Neler Yeni

Kripto paralar haram mı?

Bergee

80+ Silver
Kripto Para cidden çok emek isteyen bir iş, acilen bu düşünceden kurtulmalısın.
İnsanlar kafa patlatıyor o paraları kazanacağız diye, sanıldığı kadar kolay değil.
Hocam :D Bunu ben söylemiyorum o mesajımda ironi var her şeye haram diyen hocalar için orada gülerek yazdım zaten :D

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
980
İsim
Kaira Bilgic
TÜGVA grubuna millet faydalansın diye COINBASE VE bitci airdroplarının haberini gönderdim. Başkan sildirdi. Haram dedi.

Ben de dedim ki. Gelecek bunlar. Kağıt para falan kalkacak. Bu sistemler ile sağlık, ulaşım, harcama vesaire alanlarında yenilik yapılacak.
Dolar ne ise bu da o. Sadece fiziksel değil.
Büyük din alimleri bile kesin haram diyemezken onun direkt haram demesi bana pek etkili olmadı.
Şimdi haklı mıyım değil miyim?
Tamamen boş yapmış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şöyle bir açıklama getireyim konuya bizim diyanet vakfını çok dikkate almamanı öneririm gerçekten çok boş konular hakkında tamamen bilinçsizce fetva veriyorlar. Borsalar haram diyemezsin neden? Çünkü bunun için bir emek gerekiyor hop btc attım 10K Dolar geldi bana 20K Dolar diye bir mantık yok veya faiz şeklinde işlemiyor. Arkasında büyük analizler ve emek dönüyor airdroplar ise şöyle bir şey çekiliş gibi düşünebilirsin ama bu çekilişte katılan herkes veya sınırlı sayıdaki herkes kazanıyor bundan dolayı buna haram veya caiz değildir demelerin sebepleri konu hakkında derinlemesine bilgileri olmadığı için tamamen duydukları veya başkaları tarafından söylenmesini istediği şeyleri söylüyorlar yüzden ciddi almanı önermiyorum ki ben bir öğrenciyim bana para lazım devlet bana yardımcı olmuyor bende airdrop kovalıyorum madem bu kadar caiz değil diyip müslüman devlet xd diyorlar ya o zaman yardımcı olsunlar en azından böyle para kovalama derdimiz ortadan kalkar

Önceki yazılanları okumadan yazıyorum
Kripto paralar haram yada helal diyemeyiz tam olarak ama haram olduğu kanaatindeyim çünkü kriptolarin arkasında duran bir devlet yada belli bir kurum yok
Yani bir güvence yok ama altında Her turlu paranı verebilecek bir devlet var
bu nasıl bir yorum ya xd bir birimin helal yada haram olması için arkasında devletin mi olması gerekiyor?

@Alexa o bahsettiğin başkanla tanışmayı çok isterim mümkün mü? Çünkü bu denli bir yere gelip boş bir kafayla nasıl oraya çıkmış anlamadım biraz bilgi verelim

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
@Alexa o bahsettiğin başkanla tanışmayı çok isterim mümkün mü? Çünkü bu denli bir yere gelip boş bir kafayla nasıl oraya çıkmış anlamadım biraz bilgi verelim
Hayır, mümkün değil. Hem gerek de yok. @DOGANALPASLAN 'ın cevaplarını onlara ileteceğim.

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Abdurrahman
Tamamen boş yapmış

Şöyle bir açıklama getireyim konuya bizim diyanet vakfını çok dikkate almamanı öneririm gerçekten çok boş konular hakkında tamamen bilinçsizce fetva veriyorlar. Borsalar haram diyemezsin neden? Çünkü bunun için bir emek gerekiyor hop btc attım 10K Dolar geldi bana 20K Dolar diye bir mantık yok veya faiz şeklinde işlemiyor. Arkasında büyük analizler ve emek dönüyor airdroplar ise şöyle bir şey çekiliş gibi düşünebilirsin ama bu çekilişte katılan herkes veya sınırlı sayıdaki herkes kazanıyor bundan dolayı buna haram veya caiz değildir demelerin sebepleri konu hakkında derinlemesine bilgileri olmadığı için tamamen duydukları veya başkaları tarafından söylenmesini istediği şeyleri söylüyorlar yüzden ciddi almanı önermiyorum ki ben bir öğrenciyim bana para lazım devlet bana yardımcı olmuyor bende airdrop kovalıyorum madem bu kadar caiz değil diyip müslüman devlet xd diyorlar ya o zaman yardımcı olsunlar en azından böyle para kovalama derdimiz ortadan kalkar

bu nasıl bir yorum ya xd bir birimin helal yada haram olması için arkasında devletin mi olması gerekiyor?

Aşının arkasında devlet olmasa isteyen yapsın istemeyen yapmasın dese kim aşı olurdu? Devlet bir isin arkasında yoksa o iş tehlikelidir NOKTA.

