Neler Yeni

İnceleme Microsoft Edge neden en iyi tarayıcı? | AI, PDF düzenleyici, VPN ve dahası!

Merhaba. Öncelikle eğer amacınız arama motoruna girip bir şeyler yazmaksa ne kullandığınızın pek önemi yok. Ama eğer "Evet, bu cidden iyi!" dediğiniz bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız o Edge'tir.
Yani Microsoft "yok yok" bir ürün yapmış. Yeni bir özellik olarak "VPN" gibi bir şey geldi. Hepsinden bahsedeceğim. Hem de hepsinden....
Konunun çok uzamaması adına resimler (bazılarında yapabilirim) ve uzun uzun anlatımlar yapmayacağım.
Bazı özellikler sizde kapalı olabilir, nasıl açılacağını anlatmayacağım. Bir iki cümle de olsa uzamasın.

Performans
  • Başlangıç desteği: Microsoft Edge'in arkaplanda katıştırılmış olarak en az kaynakla çalışmasını sağlar. Siz Edge'i açtığınızda direkt hızlı bir şekilde açılır.
  • Uykuda sekmeler: Edge, belirlediğiniz süre boyunca kullanılmayan orada öylece kalan sekmeleri uykuya geçirir ve PC kaynaklarını (RAM gibi) en az şekilde kullanır.
  • Netlik artışı: Edge, pencerenizin inç başına nokta ölçek kümesini eşleştirerek bulut oyunlarının görsel kalitesini arttırır. Daha net ve keskin video akış ve bulut oyun deneyimi sunar.
  • PC oyun performansı: Edge, Windows 10/11'de siz oyuna girince kullanmadığınız belirli sekmeleri otomatik olarak uykuya geçirir ve oyuna daha fazla kaynak ayırır.
  • Verimlilik modu: 25 dakika daha uzun pil süresi sunar.
  • Edge'in kendi görev yöneticisi vardır. Hangi sekmenin ne kadar RAM yediğini görebilirsiniz.
Oyun
  • Başlangıç desteği ve verimlilik modunun oyun performansına da olumlu olarak etkisi vardır.
  • Kenar çubuğunda Discord ve Twitch gibi uygulamaları akışınızı bozmadan kullanabilirsiniz.
  • Oyun haberlerine sadece yeni sekme sayfasında iken aşağıya kaydırarak ulaşabilirsiniz.
  • Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi uygulamaları kenar çubuğuna alarak direkt müzik sayfanıza erişim sağlayabilirsiniz.
74f71fd5676941b499a8fe893ec540a5.png
8923bd38014746aeba3fe3ca62f5fe28.png

Verimlilik
  • Dikey sekmeler: Sekmelerinizi dikey olarak yerleştirerek daha fazla sekme ile çalışabilirsiniz.
  • Sekme grupları: Sekmeleri gruplaştırarak daha düzenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.
  • Bölünmüş ekran: Tek ekrana iki sekme yerleştiren ve aynı anda iki sekme ile çalışabileceğiniz bir alan yaratır.
  • Çalışma alanları: Farklı çalışma alanlarıyla farklı kişilerle beraber özel sekmelerde çalışma yapabilirsiniz.
  • Kenar çubuğu: Kenar çubuğundan hızlıca ek sekme açmadan işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örnek: Outlook, Microsoft 365, Gmail.
  • Drop: Cihazlarınızın arasında senkronize bir şekilde not ve dosya paylaşımı yapın.
  • Otomatik doldurma: Edge otomatik doldurma ile siz yazmadan cümle akışına göre yazılabilecek tahmini kelimeyi verir.
  • Web yakalama: Web'deki içeriği "Ekran Görüntüsü Aracı"nı açmadan direkt sekmedeki görüntüyü alıp kaydedip veya düzenlemenize imkan verir.
  • Dahili PDF düzenleyicisi: Edge'deki PDF düzenleyicisi ile cidden çoğu temel şeyi yapabilirsiniz. Bu PDF özelliği başka hangi tarayıcıda var?
f3006a56881c4ed986f7f50b74dcda11.png
1699399771055.png

