Neler Yeni

Rehber MSI MPG B550 Gaming Carbon Wi-Fi vs. Gigabyte B550 AORUS Pro

MSI MPG B550 Gaming Carbon Wi-Fi
Gigabyte B550 Aorus Pro
1637747148422.png
1637747159805.png
Boyut
ATX​
ATX​
CPU Güç Beslemesi
1 adet 8 pin 1 adet 4 pin​
1 adet 8 pin​
BIOS Flashback Tuşu
Var​
Var​
CMOS Tuşu
Anakartın üstünde buton var ancak arka portta yok.​
Yok​
DEBUG Hata Kodu
Sayı yazan dijital ekran yok, LED ışık yanıyor.​
Sayı yazan dijital ekran yok, LED ışık yanıyor.​
Anakart Aydınlatması
Var​
Var​
Backplate
Yok​
Yok​
PCI-E X16 Slotu
2 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş.​
3 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş.​
M.2 Slotu
2 tane var.​
2 tane var.​
M.2 Soğutma
2 slotta da var.​
2 slotta da var.​
SATA Portu
6 tane​
6 tane​
Ses Yongası
ALC 1200​
ALC 1220 VB​
Fan Port Sayısı
6 SYS_FAN, 1 PUMP_FAN, 1 CPU_FAN​
1 CPU_FAN, 4 SYS_FAN, 1 CPU_OPT, 2 SYS_FAN_PUMP​
Görüntü Çıkışları
Display Port ve HDMI​
Sadece HDMI​
USB Port Sayısı
7 adet USB, 1 adet Type-C​
11 adet USB, 1 adet Type-C​
Wi-Fi
Var, 802.11AX​
Yok​
Ethernet Girişi
1 adet, RTL8125B​
1 adet, RTL8125BG Dragon​
Type-C Header
Var​
Yok​
ARGB Portu
2 adet ARGB portu, 1 adet JCORSAIR portu​
3 adet​
RGB Portu
1 adet​
3 adet​
Arka Aynalık
Tümleşik​
Tümleşik​
Yazılım
MSI Center, Dragon Center, Mystic Light​
RGB Fusion 2.0​
Güç Beslemesi
(6+6)+2 Faz 60 Amper (Doubler)​
(6+6)+2 Faz 50 Amper (Doubler)​
Fiyat
Ortalama 2000 TL​
Ortalama 1700 TL​

PWM Kontrolcü ve Faz Yapısı Şeması

Burada gözükmeyen +2 faz, SoC'ye ait. İkisinde de Doubler kullanılmış. Yani doğrudan 12 tane faz değil, 6+6 faz şeklinde. 12 tane faz tek tek olsaydı ''12 True Phase'' isimlendirmesi alırdı. ''True Phase'' olması stabiliteyi arttıran ve daha tutarlı olan bir unsur. Bu sebeple en üst seviye anakartlarda bulunan bütün VRM yapıları ''True Phase'' olur tamamen.

1637746949011.png

1637746965018.png

Sıcaklık Karşılaştırması

1637747002498.png

Yazılım
Burada kendi kullanıcı deneyimimi aktarmak isterim. İkisinin de yazılımı pek iyi değil ancak RGB Fusion 2.0 gerçekten kötü. MSI Center'ı tercih ederim. Dragon Center'ı asla indirmeyin, bozuk program. True Color ayarını kapatmama rağmen oyuna girdiğimde ekranımı mor yapıyordu. Gerçekten çok kötü bir yazılım. MSI Center indirdim cayır cayır çalışıyor. Arayüzü de göze hoş geliyor. Yeni gelen 1-2 efekt de bayağı güzel.

