı gelmeye giderse din dairesinden çıkarsınız lütfen dikkatli olalım

Son düzenleme:

ege001

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,848
İsim
ege erdem demirelli
Korsan morsan. Beles gorursem affetmem virus pahasina yapistiririm aga :D

kemal k.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
Kemal
Emek hırsızlığı falan filan yapacak bişey yok çünkü çok pahalilar her yerde korsan peki sen oyunu kafaya takıyorsun sokaklarimizdaki esnaflarimizin yaptığı ticaretin ne kadarı helal ? Hiç düşündün mü

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
962,829
Üyeler
151,955
Son üye
edxcrv
Top Bottom