Güvenlik
  • Edge Güvenli Ağ VPN'i: Edge, internette daha güvenli gezinmeniz için VPN teknolojisini kullanan Güvenli Ağ özelliğini kullanıma sunuyor. Edge, IP adresinizi maskeler ve farklı bir yerden yönlendirerek kötü amaçlı kişi ve sitelerden korunmayı amaçlar. Edge Güvenli Ağı Microsoft hesabıyla oturum açan her kullanıcıya her ay ücretsiz 5 GB veriyor. Veri sınırını korumak için içerik akış siteleri VPN üzerinden yönlendirilmez.
  • Parola oluşturma, ödeme yöntemleri ekleme ve diğer özellikler...
1699399004646.png

Yapay zeka yenilikleri
  • Oluştur (Compose): Yapay zekayı kullanarak sizin için taslaklar oluşturur.
  • Kenar çubuğunda Bing sohbeti: Kenar çubuğunda Bing Chat ile sohbet ederek istediğiniz bilgiye anında ulaşabilirsiniz.
  • Otomatik sekme gruplama: Aynı tip sekmeleri otomatik gruplama özelliği.
  • Bing Resim Oluşturucu: Kenar çubuğundaki Resim Oluşturucu ile kelimeler ile resim yaptırabilirsiniz.
  • Sayfadan bilgi: Edge Copilot ile mevcut sayfanın özetini alabilir, aldığınız bilgiden yeni sorgular yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir dildeki sayfanın özetini size verebilir.

1699399406205.png

Bence bu özelliklerin yarısı bile Edge kullanmak için bir sebep. Artık o "useless" Opera GX ve Chrome'u bırakırsınız yani dimi?
İyi geceler dilerim!

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kral edgede aşağı kaydırırken akıcı kaymıyor bölüm bölüm parça parça kayıyor 'edge özelliği' nasıl çözülür chrome gibi akıcı olsun istiyorum
Edge'i sil yeniden yüklemeyi dene. Klasik Türk mantığı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca ödüüler de var benin yaklaşık 6000 puanım var 7200 olunca altınyıldızdan 100 TL lik hediye çeki veriyor
Ben şu an alabiliyorum :D

Lagrima

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Emre Ulaş kaplan
Keşke reklam parası alsam :D

Şaka maka harbi Edge çok iyi, "yok yok" bir tarayıcı olduğu için ve insanların hiçbir işe yaramayan Chrome, Opera GX kullanmasını saçma bulduğum için konuyu açma gereği duydum.
Benim Opera'dan diğer tarayıcılara geçmemi engelleyen şey sekmelerin her zaman açık kalması. Aslında yazınıza baktığımda Edge çok pratik ve iyi görünüyor. Fazla performans kaybı yaşamadan sekmelerin açık kalmasını Edge üzerinde sağlayabilir miyim?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Benim Opera'dan diğer tarayıcılara geçmemi engelleyen şey sekmelerin her zaman açık kalması. Aslında yazınıza baktığımda Edge çok pratik ve iyi görünüyor. Fazla performans kaybı yaşamadan sekmelerin açık kalmasını Edge üzerinde sağlayabilir miyim?
Sekmelerin her zaman açık kalmasını anlamadım. Uyku modu var onu kapatırsan sekmeler uykuya alınmaz bunu diyorsan.

Lagrima

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Emre Ulaş kaplan
Sekmelerin her zaman açık kalmasını anlamadım. Uyku modu var onu kapatırsan sekmeler uykuya alınmaz bunu diyorsan.
tarayıcıyı taamen kapatıp açınca en son açtığım şeyleri hala açık kalmasındna bahsediyorum. Opera'da gördüm bunu bir tek.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
tarayıcıyı taamen kapatıp açınca en son açtığım şeyleri hala açık kalmasındna bahsediyorum. Opera'da gördüm bunu bir tek.
O Edge'de de var. Ayarlardan yapabilirsin sanırım ama var.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,779
Üyeler
140,699
Son üye
pilotkalem1
Top Bottom