Ek Özellikler
MSI MPG B550 Gaming Carbon'da 1 adet Clear CMOS tuşu bulunmakta. Anakartın arka portunda olmasını tercih ederdim çünkü kasanın yan kapağını açmakla uğraşmaktan ziyade arka portta olması daha iyi olurdu. Ama sonuç olarak 2 pine tornavida değdirmekten kesinlikle daha iyi. Bunun dışında B550 Carbon'da 1 adet JCORSAIR portu olması da Corsair ekosistem dizenler veya dizmek isteyenler için çok güzel düşünülmüş bir detay. B550 Aorus Pro'da ALC 1220 VB ses yongası bulunuyor, B550 Carbon'da bulunan ALC 1200'e göre çok daha iyi. İki anakartın da güç beslemesi oldukça güçlü. Piyasada bulunan en güçlü Ryzen işlemci olan 5950X'i takıp rahatlıkla overclock yapabilirsiniz iki anakartta da. B550 Aorus Pro'da 11 tane USB portunun olması oldukça iyi. MSI genelde USB portlarında cimri davranıyor. B550 Carbon'un altındaki bütün modellerde 5 tane USB portu var. Çok az bir miktar. Bunda neyse ki 7 yapmışlar. B550 Carbon'da 8+4 pin güç beslemesi varken B550 Aorus Pro'da sadece 8 pin güç beslemesi olmasını pek dert etmeyin zira 8+4'teki 4'ü bağlamasanız da çoğu senaryoda gayet stabil çalışabiliyor. Anca böyle 5950X'i overclock yaparsanız falan takarsınız diğer 4 pini de. Tabii elinizde varsa takın gitsin :D B550 Carbon'da bulunan Wi-Fi anteninin pek iyi çekmediği yönünde kullanıcı deneyimleri gördüm. B550 Gaming Edge'de de aynı anten vardı ve ondan da şikayetler vardı.

Sonuç
İki anakartın da birbirlerine karşı üstün olduğu zayıf olduğu taraflar var. Açıkçası burada mesele sizin ne istediğinize kalmış daha çok. Ses kartlı bir kulaklığınız varsa ALC 1220 veya ALC1200 olmasının pek önemi yok mesela. Veya Corsair sistem dizmeyecekseniz JCORSAIR portu sizin işinize yaramaz. Wi-Fi kullanmayacaksanız yine aynı şekil B550 Carbon gereksiz gibi gibi. Yani ihtiyacınıza uygun olan tercihi yapın, ikisi de güzel anakart. Ama ben şahsen B550 Carbon alırım, Gigabyte'ı sevmiyorum marka olarak.

Kaynaklar

arisaka

80+ Bronze
105W TDP ye sahip 3950X i 4.3ghz ve 1.375V gibi yüksek bir voltajda çalıştırıp 200W civarı korkunç bir TDP ye ulaştırdıktan sonra 1 saat blender da test yapmak çok extreme bir olay, dünyada ki PC kullanıcılarının %99.9 unun yapacağı bir iş değil.

Listede Failed veren B550M-A bile standart kullanımda 3950X i paşa paşa sorunsuz çalıştırır.

YiğitAysul

80+ Silver
B550 gaming carbon wifi ile 5600x kullanıyorum , anakartı kesinlikle öneririm memnun kalırsınız

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
B550 gaming carbon wifi ile 5600x kullanıyorum , anakartı kesinlikle öneririm memnun kalırsınız
Aynı işlemci bende de var ve aynı anakartı daha 2 gün önce sipariş ettim henüz elime ulaşmadı ama bence de mükemmel bir anakart fakat gt 630 ile bir süre idare etmeyi düşünüyorum devamında rtx 3060 ya da rtx 2080 supere geçiş yapıcam ve bende 2tb hdd de var zamanla upgrade etmeyi düşünüyorum her ay bir parça alıyorum önce işlemci sonra anakart aldım sırada ram ve kasa var önümüzdeki ay sendekiyle aynı ramleri alıcam ve gamepower horizon mesh alıcam içinde 750w psu var artık zamanla msi airflow kasa ve msi 360mm sıvı soğutma falan alıcam bütün ekipmanları msi dizmek istiyorum. Yalnız ram ve kasayı aldıktan sonra (sendeki ramler ve gamepower horizon mesh) neyi hangi sıralamayla almam lazım hiçbir fikrim yok o kadar eksik var ki monitör, sıvı soğutma, ssd, kaliteli psu (fsp hydro serisi ya da yine msi psu almayı düşünüyorum). Hayalimde komple herşeyi msi dizmek var...

