Neler Yeni

Mavi Ekran %100 olmadan kapanıyor ve Win açılmıyor

Kontfire

80+ Silver
Arkadaşlar laptopum son 3 gündür yaklaşık 15 dk da bir mavi ekran veriyor ve sebebini bilmiyorum.

Mavi ekran %100 olmadan kendiliğinden laptop kapanıyor ve ekrana ekteki gibi bir yazı geliyor. Sonra kapatma tuşundan kapatıyorum ve yeniden açıyorum, Windows açılıyor fakat 15 dk sonra yine aynı senaryo.

Mavi ekran tam dolmadığı için de minidump dosyası gözükmüyor.( Kurtarma seçeneklerinden aktif)

Ne yapacağım yardımcı olursanız çok sevinirim. Elim ayağım bu Laptop çünkü mülakatlara giriyorum sürekli.

Edit: BİOS'dan Boot Priorities'e girdim. Boot option #1 de Harddisk seçili. Fakat Windows SATA SSD ye kurulu. SSD yi seçemiyorum buradan. (Ek olarak koyuyorum fotuyu)

Edit2: Artık laptop açılırken direkt Reboot sayfası geliyor(ekteki gibi). Yani açılmıyor artık Windows :(.

Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mehmet Yılmaz @DerratiX bu konularda bilgilisiniz diye hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam

Ekler

• IMG_20220527_111203.jpg
    IMG_20220527_111203.jpg
    2.1 MB · Hit: 49
  • IMG_20220527_120529.jpg
    IMG_20220527_120529.jpg
    3.8 MB · Hit: 43
  • IMG_20220527_122549.jpg
    IMG_20220527_122549.jpg
    2.7 MB · Hit: 38
Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin
Arkadaşlar laptopum son 3 gündür yaklaşık 15 dk da bir mavi ekran veriyor ve sebebini bilmiyorum.

Mavi ekran %100 olmadan kendiliğinden laptop kapanıyor ve ekrana ekteki gibi bir yazı geliyor. Sonra kapatma tuşundan kapatıyorum ve yeniden açıyorum, Windows açılıyor fakat 15 dk sonra yine aynı senaryo.

Mavi ekran tam dolmadığı için de minidump dosyası gözükmüyor.( Kurtarma seçeneklerinden aktif)

Ne yapacağım yardımcı olursanız çok sevinirim. Elim ayağım bu Laptop çünkü mülakatlara giriyorum sürekli.

@Mehmet Yılmaz @DerratiX bu konularda bilgilisiniz diye hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam
İçindeki depolama birimi (HDD/SSD) gidici olabilir.

Kontfire

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İçindeki depolama birimi (HDD/SSD) gidici olabilir.
Öyle deme ya :( verileri nasıl kurtaracağım 15 dk da kapanıyor bir de

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Biosa girebiliyor musun? Isınma sorunu var mıydı?

Güvenli modda açmayı denedin mi?

Kontfire

80+ Silver
Biosa girebiliyor musun? Isınma sorunu var mıydı?

Güvenli modda açmayı denedin mi?
Hocam bios a girdim. Ben de hem SSD var hem HDD var, Windows SSD ye kurulu. Boot sekmesinde Boot priorities kısmında HDD seçili gözüküyor bu normal mi? Isınma sorunu yoktu.

Ekler

• IMG_20220527_120529.jpg
    IMG_20220527_120529.jpg
    3.8 MB · Hit: 30

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Laptopun arkasını aç ssd'yi bul ve çıkar tak yap. (Laptop bataryasını çıkar ve prizden sök bu işlemi yaparken).
SSD'yi görmüyor sistem. Yerinden oynamış olabilir.

Eski bir sistem mi vardı içinde? Yani CSM açmışsınız . Eğer UEFİ windows kuruluysa SSD'de o yüzden görmüyor olabilir. Launch csm kısmını disable yapabilirsiniz. Ya da bios mode gibi bir ayar varsa oradan yalnızca UEFİ seçebilirsin.

Kontfire

80+ Silver
Laptopun arkasını aç ssd'yi bul ve çıkar tak yap. (Laptop bataryasını çıkar ve prizden sök bu işlemi yaparken).
SSD'yi görmüyor sistem. Yerinden oynamış olabilir.

