Neler Yeni

Mouse Alma Rehberi ve Benim Mouse Önerim

PROS(!)

80+
Arkadaşlar herkese iyi forumlar.

Bu yazımda ne öğreneceğiz:
1-Mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler.
2-Bir mouseden beklentiniz nedir?
3-Mouse yazılımları
4-Mouse önerim

1-Mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler.

-Tutuş stilleri

Parmak ucu tutuşu
Fare ile olan en az temas dolayısıyla parmak ucu tutuşu en yaygın üç tutuş arasından en zoru olabilir. Bu tutuş stilinin kullanılmasındaki en temel amaç bilek ve eli minimal derecede oynatarak fareye en hızlı etkiyi uygulamaktır. Bu tutuşta mouse pad seçimi de büyük bir öneme sahiptir. Bu tutuşun temel amacı hızdır ama fare ile olan ufak temas yüzünden bu tutuşa alışık olmayan kişiler için zor olabiliyor.
IMG_20200828_020341.jpg

Pençe tutuşu
Pençe tutuşu birazdan bahsedeceğimiz avuç içi tutuşu kadar popüler olmasa da oyuncular arasında en yaygın olan tutuş stili olduğu açık. Özellikle RTS yani gerçek zamanlı nişancı oyunları(CS:GO, Warframe vb.) için en yaygın tercihtir. İsminden de anlaşılacağı gibi pençe tutuşunda fareyi pençe şeklinde kavrıyoruz. Bu sayede kontrollü ama parmak ucu tutuşuna nazaran daha yavaş vuruşlar yapabiliyoruz.
IMG_20200828_020725.jpg

Avuç içi tutuşu
Tartışmasız şekilde avuç içi tutuşu bütün tutuşlar arasında en yaygın olanıdır. Bu tutuş stili marketlerin %50’sini oluşturuyor ve sadece oyun alanıyla sınırlı kalmayıp, avuç içi tutuş casual kullanıcı dediğimiz sıradan insanların da kullandığı bir tutuş stili oluyor. Bu kadar yaygın olması aslında oldukça doğal çünkü el farenin üzerindeyken dinlenir vaziyette ve farenin bütün noktalarında destekli bir tutuş imkanı sunuyor. Gündelik kullanımda her şey ne kadar rahat olsa da oyunlarda hızlı ve kontrollü tepki vermek için yetersiz kalıyor.
images (1).jpeg

-Switch çeşitleri

1-Ucuz switchler

Ucuz switchler çoğu ucuz mousede bulunur.Ömürleri kısıtlıdır basarken zevk vermez mousenin içi açılıpta değiştirilemez.

2-Omron switchler

Omron switchler kalitelidir.Japon malıdır.İyi zevk verir.50 milyon tıklama ömrüne sahiptir.Değiştirilebilirler.

3-Mekanik switchler

Mekanik switchlerde kalitelidir.Corsair üretir.Çok iyi bir sese ve basma zevki verir.60 milyon tıklama ömrü vardır.Değiştirilebilir.

2-Bir mouseden beklentiniz nedir

Bazıları RGB sever bazıları ağırlık sever bazıları tutuş ergonomisi sever bu size kalmış bir şey ama kaliteli markalara yönelmeyi unutmayınız.

3-Mouse yazılımları

1-Angle Snipping

Angle snipping çok işe yarar bir özelliktir az ve pahalı mouselerde bulunur.Açılırsa siz düzgün çizgi halinde mouseyi hareket ettiremezsenizde kendisi yapay zeka ile o yaptığınız çizgileri düzeltir.

2-Surface Calibration

Surface Calibration sadece fazladan ağırlık takabildiğiniz mouselerde olur.Bu yazılım sayesinde belli başlı sensörlerle taktığınız ağırlıklar hesaplanır ve size bir noktayı tutup hızlıca daireler çizmenizi ister böylece mouseyi size daha kullanılabilir hale getirir.

4-Oyunculara mouse önerim

Size önereceğim mouse Corsair NightSword RGB, bu mousede Angle Snipping ve Surface Calibration var ve 3 tutuş stilinide destekliyor.Mouse büyük elliler için tasarlanmış bir mouse.

Bu rehber inşallah mouse alacakların işine yarar.🥰🥰🥰

Sorunuz olsa yazınız cevaplarım.

Bthnsvc

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
716
İsim
Batu
Logitech evimiz g102 babamız

PROS(!)

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

PROS(!)

80+

PROS(!)

80+
anlamadım ne dediğini nightsword ile karşılaştırmadım ki ben

Ben şunu diyorum:Claw yapısını destekleyen bir mouse ile normal yapıda bir mouse karşılaşamaz.Nightsword bir örnek idi.

serdar baskan

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
22,009
Mediakraft Türkiye Caferağa Mah. İstanbul
İsim
serdar aksu
İlgilendiği Kategoriler
bilim/deney