Neler Yeni

İnceleme MSI ALPHA 17 A4DEK İncelemesi

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Merhaba arkadaşlar öncelikli sağlıklı günler dilerim .
Laptop önerilerinden yola çıkarak bulduğum bu laptopun kurulumundan kullanımına kadar bir çok şeyi size aktarmaya çalışacağım .
Bilgisayar aldığımda gerçekten de kutuyu öyle bir sarmalamışlardı ki benim bile eeeh bune lan dememe sebep olmuştu kutu içerisinde kutu fikriyle resmen inception haline bürünmüştü kısadan hisse baya güzel bir şekilde kargolamışlardı .
İlk açtığımda video olarak kaydetmek istedim size de tavsiyem bu tür önemli şeylerde mutlaka kutudan çıkarırken kayıt almanızdır .
Ayrıca tavsiyem olarak freedos alarak daha ucuz bir şekilde temin etmeniz yönündedir .
Öncelikle laptop malzeme kalitesi baya iyi klavye kısmında bulunan plastik aşırı sert bir şekilde yapılmış ekranı 17.3 inç olmakla beraber çerçevelerden güzel bir şekilde kısılarak kullanıcıya geniş bir ekran deneyimi sunmaktadır .

Dış plastiğe gelecek olursak baya sağlam olmakla beraber biraz iz tutucu bir özelliği sahip fakat ben bunu sorun etmeyen biriyim nasıl olsa görünüş değil işlev önemlidir ayrıca logo kapağa çok güzel bir şekilde yansıtılmış ve bir bilgisayar olduğunu kullanıcıya bu yönden hissettiriyor .
Bilgisayar altındaki plastik kısmına gelecek olursak neredeyse yarısı boşlukta olmakla beraber laptop üzerinde serin bir hayat sunmayı amaçlamış ve bu hayatı verebilmek adına laptop arkasında ki ayaklıklara bir daha yükseklik verilmiş ki rahat bir nefes alabilsin diyedir .

WhatsApp Image 2021-05-27 at 21.01.36.jpeg

Ekranı çok beğendim 1080p görüntü sunabilmesinin yanında 144 hz ve geniş bir yapıya sahip keşke bu kısımda IPS panele sahip olsaydı lakin T/N panele sahip bir ekranla karşıma çıktı fakat IPS olsaydı büyük ihtimal daha pahalı olurdu diye düşünüyorum .
Bunun yanında sarj giriş yeri sağ arka tarafta yer almaktadır fakat gönül isterdi ki arkada yer alsaydı daha geniş bir alan sunabilirdi diye düşünüyorum .

WhatsApp Image 2021-05-27 at 21.01.36 (3).jpeg

Kurulumuna gelecek olursak eski laptop üzerinden windows usb üzerinden yükledikten sonra bilgisayara windows kurulumunu yaptım daha sonra ilk iş olarak donanım arşivi forum sitesinde yer alan windows etkinleştirme işlemini tekrarladım .
Bu kısımda küçük bir hata yaptım yazılımları kendim kurmaya çalıştım bu yüzden sürümleri şaşırdığım için bilgisayarda takılmalara denk geldim drive sildim sistemsel olarak sıkıntılar devam etmeye başladı bunun üzerine bilgisayarı sıfırlamak istiyordum windows izin vermiyordu bende bios üzerinden usb ile başlatma seçerek tekrar bir windows yüklemesi yaptım .
Meğersem MSI sitesi üzerinde destek kısmına girerek hangi sürümleri ve hangi yazılımları yükleyebileceğinizi destek kısmından görebiliyormuşuz .
Öncelikle öyle yaptım ve bilgisayarda şuana kadar bir sorun yaşamadım sadece bir kez ekran kararması yaşadım bu da eğer chrome kullanıyorsanız donanım hızlandırıcıyı mutlaka kapatın .
Bunun yanında ben android geliştirmek için aldım android studio kurdum ve kurulum esnasında studio amd için ayarları otomatik olarak algıladı eğer bir sıkıntınız çıkarsa bios üzerinden sanallaştırmanın açık olduğundan emin olun .

Deneme amaçlı star wars battlefront 2 oyunu yükledim . ilk başlarda çok fena bir ısınma problemiyle karşı karşıya geldim ne yapsam da bir türlü bilgisayar oyun sırasında soğumuyordu halbuki fanların sesi diğer odalardan duyulur hale gelmişti sonra oyundan çıkıp internette küçük bir araştırma yaptım meğersem amd chipset driver kurulu değilmiş kurduğumda bilgisayarın nefes almaya başladığını farkettim .