Eski bir sistem mi vardı içinde? Yani CSM açmışsınız . Eğer UEFİ windows kuruluysa SSD'de o yüzden görmüyor olabilir. Launch csm kısmını disable yapabilirsiniz. Ya da bios mode gibi bir ayar varsa oradan yalnızca UEFİ seçebilirsin.
İkinci dediklerinizi şimdi deneyeyim hocam. Eski sistem derken win10 var tam neyi kastettiniz anlayamadım. CSM ayarlarını kurcalamamıştım(1 yıl önce bir arkadaşıma SSD taktırıp formatlattirmiştim) . Bu arada Boot Override kısmında SATA gözüküyor sanırım değil mi

Ekler

• 16536428988002240036124330438186.jpg
    16536428988002240036124330438186.jpg
    2.1 MB · Hit: 22

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
SSDniz M.2 mi yoksa Sata SSD mi ?
Windowsu kurarken ya yeni UEFI teknolojiyle kurarsınız ya da eski Legacy/CSM ile kurarsınız. Kurduğunuz windowsa göre biostan bu ayarı değiştirmeniz gerekir.
SSD'yi çıkarıp taktınız mı? Laptop modeli nedir?
Evet boot'u HDD'den yapmaya çalışıyor ssd görmediği için. Eğer verileriniz HDD içindeyse onu başka bir laptopa ya da masaüstüne takıp verilerinizi ondan alabilirsiniz.

Kontfire

80+ Silver
SSDniz M.2 mi yoksa Sata SSD mi ?
Windowsu kurarken ya yeni UEFI teknolojiyle kurarsınız ya da eski Legacy/CSM ile kurarsınız. Kurduğunuz windowsa göre biostan bu ayarı değiştirmeniz gerekir.
SSD'yi çıkarıp taktınız mı? Laptop modeli nedir?
Evet boot'u HDD'den yapmaya çalışıyor ssd görmediği için. Eğer verileriniz HDD içindeyse onu başka bir laptopa ya da masaüstüne takıp verilerinizi ondan alabilirsiniz.
Eksik bilgi vermişim haklısınız. SATA SSD takılmıştı ve formatlanmisti 1 yıl önce.
-Asus x550vx
SSD yi çıkarıp takmak için gerekli aparatlarım yok maalesef, sipariş vereceğim Pazartesi gelir en erken.
Windows SSD'ye kurulu, bu hata geldiğinde kapatıp açtığımda Win. normal açılıyor 10 dk sıkıntı olmuyor sonra mavi ekran geliyor. Yani SSD'yi görmese Windows sıkıntısız açılabilir mi hocam bilmediğimden soruyorum.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Eksik bilgi vermişim haklısınız. SATA SSD takılmıştı ve formatlanmisti 1 yıl önce.
-Asus x550vx
SSD yi çıkarıp takmak için gerekli aparatlarım yok maalesef, sipariş vereceğim Pazartesi gelir en erken.
Windows SSD'ye kurulu, bu hata geldiğinde kapatıp açtığımda Win. normal açılıyor 10 dk sıkıntı olmuyor sonra mavi ekran geliyor. Yani SSD'yi görmese Windows sıkıntısız açılabilir mi hocam bilmediğimden soruyorum.
Hayır açılamaz windows yüklü ssd'yi görmese. O zaman 10 dk içinde verilerinizi kurtarmaya bakın ssd'den. HDD'ye dokunmasanız da olur. SSD'ye format atarsınız HDD aynı kalır.
Arama yerine sistem bilgisi yazıp çıkan sayfada bios modu uefi mi yazıyor sizde de?
1653644513332.png

Bir de aygıt yöneticisinden disk sürücüleri kısmının ekran görüntüsünü atın.

SSD'yi çıkarıp takmak için tek ihtiyacınız olan şey tornavida bu arada :)

Kontfire

80+ Silver
Hayır açılamaz windows yüklü ssd'yi görmese. O zaman 10 dk içinde verilerinizi kurtarmaya bakın ssd'den. HDD'ye dokunmasanız da olur. SSD'ye format atarsınız HDD aynı kalır.
Arama yerine sistem bilgisi yazıp çıkan sayfada bios modu uefi mi yazıyor sizde de?
Alıntıyı görüntüle

Bir de aygıt yöneticisinden disk sürücüleri kısmının ekran görüntüsünü atın.

SSD'yi çıkarıp takmak için tek ihtiyacınız olan şey tornavida bu arada :)
Bilgisayar açılmıyor artık direkt reboot ekranı geliyor. Gitti veriler :(
Evdeki tornavidalarin ucu büyük olunca bir an uymaz sanmıştım da şimdi deneyeyim hocam.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Bazı laptoplarda komple arkayı sökmenize gerek yok. Küçük bir kapak ile ssd/hddye ulaşılabiliyor.
Bios UEFİ yaptın mı? Başka laptop felan varsa ona takmayı deneyebilirsin. SSD ile HDDnin yerini değiştirebilirsin takılan sokette arıza olma ihtimaline karşı.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin
Bilgisayar açılmıyor artık direkt reboot ekranı geliyor. Gitti veriler :(
Evdeki tornavidalarin ucu büyük olunca bir an uymaz sanmıştım da şimdi deneyeyim hocam.
SSD markası nedir? Büyük ihtimalle ömrünü tamamlandı ya da ömrünü tamamlamadıysa firmware güncellemesi yapılarak tekrar çalıştırılabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,710
Üyeler
140,689
Son üye
rumblecroos
Top Bottom