YiğitAysul

80+ Silver
Aynı işlemci bende de var ve aynı anakartı daha 2 gün önce sipariş ettim henüz elime ulaşmadı ama bence de mükemmel bir anakart fakat gt 630 ile bir süre idare etmeyi düşünüyorum devamında rtx 3060 ya da rtx 2080 supere geçiş yapıcam ve bende 2tb hdd de var zamanla upgrade etmeyi düşünüyorum her ay bir parça alıyorum önce işlemci sonra anakart aldım sırada ram ve kasa var önümüzdeki ay sendekiyle aynı ramleri alıcam ve gamepower horizon mesh alıcam içinde 750w psu var artık zamanla msi airflow kasa ve msi 360mm sıvı soğutma falan alıcam bütün ekipmanları msi dizmek istiyorum. Yalnız ram ve kasayı aldıktan sonra (sendeki ramler ve gamepower horizon mesh) neyi hangi sıralamayla almam lazım hiçbir fikrim yok o kadar eksik var ki monitör, sıvı soğutma, ssd, kaliteli psu (fsp hydro serisi ya da yine msi psu almayı düşünüyorum). Hayalimde komple herşeyi msi dizmek var...
Bende MSI markasını seviyorum fakat bazı ürünleri o kadar da kaliteli değil mesela kasa olarak ben pek beğenmiyorum , sıralama olarak pek bir şey yok hepsi olmadan calistiramiyorsun ama en son olarak sıvı soğutmayi almanı öneririm , onun dışında kasa ve PSU yu kaliteli al , daha sonra değiştirmek eziyet haline gelir , şuan ben de gt1030 kullanıyorum , daha sonrasında rtx serisi bir ekran kartına geçmeyi düşünüyorum

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
Bende MSI markasını seviyorum fakat bazı ürünleri o kadar da kaliteli değil mesela kasa olarak ben pek beğenmiyorum , sıralama olarak pek bir şey yok hepsi olmadan calistiramiyorsun ama en son olarak sıvı soğutmayi almanı öneririm , onun dışında kasa ve PSU yu kaliteli al , daha sonra değiştirmek eziyet haline gelir , şuan ben de gt1030 kullanıyorum , daha sonrasında rtx serisi bir ekran kartına geçmeyi düşünüyorum
Niye yahu bence msi velox 100p airflow gayet güzel bir kasa bence. Hem önden hava alıyo mesh kasa hem de yandaki camı menteşeli olması esprisi aşırı hoşuma gidiyor yanlış hatırlamıyorsam unlostta'da bu kasadan görmüştüm diye hatırlıyorum. Yine de ilerde msi velox 100p airflow alıp sistemi ona taşicam hem sistemi ona geçirirken dediğin gibi sıvı soğutucuyu en son alıcam ona da karar verdim yine msi meg core liquid s360 almayı düşünüyorum hem k360 a göre daha sessiz çalışıyor araştırmalarıma göre. Yani bir de bu fan boy luk gibi görünse de her parçayı farklı markadan alınca toplama şahin yapmışım gibi geliyor. Uzaktan baktığımda kasanın içi göze de hitap etmesini istiyorum bir yerde msi bir yerde corsair vs pek hoş gelmiyor bana açıkcası. Anakartı asus alsaydım asus üzerine gitmek isteyecektim aynı şekilde yanlış anlaşılma olmasın da kekw.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asusta da mesela TUF Gaming GT501 white kasasına bayılıyorum anakart olarak da ROG STRIX B550-E GAMING kartı çok iyi hatta arkadaşta var benim 5800x ile beraber kullanıyordu bu anakartı.