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
980
İsim
Kaira Bilgic
Aşının arkasında devlet olmasa isteyen yapsın istemeyen yapmasın dese kim aşı olurdu? Devlet bir isin arkasında yoksa o iş tehlikelidir NOKTA.
:D ? Dostum sen biraz fazla devletçi olmuşsun gel sana öğreteyim burada aşıyı örnek vermen öncelikle çok saçma nedeni şu

1- Aşı global bir hastalık için yapılıyor
2- Aşıyı bulaştırırsan insanları ölüme kadar sürükleyebilirsin ki inandığını varsayıyorum bunu bilerek yaptığın için herkesi öldürdüğünü varsayarak sana günah yazılıyor
3- Aşının arkasında tabi devlet olacak çünkü gidip ne vurulduğunu bileceksin ve onun sabit bir ücreti vs si olacak ki herkes ücretsiz veya belli bir ücretle aşır vurulsun yoksa ali eczane 10tlye yapıyor ayşe eczane 100tl ye yapıyor muhabbeti olurdu

Ekstra olarak coinlerin zaten olayı tamamen "bağımsız" olmak üzerine kurulu konu hakkında fikrin yoksa araştırıp cevap ver ve bana o şekilde NOKTA filan yazma çünkü acınası halde gözüktüğünü belirtmek zorunda kalıyorum kalbini kırmak istemem ama bu şekilde konuşman hoş değil

Hayır, mümkün değil. Hem gerek de yok. @DOGANALPASLAN 'ın cevaplarını onlara ileteceğim.
Tüh üzdü beni yine de saol

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam başımızı yakma şimdi :')
Hocam, gidip de "forum.donanimarsivi.com sayfasında DOGANALPASLAN kullanıcı isimli şahıs bana bunlar söyledi ben de size söylüyorum demeyeceğim". Yanmaz. Hem öyle desem bile demem mantıksız olur yine yanmaz.

Eggg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Ege Uzun
Coinler genelde hırsız dolandırıcılar insan kaçakçıları vs kullandığı para çünkü izlenemiyor. Zaten bu kadar değerli olma sebebi de illegal işlerde kullanılması. Ayrıca bunu kumar olarak alan çok var o da ayrı konu

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Coinler genelde hırsız dolandırıcılar insan kaçakçıları vs kullandığı para çünkü izlenemiyor. Zaten bu kadar değerli olma sebebi de illegal işlerde kullanılması. Ayrıca bunu kumar olarak alan çok var o da ayrı konu
Hocam olayın bu kısmı da var. Biz bu paraları aldıkça trafik de çoğalıyor. Yardım etmiş olmuyor muyuz? Bu dinen sıkıntı olur mu?

Eggg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Ege Uzun
Faiz sistemi haram ise bu da haram çünkü aynı mantık hiçbir emek olmadan paralarını katlıyor herkes. Her şey haram düşününce :D Kızların seslerini duyurması haram :D Karşı cinse bakmak haram :D

Edit: Oğlum niye yanlış anlıyorsunuz olayı hacı hocalara kalsa hepsi günah haram anlamında kullandım gülücük atıyorum özellikle ki anlayın diye linçleniyoruz :D
Başkalarının inancıyla dalga geçme kendin inanmıyorsan bile. Yaşantın farklı diye olanı söyleyenlere yobaz vs diyeceğine araştır.

Bergee

80+ Silver
Başkalarının inancıyla dalga geçme kendin inanmıyorsan bile. Yaşantın farklı diye olanı söyleyenlere yobaz vs diyeceğine araştır.
Kime yobaz demişim :D :D Kafayı mı yedin :D Ayrıca elhamdülillah müslümanım...

Eggg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Ege Uzun
arkasında bir devlet veya kurum olmadığı için uzak durmak lazım.
Hocam olayın bu kısmı da var. Biz bu paraları aldıkça trafik de çoğalıyor. Yardım etmiş olmuyor muyuz? Bu dinen sıkıntı olur mu?

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,048
İsim
umut şahin
TÜGVA grubuna millet faydalansın diye COINBASE VE bitci airdroplarının haberini gönderdim. Başkan sildirdi. Haram dedi.

Ben de dedim ki. Gelecek bunlar. Kağıt para falan kalkacak. Bu sistemler ile sağlık, ulaşım, harcama vesaire alanlarında yenilik yapılacak.
Dolar ne ise bu da o. Sadece fiziksel değil.
Büyük din alimleri bile kesin haram diyemezken onun direkt haram demesi bana pek etkili olmadı.
Şimdi haklı mıyım değil miyim?
ne haramı knkm mesela altın alsan veya doları 5tl iken aldıysan ve değer kazandıysa bunlardamı haram akıl var mantık var haram değil merak etme

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,938
Üyeler
147,245
Son üye
inventorman
Top Bottom