Artık 87 dereceyi gördüğüm GPU , 80 seviyelerini anca görüyordu işlemci ve soğutma olarak bilgisayar gerçekten çok iyi zaten ryzen serisinin mimarisi çok konuşuluyordu ama ben kullanıcı olarak fanboyluğa gerek olmadığını düşünüyorum intel kullandım sürekli deli gibi bir ısınma ile karşılaşıyordum şimdi ise ryzen kullandım intele göre baya bir rahat ettirdi beni 16 RAM ve kurulumlardan sonra 476 gb ssd olması gayet geniş bir alan sağladı .

Evet belki bunun neresi geniş bir alan diyebilirsiniz fakat ben bilgisayarı oyun odaklı olmaktan ziyade program odaklı almak istedim bir iki tane oyun yüklesem yazılımdan sonra rahat etsem yeter diye düşünerek böyle bir eyleme kalkıştım .

Ayrıca bilgisayarı incelediğimde toplam da 3 tane olmak üzere 2 tanesi sağda 1 tanesi solda olmak üzere usb girişi gözüme çarptı .

WhatsApp Image 2021-05-27 at 21.01.36 (2).jpeg

Laptop üzerinde toplam 2 sağ 2 sol olmak üzere 4 tane ızgara mevcut ve sol tarafta 1 adet Ethernet 1 adet HDMI 1 adet display port 1 adet type-c ve 2 adet mikrofon ve ses için jak girişi mevcuttur .

Ayrıca bilgisayarın genel olarak ışık aydınlatması çok hoşuma gitti sadece oyunlarda hafif bir ışık süzmesi yaşıyorum o durumda inan ki hiç farkedilmeyecek derece

WhatsApp Image 2021-05-27 at 21.01.36 (1).jpeg

Son düzenleme:

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
Hayırlı olsun. Kaça aldın?

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayırlı olsun. Kaça aldın?
Üstad ben aldığımda 11.800 TL civarında olmakla beraber şuan ki fiyatı baktıgımda 15.374 TL civarlarına denk geliyor lakin 19 mayıs gençlik ve spor bayramı olduğu için indirimden yararlandım

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
Üstad ben aldığımda 11.800 TL civarında olmakla beraber şuan ki fiyatı baktıgımda 15.374 TL civarlarına denk geliyor lakin 19 mayıs gençlik ve spor bayramı olduğu için indirimden yararlandım
Pahalıymış hocam tekrar hayırlısı olsun

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Resimleri konu sonuna değil de konu içine eklersen ne güzel olurdu

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Nasıl yapıldığını bilmiyordum normalde öyle yapacaktım kusura bakmayın :)
Ne kusuru hocam estağfurullah.
Telefondan yapıyorsanız normal ama laptoptan girerseniz düzenle var sol altta oradan resimleri kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz. Emeğinize sağlık.

rwelve

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Fahrettin
Ne kusuru hocam estağfurullah.
Telefondan yapıyorsanız normal ama laptoptan girerseniz düzenle var sol altta oradan resimleri kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz. Emeğinize sağlık.
sizce bu laptopu mu almalıyım

yoksa msi alpha 15i mi
msi olan yenilenmiş ürün yenilenmiş olduğu için tereddüte düştüm özellik açısından hangisi daha iyi ve yenilenmiş olması sorun olurmu

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

yoksa msi alpha 15i mi
msi olan yenilenmiş ürün yenilenmiş olduğu için tereddüte düştüm özellik açısından hangisi daha iyi ve yenilenmiş olması sorun olurmu
Asus tuf'ı alma . Msi alpha da güzel model de emin olamadım o yenilenmiş falan
@Techno08

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ

yoksa msi alpha 15i mi

msı alpha 15 arkadaşın dediği gibi yenilendi fakat bu durum ryzen 5000 serirsi işlemciler için geçerli attığınız linkteki laptop için değil

Son düzenleme:

rwelve

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Fahrettin
Asus tuf'ı alma . Msi alpha da güzel model de emin olamadım o yenilenmiş falan
@Techno08
msı alpha 15 arkadaşın dediği gibi yenilendi fakat bu durum ryzen 5000 serirsi işlemciler için geçerli attığınız linkteki laptop için değil
ekranı IPS-LEVEL olması sıkıntı yaparmı
Mesaj otomatik birleştirildi:

ekranı IPS-LEVEL olması sıkıntı yaparmı
@Abdullah Hacıgül

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,224
Üyeler
140,789
Son üye