Mesela msi ın hangi ürünü kalitesiz örneğin ben gördüğüm bir şeyden bahsedeyim pasif soğutmalı m.2 ssd leri var 7000mhz okuma / 6800mhz yama değeri var PCIe 4.0 destekli ve 7-8 bin TL lerde şuan 2TB olan modeli. Diğer yanda da samsung pro serisi var o da 7000mhz okuma / 5100mhz yazması var yine PCIe 4.0 ve ikisi de 2TB bu arada samsung pro 5k civarında msi 7-8k larda msi almak bu noktada bence çok da gerekli değil.

Son düzenleme:

YiğitAysul

80+ Silver
Niye yahu bence msi velox 100p airflow gayet güzel bir kasa bence. Hem önden hava alıyo mesh kasa hem de yandaki camı menteşeli olması esprisi aşırı hoşuma gidiyor yanlış hatırlamıyorsam unlostta'da bu kasadan görmüştüm diye hatırlıyorum. Yine de ilerde msi velox 100p airflow alıp sistemi ona taşicam hem sistemi ona geçirirken dediğin gibi sıvı soğutucuyu en son alıcam ona da karar verdim yine msi meg core liquid s360 almayı düşünüyorum hem k360 a göre daha sessiz çalışıyor araştırmalarıma göre. Yani bir de bu fan boy luk gibi görünse de her parçayı farklı markadan alınca toplama şahin yapmışım gibi geliyor. Uzaktan baktığımda kasanın içi göze de hitap etmesini istiyorum bir yerde msi bir yerde corsair vs pek hoş gelmiyor bana açıkcası. Anakartı asus alsaydım asus üzerine gitmek isteyecektim aynı şekilde yanlış anlaşılma olmasın da kekw.

Asusta da mesela TUF Gaming GT501 white kasasına bayılıyorum anakart olarak da ROG STRIX B550-E GAMING kartı çok iyi hatta arkadaşta var benim 5800x ile beraber kullanıyordu bu anakartı.

Mesela msi ın hangi ürünü kalitesiz örneğin ben gördüğüm bir şeyden bahsedeyim pasif soğutmalı m.2 ssd leri var 7000mhz okuma / 6800mhz yama değeri var PCIe 4.0 destekli ve 7-8 bin TL lerde şuan 2TB olan modeli. Diğer yanda da samsung pro serisi var o da 7000mhz okuma / 5100mhz yazması var yine PCIe 4.0 ve ikisi de 2TB bu arada samsung pro 5k civarında msi 7-8k larda msi almak bu noktada bence çok da gerekli değil.
Mesela çoğu sıvı soğutması iyi değil rakiplerine göre s serisi ve k hariç onun dışında çoğu ürünü güzel fakat rakiplerine kıyasla bazı ürünleri geride kalıyor

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
Mesela çoğu sıvı soğutması iyi değil rakiplerine göre s serisi ve k hariç onun dışında çoğu ürünü güzel fakat rakiplerine kıyasla bazı ürünleri geride kalıyor
Mesela ben msi core liquid s360 sıvı soğutma almayı düşünüyorum rakiplerine göre nasıl farklar oluyor, kendi fikrim max 3-5 derece fark eder diye düşünüyorum

YiğitAysul

80+ Silver
Mesela ben msi core liquid s360 sıvı soğutma almayı düşünüyorum rakiplerine göre nasıl farklar oluyor, kendi fikrim max 3-5 derece fark eder diye düşünüyorum
O kadar ayrıntılı bilmiyorum ayrıca konu açarsan başkaları yardımcı olur

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
O kadar ayrıntılı bilmiyorum ayrıca konu açarsan başkaları yardımcı olur
Şunu merak ediyorum, şimdi aynı anakarta ve işlemciye sahibiz ve anakartına bağlı olan tüm kabloları gösterme şansın var mı hangi kablo nereye takılıyor gibisinden

YiğitAysul

80+ Silver
Şunu merak ediyorum, şimdi aynı anakarta ve işlemciye sahibiz ve anakartına bağlı olan tüm kabloları gösterme şansın var mı hangi kablo nereye takılıyor gibisinden
Maalesef, şuan PC yanimda değil ve uzun bir süre kullanmayacağım, ama zaten zor değil iki video izleyip kendiniz kabloları bağlayabilirsiniz

Top Bottom